Stanka
10.05.05,15:44
Ahojte,

pre potreby schvalovacieho procesu v banke pri ziadosti o uver je potrebne vykazovat kladne vlastne imanie. Ma niekto skusenost s navysenim ZI alebo mozeme tam dat nejaky dar a zauctovat to na ucet 413 Ostatné kapitálové fondy? Co je vyhodnejsie. Povedali nam ze mame zuctovat záväzky do ost. kap. fondov. Je to realne?
ondrejvla
10.05.05,13:52
Ahojte,

pre potreby schvalovacieho procesu v banke pri ziadosti o uver je potrebne vykazovat kladne vlastne imanie. Ma niekto skusenost s navysenim ZI alebo mozeme tam dat nejaky dar a zauctovat to na ucet 413 Ostatné kapitálové fondy? Co je vyhodnejsie. Povedali nam ze mame zuctovat záväzky do ost. kap. fondov. Je to realne?
Pokiaľ sú to záväzky voči konateľom, tak urob zápisnicu z val.zhromaždenia, daj podpísať spoločníkom a preúčtuj na ost.kapit.fondy. Nie je to navýšenie ZI!!!, len budeš mať kladné vlastné imanie. Musíš povedať, o aké záväzky sa jedná?!
Stanka
11.05.05,06:17
Sú to záväzky z pôžičky čo bola poskytnuta a este nebola uhradená.
darinka100
11.08.05,21:51
Pokiaľ sú to záväzky voči konateľom, tak urob zápisnicu z val.zhromaždenia, daj podpísať spoločníkom a preúčtuj na ost.kapit.fondy. Nie je to navýšenie ZI!!!, len budeš mať kladné vlastné imanie. Musíš povedať, o aké záväzky sa jedná?! Súhlasím...aj ja som to tak spravila a teraz máme kladné vlastné imanie a je pokoj a výkazy môžme ukazovať kde chceme .....
azalka
12.08.05,09:48
Mňa by zaujímali vaše názory na toto: materská firma poslala párkrát slovenskej dcére nejaké peniaze. Konateľ sa mi stále nevyjadril, čo sú to za peniaze, či navýšenie ZI alebo nejaký iný fond. Pomaly bude koniec roku a ja stále nemám rozhodnutie konateľa (on komunikuje z matkou). Keby náhodou sa rozhodli, že sú to iné fondy tak to len zaúčtujem a hotovo? A aký doklady k tomu budem potrebovať od matky? Čo vlastne s týmito fondami môžeme robiť, na čo ich použiť. A čo myslíte, čo je lepšie : navýšiť ZI alebo dať do iných fondov?

Ď
KEJKA
12.08.05,11:00
Mňa by zaujímali vaše názory na toto: materská firma poslala párkrát slovenskej dcére nejaké peniaze. Konateľ sa mi stále nevyjadril, čo sú to za peniaze, či navýšenie ZI alebo nejaký iný fond. Pomaly bude koniec roku a ja stále nemám rozhodnutie konateľa (on komunikuje z matkou). Keby náhodou sa rozhodli, že sú to iné fondy tak to len zaúčtujem a hotovo? A aký doklady k tomu budem potrebovať od matky? Čo vlastne s týmito fondami môžeme robiť, na čo ich použiť. A čo myslíte, čo je lepšie : navýšiť ZI alebo dať do iných fondov?

