anita
10.05.05,14:04
Milí Poraďáci,

mala som kontrolu z Inšpektorátu práce - predĺžená "akcia Vietor". No, čo Vám budem hovoriť, milí to pánkovia. Dvaja. Potrebovali predložiť hoooóóódne vecí, ale vyhovela som im a všetko im predložila na počkanie. Čo ma prevelice prekvapilo, všetky dokumenty potrebovali prefotiť a brali si ich sebou. Vraj je všetko v poriadku, len prezenčka sa im nepáči. Na otázku prečo bola ich odpoveď, že v zápise si to prečítame, vraj v piatok prídu. Moja otázka znie:
1. Ako má vyzerať správna prezenčná listina? V zákone som našla, že sa má viesť ale nikde nie je uvedené akou formou a ako má vyzerať a čo má obsahovať.
2. Som povinná im prefocovať dokumenty? Ak áno, tak by nám nemali nechať nejaký ten zápis o tom, čo si od nás všetko prevzali? (A keby som nemala fotokopírku????? Tak čo by potom robili?????)
Netrpezlivo čakám na Vaše názory. Anita
tibor
10.05.05,12:31
na čo používate prezentčnú listinu? stretávam sa s ňou len na ZRPŠ...(:

ak mi príde audit či daňová kontrola - všetky doklady im dávam oproti podpisu o každom doklade - raz som sa na tom popálil a odvtedy som britva.

to prefocovanie mi lezie na nervy - ale dávam to len auditu - vlastne mi ich platíme - ale ak vybehnú s nejakými vysokými extra nákladmi - tak im to pripomeniem...

žiadnej daňovej kontrole či nikomu podobnému som nefotil zatiaľ - len dávam podklady na základe ktorých robím ten či onen výstup. ale pamätám si asi spred 6 rokov, že robili kontrolu na dožiadanie pre iný subjekt, či si oprávnene odpočítal DPH - vtedy som fotil...
Sany
10.05.05,12:35
Tá prezenčná listina ma tiež zaujíma. My žiadnu nemáme, veď je to vec šéfa, či chce, aby sme sa zapisovali. Vôbec s tým nik vo firme nemá problém. Kto čerpá dovolenku, donesie dovolenkový lístok a na konci mesiaca spravím dochádzku, kde vyznačím, kto mal dovolenku, PN a podobne. Inak, nevidím dôvod, čo koho do toho z nejakých kontrol, odkedy dokedy som v robote. Veď oni ma neplatia.
jamajka
10.05.05,12:41
Anitka, to je sranda, my sme mali kontrolu asi pred mesiacom a vôbec nepýtali niečo také ako prezenčka. No veď ani nijakú nevedieme http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Luna
10.05.05,12:42
Dochádzka by sa mala robiť každý deň.Robí sa to pre prípad pracovného úrazu.Ak je zamestnanec podpísaný,že je od-do vo firme a niečo sa stane ide o prac.úraz.,ale ak nie je podpísaný ako dokážete,že bol alebo nebol v práci.
anita
10.05.05,12:42
Bárs by mali na prezenčnú listinu aj oni taký názor, že mňa platí šéf ... Ale bohužiaľ, ak Vás navštívia, medzi prvými podkladmi, ktoré si vypýtajú je prezenčka. Na základe prezenčky sa majú spracovať mzdy. A kontrolujú, či je vyplatený sviatok, dovolenka, PN, nadčasy a či sa neprekračujú. A toto všetko musí byť zaznačené v prezenčke.
A ja to všetko mám v tej prezenčke a prečo sa im nepáči? Čo musí obsahovať a na základe čoho? Akého zákona, akého §§§§???????
tibor
10.05.05,12:53
kde je ustanovená prosím Vás povinnosť viesť prezenčnú (prezentčnú) listinu?
v ZP §99 je spomenutá len evidencia...
Johanka
10.05.05,12:58
Anita, to čo píšeš je nad rámec " vetroňov". To už je iná kontrola, ale je pravda ,že kontrolujú presne to čo popisuješ.
