Alena Šimová
07.10.08,06:43
účtujem v podvojnom účtovníctve. PHM pri nákupe sme účtovali na 501, na konci roka sa robí prepočet PHM. Máme teraz audit a audítor mi povedal, že už v roku 2007 sa nemalo účtovať priamo na 501 a nadspotrebu účtovať mesačne. Neviete niečo o tom?
Lenka1979
07.10.08,10:23
účtujem v podvojnom účtovníctve. PHM pri nákupe sme účtovali na 501, na konci roka sa robí prepočet PHM. Máme teraz audit a audítor mi povedal, že už v roku 2007 sa nemalo účtovať priamo na 501 a nadspotrebu účtovať mesačne. Neviete niečo o tom?
Prečo by sa nemalo účtovať priamo na 501? Je to spotreba PHM za účelom dosiahnutia zisku? Dúfam, že vo Vašom prípade je. Každý mesiac si urobte prepočet skutočnej spotreby podľa knihy jázd a tankovania PHM a uvidíte, či bola nadspotreba alebo úspora... ja si to tak robím, na konci roka pri inventúre PHM urobím interným dokladom zápis - podľa toho, či je nadspotreba alebo úspora PHM. Alebo ak chcete môžte aj mesačne účtovať nadspotrebu 501AÚ/501AÚ, ale je to prácnejšie. Možno sa vyjadria aj iní poraďáci.
Pekný deň.
Lenka:)
Tweety
07.10.08,10:24
účtujem v podvojnom účtovníctve. PHM pri nákupe sme účtovali na 501, na konci roka sa robí prepočet PHM. Máme teraz audit a audítor mi povedal, že už v roku 2007 sa nemalo účtovať priamo na 501 a nadspotrebu účtovať mesačne. Neviete niečo o tom?
Audítor sa mýli. Nákup PHM účtujeme na 501. Ak si chceme odsledovať nadspotrebu mesačne, môžeme si to nedaňovo rozčleniť, ale mesačne je to asi zbytočne, pretože posudzujeme aj tak celý rok.
Lenka1979
07.10.08,10:36
...ešte ak Ti môžem poradiť, skús v sekcii "Tlačivá" -dole dať vo vyhľadávači " nadspotreba" alebo "tabuľka" a vyhľadá Ti super tabuľku k určeniu nadspotreby alebo úspory PHM, ja ju využívam, je super.;)
Denda
07.10.08,10:51
Audítor má pravdu. Nákup PHM nemôžete účtovať priamo do spotreby. Pozrite si témy ohľadne účtovania zásob spôsobom A v prípade, že podliehate povinnému auditu.

http://www.porada.sk/t57595-uctovanie-zasob.html
http://www.porada.sk/t81023-uctovanie-zasob.html
cactus
07.10.08,11:12
Audítor má pravdu. Nákup PHM nemôžete účtovať priamo do spotreby. Pozrite si témy ohľadne účtovania zásob spôsobom A v prípade, že podliehate povinnému auditu.

http://www.porada.sk/t57595-uctovanie-zasob.html
http://www.porada.sk/t81023-uctovanie-zasob.html

Ďakujem za usmernenie, človek sa učí stále a stále... aj som si to zrovnala, našťastie nemám firmy s povinným audítom.
Jana Acsová
07.10.08,11:14
Audítor sa mýli.

Audítor má pravdu.
Podľa môjho názoru je správna odpoveď niekde v strede. A čo sa týka účtovania a preukazovania spotreby PHL, ako aj stanovenia súvisiacich povinností zamestnancov možno len odporučiť vnútorný predpis. A v prípade, že niekto tvrdí, že niečo je zle, alebo dobre odporúčam vždy položiť otázku PREČO, prípadne odkaz na porušenie povinností vyplývajúcich z konkrétneho ustanovenia zákona alebo postupov. Zastávam však názor, že riešenie nemusí byť nevyhnutne len jedno. Ani v tomto prípade.
Lenka1979
07.10.08,11:24
Ďakujem Janka, je to tak, ale čo ak neúčtuje spôsobom A alebo B? Zadávateľka otázky nenapísala akým spôsobom účtuje. Na povinnosť auditu stačia dve z troch podmienok, či sa mýlim? Či všetky tri?:eek: Musím pozrieť.
Tweety
07.10.08,11:26
Podľa môjho názoru je správna odpoveď niekde v strede. A čo sa týka účtovania a preukazovania spotreby PHL, ako aj stanovenia súvisiacich povinností zamestnancov možno len odporučiť vnútorný predpis. A v prípade, že niekto tvrdí, že niečo je zle, alebo dobre odporúčam vždy položiť otázku PREČO, prípadne odkaz na porušenie povinností vyplývajúcich z konkrétneho ustanovenia zákona alebo postupov. Zastávam však názor, že riešenie nemusí byť nevyhnutne len jedno. Ani v tomto prípade.
Súhlasím s týmto tvrdením, ale ak nekupujeme do zásob, ale na priamu spotrebu, potom je účtovanie priamo na 501AE v súlade s postupmi účtovanie nie?
__________________
nane
20.11.08,15:35
...ešte ak Ti môžem poradiť, skús v sekcii "Tlačivá" -dole dať vo vyhľadávači " nadspotreba" alebo "tabuľka" a vyhľadá Ti super tabuľku k určeniu nadspotreby alebo úspory PHM, ja ju využívam, je super.;)
Prosím poradí mi niekto ako nájsť tú tabuľku ? Nejako sa mi to nedarí. Ďakujem
Miriam.x
20.11.08,15:51
Ďakujem Janka, je to tak, ale čo ak neúčtuje spôsobom A alebo B? Zadávateľka otázky nenapísala akým spôsobom účtuje. Na povinnosť auditu stačia dve z troch podmienok, či sa mýlim? Či všetky tri?:eek: Musím pozrieť.
Vo firme kde je povinný audit nemôžeš účtovať spôsobom B.
cactus
20.11.08,15:52
Prosím poradí mi niekto ako nájsť tú tabuľku ? Nejako sa mi to nedarí. Ďakujem

Musíš ísť do dokumnetov a tam si nájsť v tabuľkách, čo potrebuješ.
Stiahla som tieto pomocné tabuľky, možno je to to, čo hľadáš
Alena Šimová
21.11.08,05:36
upresňujem, keďže máme povinný audit, účtujem spôsobom A.