maska2
08.10.08,13:43
Dobrý deň poraďáci.Využivam kamarátkinu registráciu a poprosil by som Vas o radu. Som 1/4 ročný plátca DPH účtujúci v Jú. Kúpil som na splátky automobil kateg.N1 a to tak, že som zaplatil akontaciu 20000 a potom môžem platiť 10 splátok po 5000 SK. Vyčíslenú mám celkovú cenu predaja na splátky na 70000Sk.Prosím Vás ,ako si uplatním DPH?Ako to vlastne budem mať účtovať, aby to bolo správne?Ďakujem, Martin.
Braňo
08.10.08,11:53
DPH si uplatníš na základe dátumu dodania tovaru -automobilu. Splácanie nemá vplyv na uplatnenie DPH.
maska2
08.10.08,11:58
Čiže ja si môžem uplatniť DPH z celkovej sumy, tých 70000SK? A potom to bude ako z odpisom? Môžem začať automobil odpisovať už na konci roku 2008 , aj ked teda nebude celý vyplatený? Ďakujem.Martin
Tweety
08.10.08,12:00
Čiže ja si môžem uplatniť DPH z celkovej sumy, tých 70000SK? A potom to bude ako z odpisom? Môžem začať automobil odpisovať už na konci roku 2008 , aj ked teda nebude celý vyplatený? Ďakujem.Martin
Áno, uplatníš si dph z celkovej sumy a na konci roka si uplatníš ročný odpis .
maska2
08.10.08,12:01
Ďakujem Vám.Ja som si myslel, že keď ho nemám ešte vyplatený, že DPH ani odpis nemôžem uplatniť.Ďakujem, Martin
maska2
08.10.08,12:03
Ešte sa predsa vrátim k tým postupom účtovania.Takže ja zálohovú platbu a ďaľšie mesačné splátky dávam do VNZD? Tak??Martin
Anja111
08.10.08,12:09
Ešte sa predsa vrátim k tým postupom účtovania.Takže ja zálohovú platbu a ďaľšie mesačné splátky dávam do VNZD? Tak??Martin
Áno, splátka úveru je VNZD...
maska2
08.10.08,12:10
A vlastne ten splátkový kalendár dám ako faktúru- resp.záväzok?Ďakujem, Martin
maska2
09.10.08,05:46
A vlastne ten splátkový kalendár dám ako faktúru- resp.záväzok?Ďakujem, Martin



Poprosím, áno ???Ďakujem , Martin
Anja111
09.10.08,06:11
A vlastne ten splátkový kalendár dám ako faktúru- resp.záväzok?Ďakujem, Martin
Výšku úveru zaeviduješ ako svoj záväzok.
maska2
09.10.08,10:05
Dobrý deň poraďáci.Využivam kamarátkinu registráciu a poprosil by som Vas o radu. Som 1/4 ročný plátca DPH účtujúci v Jú. Kúpil som na splátky automobil kateg.N1 a to tak, že som zaplatil akontaciu 20000 a potom môžem platiť 10 splátok po 5000 SK. Vyčíslenú mám celkovú cenu predaja na splátky na 70000Sk.Prosím Vás ,ako si uplatním DPH?Ako to vlastne budem mať účtovať, aby to bolo správne?Ďakujem, Martin.


A teraz som zmätený.Jeden pán ,mi povedal, že to mám robiť tak, že 20000 do VOZD a z toho uplatniť DPH a následne mesačne splátky tiež dávať do VOZD z rozpisom DPH.TAK TEDA AKO????Ďakujem, Martin
Anja111
09.10.08,10:23
A teraz som zmätený.Jeden pán ,mi povedal, že to mám robiť tak, že 20000 do VOZD a z toho uplatniť DPH a následne mesačne splátky tiež dávať do VOZD z rozpisom DPH.TAK TEDA AKO????Ďakujem, Martin
DPH si uplatňuješ v zmysle Zákona o DPH, podľa § 51, (t.j. na základe daňového dokladu, napr. fa). Splátky úveru nepodliehajú DPH...
maska2
09.10.08,11:06
DPH si uplatňuješ v zmysle Zákona o DPH, podľa § 51, (t.j. na základe daňového dokladu, napr. fa). Splátky úveru nepodliehajú DPH...



