Taita
08.10.08,11:10
Zdravím.
Dňa 21.5.2008 som podpísal zmluvu o hmotnej zodpovednosti a tiez dohodu o brigadnickej praci. Niekedy v septembri sa konala inventura a zistilo sa ze máme stratu v hodnote cca 30 000 a ja som mal platit z toho 2000. Vtedy som si uvedomil ze oni mi mohli kludne prisit aj stratu z obdobia ked som tam este nerobil. Neskor som si zistil, ze sa konala inventura 17.5.2008. V zákonníku stoji:
§ 184
(1) Inventarizácia sa musí vykona pri uzatvorení dohody o hmotnej
zodpovednosti, pri jej zániku, pri preradení zamestnanca na inú prácu alebo na iné
pracovisko, pri jeho preložení a pri skonení pracovného pomeru.

Teraz nechapem ci sa musi vykonat inventura presne toho dna ked prevezmem zodpovednost alebo moze kludne aj tri dni pred tym? Je moja hmotna zodpovednost platna? Maju právo odo mna vyzadovat náhradu za schodok? Nemusel som podpisat aj papiere z inventury? Nemal som u toho byt aj ja ked sa konala inventura?
Infarkt
08.10.08,14:36
Na začiatok...keď čítaš nejaké §§§ Zákonníka práce, tak si ich prečítaj celé :

§ 184

(1) Inventarizácia sa musí vykonať pri uzatvorení dohody o hmotnej zodpovednosti, pri jej zániku, pri preradení zamestnanca na inú prácu alebo na iné pracovisko, pri jeho preložení a pri skončení pracovného pomeru.

(2) Na pracoviskách, kde pracujú zamestnanci so spoločnou hmotnou zodpovednosťou, musí sa inventarizácia vykonať pri uzatvorení dohôd o hmotnej zodpovednosti so všetkými spoločne zodpovednými zamestnancami

a) pri skončení všetkých týchto dohôd,
b) pri preradení na inú prácu alebo preložení všetkých spoločne zodpovedných zamestnancov,
c) pri zmene vo funkcii vedúceho alebo jeho zástupcu,
d) na žiadosť ktoréhokoľvek zo spoločne zodpovedných zamestnancov pri zmene v ich kolektíve,
e) pri odstúpení niektorého z nich od dohody o hmotnej zodpovednosti.

(3) Ak zamestnanec so spoločnou hmotnou zodpovednosťou, ktorého pracovný pomer sa skončil alebo ktorý bol preradený na inú prácu alebo iné pracovisko, alebo bol preložený, zároveň nepožiada o vykonanie inventarizácie, zodpovedá za prípadný schodok zistený najbližšou inventarizáciou na jeho predchádzajúcom pracovisku.

(4) Ak zamestnanec, ktorý sa zaraďuje na pracovisko, kde pracujú zamestnanci so spoločnou hmotnou zodpovednosťou, zároveň nepožiada o vykonanie inventarizácie, zodpovedá, ak od dohody o hmotnej zodpovednosti neodstúpil, za prípadný schodok zistený najbližšou inventarizáciou.

Z tvojho príspevku mi vychádza, že brigáduješ na pracovisku so spoločnou hmotnou zodpovednosťou a v zmysle toho odstavca 4 musíš znášať tých 2.000,-Sk :o
Taita
08.10.08,14:57
Hm ak by to bola spolocna hmotna zodpovednost, tak by sa to nemalo volat "dohoda o spolocnej hmotnej zodpovednosti"? Lebo ja som podpisoval konkretne len "dohodu o hmotnej zodpovednosti".

Ale ak by sa ukazalo ze napr v obchode je kazda hmotna zodpovednost automaticky spolocna, tak mam narok ich ziadat aby zistili presne moj podiel? Lebo zas tu mi nesedi, ze ja som tam denne 2 hod ale predavacky 8h a platime rovnaku sumu.
Infarkt
08.10.08,15:13
Nemusí to mať taký názov...definícia "spoločná" môže byť definovaná niekde v samotnom texte tej dohody o hmotnej zodpovednosti ;)

V tom prípade by si mal mať aj definovaný "podiel", ale môže to definovať zamestnávateľ v nejakom pracovnom poriadku, napr...a samozrejme tam aj definuje, ktoré pracovisko je zo spoločnou zodpovednosťou a ktoré nie (ak ich má viac)

A ináč, je to DOHODA...a vieme, že k dohode treba minimálne dvoch ;)
Ešte pred podpisom takej dohody si treba prečítať, čo podpisujem...

