redy
08.10.08,13:35
Zdravim, vedel by mi niekto poradit, ak zdedim pocas manzelstva dom ten neepatri do BSM. Co vsak v pripade, ze dom pocas manzelstva predam a bud si peniaze necham na ucte alebo spolocne s polovickou investujem pocas manzelstva napr. do inej nehnutelnosti, stanu sa v obidvoch pripadoch sucastou BSM?
Dakujem.
Danila
08.10.08,12:10
Zdravim, vedel by mi niekto poradit, ak zdedim pocas manzelstva dom ten neepatri do BSM. Co vsak v pripade, ze dom pocas manzelstva predam a bud si peniaze necham na ucte alebo spolocne s polovickou investujem pocas manzelstva napr. do inej nehnutelnosti, stanu sa v obidvoch pripadoch sucastou BSM?
Dakujem.Nestanú. Musíš vedieť vždy príjem zo zdedeného predaného domu preukázať. Ako aj to, čo si za tieto peniaze obstaral.
ivka70
08.10.08,12:13
ale dokazuje sa to dost obtiazne .....

skor si myslim, ze uz to budu veci nadobudnute pocas manzelstva :(
Danila
08.10.08,12:18
ale dokazuje sa to dost obtiazne .....

skor si myslim, ze uz to budu veci nadobudnute pocas manzelstva :( Aj počas manželstva nadobúdam veci z môjho, môjho a len môjho. To moje je nepochybne z dedenia. A bude to len moje a s nikým sa nepodelím, keď nebudem chcieť.:D:)Nechápem, prečo by to bolo obtiažne dokázať.:rolleyes:
ivka70
08.10.08,12:36
Aj počas manželstva nadobúdam veci z môjho, môjho a len môjho. To moje je nepochybne z dedenia. A bude to len moje a s nikým sa nepodelím, keď nebudem chcieť.:D:)Nechápem, prečo by to bolo obtiažne dokázať.:rolleyes:
napriklad v pripade, ze cena toho, co kupi bude vyssia ako cena z predaja zdedeneho majetku ....

uz sa to tu na porade rozoberalo, skuste pohladat :)
redy
08.10.08,12:36
dakujem za prispevky. Ked to zhrniem, vychadza mi to tak, ze v pripade preukazovania je: 1. najlepsie dedicstvo nepredat - tu je to nepochybne mimo BSM, 2. ak predat, peniaze dat na osobitny ucet (podla inych diskusii) tu BSM nie je jednoznacne, treba to ale dokazovat, 3. pripadna spolocna investicia manzelov vratane prostriedkov z dedenia velmi je tazko dokazovatelna a moze byt brana ako BSM?
Co v pripade rozvodu? Argument ze cast investicie bola z dedenia (cize moje) nema sancu?
Mirka123
10.10.08,19:37
Zdravím všetkých prítomných. Mám jednu pre mňa dôležitú otázku: ak počas manželstva jeden z partnerov získa staršiu nehnuteľnosť (1/2 dedením a 1/2 darovaním), potom spolu s partnerom zoberú úver na rekonštrukciu - vrátane prístavby 1/3 súčasného stavu a po rekonštrukcii má táto nehnuteľnosť 3-násobnú hodnotu - na čo má nárok druhý z partnerov pri rozvode?
Chobot
10.10.08,20:41
Zdravím všetkých prítomných. Mám jednu pre mňa dôležitú otázku: ak počas manželstva jeden z partnerov získa staršiu nehnuteľnosť (1/2 dedením a 1/2 darovaním), potom spolu s partnerom zoberú úver na rekonštrukciu - vrátane prístavby 1/3 súčasného stavu a po rekonštrukcii má táto nehnuteľnosť 3-násobnú hodnotu - na čo má nárok druhý z partnerov pri rozvode?

Na to neexistujú matematické vzorce. Pri konaní o delení majetku každý musí preukázať, na čo si robí nárok. Ten jeden musí preukázať, že nehnuteľnosť získal dedením a darom. Potom musia preukázať koľko investovali do domu. Na základe týchto vstupných údajov sudca rozhodne.

Nezávidím ti tú hádku, ktorú budete viesť pri delení domu.:rolleyes:
Eulalia
12.10.08,04:38
Na to neexistujú matematické vzorce. Pri konaní o delení majetku každý musí preukázať, na čo si robí nárok. Ten jeden musí preukázať, že nehnuteľnosť získal dedením a darom. Potom musia preukázať koľko investovali do domu. Na základe týchto vstupných údajov sudca rozhodne.

Nezávidím ti tú hádku, ktorú budete viesť pri delení domu.:rolleyes:
Chobot, trošku budem oponovať, môžem?;) Pri dedení aj darovaní by sa mala nehnuteľnosť oceniť súdnym znalcom, čiže v momente nadobudnutia nehnuteľnosti je jej hodnota známa. Ak do takej nehnuteľnosti manželia z prostriedkov BSM investujú na rekonštrukciu a dôjde k rozvodu a hádkam o majetok, zase sú tu súdny znalci, ktorí majú matematické vzorce na prepočet, ako sa zmenila pôvodná hodnota nehnuteľnosti a aká je hodnota rekonštrukcie. Teoreticky je teda možné hodnotu nehnuteľnosti vypočítať. Čo sa týka dokazovania, vlastníctvo nehnuteľnosti je zapísané v katastri nehnuteľností spolu s titulom nadobudnutia - či išlo o kúpu, dedičstvo alebo darovanie. Sú tam uložené aj tieto zmluvy. Ak si manželia berú na rekonštrukciu úver, zase sú o tom doklady - zmluvy, hypotéka a pod.

Ale hádku pri delení majetku po rozvode manželstva ani ja nikomu nezávidím:)
Mirka123
14.10.08,15:44
Ďakujem všetkým za odpovede, celkom ma ukľudnili - teda že nie je všetko iba jedného keď do toho dali peniaze obaja. Zatiaľ sa nechystám rozvádzať, ani sa o majetok nehádame, ale človek nikdy nevie - raz sme hore raz dole....
Ďakujem