zmurka
07.10.08,12:07
Dobrý deň,

chcela by som veľmi pekne porposiť o radu, ako najefektívnejšie financovať výstavbu domu.

Chceli by sme stavať dom, no problém je, že nemáme takmer žiadne vlastné finančné prostriedky a nemáme vo vlastníctve žiadnu nehnuteľnosť, ktorú by sme mohli založiť na hypotéku.

Z príjmu by nám hypotéka vyjsť mohla ale založiť by sme mali dom, ktorý ideme postaviť. No dočítala som sa, že na to aby som ho mohla založiť, musí byť už postavený aspoň meter a zapísaný na liste vlastníctva.

Ibaže my chceme stavať montovaný dom, to znamená, že zložia 4 steny dokopy a splním podmienku? Lenže na to aby firma začala stavať potrebuje 60 % z ceny domu dopredu (30 % pri pdopise zmluvy o dielo a 30 % pri dovezení materiálu). Ako teda postupovať. Rozmýšlala som nad nasledovnou možnosťou - založiť dočasne chatu a ak nebude jej hodnota postačovať tak aj stavebný pozemok na ktorom bude dom stáť (problém je, že chata aj pozemok sú majetkom rodičov) a po výstavbe previesť zabezpečenie na dom.

Môže sa stať, že po postavení znalec neohodnotí dom na takú výšku ako budem mať úver? Čo potom?

Celkovo neviem ako postupoať a čo skôr. Viete mi poradiť?
brumteles
08.10.08,10:15
- Najdi si inu firmu - od nas chceli 30% po podpise zmluvy ale daslich 30% az po dokonceni hrubej stavby - a tu uz mozes zalozit (geometricky plan mozes robit hned ako budu zmontovane obvodove steny, znalca zavolas hned ako bude hodnota postaveneho dostatocna). Alebo sa s firmou skus dohodnut - ked im vysvetlis vase moznosti financovania, mali by pristupit na upravu splatok podla podmienok banky.
- Ak budu rodicia suhlasit tak pozemok zalozit mozes - to by na tych prvych 30% mohlo stacit - banka ti moze dat prvu tranzu 100% hodnoty pozemku
- Na hypoteku si najdi banku ktora ti da uverovy certifikat - to ti usetri kopec casu pocas ktoreho mozes vybavovat znalca a kataster
zmurka
09.10.08,05:11
Ďakujem za radu. V banke pracujem, takze banka uz je ista kvoli zamestnaneckym vyhodam.
Mozem sa opytat cez aku firmu si stala, ako dlho to trvalo a ci si spokojny?
Inak dozvedela som sa, ze ak chcem zalozit dom, musi byt zalozeny aj pozemok pod nim a vsetko co na nom stoji. To znamena ak by na nom stal aj rodicovsky dom a nechceme ho zalozit, budeme musiet pozemok rozdelit.
tiez mi povedali, ze geometricke zameranie a ohodnotenie znalcom by sa malo dat v pripade montovaneho domu uz pri zakladoch, neviem ale co je na tom pravdy.
brumteles
09.10.08,10:56
- Meno firmy poslem cez sukromnu spravu.
- Co sa tyka spokojnosti - celkovy pristup, zmluva, splatky, hruba stavba ok. Dlasie prace - remesla - tam uz to bolo rozne nieco ok, nieco nespokojnost. Ak si z okolia Bratislavy mozes sa prist aj pozriet a porozpravam aj nejake konkretnosti - na co si treba dat pri takychto firmach pozor
- To rozdelenie pozemku asi budete musiet urobit, aj kvoli zebezpeceniu pristupu k domu musite mat aspon pravo prechodu cez pozemok. Nam pozemok rozdelili automaticky pri zapise rozostavanej stavby
- ja som volal na kataster a tam mi povedali ze geometricky plan sa da robit ked su zmontovane obvodove steny - ale je mozne ze kazdy si to vyklada inak - ja som volal priamo pani ktora ma na starosti dane katastralne uzemie. Ale v tom by som problem nevidel - ked je geodet sikovny (t.j. ma na katastri svoje chodnicky) tak geometrak urobi za 3 dni, takze po zmontovani obvodovych stien mas este cas kym sa dokonci zvysok hrubej stavby na zavolanie znalca. Skor ho asi nema zmysel volat - na zaklady ti moc vysoky posudok neda. Praveze som pocul ze pozemok s postavenymi zakladmi moze mat nizsiu hodnotu ako holy pozemok - ak by ho chcel niekto kupit tak uz si nemoze postavit co chce
brumteles
09.10.08,11:27
Este k tomu pozemku: oddelit iba pozemok od rodicovskeho domu asi nema moc velky zmysel - takyto pozemok nema predajnu hodnotu takze sa asi ani neda zalozit. Zmysel by asi malo len keby sa dal rozdelit na dva pozemky: jeden rodicovsky s ich domom a druhy by vznikol ako novy pozemok (aj s pristupom) na ktorom budete stavat vy. Tenby sa potom dal zalozit samostatne. To by bolo asi najlepsie riesenie aj kvoli vztahom v rodine - nech ste kazdy na svojom a nejako sa aj vyrovnate. Ak to kvoli velkosti alebo pristupu nejde, tak asi budete musiet presvedcit rodicov aby zalozili svoj dom - ale riskujete problemy do buducnosti.
trillianka
09.10.08,18:07
Ahoj,
no my prave mame podanu ziadost na hypoteku (1den) na montovany dom :)
Takze teraz cakame ;)
My mame splatky (stav. firme) taketo:
- 10% pri podpise zmluvy (vlastne peniaze)
- 65% mesiac po zacati montaze (to uz tam bude aj krov) - treba znalca a zaspisat rozostavanu stavbu (1.tranza)
- 15% po dokonceni el. a kurenia(2.tranza)
- 10% po kolaudacii (3.tranza)
Takze z banky berieme 3 tranze. Dolezite je pre mna aj to, ze prva ciastka hyp. ide az dost neskoro (po dokonceni zakladov a stojacich murov a mozno aj krovu) a nemusim platit niekolko mesiacov iba uroky (zaklady - november, montaz - marec).
Dost dlho nam trvalo skonsolidovat poziadavky firmy aj banky, ale usilie sa myslim vyplatilo. Musim povedat, ze firma urobila najviac ustupkov, co ocenujem a pokladam to ako dokaz seriozneho jednania (maju dostatocnu zasobu na zafinancovanie "bianko").
Nedavno dostavali mojmu dobremu znamemu, takze viem, ze to naozaj funguje a spolieham sa na to.
Myslim, ze polovicou uspechu je mat serioznu firmu. Setri to cas aj peniaze.
Konkretne: Ti nasi znami mali problem, s kvalitou polozenia dlazby a kachliciek v kupelni. Hovorili o tom z hlavnym technikom. Ten sa tam siel pozriet a okamzite to nariadil na naklady firmy prerobit. Aj sa stalo. To mi pride ako zazrak, v dnesnej dobe.