Prezenčka - to neviem čo myslia, môže ísť o evidenciu dochádzky??
anita
10.05.05,13:07
OK, dostali ste ma! Je to evidencia dochádzky. A čo to mení na situácii????? Aj tak to odo mňa pýtajú a ešte sa im to nepáči!!!! Je to niekde popísané, že ako musí byť vedená (evidovaná) evidencia dochádzky?
Johanka
10.05.05,13:18
Neviem o tom, že by bol niekde záväzný vzor, možno nejaký doporučený, skús v nejakej predajni tlačív. Alebo si urob nejakú internú smernicu a tam zapracuj vzor evidencie dochádzky.
Luna
10.05.05,13:39
Ja mám docházku vytvorenú v EXCELI.
anita
10.05.05,13:46
Neviem o tom, že by bol niekde záväzný vzor, možno nejaký doporučený, skús v nejakej predajni tlačív. Alebo si urob nejakú internú smernicu a tam zapracuj vzor evidencie dochádzky.
Milá Johanka, asi si ma nepochopila. Mne ide o to, že keď už tí milí páni pýtajú evidenciu dochádzky a ja im ju predložím, či mi môžu vytýkať to, ako tá evidencia vyzerá. Ja mám spracovanú evidenciu dochádzky v každej firme, v ktorej spracúvam mzdy. Vyhovuje mne, vyhovuje majiteľovi firmy, vyhovuje pracovníkom. Môžu vôbec tí milí páni namietať ak by som im predložila evidenciu dochádzky spracovanú elektronickou formou? Veď doba napreduje, prečo ja mám prešľapovať na jednom mieste a nevyužiť výdobytky techniky? (Ty kokso, to som sa teda zmohla na múdre súvetie!) Ak to nie je nikde definované (evidencia dochádzky) tak si ju predsa spravím takú, aká mi vyhovuje. NIE? Však mi protirečte.... ;)
anita
10.05.05,13:54
Ja mám docházku vytvorenú v EXCELI.Konečne! Čakala som na toto. Presne toto ma zaujímalo. EXCEL!
Luna, keď ju máš v exceli, tak ti ju pracovníci nemôžu denne podpisovať, že? A keď si ju na konci mesiaca vytlačíš z excelu tak ju dáš podpísať zamestnancom? Ak nie, tak ti garantujem, že ani tvoja evidencia dochádzky by sa tým milým pánom z inšpektorátu práce nepáčila.:(
Dokonca som sa stretla aj s evidenciou dochádzky cez telefón. A majiteľ si ju nevie vynachváliť. A v tomto prípade fakt ide o to aby majiteľ mal prehľad o svojich zamestnancoch a nie nejaký inšpektorát. Tak pre koho má evidencia slúžiť? Pre majiteľa alebo pre štátne kontroly?
Jozef Mihál
10.05.05,13:54
Ja nebudem protirečiť ale súhlasiť, anita.
Johanka
10.05.05,13:56
Nebudem Ti protirečiť,lebo každá firma, ktorej robím mzdy má inú evidenciu dochádzky. Tak ako im to vyhovuje a kde boli takéto kontroly nikto nenamietal. Ja som Ti len chcela naznačiť, že ak neexistuje záväzné predpísané tlačivo, tak to môže mať akúkoľvek podobu. To je môj názor.
anita
10.05.05,14:04
Nebudem Ti protirečiť,lebo každá firma, ktorej robím mzdy má inú evidenciu dochádzky. Tak ako im to vyhovuje a kde boli takéto kontroly nikto nenamietal. Ja som Ti len chcela naznačiť, že ak neexistuje záväzné predpísané tlačivo, tak to môže mať akúkoľvek podobu. To je môj názor.Stotožňujem sa s Tvojím názorom. Takže súhlasíte so mnou, že ak mi niečo vytknú, že to a to nie je v poriadku a malo by to byť tak a tak, mám im pekne písomnou formou protirečiť a argumentovať tak, ako to už tu robím na 2 stranách, že? Bóže, ako ste mi len chýbali! Začínam byť vo svojom živle. Idem rýchlo hľadať ďalší problém na riešenie. Ahojkajte;)
Martina80
11.05.05,05:58
My sme mali tiež minulý rok kontrolu z Inšpektorátu práce, tektiež nám vytkli, že nemáme u THP dochádzku. Museli sme ju doplniť. Je to fakt aj kvôli tomu prac. úrazu:)
tibor
11.05.05,06:42
no - neviem - tiež na evidenciu dochádzky mám Excel ako aj v programe miez mám niečo podobné.ale ak im dávam oproti podpisu výplatnú pásku, kde to majú všetko mesačne zahrnuté a zároveň mi mesačne mailom odkonfirmujú (čiže odsúhlasia) stav dochádzky...podľa mňa to stačí.