A ked mam len nieco ako splatkovy kalendar?....Martin
dadasv
09.10.08,17:04
Auto v celej cene bez DPH si zaradíš do DM a budeš riadne odpisovať - prvý odpis v tomto roku. Do KZ zaeviduješ celú sumu teda podľa toho čo si písal asi 70000,--. Jednotlivé splátky a aj akonáciu budeš účtovať do VNZD - Dlhodobý majetok, a zároveň budeš odpisovať v KZ. DPH si uplatníš v tom štvrťroku, kedy budeš mať daňový doklad - naraz v celej sume. (DPH sa predsa uplatňuje pri vzniku záväzku a nie až po jeho uhradení.) Splátky nemôžeš dávať do VOZD, pretože sa jedná o DM a ten prechádza do VOZD vo forme odpisov.
ajka100
09.10.08,18:55
Nadviažem na túto tému. Prosím Vás o odsúhlasenie účtovania v JU. Úver som v JU ešte neúčtovala.
Klient kúpil úžitkové auto (N1).
Má uzavretú Zmluvu o AutoKredite s VOLKSWAGEN Finančné služby.
Faktúra za auto ZD = 323.025,- + DPH 61.375,- .
Dátum dodania 09/2008.

Zaevidujem v záväzkoch, DPH si odpočítam v 09/2008.

Úhrady:
- 1. splátka v 09/2008 ... 100.000,- Sk Zvyšok ceny bude uhradený po 12 mesiacoch naraz ... 284.400,- Sk. (vlastne to bude už v €, ale to teraz nie je podstatné)
- zaplatil tiež spracovateľský poplatok 5.125,- Sk v 09/2008.

Do Peňažného denníka mi v 09/2008 prejde úhrada 100.000,- ako VNZD-DM a aj 5.125,- bude VNZD-DM???

Na konci roka zaúčtujem ešte odpis (1/4 OC ) OC bude 323.025,- + 5.125,-???
Odpis bude ako VOZD.

- Po roku keď uhradí zvyšok tak tá úhrada bude opäť VNZD – DM.


V zmluve mám uvedené ešte mesačné poistenie vo výške 1.300,- Sk splatné podľa splátkového kalendára od 09/2008 do 09/2009. Toto bude VOZD – PR???

