tullamore
10.05.05,14:55
Prosim, neviete mi poradit? Chcel by som zaviest elektronicku fakturu. Co potrebujem na to po účtovnej stránke.

Dakujem :)
tibor
10.05.05,13:07
šak si zober jednu z faktúr čo dostávaš - napríklad od ST či niektorého z operátorov a podľa nej to urob.
anto
10.05.05,16:58
Na to, aby fungovalo zasielanie elektronických faktúr po internete, je potrebný súhlas druhej strany, že ju akceptuje. Potom je možné posielať aj nepodpísané faktúry cez internet svojim klientom a sú to plnohodnotné účtovné doklady. Pre vlastnú potrebu a pre kontrolu je ale potrebné urobiť jeden odtlačok spolu s pokladmi pre vznik faktúry.
UCET
11.05.05,11:59
Prosim, neviete mi poradit? Chcel by som zaviest elektronicku fakturu. Co potrebujem na to po účtovnej stránke.

Dakujem :)
Ja posielam faktury priamo z Omegy. Vo firemných iniciáloch mám nakopírované svoje logo aj svoju elek. pečiatku s podpisom a faktúru potom nedávam tlačiť ale vyberám si priamo voľbu poslať emialom. A nemám problém zatial. Sem tam sa niekto nájde kto žiada originál pečiatku a podpis čo ale nemusi už byť.
jess
13.05.05,07:56
čiže, ak mi prišla faktúra z Nemecka bez pečiatky a bez podpisu je to OK ? (je tam aj naše IČ DPH aj ich) A keď mi príde faktúra tuzemská bez pečiatky, tiež je to OK podľa Vás.
Mickya
30.05.05,08:41
Ja posielam faktury priamo z Omegy. Vo firemných iniciáloch mám nakopírované svoje logo aj svoju elek. pečiatku s podpisom a faktúru potom nedávam tlačiť ale vyberám si priamo voľbu poslať emialom. A nemám problém zatial. Sem tam sa niekto nájde kto žiada originál pečiatku a podpis čo ale nemusi už byť.Je pravda, že sa tu všade píše, že netreba mať podpísanú faktúru, ale ako si potom, prosím, vysvetľujete §10 ods.1, písm.f v zákone o účtovníctve? Je tam uvedené:
Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať:
....f) podpisový záznam osoby (§32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,...
ďakujem za odpoveď
durisovad
30.05.05,09:24
Ja som sa uz stretla pri danovej kontrole s tym, ze ak na fakture nebol podpis a peciatka osoby, ktora fakturu vystavila, vyhodili ju. Povolili mi dodatocne opatrit si doklad s originalnym podpisom a peciatkou. Na stastie to bola firma z nasho mesta. Keby to bolo napriklad zo zahranicia, neviem, co by cakali na obrat posty. Ja teda doporucujem mat kazdy doklad s podpisom a pripadne aj peciatkou.
dandy666
30.05.05,09:42
Suhlasim s antom, podla 222/2004 § 75 ods6 6. FA moze byt vystavena aj v elektronickej forme a nemusi obsahovat zaruceny elektronicky podpis.

Co sa tyka zakona o uctovnictve je podpisovy zaznam aj zaznam nahradzajuci vlastnorucny podpis v technickej forme (§32 ods. 3), co neznamena, ze musi obsahovat ZARUCENY elektronicky podpis. Je vsak dolezite aby bolo zrejme, ktora osoba je zodpovedna za uctovny zaznam a za uctovanie. To vsetko sa da zabezpecit jednoducho pomocou hesiel a loginov v SW.

Pekny den
UCET
30.05.05,15:25
Je pravda, že sa tu všade píše, že netreba mať podpísanú faktúru, ale ako si potom, prosím, vysvetľujete §10 ods.1, písm.f v zákone o účtovníctve? Je tam uvedené:
Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať:
....f) podpisový záznam osoby (§32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,...
ďakujem za odpoveď
ja súhlasim, že je potrebný podpis prípadne pečiatka ale písal som, že stačí elektrocnicky, ktorý si zadám do SW a faktúra sa mi tlačí respektíve posiela emailom aj s elektronickym podpisom a pečiatkou
Oldi
31.05.05,11:30
ja súhlasim, že je potrebný podpis prípadne pečiatka ale písal som, že stačí elektrocnicky, ktorý si zadám do SW a faktúra sa mi tlačí respektíve posiela emailom aj s elektronickym podpisom a pečiatkou
Presne tak, poniektorí "podpisovači" už nebudú musieť dobrovoľne nasilu posilovať :D
Luna
31.05.05,11:39
Mne chodia elektronický fa.z Orange,sama si ich musím vytlačiť.Je to opačný prípad,účtujem ich ako orginál.Je to v poriadku,však!
slnko
31.05.05,16:31
Mne chodia elektronický fa.z Orange,sama si ich musím vytlačiť.Je to opačný prípad,účtujem ich ako orginál.Je to v poriadku,však!podľa mňa áno. Určite obsahujú pečiatku aj podpishttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Jana Acsová
09.12.05,13:43
Prepojím linky z dôvodu legislatívnej zmeny od 1.1.2006:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=153122&postcount=25
bryan
09.01.06,07:32
Ja som sa uz stretla pri danovej kontrole s tym, ze ak na fakture nebol podpis a peciatka osoby, ktora fakturu vystavila, vyhodili ju. Povolili mi dodatocne opatrit si doklad s originalnym podpisom a peciatkou. Na stastie to bola firma z nasho mesta. Keby to bolo napriklad zo zahranicia, neviem, co by cakali na obrat posty. Ja teda doporucujem mat kazdy doklad s podpisom a pripadne aj peciatkou.
... si na nespravnom danovom urade, daj im vypoved a vymen danovy urad ... :)
bryan
09.01.06,07:39
Prepojím linky z dôvodu legislatívnej zmeny od 1.1.2006:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=153122&postcount=25
Zakon o elektronickom podpise je zial v sirokej praxi stale nepouzitelny...funguje zatial tak v elektornickom bankovnictve, ale aj tak sa jedna o uzavrety okruh platnosti elektronickeho podpisu.
Podobnu snahu ma aj danovy urad, tiez tam plati daky elektornicky podpis na online podavanie priznani.
V praxi sa vsak spravidla neakceptuje jeden podpis na vsetky institucie, hlavne nie banky.
bryan
09.01.06,07:43
Prosim, neviete mi poradit? Chcel by som zaviest elektronicku fakturu. Co potrebujem na to po účtovnej stránke.

