timike1971
09.10.08,06:45
Dobré ráno,
mám zopár otázok ohľadom triednických hodín na ZŠ:

a.učitelia dostávajú príplatok za triednictvo,
b.v novej vyhláške je, že tr.hod. je súčasťou rozvrhu hodín,
c.tr.príplatok dostanú aj uč. v materskej škole.

Otázky:
1.majú aj prváci/ročn.1-4. ZