jopo.home
07.10.08,10:48
Prosím vie mi niekdo poradiť kde yaúčtovať a ako postupovať pri platbách kreditnou kartou v programe pohoda?
Ďakujem
HankaS
07.10.08,08:53
A kreditnou kartou platíš ty, alebo zákazník tebe? Ale ja by som účtovala cez 261
jopo.home
07.10.08,09:13
Ale kde sa eviduje platba KK v pohode? v Interných dokladoch? Ja platim
atka4
07.10.08,10:03
Ale kde sa eviduje platba KK v pohode? v Interných dokladoch? Ja platim
Ja používam Interné doklady, pričom mám zavedený nový rad dokladov,(28INn.... znamená 2008 Interné doklady nákupy) a záleží ďalej podľa firiem .
Zväčša mám na jednu kartu jeden rad, t.j. 28INn01-je napr. karta č. 9020, kt. viem, že používa jeden užívateľ, ale môžeš si to navrhnúť aj podľa osôb..., ako sa Ti ľahšie párujú platby a následné vyúčtovania a používanie vo firme...)
T.j. v týchto dokladoch zaúčtujem prijaté doklady o platbe kartou, t.j. phm, bežná réžia a všetko (skoro), čo mi kto predložil a tou ktorou kartou uhradil - č. karty je uvedené na tom malom pripnutom papieriku...)
Na každú kartu (v iných firmách na osobu) mám vymedzenú osobitne aj analytiku použitého účtu.
Na konci mesiaca viem zistiť, kto koľko čerpal - hradil kartou z účtu a koľko mi z toho aj doložil dokladmi - daňovými dokladmi. Ak doklady nedoloží, strhnem mu to zo mzdy, alebo mi to uhradí do pokladne (majitelia si uhradia fir. kartou aj osobné nákupy, tie samozrejme neúčtujem....) Pozor na koniec mesiaca, tam to niekedy nesedí, ale vieš si zdokladovanie odsúhlasiť podľa jednotlivých súm....
účtujem takto:
325/001 karta č. 0001
325/002 karta č. 0002

vyúčtovaný doklad:
501.001/325.001 - spotr. mat.
343/001/325.001 - dph

inkaso z účtu:
325.001/221001
Ziarowka
07.10.08,10:13
Ja účtujem cez ostatné záväzky /keď platím kartou ja/ a ostatné pohľadávky /keď platia mne/. Priamo cez banku sa to zaúčtovať nedá, lebo potom to nehodí do výkazu DPH a do denníka to zaúčtuje, čiže vznikne nesúlad. Urobím si taký "akože" záväzok a potom ho v banke zlikvidujem. Ctrl+Shift+L.
jopo.home
10.10.08,05:41
Vie mi niekdo poradit prosim v auguste neboli ale platby kartou zauctovane do internych dokladov a tym padom sa nepreniesli do DPH za august, ako teraz postupovat aby sa tam ani nepreniesli ale zaevidovali sa do 9 mesiaca aby som nemusela opravovat DPH za 8 mesiac?Je take nieco mozne?
Ziarowka
10.10.08,07:25
My sme mali podobné problémy s bločkami zo služobných ciest, pretože sme zamestnancov vysielali aj na niekoľkomesačné SC, a kedže išli služobným autom niekedy januárové bločky za PHM doniesli až vo februári marci. Kolegyňa volala na DÚ a tam jej povedali, že ak bloček z januára vo februári opatrí "došlo + dátum", tak ho môže zaúčtovať aj vo februári bez toho, aby opravovala priznanie DPH. V marci však už nemôže. Buď ho zaúčtuje bez nároku na odpočet DPH, alebo musí podávať dodatočné priznanie DPH.
atka4
10.10.08,10:39
My sme mali podobné problémy s bločkami zo služobných ciest, pretože sme zamestnancov vysielali aj na niekoľkomesačné SC, a kedže išli služobným autom niekedy januárové bločky za PHM doniesli až vo februári marci. Kolegyňa volala na DÚ a tam jej povedali, že ak bloček z januára vo februári opatrí "došlo + dátum", tak ho môže zaúčtovať aj vo februári bez toho, aby opravovala priznanie DPH. V marci však už nemôže. Buď ho zaúčtuje bez nároku na odpočet DPH, alebo musí podávať dodatočné priznanie DPH.

Osobne to robím tak, že aj vo firmách, kde chodia na dlhšie služobky a pod. (samozrejme je v niektorých prípadoch ťažké dostať doklady napr. od majiteľov včas....), tak zamestnanci odovzdávajú Vyúčtovanie a s ním aj všetky doklady o akomkoľvek nákupe, ktoré platili kartami osobitne za každý mesiac do 15.-teho dňa nasledujúceho mesiaca, aby som ich ja zadala do aktuálneho obdobia DPH, t.j. napr. ak mi dajú dokl. za január do spracovania DPH, tak ich zadám do januára (nakoľko to účtujem v interných dokladoch, dňom účtovného prípadu je deň odovzdania vyúčtovania). Ak mi náhodou dokl. dajú po spracovaní DPH, tak ich dávam do nasledujúceho obdobia. V tomto prípade deň účt. prípadu = deň uplatnenia odpočtu, avšak len 1 mesiac pozadu, t.j. dám do februára.

Odporučila som pre firmy prijať interný predpis, kde ak zamestnanec doklady nedoloží napr. januárové najneskôr do konca februára, celá suma mu je stiahnutá zo mzdy ako použitie karty na osobné účely.

Vo všetkých firmách predsa pracujú aj vedúci pracovníci, ktorí nejakým spôsobom komunikujú s materskou firmou, alebo majiteľmi a pod. a zabezpečujú obeh dokladov, t.j. ak sú napr. vyslaní na dlhodobé práce mimo sídla spoločnosti, vedúci zam. Vyúčtovania s dokladmi buď prinesú, pošlú alebo minimálne v oskenovanej forme zašlú e-mailom k zúčtovaniu ....

Ale je to asi aj vec vnútorných pravidiel fungovania firiem.

Takéto pravidlo bolo v jednej z firiem zavedené práve preto, že zamestnanci neboli naučení odovzdávať doklady pravidelne, predchádzajúca ekonómka im to zúčtovala aj DPH uplatňovala dňom odovzdania vyúčtovania hoci aj po 6-tich mesiacoch a po daňovej kontrole a pokutách majitelia zmenili ako ekonóma, tak aj prístup k dôležitosti aj týchto potrieb -obehu dokladov a boli ochotní prijať aj takéto opatrenie. Zo začiatku síce za veľkého šomrania niektorých pracovníkov, ale zvykli si..........

Takto sú aj výsledky hospodárenia korektnejšie, lebo všetky náklady sú zaúčtované prevažne v tom mesiaci, v ktorom aj vznikli....