Ď
mailom by som vyčíslila kedy a koľko peňazí prišlo do firmy. Dodala by som, že firma neeviduje splatné pohľadávky voči matke, ktoré by mali byť z tých peňazí uhradené. A navrhla by som zaúčtovanie 221/361, prípadne 479-dlhodbé.
A dodala by som, že na zmenu účtovania potrebujem písomný doklad - vysvetlenie o čo ide. Ak do 30 dní nedostanem vyjadrenie, zostane to tak ako navrhujem.
IvkaH
04.10.05,06:58
Ak majiteľ s.r.o. vložil vlani na ostatné kapitál.fondy 500 tis, (je tam papier o darovaní), teraz chce ale peniaze naspäť, teda účet 413 by sa mal vynulovať. Je to vôbec účtovne možné a ako to spraviť, aby to prešlo pri nejakej kontrole? Vďaka.
GEO-KOD
10.10.05,12:45
Ja by som to tiež chcela vedieť, podľa súvzťažností možno zlikvidovať 413 na úhradu straty min.rokov alebo bežného obdobia, ale iné prípady vynulovania 413 som nenašla.
Stačí urobiť zápisnicu z valného zhramaždenia a preúčtovať to na tú neuhradenú stratu?
KEJKA
10.10.05,14:21
Ja by som to tiež chcela vedieť, podľa súvzťažností možno zlikvidovať 413 na úhradu straty min.rokov alebo bežného obdobia, ale iné prípady vynulovania 413 som nenašla.
Stačí urobiť zápisnicu z valného zhramaždenia a preúčtovať to na tú neuhradenú stratu?Ak sú raz zaúčtované kapitálové fondy, tak naozaj uznávam účtovanie len v rámci vlastného imania. A na to treba zápisnicu z Valného zhromaždenia. Alebo Interné oznámenie - príkaz na zaúčtovanie podpísané konateľom s odvolávkou na VZ konané dňa ..... (niekedy sa rokuje o kdečom, takže zápisnica nemôže byť založená inde, než v trezore :) ).
Na základe vyššie uvedeného sa potom kapitálové fondy môžu použiť na úhradu straty minulých rokov.
Z toho odvodzujem, že sa to dá preúčtovať na účet nerozdeleného zisku... a odtiaľ sa to zasa dá vyplatiť ako podiel na zisku.... Ale osobne s takým postupom v tejto vete nesúhlasím.
MIS
11.10.05,03:25
Ak sú raz zaúčtované kapitálové fondy, tak naozaj uznávam účtovanie len v rámci vlastného imania. A na to treba zápisnicu z Valného zhromaždenia. Alebo Interné oznámenie - príkaz na zaúčtovanie podpísané konateľom s odvolávkou na VZ konané dňa ..... (niekedy sa rokuje o kdečom, takže zápisnica nemôže byť založená inde, než v trezore :) ).
Na základe vyššie uvedeného sa potom kapitálové fondy môžu použiť na úhradu straty minulých rokov.
Z toho odvodzujem, že sa to dá preúčtovať na účet nerozdeleného zisku... a odtiaľ sa to zasa dá vyplatiť ako podiel na zisku.... Ale osobne s takým postupom v tejto vete nesúhlasím.
Je možné napr. že konateľ poskytne dlhodobú pôžičku 211/413 a potom sa postupne spláca podľa splátkového kalendára 413/211? Samozrejme je pripojená zmluva o pôžičke.
IvkaH
12.10.05,06:39
Ak dám teda tú dlhodobú pôžičku, musia sa tam rátať aj úroky? Konateľ ich nechce. Ak ale musia, ako ich potom účtovať a aká má byť ich minimálna výška? Môže to byť ako bezúročná pôžička?
KEJKA
12.10.05,07:33
úroky pri spriaznených osobách musia byť. Nemusia sa platiť okamžite, ale musia byť dohodnuté. Ak sa podpíše bezúročná pôžička, tak úroky treba dorátať a dať do DP na dodanenie.
anita80
09.11.05,06:43
Chcela by som sa opýtať do akej výšky VI môžme tvoriť kapitálové fondy v % a o koľko môžu prekročiť ZI, tak aby to bolo v poriadku.
Vera
09.11.05,06:59
my sme pri ZI 200 tis. dali dar - do ost. kap fondov 15 mil. - Audítor ani daň poradca nemali námietky. Podľa toho súdim, že to nie je limitované
IvkaH
15.11.05,08:55
To by som chcela vedieť aj ja. A Keď to budem postupne splácať, musia tam byť aj úroky (ak to poskytol sám spoločník-konateľ)? Účtuje sa to potom iba jednoducho 413/211?
zuzka22
25.11.05,08:22
Chcela by som sa opýtať, akú podobu by mala mať zápisnica z valného zhromaždenia pri navýšení kapitálových fondov a v ktorom periodiku by sme ju našli. Poprípade ak máte nejaký vzor pošlite mi ho na moju adresu.
mirka0908
01.02.06,10:47
úroky pri spriaznených osobách musia byť. Nemusia sa platiť okamžite, ale musia byť dohodnuté. Ak sa podpíše bezúročná pôžička, tak úroky treba dorátať a dať do DP na dodanenie. Vies mi (alebo hocikto iny :)) poradit, prosim, aky predpis uklada povinnost dohodnut uroky ak ide o pozicku medzi spriaznenymi osobami. Hladam, ale zatial bezvysledne. Zakon 595/2003 o dani z prijmu §17 ods (5) riesi nieco take, ale tyka sa to len zahranicnych zavislych osob. Tuzemska bezuracna pozicka hoc aj medzi zavislymi osobami by mala byt aj z danoveho hladiska v poriadku. Ci sa mylim?
Dakujem