môžem im prihodiť prípadne v Exceli ešte aj mesačnú verifikácia elektronickým podpisom...
Natka
11.05.05,07:05
No nazdar, my také dačo nevedieme.Len na konci mesiaca vytlačím z OLYMPu evidenciu dochádzky a podpisuje ju tak akurát šéf.My sme malá firma s troma zamestnancami, takže bol by problém pri kontrole?Čo mi navrhujete,mám všetky roky dozadu urobiť nejakú evidenciu dochádzky s podpismi našich pracovníkov, alebo by stačil ten spomínaný výstup z OLYMPu?
anita
11.05.05,07:20
Natka, počkaj do piatku. Vééééľmi som zvedavá čo mi vytknú na tej mojej prezenčke tí milí páni z inšpektorátu práce. Potom sa ozvem.
Jara
11.05.05,07:26
Ja mám taký dojem že to je v zákone o účtovníctve, že sme povinní viesť evidenciu dochádzky. Je to naozaj že to kontroluje inšpektorát práce a dokonca keď sa pracovník odpíše pri odchode z práce 15.50 a pr. doba končí 15.30 tak či je preplatený nadčas 20 minút. Už raz som takto bojovala, že pracovník nemal nariadenú prácu nadčas, tak potom pýtali ako dôkaz, že akým tlačivom dávame príkaz na prácu nadčas, keď všetko má byť vedené v evidencii dochádzky. Dokonca minule som si všimla že na daňovom úrade píšu aj keď odchádzajú na obed mimo budovy kde majú pracovisko, tak píšu do dochádzky čas odchodu a príchodu a že OBED... Takže mali by byť vzor... No ale asi kvôli úrazom to je potrebné aj robiť...
Ivenka
11.05.05,07:53
Takže. Ja som práve v druhej etape "vietor". Tu prvu som ako tak zahladila. No a v tej druhej išlo taktiež o dochádzku. Všetci vieme ako sa to robí. Každemu dam paličku, že bol v práci a nanjvyš mu vypíšem dovolenku. Ale my sme resštaurácia. Na dverach je napísané od 7,00 - 22,00. Takže chceli onú evidenci podľa pravidiel Zakonnika práce, dodržiavanie prac.doby. A to nehovorim, že "dobra" duša u nás im ukazala "internu" dochadzku a sama sa pochvalila, že ona už bola v ramci pracovnej doby o 6,15 na nakup v Tescu. Asi budem zajtra OCR.
Natka
11.05.05,08:23
Natka, počkaj do piatku. Vééééľmi som zvedavá čo mi vytknú na tej mojej prezenčke tí milí páni z inšpektorátu práce. Potom sa ozvem.Dobre, už som teraz zvedavá, čo ti povedia.Držím palce.
Dadena
11.05.05,08:42
Evidencia dochádzky tzv. dochádzková kniha sa vedie nielen pre prípad úrazu, ale aj na evidenciu napr. návštevy lekára (v zmysle zákona má zamestnanec nárok na návštevu lekára v prepočte tuším 8 dní na rok, ak si dobre pamätám,čiže tu slúži dochádzková kniha na overenie si týchto skutočností) ďalej na evidenciu PN, OČR, služobných ciest, absencie, dovoleniek, náhradného voľna, práci nad čas a podobne. Upozorňujem, že napr. ak pracovníčka ide na poštu (aj keď dennodenne) je to v podstate pracovná cesta a mala by sa do knihy zapísať, práve pre prípad úrazu a jeho následkov. A v podstate by mala mať na tento účel vypísaný cestovný príkaz. Ale ak by to vykonávala dennodenne dalo by sa to vyriešiť napr. nejakým mesačným cestovným príkazom, samozrejme so všetkými náležitosťami v zmysle príslušného zákona.
