stano-vasil
07.10.08,06:23
Caute,mal by som jednu otazku a ak viete,zeby ste mi poradili?
idem kupit nehnutelnst (pozemok aj s rodinnym domom), ktoru dotycni nadobudli dedicnym konanim pred 4 rokami a chcem na katastri vyhotovit LV,budu oni danu ciastku danit,ktoru im vyplatim za nehnutelnost?Chcel by som to riesit kupno-predajnou zmlovou.
Ale ak by to museli danit,poriesil by som to asi darovacou zmlovou...
Po pripade je moznost predat mi to za korunu a ja im potom danu ciastku dam na ruku?
je to po rodine,cize nechcem,aby som zbytocne platil za co nemusim,kedze je to prakticky v rodine,len sa zmeni majitel a suma za to je fakt symbolicka...Pricom ohodnotene to je na vyse miliona-keby sa to predavalo niekomu cudziemu.
diki a caf
:(:(:(
*EDIT*
Denda
07.10.08,07:32
Porušujete Etiketu porady bod 14:
http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html
stano-vasil
07.10.08,07:34
no ja v tom nevidim porusenie zakona.ved jasne,ze to chcem legalnou cestou,len tym sposobom,aby som to previedol co najuspornejsie bez zbytocnych poplatkov.
Johanka
07.10.08,09:20
§ 9 Zákona o dani z príjmov:
Od dane je oslobodený príjem
.....
c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

Z uvedeného vyplýva, že ak ide o dedičov v priamom rade a poručiteľ vlastnil nehnuteľnosť viac ako 5 rokov, príjem z prevodu vlastníctva takejto nehnuteľnosti je od dane oslobodený a do dańového priznania sa neuvádza.
stano-vasil
07.10.08,11:45
hm a je niekde v zakone zafixovane,ze sa to musi predat za nejaku sumu,resp za nejake percento ohodnotenej sumy?
lebo ciste teoreticky by mi to mohli predat za korunu,alebo nejake minimum.Lebo 5 rokov nepreslo este...zatial len 4 bohuzial a ja to uz chcem prerabat a nastahovat sa,co je ale somarina,pokial to nebudem mat na papieri pre seba.
Johanka
07.10.08,11:52
Prečo nespĺňajú podmienku na oslobodenie ? Nie sú dedičia v priamom rade alebo poručiteľ (zomrelý) nevlastnil nehnuteľnosť 5 rokov ?
stano-vasil
07.10.08,11:55
no je to po priamom dedicnom konani-po babke to zdedili jej deti (vratane mojej mamy),ale to dedicne konanie bolo pred 4 rokmi,cize 5 rokov to este nevlastnia...
ale aj tak ma zaraza,ze my sme sa viac menej dohodli na nejakej sume medzi sebou za to,ale ci to moze byt?
nie je niekde v zakone,ze sa to musi predat za nejaku minimalnu sumu?
Johanka
07.10.08,11:57
Slabo čítaš :) nemusia to vlastniť 5 rokov dedičia, ale poručiteľ, teda ten po kom dedia. Keďže už viem zákulisie, tak sa spýtam inak - vlastnila babka dom 5 rokov :)?
evula0
07.10.08,12:12
Doplním.5 rokov spolu,t.j.od dedičského 4 plus babaka najmenej 1
stano-vasil
07.10.08,12:16
ahaaaaa,hned ste ma potesili...ja sa v tychto veciach absolutne nerozumiem...
hned som veselsi...jasne ze to babka mala viac ako 5 rokov,sak oni to postavili s dedom:) dom ma necelych 40rokov a aj pozemky pod neho a okolo nehu su vysporiadane v LV...
dakujem,to ste ma moc potesili...
a este jedna otazka: a co ta minimalna suma?da sa to teda predat napriklad aj za 100tisic?nemusi tam byt nejaka minimalna suma po ohodnoteni znalcom?