Ďakujem Vám
lenkam68
21.10.08,08:43
Tiež by som chcela poprosiť o info k danej otázke a ešte aký je postup účtovania v JÚ v programe Alfa, pri obstaraní úžitkového vozidla na úver. Obstaral si ho živnostník (platca DPH), v júli 2008. Som začiatočníčka v účtovaní aj v programe Alfa.
Za každú radu budem veľmi vďačná.
marcik
21.10.08,09:40
Ja som tiež začiatočník pri aute na úver,ale už niekoľko dní som tomu venovala tu na porade, a došla som názoru že : auto na úver je vlastne vaším majetkom a preto ho treba zaradiť do majetku HIM a odpisovať, jeho hodnota je v zluve, ktorú som navýšila o spracovateľský poplatok, a odpisujem to podľa odpisového plánu 4r. Mesačné plátky účtujem ako VNZD ale delím to na istinu /VNZD/ a úrok /réžia/, a tak každý mesiac.Úver zaúčtujem ako záväzok, ktorý na konci roka ponížim o splátky. Myslím že takto to môže byť.
Iwett
07.01.09,09:47
Dobrý deň prosím, automobil zakúpený na základe kúpnej zmluvy s ČSOB Leasing sa posudzuje ako automobil na leasing alebo ako nákup auta na úver??? Ohľadom odpisov...Ďakujem.
Tweety
07.01.09,09:51
Dobrý deň prosím, automobil zakúpený na základe kúpnej zmluvy s ČSOB Leasing sa posudzuje ako automobil na leasing alebo ako nákup auta na úver??? Ohľadom odpisov...Ďakujem.
Zo zmluvy sa to zistiť nedá ? Málo by. V nej by to malo byť všetko uvedené, ale už názov ČSOB hovorí o tom, že by to malo byť o lízingu. Skús si ju dôkladne preštudovať. :)
Iwett
07.01.09,09:56
Zo zmluvy sa to zistiť nedá ? Málo by. V nej by to malo byť všetko uvedené, ale už názov ČSOB hovorí o tom, že by to malo byť o lízingu. Skús si ju dôkladne preštudovať. :)
Práveže študujem, a neviem si s tým rady. Názov zmluvy: kúpna zmluva, vlastnícke právo prechádza z pred.na kupujúceho okamihom prevzatia predmetu zmluvy, zaplatila sa 1. navýšená splátka a 29 riadnych splátok. A je to ČSOB Leasing. Ale názov nieje leasingová, ale kúpna zmluva...
Tweety
07.01.09,10:01
Práveže študujem, a neviem si s tým rady. Názov zmluvy: kúpna zmluva, vlastnícke právo prechádza z pred.na kupujúceho okamihom prevzatia predmetu zmluvy, zaplatila sa 1. navýšená splátka a 29 riadnych splátok. A je to ČSOB Leasing. Ale názov nieje leasingová, ale kúpna zmluva...
Podľa toho je to je zmluva o úvere. Podstatné je to, že vlastnícke právo prechádza okamihom prevzatia na vás, pri lízingu tomu tak nie je.
Iwett
07.01.09,10:06
Podľa toho je to je zmluva o úvere. Podstatné je to, že vlastnícke právo prechádza okamihom prevzatia na vás, pri lízingu tomu tak nie je.
No aj ja som to tak brala, len ma pletie, že v technickom preukaze je vlastník vozidla ČSOB Leasing. Môže to byť??? Ďakujem
Tweety
07.01.09,10:08
No aj ja som to tak brala, len ma pletie, že v technickom preukaze je vlastník vozidla ČSOB Leasing. Môže to byť??? Ďakujem
No, ak to právo podľa zmluvy už prešlo na vás, tak to správne nie je. Treba sa obrátiť na lízingovku, nech to dajú do poriadku.
Iwett
07.01.09,10:15
No, ak to právo podľa zmluvy už prešlo na vás, tak to správne nie je. Treba sa obrátiť na lízingovku, nech to dajú do poriadku.
No práve to ma mýlilo, takže ked vlastnícke právo prešlo dňom prevzatia, tak v technickom nemal byť vlastník ČSOB. Je to už staršia zmluva, len som preberala účtovníctvo a ten automobil už je od mája 2008 prepísaný na firmu. A tu nastáva môj problém. Neviem, či mám uplatniť odpisy len do mája, ako pri leasingu, alebo celých 12 mesiacov. Ďakujem ešte raz
Tweety
07.01.09,10:24
No práve to ma mýlilo, takže ked vlastnícke právo prešlo dňom prevzatia, tak v technickom nemal byť vlastník ČSOB. Je to už staršia zmluva, len som preberala účtovníctvo a ten automobil už je od mája 2008 prepísaný na firmu. A tu nastáva môj problém. Neviem, či mám uplatniť odpisy len do mája, ako pri leasingu, alebo celých 12 mesiacov. Ďakujem ešte raz
A prečo len do mája? Ak bolo v evidencii majetku k 31.12.08 a použív. sa na podnikanie, tak uplatníš ročný odpis.
Iwett
07.01.09,10:31
A prečo len do mája? Ak bolo v evidencii majetku k 31.12.08 a použív. sa na podnikanie, tak uplatníš ročný odpis.
Ale keby sa bral ako automobil na leasing, tak by sa odpisovalo len do poslednej splátky, t.j. do mája, či sa mýlim???
Tweety
07.01.09,10:36
Ale keby sa bral ako automobil na leasing, tak by sa odpisovalo len do poslednej splátky, t.j. do mája, či sa mýlim???
