mirkaj1
08.10.08,09:56
Manžel je SZČO a kúpil si automobil, ktorý by chcel využívať na podnikanie, prosím vás poraďte či je výhodnejšie mať alebo nemať ho v podnikaní a ak mať, ako ho zahrnúť do podnikania, prípadne aké doklady k tomu treba.ĎAKUJEM
Johanka
08.10.08,07:58
Kedy bolo MV obstarané a aká bola jeho obstarávacia cena ?
Ako často manžel mení autá ;)? Aj to je dôležité ....
mirkaj1
08.10.08,08:05
On je SZČO len zhruba pol roka a doteraz mal len jedno auto ktoré využíval aj doma aj do práce, nemal ho v podnikaní. Teraz kúpil druhé, ktoré chce využívať len do práce a to predošlé ako súkromné. Moc sa v tom nevyznám čo je MV?
KvetkaK
08.10.08,08:08
On je SZČO len zhruba pol roka a doteraz mal len jedno auto ktoré využíval aj doma aj do práce, nemal ho v podnikaní. Teraz kúpil druhé, ktoré chce využívať len do práce a to predošlé ako súkromné. Moc sa v tom nevyznám čo je MV?
MV znamená motorové vozidlo. A bolo by dobré doplniť tie informácie, čo sa pýtala johanka.
mirkaj1
08.10.08,08:14
Auto bolo obstarané 07.10.2008 a jeho cena je 150 000sk, nieje nové. A autá nemení často, toto je druhé.
Johanka
08.10.08,08:27
Veľmi stručne :
Prehodnotíme, čo je výhodnejšie z pohľadu daňových výdavkov.
Ak auto vloží do obchodného majetku, pri rovnomernom odpisovaní bude výdavkom ročný odpis vo výške 1/4 obstarávacej ceny, t.j. 37.500 Sk.
Ďalšími výdavkami budú výdavky súvisiace s používaním MV, teda opravy a udržiavanie, poistenie, nakúpené PHL, daň z MV.

Ak auto nevloží do obchodného majetku výdavkom budú spotrebované PHL (s preukázaným nákupom), základná náhrada 5,50 Sk/km, daň z MV.

Treba si prepočítať podľa prepokladaného počtu najazdených km, čo je výhodnejšie ...

Na Porade je k tejto téme veľa napísaného ;).
Kelis
07.01.09,07:06
Dobrý deň,

potrebujem poradiť tiež vo veci MV v podnikaní. SZČO kúpil v 6/2008 automobil v hodnote 540 000 Sk. Plánuje ho zaradiť do majetku firmy a odpisovať+všetky ostatné náklady súvisiace s používaním vozidla si bude riadne účtovať do VOZD. Ročný odpis predstavuje výšku 135 000 Sk.

Moje otázky sú:

:---Ak auto zaradí do podnikania (do majetku firmy, na IČO), musí za toto auto zaplatiť cestnú daň? Ohlasovacia povinnosť na toto auto na daňovom úrade bola v r.2008 a platiť cestnú daň bude do 31.1.2009?

:---Môže si na auto zaradené v podnikaní uplatňovať cestovnú náhradu 5,50 (od 1.6.2008)?

:---Po skončení odpisovania auto vyradí z podnikania a skončí živnosť. Čo v takom prípade? Vyhne sa tak tomu, aby musel zahrnúť predajnú cenu auto do 5-tich rokov od jeho vyradenia do svojho príjmu v danom zdaňovacom období?

Ďakujem.
veronikasad
07.01.09,07:12
Dobrý deň,

potrebujem poradiť tiež vo veci MV v podnikaní. SZČO kúpil v 6/2008 automobil v hodnote 540 000 Sk. Plánuje ho zaradiť do majetku firmy a odpisovať+všetky ostatné náklady súvisiace s používaním vozidla si bude riadne účtovať do VOZD. Ročný odpis predstavuje výšku 135 000 Sk.

Moje otázky sú:

:---Ak auto zaradí do podnikania (do majetku firmy, na IČO), musí za toto auto zaplatiť cestnú daň? Ohlasovacia povinnosť na toto auto na daňovom úrade bola v r.2008 a platiť cestnú daň bude do 31.1.2009?
ano - do 31.1.09 podáva aj daňové priznanie k dani z mot. voz.

:---Môže si na auto zaradené v podnikaní uplatňovať cestovnú náhradu 5,50 (od 1.6.2008)?
nie

:---Po skončení odpisovania auto vyradí z podnikania a skončí živnosť. Čo v takom prípade? Vyhne sa tak tomu, aby musel zahrnúť predajnú cenu auto do 5-tich rokov od jeho vyradenia do svojho príjmu v danom zdaňovacom období?
nevyhne, daň však zaplatí z rozdielu medzi zostatkovou cenou auta v čase skončenia podnikania a predajnou cenou

Ďakujem.
odpovede v texte
Janurka
07.01.09,08:50
odpovede v texte
Po skončení odpisovania bude mať auto nulovú ZC, čiže zdaní príjem za predaj auta. Môže ho ale darovať. Darca následne predá. Rozmýšľam, ako to napísať tak, aby som neporušila bod 14/ etikety /alebo som ho už porušila?/. Každopádne som dávala ohľadne takéhoto prípadu dotaz na Daň. riaditeľstvo, mám písomné vyjadrenie k prípadu, keď by auto daroval FO-podnikateľovi.
monijo
24.11.09,17:53
Dobrý deň,
prosím tiež o radu ohľadom súkromného automobilu, ktoré je vedené na rodné číslo a je obstarané formou leasingu. Na IČO nám ho nechceli napísať, lebo bolo obstarané zo šrotovného a staré auto bolo vedené na rodné číslo.
Môžem takéto auto v lízingu používať na podnikanie a uplatňovať si základnú náhradu alebo na auto v lízingu sa to nedá?
Ďakujem