niky32123
07.10.08,19:29
Pekný večer prajem, chcela by som sa opýtať na jednu informáciu. počula som, že od 1.1.2009 sa nebude dať ísť na predčasný dôchodok. je to pravda alebo nie? ak áno, mohli by ste mi napísať, v ktorom zákone to nájdem? ďakujem za každú radu.
niky32123
07.10.08,17:44
a v ktorom zákone sa píše o predčasnom dôchodku?
Tweety
07.10.08,17:45
Odporúčam spýtať sa aj toho, od koho si to počula. Už sa kdekade o predčasných dôchodkoch navyprávalo toho viac, ako je zdravé. Treba si počať, .
Podarilo sa Ti Andrej.:---
Tweety
07.10.08,17:48
a v ktorom zákone sa píše o predčasnom dôchodku?
V Zákone o SP.
niky32123
07.10.08,17:50
ďakujem všetkým... pekný večer a prajem príjemné prežitie zajtrajšie dňa.
wagner
07.10.08,17:52
Tu to máš citované
§ 67
Podmienky nároku na predčasný
starobný dôchodok
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-po-novele-555-2007-ucinnost-od-1-januara-2008-a.html#hore)

(1) Poistenec má nárok na predčasný starobný dôchodok, ak

a) bol dôchodkovo poistený najmenej 10 rokov a
b) suma predčasného starobného dôchodku ku dňu, od ktorého požiadal o jeho priznanie, je vyššia ako 1, 2-násobok sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu podľa osobitného predpisu. 56)


Poistenec, ktorý nie je sporiteľ podľa osobitného predpisu, 1) má nárok na predčasný starobný dôchodok, ak ku dňu, od ktorého žiada o jeho priznanie,

a) bol dôchodkovo poistený najmenej 15 rokov,
b) chýbajú mu najviac dva roky do dovŕšenia dôchodkového veku a
c) suma predčasného starobného dôchodku je vyššia ako 1, 2-násobku sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu podľa osobitného predpisu. 56)

(2) Poistenec, ktorý je sporiteľ podľa osobitného predpisu1), má nárok na predčasný starobný dôchodok, ak

a) splnil podmienky vyplácania predčasného starobného dôchodku podľa osobitného predpisu, 1)
b) bol dôchodkovo poistený najmenej 10 rokov a
c) suma predčasného starobného dôchodku ku dňu, od ktorého požiadal o jeho priznanie, je vyššia ako 0, 6 násobku sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu podľa osobitného predpisu. 56)

Poistenec, ktorý je sporiteľ podľa osobitného predpisu, 1) má nárok na predčasný starobný dôchodok, ak ku dňu, od ktorého žiada o jeho priznanie,

a) bol dôchodkovo poistený najmenej 15 rokov,
b) chýbajú mu najviac dva roky do dovŕšenia dôchodkového veku a
c) suma predčasného starobného dôchodku je vyššia ako 0, 6-násobku sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu podľa osobitného predpisu. 56)

(3) Nárok na predčasný starobný dôchodok podľa odsekov 1 a 2 vzniká najskôr odo dňa podania žiadosti o predčasný starobný dôchodok. Žiadosť o predčasný starobný dôchodok môže poistenec podať v kalendárnom roku najviac dvakrát.

§ 68
Určenie sumy predčasného starobného dôchodku
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-po-novele-555-2007-ucinnost-od-1-januara-2008-a.html#hore)

(1) Suma predčasného starobného dôchodku sa určí ako súčin priemerného osobného mzdového bodu, obdobia dôchodkového poistenia získaného ku dňu vzniku nároku na výplatu predčasného starobného dôchodku a aktuálnej dôchodkovej hodnoty znížený o 0, 5 % za každých začatých 30 dní od vzniku nároku na výplatu predčasného starobného dôchodku do dovŕšenia dôchodkového veku; § 63 ods. 1 tretia veta a štvrtá veta platia rovnako.

(2) Ak poistenec bol dôchodkovo poistený počas poberania predčasného starobného dôchodku alebo jeho časti, suma predčasného starobného dôchodku odo dňa nasledujúceho po zániku dôchodkového poistenia sa určí tak, že k sume predčasného starobného dôchodku vyplácaného ku dňu zániku dôchodkového poistenia sa pripočíta suma určená ako súčin súčtu jednej polovice osobných mzdových bodov získaných za obdobie dôchodkového poistenia počas poberania predčasného starobného dôchodku alebo jeho časti a aktuálnej dôchodkovej hodnoty platnej ku dňu nasledujúcemu po zániku dôchodkového poistenia.

(3) Ak poistenec bol dôchodkovo poistený bez poberania predčasného starobného dôchodku alebo jeho časti v období nasledujúcom po období, v ktorom poberal predčasný starobný dôchodok alebo jeho časť, suma predčasného starobného dôchodku odo dňa nasledujúceho po zániku dôchodkového poistenia sa určí tak, že k sume predčasného starobného dôchodku vyplácaného ku dňu zastavenia výplaty predčasného starobného dôchodku sa pripočíta suma určená ako súčin súčtu jednej polovice osobných mzdových bodov získaných za obdobie dôchodkového poistenia počas poberania predčasného starobného dôchodku alebo jeho časti a aktuálnej dôchodkovej hodnoty a suma určená ako súčin súčtu osobných mzdových bodov získaných za obdobie dôchodkového poistenia bez poberania predčasného starobného dôchodku alebo jeho časti a aktuálnej dôchodkovej hodnoty.

