VeronikaT
07.10.08,15:48
Pekný deň, potrebovala by som poradiť. Od marca 2006 som na MD, MD plynula do 09/2006, odvtedy RD. Najprv by som sa chcela spýtať, aký je za rok 2006 môj nárok na dovolenku. Nabieha dovolenka aj počas MD a počas RD už nie? Alebo nenabieha ani počas MD??
Pýtam sa preto, lebo v máji 2009 môjho pôvodného zamestnávateľa odkúpila iná spoločnosť, ktorá pôvodných zamestnancov nazad nechce. Tak som s nimi podpísala dohodu o ukončení s tým, že mi vyplatia dvojmesačné odstupné.
To mi teraz na účet nabehlo, ale peniaze za nevyčerpanú dovolenku nie.
Tak by ma hlavne najprv zaujímalo, aký by bol môj zostatok dovolenky za predpokladu, že som nevyčerpala ani jeden deň a či majú povinnosť, aj ak je to už iná firma vyplatiť mi nevyčerpanú dovolenku, alebo mi prepadá.
Potrebujem sa uistiť v tom, čo si myslím ja, aby som zbytočne zo seba neurobila hlupáka, ak sa mýlim.
ďakujem za rady...
veronikasad
07.10.08,15:37
Pekný deň, potrebovala by som poradiť. Od marca 2006 som na MD, MD plynula do 09/2006, odvtedy RD. Najprv by som sa chcela spýtať, aký je za rok 2006 môj nárok na dovolenku. Nabieha dovolenka aj počas MD a počas RD už nie? Alebo nenabieha ani počas MD??
Pýtam sa preto, lebo v máji 2009 môjho pôvodného zamestnávateľa odkúpila iná spoločnosť, ktorá pôvodných zamestnancov nazad nechce. Tak som s nimi podpísala dohodu o ukončení s tým, že mi vyplatia dvojmesačné odstupné.
To mi teraz na účet nabehlo, ale peniaze za nevyčerpanú dovolenku nie.
Tak by ma hlavne najprv zaujímalo, aký by bol môj zostatok dovolenky za predpokladu, že som nevyčerpala ani jeden deň a či majú povinnosť, aj ak je to už iná firma vyplatiť mi nevyčerpanú dovolenku, alebo mi prepadá.
Potrebujem sa uistiť v tom, čo si myslím ja, aby som zbytočne zo seba neurobila hlupáka, ak sa mýlim.
ďakujem za rady...
obdobie poberania materského sa pre účely krátenia dovolenky považuje za odpracovanú dobu. Ak si v období 01-03/06 pracovala /nebola na PN/, nárok na dovolenku sa ti nekráti, nakoľko z titulu čerpania rodičovskej dovolenky si "neodpracovala" viac ako 100 dní.
brčko
07.10.08,15:47
obdobie poberania materského sa pre účely krátenia dovolenky považuje za odpracovanú dobu. Ak si v období 01-03/06 pracovala /nebola na PN/, nárok na dovolenku sa ti nekráti, nakoľko z titulu čerpania rodičovskej dovolenky si "neodpracovala" viac ako 100 dní.

súhlasím s veronikou, len to trochu preštylizujem,

... si nemala "neodpracovaných" aspon 100dní.
VeronikaT
07.10.08,15:53
PN som nebola, pracovala som do 1.3.2006, 2.3.2006 som nastupovala na materskú dovolenku a tá trvala do 16.9.2006 alebo 26.9. neviem teraz presne...

Neviete mi povedať presný počet dní dovolenky???

V čase odchodu na MD mi účtovníčka, ktorá vtedy pracovala pre poisťovňu povedala, že by som v tomto prípade mala mať nárok na plných 20 dní dovolenky, len nechápem prečo.
Mne sa to zdá trošku zvláštne, a potrebujem sa zajtra o niečo oprieť...
brčko
07.10.08,16:11
PN som nebola, pracovala som do 1.3.2006, 2.3.2006 som nastupovala na materskú dovolenku a tá trvala do 16.9.2006...

Neviete mi povedať presný počet dní dovolenky???

V čase odchodu na MD mi účtovníčka, ktorá vtedy pracovala pre poisťovňu povedala, že by som v tomto prípade mala mať nárok na plných 20 dní dovolenky, len nechápem prečo.
Mne sa to zdá trošku zvláštne, a potrebujem sa zajtra o niečo oprieť...

má pravdu, ak je tvoj celoročný nárok za kalen.rok 2006 20dní, tak máš nárok na 20dní.
Tento tvoj celoročný nárok nebude o nič krátený, lebo nemáš "neodpracovaných" za kal.rok 2006 aspon 100dní (ako neodpracované sa rátajú len prac.dní a dni sviatkov pripadajúcich na prac. dni počas čerpania rodič.dovolenky). Až v takom prípade, že by si mala v kal.roku 2006 neodpracovaných aspon tých 100dní, by sa ti celoročný nárok mohol krátiť.

ak si to chceš na nich pripraviť a o niečo sa oprieť:
- pozri na tento prac.kalendár, v období od 17.9.06 do 31.12.06 si mala neodpracovaných len 75 dní (10sept.+65dní v IV.štvrťroku)
http://www.calendar.sk/worktime-sksk.php?hy=2006
a
- pozri zákonník práce § 109 dovolenka za kalendár.rok (§ 101 ZP) sa ti podla neho nemôže krátiť,
- dni čerpania MD sa považujú podla § 144 ods.4 ZP za odpracované
http://www.calendar.sk/worktime-sksk.php?hy=2006
VeronikaT
07.10.08,16:18
brčko, ďakujem veľmi pekne za radu.
uvidíme, ako pochodím.
brčko
07.10.08,16:37
som to ešte doplnila, tak neviem, či si to zaevidovala :)
VeronikaT
09.10.08,05:56
áno všimla som si to.
dobre som sa s nimi povadila, ale nakoniec sme sa predsa len na niečom dohodli.