miška55
08.10.08,11:03
vcera som dala vypoved DOHODOU zamestnavatel mi ju nepodpisal, chcem sa spytat, absolvovala som kurz a zamestnavatel mi povedal ze mu ho teda nahradim,ale docitala som sa ze pomernu cast nahrady...vie mi niekto povedat aka je pomerna cast z 15000???

a druha otazka ked mi nepodpise vypoved dohodou co mam robit?ja som si nasla uz inu robotu a do hentej uz nechcem ist nikdy...

dakujem
indra
08.10.08,09:11
vypoved dohodou?
Pokial chces skoncit prac.pomer dohodu musi s tym zamestnavatel suhlasit - je to skoncenie pracovneho pomeru dohodou.
Ak nesuhlasi je potrebne dat vypoved s dvojmesacnou vypovednou dobou.

Co sa tyka nahrady za skolenie, tak ak chce zamestnavatel ziadat nahradu za skolenie je potrebne pred samotnym absolvovanim skolenia mat spisanu dohodu o prehlbovani kvalifikacie a pokial viem tak je to mozne ak naklady na prehlbovanie kvalifikaciu presiahnu 100 tis. u zamestnavatela, ktory ma do 20 zamestnancov 50 tis. - takze v tvojom prip. nema narok ziadat nahradu.
miška55
08.10.08,09:36
aj ked mam v zmluve napisane ze pokial po skonceni školenia neostanem pracovat min.12 mes...tak zaplatim pomernu nahradu???ani vtedy nema co odo mna pytat???kedze to neni viac ako 50 000???

a tak ak mi nepodpise dohodou...tak co mam ine robit ked nechcem mat dvojmesacnu vypovednu lehotu...a ked nepojdem proste do roboty ja neviem tyzden...tak mi da on???ako nechapem o co mu ide....

dakujem za odpoved...
miška55
08.10.08,09:38
mozem poprosit nejaky zakon paragraf..aby som sa vedela ohradit...lebo aj on tam bude mat pravnika...a ja nie...tak aby som aspon s niecim na neho vyrukovala...dakujem
pazll
08.10.08,09:58
pomerna ciastku by mohol pocitat cena kurzu/12 mesiacov takze v tvojom pripade 1250 Sk na mesiac, takze zalezi od toho kolko mesiacov si po ukonceni skolenia uz odpracovala...

zamestnavatel moze tvoju nepritomnost klasifikovat ako neospravedlnenu nepritomnost v praci => prerusenie poistenia v socialnej poistovni a po nejakom case dat vypoved pre hrube porusenie pracovnej discipliny
Stina
08.10.08,10:01
Ako Ti napísala Indra, ak nesúhlasí s dohodou, musíš dať výpoveď s dvojmesačnou výpovednou dobou.
V prípade, že neprídeš do práce, dá Ti zamestnávateľ neospravedlnenú absenciu (s krátením dovolenky). Nakoniec Ti s veľkou pravdepodobnosťou dá okamžitú výpoveď pre porušenie pracovnej discipíny.
miška55
08.10.08,10:08
v auguste som ho skocila...ale 15000 aj z dietami...bola som tam tyzden...samotny kurz stal 8000 takze este aj menej nie???
miška55
08.10.08,10:10
na diety mam narok...takze tie mu nemusim vraciat nie?
Monča
08.10.08,10:11
Ak do roboty jednoducho nepôjdete, tak urobí to, čo urobil bývalý zamestnávateľ mojej sestry - 9 zamestnancov dal na súd a platili mu od 7,5 do 10 tis. za škody, ktoré mu spôsobili okamžitým odchodom zo zamestnania, keďže on s tým nesúhlasil a ich výpovede dohodou neprijal. On si musí okamžite hľadať náhradu a ak má nejaké prestoje, má aj škody, keďže ešte 2 mesiace máte pracovať počas výpovednej lehoty. Na to je § 78 ods. 1 a 2 Zákonníka práce - neplatná výpoveď.
Paradoxom bolo, že tú robotu im vybavil on, aby im nemusel dávať odstupné, lebo znižoval stavy, v novej firme chceli, aby nastúpili okamžite a v starej ich nepustili. Ale vyhral zamestnávateľ.
Ak Vám bude písať absencie, nie som si istá, ale tento čas sa kedysi nezaratával na ELDP ako doba poistenia, ale nie som si teraz istá, veľa sa zmenilo, mali sme kedysi dávno taký prípad a prepisovali sme ELDP - rozdielna bola doba zamestnania a idoba poistenia.

Čo sa týka tých školení, firmy si dávajú podpisovať záväzok aj na 2-5 rokov, keď dávajú zamestnancov na školenia v závislosti od výšky sumy. Ak je výsledkom školenia nejaký preukaz alebo osvedčenie, to je na Vaše meno, to Vám zobrať nemôžu, lebo často vezmú firmy zamestnancom im osobné doklady - preukazy.
miška55
08.10.08,10:17
Ak do roboty jednoducho nepôjdete, tak urobí to, čo urobil bývalý zamestnávateľ mojej sestry - 9 zamestnancov dal na súd a platili mu od 7,5 do 10 tis. za škody, ktoré mu spôsobili okamžitým odchodom zo zamestnania, keďže on s tým nesúhlasil a ich výpovede dohodou neprijal. On si musí okamžite hľadať náhradu a ak má nejaké prestoje, má aj škody, keďže ešte 2 mesiace máte pracovať počas výpovednej lehoty. Na to je § 78 ods. 1 a 2 Zákonníka práce - neplatná výpoveď.
Paradoxom bolo, že tú robotu im vybavil on, aby im nemusel dávať odstupné, lebo znižoval stavy, v novej firme chceli, aby nastúpili okamžite a v starej ich nepustili. Ale vyhral zamestnávateľ.
Ak Vám bude písať absencie, nie som si istá, ale tento čas sa kedysi nezaratával na ELDP ako doba poistenia, ale nie som si teraz istá, veľa sa zmenilo, mali sme kedysi dávno taký prípad a prepisovali sme ELDP - rozdielna bola doba zamestnania a idoba poistenia.

