Zauzana
29.06.04,20:10
Práve mám pred sebou list od Spoločnej zdravotnej poisťovne, v ktorom oznamuje svojmu poistencovi výšku poistného, ktorú je povinný platiť od 1.7.2004 do 30.6.2005...podnikateľ mal za rok 2003 podané DP k paušálnej dani a poisťovňa mu vypočítala sumu 700,- Sk mesačne. /čo vychádza 14% z vym.základu 5000,-Sk/ Listujem v zákone č. 273/1994 Z.z. o zdravotnom poistení a nech sa akokoľvek snažím, nemôžem tam taký vymeriavací základ nájsť...nevie niekto poradiť, podľa čoho postupuje menovaná Zdravotná poisťovňa :confused:
Dopredu ďakujem za zverejnenie všetkých skúseností :)
ajacik
29.06.04,21:50
Lamem si hlavicku, ale nic.....

ale z vlastnej skusenosti: nakolko sa danove priznanie k pausalnej dani za rok 2003 (teda prijmy za rok 2003) uz nepodavalo, zdravotna poistovna by mala brat ako vymeriavaci zaklad minimalny, teda 3.000.
To platilo ale iba u "nepausalistov". Ti, ked zacinali platili zdrav. poistenie 14% z 3.000.
Ja ako pausalistka som ale platila uz 14% zo 4.000
Samozrejme vysvetlenie, preco platim viac ako ini, mi uz nik nedal. Vraj je to tak.
a pokial viem, tak zdrav.poistenie pri paus.dani, bolo 1/6 zo zaplatenej dane.
Teda ja teraz platim rok 560 Sk (tych 14% z 4.000).
ale ako prisli na tych 5.000???

viem, ze som moc nepomohla, ale musela som tu zverejnit aj svoj zazitok.
Ale najjednoduchsie je si zavolat priamo do poistovne a trvat na svojom, pokial sa nedozviete to, co chcete.

budem rada, ak sa dozviem, ako to naozaj bolo. dajte vediet
Jozef Mihál
30.06.04,07:38
Ja v tejto veci už pátram asi týždeň, na základe čoho si dovoľuje zdravotná poisťovňa žiadať od paušálnika poistné vo výške, ktorú platil do 30.6.
V zákone o ZP ustanovenia, špeciálne sa týkajúce paušálnikov, boli zrušené od 1.1.2004.
Takže ZP žiada toto poistné bez právneho dôvodu. Vymeriavací základ by mal byť podľa môjho názoru 3000 Sk, poistné 420 Sk, pre akéhokoľvek paušálnika.
Pozrite www.vszp.sk (http://www.vszp.sk/) - tam majú poradňu a v nej ich právnik Kopecký tvrdí to, čo je predmetom otázky...
Poslal som (21.6.) dotaz na Min.zdravotníctva, na základe čoho by mali paušálnici platiť zdravotné poistenie v rovnakej výške od 1.7. atď. - odpoveď zatiaľ nemám.
ajacik
30.06.04,12:30
no vidite, a ja platim dalsi rok 560,- ako pausalnik
ale idem mrknut na tu druhu poradu
juko
30.06.04,19:56
že by bol už aj rozdiel medzi poisťovňami? VšZP vo svojej poradni tvrdí, že paušálnici pokračujú v platení takej čiastky, ktorú platili do 30.6.2004 až do 30.6.2005. Odkiaľ si SZP stanovuje také čiastky mi je záhadou.
Jozef Mihál
30.06.04,20:10
juko -
560 Sk = 14% z VZ 4000 Sk (prípad ajacik)
700 Sk = 14% z VZ 5000 Sk (prípad Zauzana)
...
sedí to, sú to sumy vymerané na základe daňového priznania paušálnika za rok 2002 v zmysle zákona o zdrav.poistení, v znení platnom do 31.12.2003.
Ak sa Vám chce, nájdete to na www.justice.gov.sk na JASPI, ak dáte vyhľadať zákon 273/1994 k dátumu 31.12.2003...
VieraM
30.06.04,20:10
Moja klientka ako paušalista platila 360,- Sk v r.2003 do 30.6.2004. Poslala som ju do APOLLa v domienke že od 1.7.2004
musí platiť min. teda 420,- Sk. Mne to tak z dikcie zákona vychádza. V Apolle jej však povedali že nič sa nemení, že 360,- Sk
bude platiť až do 30.6.2005, kedy už bude postupovať podľa
daňového priznania. Tak som z toho jeleň.
Jozef Mihál
30.06.04,20:16
Jednoducho JUDr. Kopecký vo VŠZP sa rozhodol, že paušálisti budú platiť rovnako až do 30.6.2005 a basta.
Rozumné vysvetlenie ja osobne nepoznám.