Väčšie firmy, resp. štátne organizácie, majú túto evideniu vybavenú elektronicky, magnetickými kartami, ktoré snímajú odchody a príchody, resp. neprítomnosť na pracovisku so zadaním číselného kódu pre typ neprítomnosti a pod.. Ale menším firmám stačí úplne stará dobrá kniha dochádzky.
O tom, že je zamestnávateľ povinný viesť evidenciu pracovného času zamestnancov hovorí § 99 Zákonníka práce a jeho novelou od 01.04.05 je zamestnávateľ (okrem iného) viesť evidenciu pracovného času aj zamestnancov, ktorí vykonávajú práce na základe dohody o birgácnikej práci študentov a dohody o vykonaní práce.
Luna
11.05.05,09:00
Súhlasím s Dadenou.
anita
11.05.05,09:25
To, že sa evidencia dochádzky viesť musí sme sa zhodli všetci. Tu sa skôr jedná o to, že nikde nie je špecifikované akou formou tá evidencia má byť vedená. Kým nebude v zákone niektorý z § pojednávať o forme a spracovaní evidencie dochádzky, môj názor je, že nám nikto nemôže vytýkať spôsob vedenia tejto evidencie.
Luna
11.05.05,09:44
Tak ako písala Dadena,zákon nám ukladá viesť evidenciu dochádzky,ale nikde nie je napísané že zamestnanec sa pri odchode alebo príchode osobne podpisuje.
Uvidíš čo ti napíšu do zápisu potom budeme všetci múdrejší,takto len tápame.Držím palce!!!
Mirka D
12.05.05,06:06
Ja mám taký dojem že to je v zákone o účtovníctve, že sme povinní viesť evidenciu dochádzky. Je to naozaj že to kontroluje inšpektorát práce a dokonca keď sa pracovník odpíše pri odchode z práce 15.50 a pr. doba končí 15.30 tak či je preplatený nadčas 20 minút. Už raz som takto bojovala, že pracovník nemal nariadenú prácu nadčas, tak potom pýtali ako dôkaz, že akým tlačivom dávame príkaz na prácu nadčas, keď všetko má byť vedené v evidencii dochádzky. Dokonca minule som si všimla že na daňovom úrade píšu aj keď odchádzajú na obed mimo budovy kde majú pracovisko, tak píšu do dochádzky čas odchodu a príchodu a že OBED... Takže mali by byť vzor... No ale asi kvôli úrazom to je potrebné aj robiť...
Takže naozaj treba sčítavať minúty a preplácať nadčasy? Zdá sa mi na hlavu postavené, že pracovník príde o 15 min. skôr do práce, zapíše sa, navarí si kávu a ja to budem sčítavať do nadčas a náhradného voľna.
My máme takúto presnú evidenciu iba pre skladníkov, ktorým ale preplácame jediným nadčasy (najmenej to však musí byť polhodina). My ostatní tzv. THP si píšeme len čiarky, ale zároveň tu môžeš/musíš byť dlhšie a nepreplatí sa nič. "máme to zahrnuté vo fixnej mzde".
A čo z obchodnými zástupcami, ktorí sú celý deň v teréne - tí sú vykrytí cestovnými príkazmi? Ale aj tak im musím predsa evidovať v mojej "čiarkovej" evidencii D, PN....
Bionda
12.05.05,06:19
Dadena, nedá mi, aby som ti neoponovala, lebo mňa právnička upozorňovala, že dohodári nemajú vypisovať dochádzku (ak to nie je určené charakterom práce dohodnutej v dohode), nakoľko by sa potom mohlo jednať o disimuláciu prac. pomeru a s tým sú nepríjemnosti.
