Andrea.S.
08.10.08,10:58
Ahojte, kedze ma vytocila pani zo Socialnej poistovne(naozaj si myslim ze nic nevedia) rada by som sa spytala.
1) som bola nezamestanana a od 28.3. si platim dobrovolne nemocenske poistenie z maximalnej vysky az doteraz, do doby nastupu na matersku, t.j. 2.10. 2008 (podmienky na max. matersku myslim splnam kedze som bola aj za posledne 2 roky aspon 270 dni nemocensky poistena, zaratava sa do toho aj obdobie ked som si dobrovolne prispievala? Ak to tak nie je prosim opravte ma, ale myslim ze je to spravne
a
2) co by som potrebovala vediet, tym ze donesiem papier na socialku, nastup na matersku mozem sa hned odhlasit z dobrovolneho nemocenskeho poistenia?
3) pani zo Socialnej mi hovorila, nech si dalej platim, ze potom mam z toho OCr a pod. Ja v tom vsak nevidim zmysel, kedze je to 1330 sk, ake su z toho vyhody?
Dakujem pekne
Jozef Mihál
08.10.08,09:52
Po nástupe na materskú sa určite neodhlasujte z DNP. Počas poberania materskej z DNP sa poistné na DNP neplatí. Po skončení materskej sa rozhodnete - uvidíte, ako bude slúžiť zdravíčko dieťaťu i Vám - ak by boli problémy, a ak by ste si ponechali DNP, mali by ste nárok na ošetrovné i nemocenské.
jankasm
08.10.08,11:03
Ešte doplním, že ak je pre Teba suma 1330,- veľa, tak po skončení MD, kedy bude treba DNP zase platiť, si môžeš VZ zmeniť na minimum, potom platíš len 357,-. A je pravda, že si potom môžeš k rodičáku prilepšiť pár korunkami počas OČR, prípadne vlastnej PN.
Takže súhlasím, že DNP pri nástupe na MD určite neruš. Keď Ti bude MD končiť, môžeš nám tu napísať, poradíme Ti ako to urobiť aby to bolo pre Teba čo najvýhodnejšie. ;)
Andrea.S.
08.10.08,11:34
Dakujem, celkom rozmiem tomu ze po materskej ked budem poberat rodicovsky a v pripade PN by som si mohla k rodicoskemu prilepsit, ale co v pripade ak poberam matersku, tiez mam narok na OCR (to je na babo) alebo na PN a tym si prilepsit?
neviem priznam sa nemam s tym skusenost len nechapem celkom preco si nemocenske dobrovolne mam platit aj pocas materskej.

Dakujem vopred za vysvetlenie
Jozef Mihál
08.10.08,13:10
Počas materskej nie je možné súčasne poberať nemocenské alebo ošetrovné.

A pokiaľ ide o platenie poistného počas materskej, prečítajte si prosím pozornejšie, čo Vám vyššie píšeme, inak nemá zmysel žiadna ďalšia diskusia.
Andrea.S.
08.10.08,13:22
cize sa neodhlasujem, ale DNP 1330 mesacne neplatim po dobu poberania materskej? Ja som si to pozorne precitala, ale nie je mi to z toho az tak jasne...

tak to chapem takto. Spravne?

Dakujem
brčko
08.10.08,13:27
cize sa neodhlasujem, ale DNP 1330 mesacne neplatim po dobu poberania materskej? Ja som si to pozorne precitala, ale nie je mi to z toho az tak jasne...

tak to chapem takto. Spravne?

Dakujem

áno, počas poberania materskej nie si povinná platiť poistené

príp. si pozri priamo v zákone o sociálnom poistení
§ 140 Vylúčenie povinnosti platiť poistné poistencom a zamestnávatelom, konkrétne ods.1 písm.a
Andrea.S.
09.10.08,07:46
dakujem, idem to pozriet.