Jovana
07.10.08,07:43
Ahojte

potrebujem súrne poradiť mám podnikateľský účet a druhý bežný sem tam sa stane že z bežného účtu urobim prevod (vložim peniaze) na podnikateľský účet, alebo urobim vklad v hotovosti v banke na môj podnikateľský účet musím tieto peniaze priznať v danovom priznaní?
Anja111
07.10.08,05:53
Ahojte

potrebujem súrne poradiť mám podnikateľský účet a druhý bežný sem tam sa stane že z bežného účtu urobim prevod (vložim peniaze) na podnikateľský účet, alebo urobim vklad v hotovosti v banke na môj podnikateľský účet musím tieto peniaze priznať v danovom priznaní?
Zaúčtuješ ako vklad podnikateľa, t.j. PNZD...
SAIVI
07.10.08,05:54
nie, neovplyvňuje to základ dane .
Ak priamo vkladáš na svoj podnikateľský účet, tak urob zároveň VPD z pokladne - priebežné položky. Ak v pokladni nie je dostatočná hotovosť, vyhotovím predtým PPD na dotáciu pokladne podnikateľom.
...alebo to možeš účtovať priamo ako vklad od podnikateľa, napríklad pri prevode z osobného účtu...
Jovana
07.10.08,06:12
teraz nerozumiem mam vypisovat VPD a PPD ale zaklad dane to neovplyvnuje. Musím to teda započítať do príjmov alebo nemusím ked su to moje peniaze
hanelie
07.10.08,06:22
teraz nerozumiem mam vypisovat VPD a PPD ale zaklad dane to neovplyvnuje. Musím to teda započítať do príjmov alebo nemusím ked su to moje peniaze


presne tak ------- :) prijmy áno - ale neovplyvňujúce základ dane

hovoríme o priebežných položkách - peniaze na ceste
lubica2000
08.10.08,10:51
prosím o radu, ak živnostník vložil peniaze do podnikania, (vklad podnikateľa - VNZD) , osobná spotreba podnikateľa, ak si počas roka vybera peniaze pre svoju potreba (VNZD - okienko 33 v alfe) a ako mam zaučtovať vratenie vkladu podnikateľa ?, to čo tam na začiatku vložil. vďaka
mysimis
08.10.08,10:53
Zaúčtuješ to ako osobnú spotrebu - VNZD.
lubica2000
08.10.08,10:59
vďaka, čiže na konci roka z tých peňazí čo tam živnostník vložil, zaplatím tiež 19% daň, rozumiem teda tomu správne ?
Zoltán Kovács
08.10.08,11:01
vďaka, čiže na konci roka z tých peňazí čo tam živnostník vložil, zaplatím tiež 19% daň, rozumiem teda tomu správne ?


NIE. Treba pozorne čítať. Vklad podnikateľa je príjem neovplyvňujúci základ dane predsa.
Jana1303
08.10.08,11:02
Ak vložil peniaze do podnikania môžeš zadať ako pôžička, a ak si tie peniaze po čase vyberie môžeš dať splátka pôžičky.
Samozrejme príjem i výdaj neovplyvňuje základ dane.
Zoltán Kovács
08.10.08,11:03
Ak vložil peniaze do podnikania môžeš zadať ako pôžička, a ak si tie peniaze po čase vyberie môžeš dať splátka pôžičky.

1. Zbytočná komplikácia.
2. Neviem, či je vôbec možné z právneho hľadiska sám sebe požičať.
lubica2000
08.10.08,11:14
Tak asi celkom tomu dobre nerozumiem, vklad podnikateľa mi je jasný (PNZD), ale nie je mi jasné, že ak si počas roka vybera peniaze na osobnu spotrebu (VNZD), tak na konci roka z nich odvedie daň, alebo myslím zle ? tak preto neviem, čo s peniazmi, ktoré su vrátením vkladu, toho čo vložil.
Paula
08.10.08,11:16
Ak by - čisto teoreticky bolo možné (z neviem akého hľadiska) požičať samému sebe, viete si predstaviť , ako sa "sporíte" na súde sám so sebou pre prípadné nesplácanie pôžičky? ;)
mysimis
08.10.08,11:27
Tak asi celkom tomu dobre nerozumiem, vklad podnikateľa mi je jasný (PNZD), ale nie je mi jasné, že ak si počas roka vybera peniaze na osobnu spotrebu (VNZD), tak na konci roka z nich odvedie daň, alebo myslím zle ? tak preto neviem, čo s peniazmi, ktoré su vrátením vkladu, toho čo vložil.