(4) Ak sa predčasný starobný dôchodok ku dňu zastavenia jeho výplaty alebo ku dňu zániku dôchodkového poistenia získaného počas poberania predčasného starobného dôchodku vyplácal v sume jednej polovice z dôvodu jeho súbehu s vdovským dôchodkom alebo vdoveckým dôchodkom, pri určení sumy predčasného starobného dôchodku podľa odsekov 2 a 3 sa prihliada na sumu predčasného starobného dôchodku, ktorá by patrila bez jeho zníženia z tohto dôvodu.

(5) Suma predčasného starobného dôchodku poistenca, ktorý je sporiteľ podľa osobitného predpisu1), sa zníži o polovicu pomernej sumy predčasného starobného dôchodku patriacej za obdobie starobného dôchodkového sporenia.

(6) Všeobecný vymeriavací základ na určenie osobného mzdového bodu za posledný rok dôchodkového poistenia po vzniku nároku na predčasný starobný dôchodok je všeobecný vymeriavací základ ustanovený na kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, za ktorý sa zisťuje osobný mzdový bod. Na všeobecný vymeriavací základ na určenie osobného mzdového bodu za predposledný rok dôchodkového poistenia po vzniku nároku na predčasný starobný dôchodok platí § 66 ods. 8 druhá veta rovnako.
(7) Poistencovi, ktorý ku dňu uplatnenia nároku na predčasný starobný dôchodok spĺňa podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti a neuplatní si nárok na dávku v nezamestnanosti, sa obdobie, za ktoré sa znižuje suma predčasného starobného dôchodku podľa odseku 1, skráti o obdobie, počas ktorého by mal nárok na výplatu dávky v nezamestnanosti, ak tento zákon neustanovuje inak.
(7) Sociálna poisťovňa určí sumu predčasného starobného dôchodku podľa odsekov 2 a 3 za kalendárny rok len raz.


§ 69
Vylúčenie nároku na starobný dôchodok
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-po-novele-555-2007-ucinnost-od-1-januara-2008-a.html#hore)

(1) Poistenec, ktorému sa bol priznaný predčasný starobný dôchodok, nemá nárok na starobný dôchodok.

(2) Predčasný starobný dôchodok po dovŕšení dôchodkového veku je starobný dôchodok.
petmar
07.10.08,18:06
Pani, čo robí v SP na dôchodkovom odd. mi povedala, že v návrhu to nie je. Chystá sa však veľká zmena zákona a mal by platiť od 1.1.2009, človek nikdy nevie, čo tam nasunú...
Melnick
07.10.08,18:25
Pani, čo robí v SP na dôchodkovom odd. mi povedala, že v návrhu to nie je. Chystá sa však veľká zmena zákona a mal by platiť od 1.1.2009, človek nikdy nevie, čo tam nasunú...
Tak si počkajme na prijatý zákon a zmeny ktoré prinesie, ale nenovelizujme ho tu a teraz na Porade :D:D. Lebo aj zákon JPP je ešte stále v pripomienkovom konaní.:D
petmar
07.10.08,19:00
Tak si počkajme na prijatý zákon a zmeny ktoré prinesie, ale nenovelizujme ho tu a teraz na Porade :D:D. Lebo aj zákon JPP je ešte stále v pripomienkovom konaní.:D

Ja nič nenovelizujem. Tá pani nie je jedna pani ale moja pani. A zaujíma ma to ako aj iných. Gratulujem k vydretému bodu. :D
Melnick
07.10.08,19:15
Ja nič nenovelizujem. Tá pani nie je jedna pani ale moja pani. A zaujíma ma to ako aj iných. Gratulujem k vydretému bodu. :D
No,no, už sa toľko "nepajeď ":), veď všetci s netrpezlivosťou čakáme aké zmeny nám chystajú .:o


http://blogy.etrend.sk/mihalblog/prichadza-velka-novela-zakona-o-socialnom-poisteni/126941.html
Jozef Mihál
07.10.08,20:19
Pani, čo robí v SP na dôchodkovom odd. mi povedala, že v návrhu to nie je. Chystá sa však veľká zmena zákona a mal by platiť od 1.1.2009, človek nikdy nevie, čo tam nasunú...
Ehm.

Ten "návrh" a chystaná "veľká zmena zákona" - nemysleli ste náhodou jedno a to isté?

Lebo 1.1.2009 je tu coby dup.
ajobs
07.10.08,21:48
Ja nič nenovelizujem. Tá pani nie je jedna pani ale moja pani. A zaujíma ma to ako aj iných. Gratulujem k vydretému bodu. :D


...žiadne zmeny ohľadne priznávania predčasného starobného dôchodku sa nechystajú. V tomto období nikto zo súčasnej politickej reprezentácie nebude "pritvrdzovať" podmienky na jeho priznanie. Všetci vieme, prečo.....