Sorry, za taketo ospevy, ale som zvyknuta, ze stavbari sa vecne na nieco vyhovaraju a hlavne vas chcu osmeknut :(

Janka
trillianka
09.10.08,18:13
PS: Pozemok.
Urcite mozete stavat iba na VASOM pozemku. Suhlasim s "Brumtelesom". Asi najlepsie je mat pozemok rozdeleny tak, aby daval zmysel aj pre rodicovsky dom aj pre vas.
Nechcem malovat certa na stenu, ale stat sa moze cokolvek. Aby sa vam nestalo, ze nieco z toho nebude predajne ;) to len tak pre istotu.... :cool:
janka
zmurka
10.10.08,06:10
Caute,

dakujem vsetkym za prispevky. S tym pozemok mate pravdu, ze lepsie je rozdelit, lenze ma len 600 m2 a bojime sa, ze nam na nom nepovolia stavat dva domy. Chceme to teda skusit poziadat o stavbu oboch domov a ak nam to povolia tak rozdelit pozemok az pri zamerani stavby na nas dom (bud tych zakakdov, alebo aj stien, pdola toho ako to vyjde).
Problem vsak je aj to, ze ak rozdelime pozemok na dve casti, tak rodicia, ktory budu mat dom na konci nebudu mat k pozemku pristupovu cestu. Nas dom v predu by ju mal. Urcite nechcem ist do varianty, ze zalozim aj dom rodicov, lebo uver predsa len berieme aj s priatelom a clovek nikdy nevie co sa stane a ja by som nerada riskovala aj ich strechu nad hlavou.
Trosku sa bojim toho, ze s tymi tranzami je to zlozite, co ak dojde k nejakemu zdrzaniu v banke a podobne a budu nam hrozit snakcie od firmy.
Janka napises mi potom ako sa ti to vyvija s tranzami? Ci ide vsetko podla planu? budem drzat palce.
Brumteles, dakujem za firmu, ja sice budem stavat v BB, tak neviem ci by sa dala vyuzit aj tam, ale aspon omrknem ich stranku.
pepa78
10.10.08,06:43
Ahoj, mozes mi poslat kontakt na tu stavebnu firmu? Dakujem
zmurka
12.10.08,07:18
Este ma napadlo. Nebude to problem, ak dostaneme stavebne povolenie na dva domy na jednom pozemku a pocas stavania pozemok rozdelime kvoli zabezpeceniu na hypoteku. Nebudu potom robit pri kolaudacii problemy? Nemate s tym prosim niekto skusenosti?
zmurka
12.10.08,07:51
Este ma napadla otazka, ci nemate niekto skusenosti s vyhotovenim znaleckych posudkov na montovane domy. Ak cena diela je cca. 2 mil sk, kolko mozem cakat, ze ohodnoti znalec? Moze sa stat, ze povie o hodne nizsiu cenu? toho sa bojim.
skmaros
24.10.08,14:50
mne dnes ohodnotil cenu hrubej stavby co som zaplatil stavebnikovi 1,9mil, tak znalec ohodnotil iba na 1.3mil.
Co ma riadne sokovolo !!!
nechapem preco tam je taky velky rozdiel !
zmurka
25.10.08,04:20
No zhohom to si ma velmi nepotesil mozno to ale bude ine ked bude dom uz dokonceny uplne. Z coho vlastne pozostava hruba stavba pri montovanom dome?
A ten znalec bol extreny, alebo znalec banky? A nevysvetlil ti preco dal taku nizku?
Diky za info :)
skmaros