...ale neber si to osobne ;) 95 % Slovákov to robí tiež :) :D

Zhrnutie : momentálne s tým tvojim podielom na manke (2.000,-Sk) neurobíš nič...ako si to zariadiš so zamestnávateľom na podklade Zákonníka práce (a názorov z Porady ;)), je len a len na tebe...

Pekný zvyšok večera :)
Taita
08.10.08,16:26
Dakujem za odpoved, tak ak to je teda tak ako pises, tak sa este opytam. Mozu mi to strhnut rovno z platu alebo to platim neskor ja? Zaujima ma to len preto, lebo ak maju fakt niekte definovany podiel a vsetko mozne, tak zrejme mam narok to na vlastne oci vidiet. A nieze mi to najprv strhnu a potom zistim ze cely cas blafovali.

A bola by tu este jedna vec. V zmluve mám napísaný dojednaný rozsah práce 20 hod a zárobok 126sk/hod. Ale vzdy mi zuctovali len polovicu z odpracovanych hodin, teda ako keby som robil za 63sk/hod, no volakedy sa stalo ze som za tyzden odrobil aj 40hod. Mám nárok na vyplatenie plnej sumy alebo uz nie? A ak áno tak tyzdne co som robil viac ako 20hod nebudem mat preplatene?
Meggie32
08.10.08,16:42
Divné spôsoby. Ale aj tak... myslím, že podiel na manku sa počíta podľa zárobku, pričom vedúci platí dvojnásobok... čiže ak ty zarobíš povedzme 2000 Sk mesanče a ostatní zamestnanci 10.000,- Sk, tak nemôžte všetci platiť 2.000,- Sk :-(
Infarkt
08.10.08,17:07
Meggie : Aj mne to pripadá zvláštne, ale na Slovensku je to tak...:o

Preto som písal, že to môže mať vysvetlené aj inde ako priamo v dohode a výšku podielov mu tiež žiadna zákonná norma nerieši...zvyčajná prax je taká, ako ju opisuje Meggie...je to proste DOHODA o hmotnej zodpovednosti...

Máš uzavretú Dohodu o brigádnickej práci študenta ?
Zákonník práce :

Dohoda o brigádnickej práci študentov
§ 227

(1) Dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút študenta.

(2) Na základe dohody o brigádnickej práci študentov nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času.

(3) Dodržiavanie dohodnutého a najviac prípustného rozsahu pracovného času podľa odseku 2 sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov.
§ 228

(1) Dohodu o brigádnickej práci študentov je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode musí byť uvedené: dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o brigádnickej práci študentov je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

(2) Dohoda o brigádnickej práci študentov sa uzatvára na určitú dobu, prípadne na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Neoddeliteľnou súčasťou dohody je potvrdenie štatútu študenta podľa uvedenej dohody. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len pre prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju zrušiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15-dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom bola písomná výpoveď doručená.
Taita
08.10.08,17:13
Lenze kolko zarobim ja? Nemam stanovene odkedy dokedy mam robotu. Ja som tam na dohodu. Niekedy zarobim za mesiac 1000 a niekedy aj 10000 zalezi od toho kolko si odrobim. Ale tusim ze je v zakonniku napisane ze to nesmie presahovat priemer mojej mzdy a tých 2000 je pod priemerom. Kazdopadne by ma zaujimalo ako to je s tou mzdou. V zmluve mam 126sk/hod a rozsah prace 20 hod do tyzdna. Ale mame tichu(ustnu, slovnu) zmluvu o tom ze budem zarabat 63sk/hod a mozem robit kldne aj viac ako 20hod. Oni to napokon urobia tak ze to co si odrobim vydelia dvomi a dostanem plat ktory mam v zmluve. Kazdopadne ked uz musim platit manko tak si uplatnim aj narok na plnu mzdu. Je to teda mozne?

edit: ano mam uzotvorenu dohodu o brigadnickej praci studenta
Infarkt
08.10.08,17:40
V tom prípade môžeš odpracovať maximálne 20 hod. týždenne...a keďže ju máš uzatvorenú na 126,-Sk/hodina, je zamestnávateľ v tejto výške povinný ti vyplatiť odmenu...

Druhá vec je samo, čo máte ústne dohodnuté medzi sebou, ale v každom prípade to okráda v prvom rade teba...zas na druhej strane, viem ako to chodí vo vzťahoch zamestnávateľ vs. dohodári :o ... no coment

Ber na vedomie, že v prípade tvojho "vyskakovania" ti zamestnávateľ veľmi skoro zakýva na rozlúčku... :o :( :o (bežná prax v SR)