Foxik
09.10.08,00:37
Ahojte,

mam problem s bolestami hlavy (nie silnymi, ale za to trvalymi) .. bol som na RTG a dostal som nasledovny verdikt:

lebka prehladne:
mezocefalicky typ lebky, bez patolog. zmiern.
Kalcifikat v epifyze

C chrbtica: vyrazné napriamenie lordozy spasmom parav. svalov.
Interv. štrbinz neznížené. Telá stavcov bpn.

vie mi niekto povedat, co je to ten kalcifikat v epifyze a ci nieco z nalezu moze bolest hlavy sposobovat?

som objednany k doktorovi, akurat moja zvedavost je silnejsia ako trpezlivost :)

vek:25, ~76kg, vyska 183, 1-2x tyzddenne sport (bedminton / squash), 0.5 x tyzdenne futbal. ziadne ine zdravotne problemy (okrem alergie); praca cely den za pocitacom (casto i vo volnom case). cca 2 mesiace dozadu som trplel silnou unavou (casto som sa sa vratil z prace, najedol a zaspal :) ) trvalo to asi mesiac.. teraz sa to uz nestava..

vdaka,
foxik
Dav
09.10.08,02:57
Toto stačí na bolesť hlavy :"C chrbtica: vyrazné napriamenie lordozy spasmom parav. svalov."
feron
09.10.08,07:55
hlava môže bolieť z viacerých príčin, zväčša sa pri bolestiach hlavy posiela na CT, RTG sa robí pri úrazoch, alebo kvôli chrbtici. Tu máš niečo k epifýze:
Šuškovité teliesko

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Prejsť na: navigácia (http://sk.wikipedia.org/wiki/%C5%A0u%C5%A1kovit%C3%A9_teliesko#column-one), hľadanie (http://sk.wikipedia.org/wiki/%C5%A0u%C5%A1kovit%C3%A9_teliesko#searchInput)
Šuškovité teliesko alebo epifýza (lat. glandula pinealis alebo corpus pineale; gr. epi- = pri, fyomai = rásť) je žľaza s vnútorným vylučovaním. Je to výrastok medzimozgu.
Vytvára sa v nej hormón melatonín (http://sk.wikipedia.org/wiki/Melaton%C3%ADn), ktorý je zodpovedný za inhibíciu tvorby pohlavných hormónov (http://sk.wikipedia.org/w/index.php?title=Pohlavn%C3%BD_horm%C3%B3n&action=edit&redlink=1). Jeho tvorbu inhibuje predlžovanie svetelnej časti dňa. Nedostatok svetla (napríklad v zime) môže spôsobovať horšiu náladu až depresiu. alebo pozri http://sk.wikipedia.org/wiki/%C5%A0u%C5%A1kovit%C3%A9_teliesko


Kalcifikát je útvar, ktorý tam môže byť nový, ale môže tam byť už roky, ťažko takto povedať, či to môže spôsobovať bolesť, môže aj nemusí. Vzhľadom k tomu, že sa v epifýze tvorí hormón melatonín, môže prítomnosť kalcifikátu ovplyvňovať jeho tvorbu a tak spôsobovať zvýšenú únavu ako píšeš. Vzhľadom k tvojmu zamestnaniu to však môže byť aj tá krčná chrbtica. To je len predpoklad, treba fundované neurologické vyšetrenie.
ludmilla
09.10.08,16:31
Už Descartes tvrdil, že v epifýze plynú spolu telo a duša. Epifýza produkuje hormón melatonín a je ako dirigent veľkého orchestra, pretože diriguje ostatné žľazy. Predstavuje vlastne naše biologické hodiny, ktoré regulujú a kontrolujú starnutie. Epifýza kontroluje činnosť každej jedinej telovej bunky. Najvyššia produkcia melatoninu je v období puberty, po dovršení 25 roku života začne hladina melatoninu klesať. Vekom sa začnú v epifýze objavovať kalcifikáty, ktoré sú práve vidieť na rtg snímkoch, hovorí sa im tiež mozgový piesok.
Kalcifikácia je vlastne usádzanie stopových prvkov kalcia, solí kalcia napr. fosforečňanu vápenatého, uhličitanu vápenatého v tkanivách. Kalcifikácia je závislá od veku a od rôznych zápalov v tele.
Podľa nálezu na chrbtici, by som príčinu tvojich bolestí videla práve tu. Lordóza vznikla dlhodobým jednostranným zaťažením chrbtice a nesprávnym držaním tela toto môže byť príčinou bolesti hlavy.
V každom prípade najlepším odborníkom zostáva lekár, ktorý určite objaví príčinu tvojich bolestí, prajem veľa zdravia!!!
Foxik
09.10.08,20:49
dakujem za vysvetlenia, hned sa citim lepsie :)
zajtra ma doktor zobere, aspon viem, co mozem ocakavat.. potom dam vediet :)

este raz dik :)
foxik
Pachole
09.10.08,23:00
C chrbtica: vyrazné napriamenie lordozy spasmom parav. svalov.
Interv. štrbinz neznížené. Telá stavcov bpn.

krční páteř - výrazné napřímení (přirozeného) prohnutí díky stahu - křeči svalů podél páteře. Těla obratlů bez patologického nálezu - to je dobrý, štěrbiny nesnížené - to jsou zřejmě štěrbiny, ve kterých jsou meziobratlové ploténky.

Takže zřejmě největší neplechu dělá ten nepřirozeně narovnaný krk. Krk a bedra mají mít lordózu - to je prohnutí, stejně jako hrudní páteř a kostrč - ocásek mají být mírně vyklenuté - mít kyfózu. Dohromady je to ono známé dvojité esovité zahnutí páteře.

Pokud jsou některé úseky rovné, dělá to binec, protože to nepřiměřeně zatěžuje určité svalové skupiny. Svaly prostě tahají páteř do nepřirozené polohy, makají víc, než by měly, než na co jsou stavěné, a bolí. To bude zřejmě tvůj problém.

Je otázka, proč jsou u tebe ty svaly podél krční páteře v křeči, co na ně tlačí nebo co je dráždí ke křečovitému stahu. Zamysli se nad tím, co děláš ve svých pohybových aktivitách nebo naopak neaktivitách - strnulostech špatně nebo dlouhodobě.

Dlouhé strnulé sezení u počítače, v autě za volantem, špatné spaní v nepříjemné poloze a tak.
Foxik
10.10.08,06:23
sedim od malicka za PC.. nie som pri tom, ako sa hovori "zhrbeny", ale urcite nesedim pekne vystrety.. akurat mam hlavu viac skolenu dole...

z tych osatnych aktivit, ako som uz spominal: bedminton, squash, tenis, futbal.. kedysi volejbal a plavanie

foxik
BXLmiami
10.10.08,07:39
Otrasy na C chrbticu nerobia dobre.Plávanie na chrbte,joga,kalenetika ,Pilates a to denne.Masáže sú veľmi vhodné.Ak sa do toho nedáš,a máš tieto problémy v 25 rokoch,čaká ťa príjemný život plný čoraz väčších bolestí hlavy.Tabletky to nespravia.:)
Foxik
10.10.08,10:52
na ocnom pozadi nic nezistili.. kalcifikat s tym zevraj nic nema.. akurat ta chrbtica.. dostal som tabletky a injekcie na uvolnenie a nakazane masaze, rehab. a plavanie...

predpoved s bolestami hlavi do konca zivota ma moc nepotesila.. ale chapem, ze to inak nepojde, ak s tym daco nespravim..

je parada, ze budem mat dobru motivaciu :)

ked nastane nejaka zmena, tak sa pochvalim :)

vdaka vsetkym za prispevky.. ak by sa nasiel niekto s rovnakym problemom (a pripadne i jeho riesenim), tak kludne dajte vediet..

foxik
Dav
10.10.08,15:07
.. ak by sa nasiel niekto s rovnakym problemom (a pripadne i jeho riesenim), tak kludne dajte vediet..

foxik
Absolvuj rehabilitáciu, a potom poctivo cvič cviky na uvoľňovanie krčnej chrbtice. Buď Ťa ich naučia na rehabilitácii, alebo si pohľadaj cviky a režim tzv. "Školy chrbtice." Budeš mať lepšie a horšie obdobia bolestí, ktoré sa budú striedať s veľmi zlými...Ale spriaznených duší s podobnými bolesťami a poruchami chrbtice tu nájdeš neúrekom. ;) Ja práve teraz chodím na rehabilitácie, už mi je lepšie. Po dlhom čase som zistila, že hlavou sa dá otáčať o 90 stupňov oboma smermi, a že ma nebolí, a to ani neužívam lieky.
koala74944
12.10.08,18:35
ahojky naozaj si nezanedbaj svoje zdravie, lebo degeneratívne zmeny na chrbtici sú trápenie na celý život. ja mam 29 rokov, min. 2 stavce zablokované a takmer denne ma bolí chrbtica, krčná chrbtica aj hlava. otcovi operovali v štyridsiatke tiež chrbticu a pomohlo to len na prvé 2-3 roky, takže viem, že uplne sa toho nezbavim nikdy