Prečo by z peňazí ktoré si vyberie z podnikania mal platiť 19% daň? Daň bude platiť zo základu dane, ktorý si vypočíta. On si vyberie korunky vložené do podnikania a nevyberá si zisk.
Anja111
08.10.08,11:28
Tak asi celkom tomu dobre nerozumiem, vklad podnikateľa mi je jasný (PNZD), ale nie je mi jasné, že ak si počas roka vybera peniaze na osobnu spotrebu (VNZD), tak na konci roka z nich odvedie daň, alebo myslím zle ? tak preto neviem, čo s peniazmi, ktoré su vrátením vkladu, toho čo vložil.
Keď účtuješ PNZD a VNZD, znamená to, že tieto neovplyvňujú základ dane...
Pozri aj:
ZDP

§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-1-1-2008-a.html#hore)
(1) Pri zisťovaní základu dane alebo daňovej straty sa vychádza
a) u daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva 1) alebo u daňovníka, ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 10 alebo ods. 11,
z rozdielu medzi príjmami a výdavkami,

... a myslí sa tým "zdaniteľné príjmy a zdaniteľné výdavky".
Jana1303
08.10.08,11:40
Ja som tou pôžičkou nemyslela sama sebe požičať ale napr. sestra, priateľka ...
lubica2000
08.10.08,12:36
Prečo by z peňazí ktoré si vyberie z podnikania mal platiť 19% daň? Daň bude platiť zo základu dane, ktorý si vypočíta. On si vyberie korunky vložené do podnikania a nevyberá si zisk.
vďaka za odpovede, čiže pre osobnu spotrebu si može vybrať len to čo tam vložil ?, a ostatné peniaze čo vybral mam davať ako VOZD, čiže akoby vyplatené z časti zisku (preddavok) ?
Paula
08.10.08,12:44
vďaka za odpovede, čiže pre osobnu spotrebu si može vybrať len to čo tam vložil ?, a ostatné peniaze čo vybral mam davať ako VOZD, čiže akoby vyplatené z časti zisku (preddavok) ?


Nie tak. Pre osobnú spotrebu si môže vybrať toľko, koľko mu podnikanie dovolí (čo nepotrebuje na úhradu faktúr, nákupov pre firemné účely, atd.).
lubica2000
08.10.08,12:50
a z tych penazi (pre osobnu spotrebu) nebude vobec platit dan štátu, alebo ich potom treba niekde priznať, alebo sa tieto prijmy niekde inde odzrkadlia ?, mne asi nedochádzaju suvislosti :(
Anja111
08.10.08,12:56
a z tych penazi (pre osobnu spotrebu) nebude vobec platit dan štátu, alebo ich potom treba niekde priznať, alebo sa tieto prijmy niekde inde odzrkadlia ?, mne asi nedochádzaju suvislosti :(
Nie, peniaze na osobnú spotrebu nie sú zdaniteľným príjmom...
Jana1303
08.10.08,12:58
Peniaze, ktoré si vyberieš - osobná spotreba, nepodliehajú zdaneniu, pretože na konci roka spočítaš zdaniteľné príjmy od nich odpočítaš zdaniteľné výdaje dostaneš základ dane. Od tohto základu dane potom odpočítaš nezdaniteľnú položku, dostaneš výslednú čiastku ktorú zdaníš 19%.
Paula
08.10.08,13:00
a z tych penazi (pre osobnu spotrebu) nebude vobec platit dan štátu, alebo ich potom treba niekde priznať, alebo sa tieto prijmy niekde inde odzrkadlia ?, mne asi nedochádzaju suvislosti :(


Príjmy, ktoré súvisia s podnikaním (so ziskom), tie ovplyvňujú základ dane. Výdavky, ktoré súvisia s podnikaním, tie ovplyvňujú základ dane. Rozdiel medzi týmito príjmami a výdavkami = zisk (v horšom prípade strata) a tento bude predmetom dane z príjmu. To, čo vložím a vyberiem "zo svojho", teda nesúvisiaceho s podnikaním, nie je predmetom dane. Nie je ním ani osobný vklad, ani výber pre osobnú spotrebu.
lubica2000
08.10.08,13:38
super, tak veeeľmi pekne ďakujem, už som to pochopila :)

mam ešte jeden problem súvisiaci s účtovanim platby platobnou kartou v alfe, viem, že sa to učtuje cez priebežné položky a ID, ten postup mi je jasný, len ak učtujem ID tak sa ma soft pýta, či to mám uložiť ako uzavierkový doklad, a to neviem, či mám dať áno alebo nie.
veľká vďaka za pomoc
Activa
23.10.08,11:22
Dobrý deň. potrebovala by som poradiť. JÚ s DPH. Kde sa zaúčtujú poplatky za vedenie účtu? Do VOZD alebo do VNZD. A ak do VOZD je to s odpočtom (uplatnením) DPH alebo nie? Ďakujem.
SAIVI
23.10.08,11:28
poplatky za vedenie učtu - VOZD
...členenie - nezahrňovať do DPH
Activa
23.10.08,11:32
Ďakujem SAIVI.
suzi663
28.10.08,17:11
Ak je to V príjmoch neovplyvňujúci ZD alebo vo výdavkoch NZD, tak to neupravujem v závierke? Iba ak ide o Dotácie z ÚPSVaR ?