MV obstarané formou lízingu odpisujeme rovnomerne počas celej doby lízingu.
cloe
07.01.09,10:38
Mám podobný prípad. Zmluva o spotrebnom úvere uzatvorená s ČSOB Leasingom. Splátkový kalendár je identický ako pri leasingu, no už názov napovedá, že sa jedná o úver. V zmluve je napísané - Predmet zmluvy - Veriteľ sa zavúzuje poskytnúť v prospech dlžníka účelový spotrebný úver na financovanie predmetu financovania a dlžník sa zaväzuje použiť tento úver na dohodnutý účel a vrátiť veriteľovi dlžnú sumu spolu s príslušenstvom...
Mám za to, že zaevidujem úver a daňovo uplatním celý ročný odpis predmetu /nákladný automobil/. Je to správne?
Len ma tiež pletie Predpis splátok, ktorý je rovnaký ako pri leasingu. Ďakujem.
Ešte k nadobudnutiu predmetu. Klient nadobudol vozidlo na základe faktúry, ktorá znela na jeho meno. Zálohu platil priamo dodávateľovi na základe zálohovej faktúry.
Faktúru o nadobudnutí predložil pri uzatváraní úveru banke.
optimistka
07.01.09,11:01
rozdiel je aj v tom, že ako píšeš je to nákaldný automobil, uplatníš dph naraz jednou sumou, v rozpise splátok nie je dph, len istina a úrok
automobil zaradíš a odpisuješ ako svoj
ČSOB leasing a dlžník majú uzavretú zmluvu o zabezpčovacom prevode práva pre prípad nesplácania úveru
istina je úver, úrok klasický daňový výdavok časovo rozlišovaný
Iwett
07.01.09,13:43
MV obstarané formou lízingu odpisujeme rovnomerne počas celej doby lízingu.
Rovnomerne počas doby leasingu, a leasing končl v máji, tak podľa môjho názoru, ak by sa táto kupna zmluva brala ako leasingová, tak by som mohla uplatniť odpis len do mája a ak by som odpisovala ako vozidlo vlastné, tak by som mohla uplatniť odpis za 12 mesiacov...
Tweety
07.01.09,13:53
Rovnomerne počas doby leasingu, a leasing končl v máji, tak podľa môjho názoru, ak by sa táto kupna zmluva brala ako leasingová, tak by som mohla uplatniť odpis len do mája a ak by som odpisovala ako vozidlo vlastné, tak by som mohla uplatniť odpis za 12 mesiacov...
presne tak
Iwett
07.01.09,14:01
presne tak
Ďakujem, a tá odpoveď na moju pôvodnú otázku, :):confused:ako tú zmluvu mám brať a na základe toho aj odpisovať??? Myslíte že môžem v takom prípade uplatniť odpis za 12 mesiacov? Ďakujem.
Tweety
07.01.09,14:12
Ďakujem, a tá odpoveď na moju pôvodnú otázku, :):confused:ako tú zmluvu mám brať a na základe toho aj odpisovať??? Myslíte že môžem v takom prípade uplatniť odpis za 12 mesiacov? Ďakujem.
pozri prísp. č. 21 tam som už napísala odpoved, pri zmluve o úvere uplatníš ročný odpis, pozri aj iné moje prísp.
Iwett
07.01.09,14:13
pozri prísp. č. 21 tam som už napísala odpoved, pri zmluve o úvere uplatníš ročný odpis, pozri aj iné moje prísp.
Ja viem, Tweety, a ďakujem za tvoje odpovede a čas, ale môj problém spočíva v tom, že vlastnícke právo prešlo na firmu papierovo pri prevzatí, ale v technickom bola do mája 2008 vlastníkom leasingová spoločnosť. Tak či môžem odpis uplatniť za celých 12 mesiacov.
Iwett
07.01.09,14:14
pozri prísp. č. 21 tam som už napísala odpoved, pri zmluve o úvere uplatníš ročný odpis, pozri aj iné moje prísp.
Viem, že pri zmluve o úvere sa uplatní ročný odpis, ale pri zmluve o úvere je vlastníkom automobilu firma, nie leasingovka.
Tweety
07.01.09,14:15
Ja viem, Tweety, a ďakujem za tvoje odpovede a čas, ale môj problém spočíva v tom, že vlastnícke právo prešlo na firmu papierovo pri prevzatí, ale v technickom bola do mája 2008 vlastníkom leasingová spoločnosť. Tak či môžem odpis uplatniť za celých 12 mesiacov.
môžeš uplatniť
m.aj.a
21.01.09,21:36
Mám podobný prípad. Zmluva o spotrebnom úvere uzatvorená s ČSOB Leasingom. Splátkový kalendár je identický ako pri leasingu, no už názov napovedá, že sa jedná o úver. V zmluve je napísané - Predmet zmluvy - Veriteľ sa zavúzuje poskytnúť v prospech dlžníka účelový spotrebný úver na financovanie predmetu financovania a dlžník sa zaväzuje použiť tento úver na dohodnutý účel a vrátiť veriteľovi dlžnú sumu spolu s príslušenstvom...
Mám za to, že zaevidujem úver a daňovo uplatním celý ročný odpis predmetu /nákladný automobil/. Je to správne?
Len ma tiež pletie Predpis splátok, ktorý je rovnaký ako pri leasingu. Ďakujem.
Ešte k nadobudnutiu predmetu. Klient nadobudol vozidlo na základe faktúry, ktorá znela na jeho meno. Zálohu platil priamo dodávateľovi na základe zálohovej faktúry.
Faktúru o nadobudnutí predložil pri uzatváraní úveru banke.


