JANINA
10.05.05,14:46
V spoločnosti došlo v mesiaci 04/2005 ku krádeži. Boli odcudzené pracovné náradie, vrtáky, atď. V par. 53 Z. č. 222/2004 sa hovorí, že v prípade krádeže tovaru platiteľ odvádza DPH, ak si ju na vstupe uplatnil. Keď si čítam aj opratrenie na vedenie podvojného účtovníctva je tovar definovaný ako všetko, čo účt. jednotka nakupuje za účelom predaja. V mojom prípade to znamená, že DPH z odcudzených pracovných nástrojov sa neodvádza?
Johanka
10.05.05,13:35
Musíš si pozrieť zákon o DPH, čo sa považuje za tovar na účely tohto zákona. Je to v § 8. Podľa mňa už zo znenia § 53 ods.5 je zrejmé, že povinnosť odviesť odpočítanú daň neplatí len na tovar v účtovnom ponímaní. Je tam uvedený aj tovar, ktorý je predmetom odpisovania, teda to určite nie je tovar, ktorý účtuješ v účtovníctve na 504.
ricij
10.05.05,14:12
Musíš si pozrieť zákon o DPH, čo sa považuje za tovar na účely tohto zákona. Je to v § 8. Podľa mňa už zo znenia § 53 ods.5 je zrejmé, že povinnosť odviesť odpočítanú daň neplatí len na tovar v účtovnom ponímaní. Je tam uvedený aj tovar, ktorý je predmetom odpisovania, teda to určite nie je tovar, ktorý účtuješ v účtovníctve na 504.Súhlasím, presne, DPH odvádzaš.
mlyn16
10.05.05,14:34
Existuje nejaký zápis z polície? Kto vyčíslil cenu a kde boli ukradnuté predmety evidované (na majetkových účtoch alebo účtoch zásob)?
ondrejvla
10.05.05,15:55
Ak ti ukradli majetok, ktorý je odpisovaný, tak zostatková cena a z toho DPH, taktiež skladové zásoby - ich cena a z toho DPH, a a najdôležitejšie je - suma, ktorú napísali policajti! Pozor, v tej môže byť aj poškodenie dverí.. Takže navrhujem, spísať škodu a na to DPH podľa uvedeného.
Janna
11.05.05,05:37
Aj nám stala toho času dosť nemilá vec, ukradli nám minulý piatok auto. Minulý rok bol skončený leasing.
Čo spraviť, ked sme v piatok nakúpili do neho PHM? Čosi sa z toho minulo, čo zo zostatkom, môžem si na to celé uplatniť DPH?
Teraz napíšem asi na DU, aby nám vrátili pomernú časť z cestnej dani a poisťovna zákonnú poistku. Treba čosi spraviť aj v účtovníctve?
Ďakujem
j.
JANINA
11.05.05,05:40
Zápis na polícií bol spísaný. Bol odcudzeny drobný hmotný majetok, ktorý bol v roku nadobudnutia jednorázovo odpísaný - zaúčtovaný do nákladov. Ani jeden z odcudzeného majetku nebol odpisovaný.
mlyn16
11.05.05,06:53
Keďže sa nejedná o majetok sledovaný v účtovníctve, asi by sa DPH nemalo odvádzať. Zdôvodňujem to tým, že ten vrták, brúska a pod. mal životnosť menej ako rok, cenu nižšiu ako 30.000 Sk, tak si vlastne na seba "už zarobili".
Škodu bude preplácať poisťovňa, alebo je to evidované na polícii? Ak by som nemala dostať od niekoho náhradu, v majetku to neevidujem, asi by som to v účtovníctve nevytiahla na svetlo božie a nezvyšovala škodu firme ešte aj odvodom DPH štátu. Odvaha?
Johanka
11.05.05,07:15
Nie som žiadny fanúšik odvádzania DPH, ale odvážne to je. Myslím,že sa treba držať znenia §53 , kde nie sú žiadne odkazy na účtovníctvo. Možno je na Porade niekto, kto má s tým skúsenosť, vrátane kontroly.
JANINA
11.05.05,10:29
Mne prresne o to ide. Nielen, že škodu, ktorá nám vznikla nám poisťovňa len z časti uhradí, musím ešte odviesť DPH z niečoho, čo som kúpila ešte v roku 2003 a využívala.
mlyn16
11.05.05,10:51
Nechcem sa opakovať, moje stanovisko je uvedené v predchádzajúcom príspevku. Bola by som veľmi rada, keby nám niekto napísal vlastnú skúsenosť alebo keby bol medzi nami daňový poradca a vysvetlil jeho názor na § 53 ods. (5) zákona o DPH.