pjuky
08.10.08,11:00
aký kurz mám použiť, ked sme zamienali slovenské koruny za forinty, ale v Madarsku. priklad:
menilo sa 32000,00 Sk, 1 Sk = 7,75 forintov = 248000 HUF
Ale na Slovensku je opačný kurz NBS 100 HUF = 12,532

Aký kurz použiť, treba prerátať kurz v madarsku na slovenský, alebo použiť kurz NBS???
betka
08.10.08,16:25
Zákon o účtovníctve:

(3) Pri kúpe a pri predaji cudzej meny za slovenskú menu použije účtovná jednotka kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané. Ak sa predaj alebo kúpa cudzej meny uskutoční za iný kurz ako ponúka banka, pobočka zahraničnej banky alebo zmenáreň v kurzovom lístku, použije sa kurz, ktorý banka, pobočka zahraničnej banky alebo zmenáreň v deň vysporiadania obchodu ponúka za kúpu alebo predaj meny v kurzovom lístku. Ak sa kúpa alebo predaj neuskutočňuje s bankou, pobočkou zahraničnej banky alebo so zmenárňou, použije sa kurz vyhlásený Národnou bankou Slovenska v deň vysporiadania obchodu.

Nevidím v tomto odseku: ......za slov. menu použije UJ kurz za kt. boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané v tuzemsku , a preto si myslím, že ak som nakúpila túto menu v HU, môžem sa riadiť naďalej týmto par., a odsekom, o to v tom prípade, že som kúpila menu v bankách, resp. zmenárňach.
Ak by som kúpila od Maďarského občana, použijem kurz NBS v deň obchodu, pričom mi vzniká kurzový rozdiel. Asi takto:)