Predsa dohodár má vykonať určenú úlohu a je na ňom kedy.
bea
12.05.05,06:39
Bionda, pri dohodách o vykonaní práce je to tak ako píšeš, ale pri dohodách o brigádnickej práci študentov treba v zmysle zákona č. 82/2005 Čl. IV ods. 2 viesť evidenciu pracovného času. Teda inak povedané dochádzku. Je to práve Zákon o nelegálnej práci ...
Daska
12.05.05,07:05
My sme mali kontrolu prave vcera, jedine co od nas chceli bola pracovna zmluva, zamestnanec je v PP len od 2, 5, 2005. Nic ine nechceli. Len zamesstnavatel ju nemal v kancelarii, tak cakali pol hodiny, kym ju uctovnicka doniesla
Dadena
12.05.05,08:22
Bionda, myslím si, že tým, že je niekto právnik ešte nemusí mať vždy pravdu, okrem toho platí čo nie je zákonom zakázané do je "dovolené". Ale aby som nezavádzala, informácie ktoré som uviedla - že pri zamestnancoch, ktorí majú uzatvorenú dohodu o vykonaní práce je povinnosťou zamestnávateľa viesť evidenciu pracovného času som čerpala z informačného servisu enovín, kde sa presne uvádza, že novelizácia ZP od 01.04. 2005 priniela zásadné zmeny, a to okrem iného "viesť evidenciu pracovného času zamestnancov, ktorí vykonávajú práce na základe dohody o brigádnickej práci študentov. Povinnosti sa týkajú dohôd o vykonaní práce a dohôd o brigádnickej práci študentov, za účelom ľahšieho overenovania celkového prípustného rozsahu pracovného času z vykonaných prác jednotlivým zamestnancom v príslušnom kalendárnom roku. ...". Neviem na akom právnom základe by nemali dohodári vypisovať dochádzku, keď aj v samostnej dohode o vykonaní práce musí zamestnávateĺ charakterizovať okrem pracovnej úlohy (a iné) aj dohodnutý rozsah prác a doba, kde by sa malo uviesť, že prácu vykoná od do a v akom počte hodín, práve preto, aby bola dodržaná litera Zákonníka práce (300 hod.). V každom prípade je podľa mňa lepšie túto dochádzku viesť, ako ju nemať vôbec.
Ivenka
12.05.05,09:48
Práve u nás skončila akcia "vietor". Vlastne pokračovanie kontroly z Inšp.práce. Bolo tu na porade aj rozoberané či má dohodár nárok na stravu -Nie. Možte mu ju dať. Evidenciu dochádzky tak ako píše Dadena v prisp.24 - ináč pekne si to opísala, musite viesť. Čo som mala problém práve s tým. Im ide jednoznačne o nadčasy. Aspoň tie musia byť vyčíslené v rámci výplatnej pásky. Čiže mzda za odpracovanú dobu nad rámec pracovného fondu a min.25% príplatok. Pozerali aj dodrživanie prac.fondu resp. 12 hod.prac.času s nárokom na odpočinok. Ak ma pracovník hmotnú zodpovednosť tak kontrolovali mzdu na Pracovnej zmluve či može mať podľa stupňa náročnosti práce. Len nechcite odo mňa teraz paragrafy. Kopirovala som PZ, vyplátne pasky, mzdové listy. A chceli aj dochádzku, tu som im nedala. Povedala som, že zodpovedna veduca nie je v praci a ja nemam prístup ku všetkým dokladom. Da sa riešiť dochádzka akože na počítači len ide vlastne o registraciu podobnu čipovým kartam. V podstate by sa akože pracovník pri príchode zaregistroval a odregistroval. Ak ale toto bude sedieť tak budu od Vas chciet harmonogram min. na 2 týždne vopred. Napr.my sme reštika, takže od nas to vyžadovali. A dospeli sme k tomu, že šef sice tvrdi, že je nas veľa ale ja som z toho počtu pri dodržaní všetkých zákonov, nenadčasov nevedela taky rozpis urobiť. Stale mi chybal nejaký človek na prevádzke. Buduci týždeň mi daju zapis, opatrenie a tuším aj pokutu. To bola akcia vietor s pokračovaním kontroly resp.kontrola opatrení.