Dakujem :)
Ak tvoj uctovny SW nepodporuje priamo export do elektronickej podoby, hlbo doporucujem PDF "tlaciaren", ktora ti vyrobi PDF verziu, ktoru mozes poslat elektronicky. Download na www.primopdf.com
Freeware verzia, umoznuje doklady aj zaheslovat proti pozmenovaniu, dokonca ochranit aj proti vytlaceniu :)
Ina22
20.01.06,13:18
Práve pozerám aj zákon o DPH platný od 1.1.06 - §75 - tiez sa odvoláva
na Zákon 215/2002 o el. podpise - suhlasim s AVOM
immi
15.11.06,19:51
Suhlasim s antom, podla 222/2004 § 75 ods6 6. FA moze byt vystavena aj v elektronickej forme a nemusi obsahovat zaruceny elektronicky podpis.

Co sa tyka zakona o uctovnictve je podpisovy zaznam aj zaznam nahradzajuci vlastnorucny podpis v technickej forme (§32 ods. 3), co neznamena, ze musi obsahovat ZARUCENY elektronicky podpis. Je vsak dolezite aby bolo zrejme, ktora osoba je zodpovedna za uctovny zaznam a za uctovanie. To vsetko sa da zabezpecit jednoducho pomocou hesiel a loginov v SW.

Pekny den

Nemyslím si, že je to pravda. Takéto zabepečenie nie je dokonalé. Ak chceme mať elektronickú faktúru uznateľnú "daniarmi", musíme ju mať podpísanú zaručeným elektronickým podpisom. ZEP má podľa zákona rovnakú právnu účinnosť ako vlastnoručný podpis a naviac má podľa §40 občianskeho zákonníka zachovanú písomnú formu.
immi
15.11.06,19:54
Zakon o elektronickom podpise je zial v sirokej praxi stale nepouzitelny...funguje zatial tak v elektornickom bankovnictve, ale aj tak sa jedna o uzavrety okruh platnosti elektronickeho podpisu.
Podobnu snahu ma aj danovy urad, tiez tam plati daky elektornicky podpis na online podavanie priznani.
V praxi sa vsak spravidla neakceptuje jeden podpis na vsetky institucie, hlavne nie banky.

Podavanie danovych priznani cez internet uz funguje. Potrebuješ na to však zeručený elektronický podpis. To musíš mať kvalifikovaný certifikát od akreditovanej certifikačnej autority. ja mám od www.caevpu.sk (http://www.caevpu.sk) a k papierovým daňovým priznaniam by som sa nerád vrátil.
LubenaK
16.11.06,07:05
V Omege sa to dá jednoducho - už je to tu spomenuté - do Firemných iniciálov nadefinuješ elektronickú pečiatku a podpis a pri tlači faktúry použiješ výstupnú zostavu FA s pečiatkou. Ak ju chceš poslať e-mailom dá sa priamo z Omegy, ak máš v počítači Outlook Expres. Ak máš Microsoft Outlook, vtedy to funguje tak, že v Režime účtovania je treba nastaviť Microsoft Outlook a potom sa to tiež dá priamo z Omegy posielať e-mailom.
renča1
16.11.06,07:52
pripájam stanovisko k elek.faktúram::)
http://www.porada.sk/showpost.php?p=310989&postcount=1
immi
23.11.06,19:32
O elektronických faktúrach čítajte článok v TRENDE:

http://technologie.etrend.sk/81554/pocitace-a-softver/rychle-a-lacne-faktury
tomko
31.08.07,07:24
Zdravim,
ako podla Vas zareaguje DU ak budem rozposielat faktury, ktore nebudu podpisane zar. el. podpisom, ale do ktorych budem pridavat naskenovanu peciatku a moj podpis. Funguje tak niekolko online shopov. Ak si to klient vytlaci ma doklad aj z podpisom.
Myslite si ze by mi to preslo pri kontrole ?

Rozposielal by som PDF subory, ktorych bezpecnost by bola nastavena tak, ze by umoznovali iba tlac.

Dakujem,
Tomas