Gandalf99
07.10.08,15:24
Zdravim,

mohli by ste mi niekto znaly v uctovnictve poradit ako mam zauctovat stratu vzniknutu zo zmeny kurzu od vystavenia zahranicnej faktury ku dnu jej uhrady v jednoduchom uctovnictve? Vystavil som fakturu zahranicnemu subjektu v eurach podla kurzu NBS platnemu ku dnu vystavenia ale ked mi prisla fakturovana suma na ucet v SKK, vznikol tam cca 300 Sk rozdiel (strata) kedze banka si to prepocitala svojim kurzom platnym ku dnu prijatia prevodu penazi zo zahranicia. Mate niekto skusenosti s podobnym pripadom a sposobom jeho vyriesenia v jednoduchom uctovnictve?

Vopred dakujem za odpoved
Marína
07.10.08,13:43
Zdravim,

mohli by ste mi niekto znaly v uctovnictve poradit ako mam zauctovat stratu vzniknutu zo zmeny kurzu od vystavenia zahranicnej faktury ku dnu jej uhrady v jednoduchom uctovnictve? Vystavil som fakturu zahranicnemu subjektu v eurach podla kurzu NBS platnemu ku dnu vystavenia ale ked mi prisla fakturovana suma na ucet v SKK, vznikol tam cca 300 Sk rozdiel (strata) kedze banka si to prepocitala svojim kurzom platnym ku dnu prijatia prevodu penazi zo zahranicia. Mate niekto skusenosti s podobnym pripadom a sposobom jeho vyriesenia v jednoduchom uctovnictve?

Vopred dakujem za odpoved
Kurzové rozdiely neúčtuješ. Vzniknutý rozdiel sa vysporiada ID v knihe pohľadávok.
Kurzový rozdiel(strata, zisk) sa účtuje k 31.12. v pokladni-cudzia mena.
Dobrá téma napr. http://www.porada.sk/t73601-kurzove-rozdiely-v-jednoduchom-uctovnictve-uctovanie.html
Gandalf99
07.10.08,20:38
Dakujem pekne za odpoved, resp. nasmerovanie. Ked sa ta kurzova strata potom neuctuje, co s tou pohladavkou, ktoru mi uctovnicky program bude nadalej vykazovat ako neuhradenu? Ako ju mam potom na konci roka zauctovat ked vlastne bola v cudzej mene uhradena v celosti?