25.10.08,17:27
Hruba stavba u mna je vonkajsie steny a vnutorne priecky a
Strecha Bramac.A samozrejme ze zakladova doska.
Ide o dvojdom 148m2 podlahovej plochy.
Cena je 1,9mil hruba stavba + 410tis zakladova doska + pozemok/400tis/ a je dohromady cca 2,7milona
A znalec bol externy a ten to ohodnotil na 1,9mil.
Myslim si ze je riadny rozdiel !!!
Znalci vychadzaju z nejakych tabuliek co maju.
zmurka
29.10.08,12:55
Preboha takze ty si mal pozemok v hodnote 400 tis. + zakaldovu dosku 400 tisk a este celu hrubu stavbu za 1,9 mil. sk, a toto cele ti banka ohodnotila len na 1,2 mil sk? To fakt? V akej banke si si bral uver ak sa smiem spytat?
Ak to takto bezi, tak si to mozem rovno hodit.

A co budes robti v pripade ak ti po dostavani domu nebude stacit jeho hodnota na pokrytie uver? Alebo si neberies taky velky uver?

Diky

janka
skmaros
31.10.08,11:08
pisal som o prispevok vyssie :
A znalec bol externy a ten to ohodnotil na 1,9mil.
Nie 1,2mil ako si napisala ty.
Uver je z tatrabanky a znalec je externy nie z banky.
Vcera mi schvalili uver daju mi 1 330 000 naraz
a do sumy 1800 000 mozem cerpat ale az vtedy ked zhodnotim stavbu :
t.j. napr. fasada,okna,dvere ....
zmurka
03.11.08,11:08
Aj tak mi to pride strasne malo, podla toho co pises si uz zaplatil 2,7 mil. (pozemok, zaklady, hruba stavba) a z toho ti poskytli len 1,3 mil aj dake drobne.
Ja by som to chcela spravit tak, ze na zaciatku zalozit byt a ked bude dom hotovy tak prehodit zabezpecenie z bytu na dom. Ale bojim sa toho, ze mi potom znalec povie, ze mi hotovy dom s pozemkom nestacia na pokrytie uveru.
Moj dom so zakladmi na kluc by mal stat cca. 2 mil + pozemok cca. 400 tis. a uver by som si chcela brat 2 mil.
skmaros
03.11.08,14:23
pozemok som neplatil
ten som dostal od otca.
Ale ty hovoris o dome na kluc je mozne ze to znalec ohodnoti lepsie.
Lebo mne ohodnocoval hrubu stavbu za ktoru som sice zaplatil 1,9mil ale znalci maju tabulky a jemu to vyslo ovela menej.
Mozno preto ze je to montovany dom.mozno by murovany lepsie ohodnotil.
Tazko povedat.
zmurka
04.11.08,08:48
Ja budem mat sice na kluc, ale montovany. :confused:

Inak s tym pozemkom, to je jedno ci si ho dostal, ale ak je v tvojom vlastnictve a je pod domom, rucis aj nim, takze jeho hodnota ohodnotena znalcom sa zapocitava do rucenia.
Preto som sa tak divila. No nic ved uvidime najhorsie je, ze dopredu nebudem vediet hodnotu toho domu, az uz ked budem mat hypoteku na krku a dom postaveny. Mam pocit, ze potom uz bude neskoro.
skmaros
04.11.08,15:05
sucastou zmluvy o postaveni domu je ´´zmluva o dielo´´ kde je napisana celkova cena domu na kluc a aj polozkovity rozpocet.
Zmluvu o dielo je nutne predlozit k ziadosti o hypoteku.