Toto je presne to, čo potrebujem vyriešiť. Môj klient si tým istým spôsobom zakúpil auto N1 cez ČSOB Leasing formou Spotrebného úveru. Čomu ale nerozumiem, v technickom preukaze je ako majiteľ uvedená ČSOB Leasing a užívateľ je dotyčný podnikateľ. Podľa Zmluvy o spotrebnom úvere sa predsa majiteľom stáva kupujúci už poskytnutím úveru. A ďalšia vec: Faktúru vystavila predávajúca spoločnosť na ČSOB Leasing v celkovej výške a s uvedením, že kupujúci zaplatil "zálohu" predávajúcemu pri preberaní auta, o čom mu bol vystavený PPD a zvyšná čiastka je postúpená na úhradu ČSOB Leasing.
Mala som za to, že obidve spoločnosti, podnikajúce v tomto biznise, majú s tým dostatočné skúsenosti, a všetko je ako má byť. No teraz naozaj neviem. Ako to vlastne mám teraz riešiť s tými dokladmi. Alebo je tento ich postup správny? My máme faktúru na účely DPH adresovanú na ČSOB Lesing, Zmluvu o spotrebnom úvere a Zmluvu o prevode vlastníctva predmetu úveru. Každá rada má cenu zlata:).
mirhu
29.01.09,09:36
Poraďte mi prosim, co je lepsie pre SZCO-kupit si auto na splatky,alebo na leasing, a ci si ho ma kupit na seba ako sukromnu osobu, alebo na SZCO..
velka vdaka
zuzanask
03.09.09,05:26
Ak firma zakupi automobil v OC 33 000 € bez DPH, stale plati limit pre vypočet odpisu 26 555 €(800 000,- SK).
Tweety
03.09.09,05:28
Ak firma zakupi automobil v OC 33 000 € bez DPH, stale plati limit pre vypočet odpisu 26 555 €(800 000,- SK).
Nie, neplatí, limity už dávno neplatia.