No a najlepšie je mať prihlášku do soc.poist.opečiatkovanu nimi. Resp.priložený doklad z faxu, netu,podací lístok. Ja som mala Hromadný podací lístok tak sme to porovnavali.
anita
12.05.05,10:12
Ivenka, úprimnú sústrasť. K tomu všetkému, čo si napísala, by som ešte dodala, že u mňa chceli ešte predložiť zmluvu so stravovacou jednotkou a ak stravné lístky nestrhávate cez výplatnú pásku, tak zoznam zamestnancov, ktorý si zakúpili stravné lístky v pokladni. A s tým fotokopírovaním dokladov ma dojali, ak by sme nemali vo firme kopírku tak čo??? A načo sú im fotokópie? Veď existuje nejaký zákon o ochrane osobných údajov! Žeby o tom nevedeli?:o
Bionda
12.05.05,10:35
Dadena ten právnik bola školiteľka pre_ Nelegálna práca_ . Čo ti mám k tomu ešte napísať neviem.:?
Ak ma zle školili, mala by som asi chcieť náhradu a asi aj tých ostatných pár ľudí, ktorí tam vtedy na školení boli. Bolo to cez akadémiu vzdelávania a bola to priama otázka, na ktorú som dostala takúto odpoveď a aj s tým, že v prípade čohosi sa mám brániť.
Je fakt, keď si pozrieš ZP dohoda je práca vymedzená výsledkom, evidencia dochádzky je podľa §224 stanovená len pre brigádnikov - študentov.
sylva
16.05.05,08:29
Ivenka, zaujíma ma, ako ste mali formulované prac. zmluvy? Mali ste tam zakomponované, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas(§121,ods.2 ZP) ? Jedná sa vo Vašom prípade o nerovnomerne rozvrhnutý prac.čas?
Ďakujem za odpoveď a držím palce. Sylva
Marika x
16.05.05,10:28
U nás boli ráno o 1 hod. 2.4.2005. Prišli kukláči so psami, polícia a páni z Inšpektorátu práce. Pýtali sa, či sú zamestnanci v pracovnom pomere a chceli rodné čísla. Následne na to prišli už len dvaja u Inšpektorátu v strede týždňa do kancelárie a chceli vidieť prihlášky do poisťovne a pracovné zmluvy. Mali sme všetko v poriadku.
anita
16.05.05,13:11
Konečne mám v ruke protokol. Padla som na zadok! Rozvírim tu diskusiu o evidencii dochádzky a v protokole nie je o nej ani zmienka! No, neporazí Vás? A ja som sa na nich tááááák pripravovala:(, tešila som sa ako im budem oponovať ako s nimi nebudem súhlasiť .... a nič z toho. Ale zato zistené nedostatky boli tieto:

1. v PZ nie je uvedená stručná charakteristika druhu práce
2. v PZ nie je uvedený výplatný termín

Môžete mi niekto poradiť ako sa stručne charakterizuje druh práce - VODIČ?
NUNA
16.05.05,17:01
Nás navštívil "vietor" 11.5. a kontrola prebiehala celkom hladko. Kontrolovali pracovné zmluvy a na jedno tlačivo sme vypísali zamestnancov, ktorí boli práve na pracovisku. Vypisovali sme meno, RČ a každý zamestnanec to musel podpísať. Boli sme radi ako dobre sme dopadli. Dochádzku u nás nekontrolovali. Práve dnes sa však ozval pán kontrolór a majiteľka od neho doniesla zoznam 15 zamestnan-
ncov, ktorí sú údajne neni zaregistrovaní na sociálnej poisťovni. Jedná sa o zamestnancov - ZPS, ktorí robia vo firme už niekoľko rokov. Samozrejme doklady na týchto zamestnancov sú v poriadku len sociálka má v dokladoch poriadny neporiadok a zbytočne nás zdržiava.
adam
16.05.05,17:08
U nás boli ráno o 1 hod. 2.4.2005. Prišli kukláči so psami, polícia a páni z Inšpektorátu práce. Pýtali sa, či sú zamestnanci v pracovnom pomere a chceli rodné čísla. Následne na to prišli už len dvaja u Inšpektorátu v strede týždňa do kancelárie a chceli vidieť prihlášky do poisťovne a pracovné zmluvy. Mali sme všetko v poriadku.