Čo sa týka tých školení, firmy si dávajú podpisovať záväzok aj na 2-5 rokov, keď dávajú zamestnancov na školenia v závislosti od výšky sumy. Ak je výsledkom školenia nejaký preukaz alebo osvedčenie, to je na Vaše meno, to Vám zobrať nemôžu, lebo často vezmú firmy zamestnancom im osobné doklady - preukazy.
ja som podpisala len v zmluve ze na 12 mesiacom odo dna ukoncenia kurzov budem v robote ak nie tak zaplatim pomernu cast.a kedze davam vypoved...dohodou..povedal mi ze mam zaplatit kurz lenze pokial je v zmluve pomernou ciastkou...tak tym sa mozem ohradit nie??

hadam mi to podpise ved len on by si uskodil nie?
miška55
08.10.08,10:23
prave som si precitala v zakonniku ze pokial zamestnanec nezotrva v zamestnani po dobu vypovednej lehoty tak mu ako nahradu zaplati priemerny zarobok za jeden mesiac...

takze ked odidem tak on moze len hento odo mna vymahat???len zarobok priemerny za jeden mesiac...viacej nie???
Veronika77
08.10.08,10:25
Miška, zamestnávateľ Ťa iba straší, pretože ak Ťa vyšle na kurz alebo akékoľvek iné prehlbovanie kvalifikácie, môže s Tebou uzatvoriť dohodu o prehlb. kval. iba vtedy, ak sú náklady vyššie ako 100 tis., resp. 50 tis. (pozri si §155 ods.5 Zákonníka práce). Ak by si aj takúto dohodu mala uzavretú, môže od Teba žiadať iba 3/4 nákladov (§155 ods.3 ZP). No v Tvojom prípade sú náklady príliš nízke, aby mohol uzavrieť dohodu, preto ju zrejme ani nemáš. To, že je tento záväzok súčasťou pracovnej zmluvy (aspoň ja som to tak pochopila, že to máš v PZ), z právneho hľadiska neobstojí, pretože na prehlbovanie kvalifikácie sa musí uzavrieť dohoda podľa §155 Zákonníka práce s rôznymi povinnými náležitosťami (ods.2 §155 ZP).
Čo sa týka toho, že nechceš chodiť do tejto práce, nevieš nič iné urobiť, len podať výpoveď, tak Ti začne plynúť výpovedná lehota od 1.11.2008 a bude trvať 2 mesiace. Môžeš si zohnať nejakého lekára, ktorý Ťa vypíše na PN, resp. čerpaj dovolenku, ak Ti ešte nejaká zostala.
Veronika77
08.10.08,10:30
Miška, ešte niečo - s tým, že ak tam nezostanej počas výpovednej doby, tak môže od Teba vymáhať primernú mzdu za 1 mesiac, máš pravdu, ale čítaj ten paragraf ďalej - totiž nemôže od Teba ani toto vymáhať, keď to nebolo v pracovnej zmluve výslovne písomne dohodnuté. Teda, ak v PZ nemáš konkrétne túto klauzulu zakotvenú, tak Ti nemôže nič, ani keď hneď odídeš, ale tú výpoveď mu daj.
miška55
08.10.08,10:31
Miška, zamestnávateľ Ťa iba straší, pretože ak Ťa vyšle na kurz alebo akékoľvek iné prehlbovanie kvalifikácie, môže s Tebou uzatvoriť dohodu o prehlb. kval. iba vtedy, ak sú náklady vyššie ako 100 tis., resp. 50 tis. (pozri si §155 ods.5 Zákonníka práce). Ak by si aj takúto dohodu mala uzavretú, môže od Teba žiadať iba 3/4 nákladov (§155 ods.3 ZP). No v Tvojom prípade sú náklady príliš nízke, aby mohol uzavrieť dohodu, preto ju zrejme ani nemáš. To, že je tento záväzok súčasťou pracovnej zmluvy (aspoň ja som to tak pochopila, že to máš v PZ), z právneho hľadiska neobstojí, pretože na prehlbovanie kvalifikácie sa musí uzavrieť dohoda podľa §155 Zákonníka práce s rôznymi povinnými náležitosťami (ods.2 §155 ZP).
Čo sa týka toho, že nechceš chodiť do tejto práce, nevieš nič iné urobiť, len podať výpoveď, tak Ti začne plynúť výpovedná lehota od 1.11.2008 a bude trvať 2 mesiace. Môžeš si zohnať nejakého lekára, ktorý Ťa vypíše na PN, resp. čerpaj dovolenku, ak Ti ešte nejaká zostala.
dakujem velmi pekne tymto sa aj ohradim...

a s tou PN to asi aj tak spravim...
miška55
08.10.08,10:32
nemam to PZ....

dakujem si poklad