A ešte by som pripomenul, že špeciálne ustanovenie o platení zdravotného poistenia pre paušálnikov bolo zrušené s platnosťou k 1.1.2004 - viď zákon č.578/2003, článok III, bod 17., ktorým sa zrušil § 13 odseky 9 a 10 dovtedy platného zákona č.273/1994 !

Takže podľa môjho názoru paušálnici mali už od 1.1.2004 platiť zdravotné poistenie v jednotnej výške 420 Sk (14% z 3000 Sk) !
ajacik
01.07.04,11:02
for J. Mihal

ja viem, ze tych 560 je 14% zo 4000
ale odkial prisli na tu sumu, tych 4000 ???
Ja som zacala podnikat k 1.1.03 a tak na dan. priznani som mala prijem 150.000 a zaplatenu dan 3.000.
Jozef Mihál
01.07.04,12:30
For ajacik.
Zákon 273/1994 o zdravotnom poistení má za sebou cca 30 novelizácií.
jedna z týchto noviel bol zákon 245/2000, ktorý zadefinoval osobitný spôsob platenia zdravotného poistenia pre paušálnikov. V tých časoch, teda od 1.8.2000 do 31.12.2003 (kedy toto ustanovenie bolo zrušené) platilo, že:

§ 13 odsek 9 (voľne)
VZ paušálnika je
4000 Sk, ak je príjem do 500000 Sk
5000 Sk, ak je príjem od 500001 Sk do 1000000 Sk
6000 Sk, ak je príjem od 1000000 Sk
ajacik
01.07.04,20:44
for J.Mihal
Dakujem za objasnenie.
Ale asi tam zajdem zajtra osobne, lebo nerozumiem tomu, preco som doteraz platila 420 Sk a od jula budem platit uz tych spominanych 560 Sk. (začiatok podnikania 1/2003)
Keby som tych 560 platila od zaciatku, bolo by vsetko OK (po vasom objasneni), ale takto mi to nie je jasne.
A to aj podla toho pana zo VsZP (nespomeniem si na meno), by som mala platit tak, ako za poslednych 12 mesiacov. Je to spravne?
Jozef Mihál
02.07.04,07:25
For ajacik.
Nic nie je správne, zdravotné poisťovne si vykladajú zákon ako vietor fúka.
Jozef Mihál
18.08.04,20:38
Medzičasom som dostal odpoveď k problému platenia zdravotného poistenia paušálnikov z Ministerstva zdravotníctva i od JUDr. KOpeckého zo VŠZP. Vo svojich odpovediach trvajú na platení poistného tak, ako je to uvedené vyššie, v príspevkoch na začiatku tejto témy. Na moju žiadosť, aby mi tento svoj výklad zákona bližšie osvetlili, som žiadnu rozumnú odpoveď nedostal - napr. JUDr. Kopecký ma odporučil na súdy, ktoré podľa neho jediné su kompetentné podať výklad zákona a rozhodnúť v spornej veci.
Takže môj osobný názor platí i naďalej - bývalý paušálnik, ktorý naďalej podniká, by mal s účinnosťou od 1.1.2004 platiť zdravotné poistenie vo výške 420 Sk, a to až do 30.6.2005.