Kukláči o 1 hod.ráno???????na kontrolu nelegálnej práce?:eek:To Ste čo za firma?
Súkromná basa?:D Nič iné ma na takýto prepad nenapadá........
Ivenka
16.05.05,18:40
V PZ máme základné mzdy "približne" podľa charakteru náročnosti a zodpovednosti. To sú tie násobky. Resp. ak v mzdovom liste nebola "Dohoda o hmotnej zodpovednosti" tak bola správna aj výška 6 500.-Sk. My to máme "trocha" domotané.Zatiaľ sa v tom viac-menej nik nešprtal. Prihlásený sme ako jednosmenka. Čo zasa inšpekcia hneď poznamenala, že mame prevádzkovú dobu /reštaurácia/ od 7,00 - 22,00. No a včuľ vymysli smennosť. Nadčasy nemáme zakotvené v zmluve tie vyplinuli z dochádzky. Poniektorým som vyplácala nadčasy /to sú tie oficiálne a neoficiálne výplaty/. Tak to bolo OK. V podstate mi zobrali celkový nadčas za mesiac. Keby to mali počítať na týždeň tak by sa nedopočítali. Jedna vec je teoria a jedna prax. Mame sice dosť zamestnancov ale keby som mala urobiť harmonogram pri dodržaní 11 hod/deň a ďalší deň musí mať zamestnanec voľno, tak mi vyšlo, že kuchárku by musela robiť aj učtovníčka a pomocnú silu niekto z vedenia.
Čo sa týka evidencie dochádzky dohodárov, tak treba viesť iba študentov. Dohoda musí byť podpísaná "deň vopred" presne ako prihláška na SP. A lepšie je vypísať ju napr.na 3 mesiace lebo potom musite 1.odhlásiť starú ale už 31. v predošlom mesiaci prihlásiť novú. Dohodárom stravu nemusíte poskytovať. A to kopirovanie ? Na jednej strane mi to aj vyhovovalo lebo sme nesedeli v kancli. Takže mi povedali, že prineste A,B,C,D a ja som im priniesla B a D. A niečo som popri tom kopirovaní aj stihla podopisovať. Popis práce musí byť stručne uvedený. Napr.vodič-pracuje na pokyn zodp.vedúceho,prevaže,zasobuje, je dispozícii napr.učtovníčke,stará sa o auto. Musi to byť uvedené stručne aj napriek tomu, že ma pracovník pracovnú náplň.A ešte vyplatný termín - napr.do 30.dňa kal.mesiaca nasledujúceho po mesiaci za ktorý vznikol nárok ak nie je určený výplatný termín, základná výmera dovolenky,výpovedná doba,že je 2 mesiace pre obe strany. Zatiaľ toľlko,zápis ešte nemám.Tak dúfam, že Vám to aspoň trocha pomôže.
nadica
31.08.05,06:42
takže u nás tiež prefúkol Vietor... Bola im predložená dochádzka z excelu, čo je pre nich nepreukázateľná dochádzka. Vie mi niekto poradiť ako vyzerá preukázateľná dochádzka? Okrem toho kontrolujú kategorizáciu platov podľa druhu zamestnania - ups.. Ďalej zabezpečenie stravovania.. No neviem, mám pocit, že keď nenájdu nejakých načierno zamestnaných ľudí, tak sa zamerajú na papiere a vrtaju a vrtaju.. Ako je to vlastne, keď je v pracovnej zmluve dohodnute, ze sa napr. nebudu preplacat sviatky a priplatok za nocnu pracu, mozu to aj tak napadnut? Zakonnik prace je nad pracovnou zmluvou ?
Ajuška
31.08.05,06:50
... Zakonnik prace je nad pracovnou zmluvou ?
...pracovná zmluva musí byť uzatvorená v súlade so Zákonníkom práce a pracovník sa nemôže vzdať svojích nárokov, ktoré mu zo zákona prináležia...