timejka200
08.10.08,06:57
prosím Vás mám takýto účtovný prípad 325/479 preúčtovala som záväzok voči spoločníkom z účtu 325 na 479/dlhodob. záväzky..neviem či je to takto správne s januárovým dátumom lebo firma chce úver kôli tomu neviem či som robila správne.
a ešte jedna vec v MRP ked si chcem vytlačiť súvahu len za mesiac napr. august tak mi to tam neukazuje na účete 479! prečo?
ale ked si dám súvahu za polrok tak to tam je čo som robila zle? prosím o súrnu radu!!
timejka200
08.10.08,16:10
to mi nikto nevie poradiť?
betka
08.10.08,16:34
Až také súrne???


prosím Vás mám takýto účtovný prípad 325/479 preúčtovala som záväzok voči spoločníkom z účtu 325 na 479/dlhodob. záväzky..neviem či je to takto správne s januárovým dátumom lebo firma chce úver kôli tomu neviem či som robila správne.
a ešte jedna vec v MRP ked si chcem vytlačiť súvahu len za mesiac napr. august tak mi to tam neukazuje na účete 479! prečo?
ale ked si dám súvahu za polrok tak to tam je čo som robila zle? prosím o súrnu radu!!

ČO znamená účet 325?- krátky závazok (ináč závazok voči spoločníkom sa mal účtivať cez 365). 325 použijem napr. ako závazok voči odberateľovi z titulu dobropisu.

Účet 479- je taktiež závazok, kt. je ale dlhodobý. Jednoduchým preúčtovaním neurobíte nič. Pretože, ak chcete získať úver, banka bude požadovať od Vás, aby ste mali kladné zdroje krytia majetku-kladné imanie, a z preúčtovaním závazku na závazok jej to stačiť nebude, je to stále len závazok.

O účte 325, nebudem vravieť, lebo s účtovaním nesúhlasím. Preúčtujte si závazok voči spol. na 365. (urobte opravu)
Potom je potrebné, (spoločník však musí vedieť, čo toto preúčtovanie bude obnášať, treba mu to podrobne vysvetliť.) 365/413-ostatné kapitálové fondy. Preúčtovaním zvýšite vlastné zdroje krytia majetku, a možno úver získate.
timejka200
09.10.08,04:44
no vlastne ide o to že spoločník v záväznom prehlásení sa vzdal určitej sumy ktorá bola evidovaná na účte 365 máte pravdu. a ja som to preúčtovala takto 365/479 je to tak dobre alebo ako to mám urobiť aby to bolo dobré pre banku?
Manual
09.10.08,04:57
no vlastne ide o to že spoločník v záväznom prehlásení sa vzdal určitej sumy ktorá bola evidovaná na účte 365 máte pravdu. a ja som to preúčtovala takto 365/479 je to tak dobre alebo ako to mám urobiť aby to bolo dobré pre banku?
Veď máš odpoveď ako píše betka


Až také súrne???
...Potom je potrebné, (spoločník však musí vedieť, čo toto preúčtovanie bude obnášať, treba mu to podrobne vysvetliť.) 365/413-ostatné kapitálové fondy. Preúčtovaním zvýšite vlastné zdroje krytia majetku, a možno úver získate.
timejka200
09.10.08,07:24
ďakujem ale ja som to dala na 479 to je zle?
nevies mi náhodou poradiť? vyplnam papiere do banky na úver Tatrabanka za firmu a tam chcú percetuálny podiel na celk. tržbách od odberateľov? ako to vypočítam? dakujem
SAIVI
09.03.10,11:50
no vlastne ide o to že spoločník v záväznom prehlásení sa vzdal určitej sumy ktorá bola evidovaná na účte 365 .. je to tak dobre alebo ako to mám urobiť aby to bolo dobré pre banku?


..pokiaľ budeme žiadať o bankový úver musím mať celkom nulový účet 365 ...alebo tam možem ponechať nejakú čiastku a ostatné preúčtovať na účet 413?
IvoM
09.03.10,11:57
Banka posudzuje súvahu komplexne, to či máte na 365 zostatok alebo nie nemusí mať na poskytnutie úveru vplyv, preúčtovaním na 413 tzv. kapitalizáciou záväzku sa súvaha určite vylepší, pretože sa zvýši vlastné imanie na úkor záväzkov teda časť cudzích zdrojov sa zmení na vlastné.
hena22
09.03.10,11:59
Na 365 môže byť zostatok. Banka sparavidla požaduje, aby spoločníci nežiadali vyplatenie z týchto prostriedkov. A v zmluve o úvere to býva uvedené.

Na účet 413 sa účtuje na základe rozhodnutia VZ, nemôžeš tam preúčtovať "len tak z roztopaše..."
SAIVI
09.03.10,12:21
dakujem za odpovede , nemám so žiadaním úveru žiadnu skúsenosť.

k VZ už mám podklady nachystané..len som nevedela či moôžem ponechať nejakú sumu na účte 365..
azla
09.03.10,12:26
Môžeš.
Ak záväzok trvá, tak je to stále na účte.
Buď sa to splatí, alebo "skapitalizuje", alebo to trvá ....