Mesto Kolárovo
08.10.08,12:27
Prosím o radu, akým kódom prihlásim zamestnanca do ZP, aby z prihlášky bolo zrejmé, že je poberateľom invalidného dôchodku a budem odvádzať zníženú sadzbu poistného, resp. akým spôsobom nahlásim poisťovni zmenu vo výške odvádzanej sadzby za zamestnávateľa a zamestnanca, ak k nej došlo počas trvania pracovného pomeru zamestnanca? Ďakujem.
ZDENIELA
08.10.08,10:37
Na prihláške sa uvádza len platiteľ poistného - buď štát alebo zamestnávateľ.
No na mesačnom výkaze sa uvádza počet poistencov so zdravotným postihnutím a bez postihnutia - treba to uviesť sem

Oznamovaciu povinnosť rieši § 23 odst 1
(1) Poistenec je povinný oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni najneskôr do ôsmich dní

a) zmenu mena, priezviska a zmenu trvalého pobytu,
b) zmenu platiteľa poistného,
c) skutočnosti rozhodujúce pre zánik verejného zdravotného poistenia (§ 5 ods. 2 a 3) a vrátiť preukaz poistenca,
d) skutočnosti rozhodujúce pre vznik alebo zánik povinnosti štátu platiť za neho poistné
(§ 11 ods. 8).
Každý poistenec má oznamovaciu povinnosť o zmenách do 8 dní, ale túto som medzi nimi nenašla, tak to vyznačíš len na tom mesačnom výkaze
Mesto Kolárovo
08.10.08,10:54
Ďakujem za odpoveď, takto som to robila aj doteraz, avšak po spracovaní výkazu v ZP mi je vytýkané, že uvedení zamestnanci nie sú v poisťovni evidovaní ako poistenci s nárokom na zníženú sadzbu. Asi im tam pošlem rozhodnutie zo sociálky.
drobeceva
08.10.08,10:59
Áno, na ZP treba doručiť kópie rozhodnutí.
tuta
08.10.08,14:21
Áno, na ZP treba doručiť kópie rozhodnutí.


Ale podľa mne dostupných informácií by si toto mal vysporiadať sám poistenec.
drobeceva
09.10.08,05:25
Ale podľa mne dostupných informácií by si toto mal vysporiadať sám poistenec.
Možno mal, ale ZP si pýtajú kópie od zamestnávateľa /odo mňa tiež pýtali- Apollo, VšZP/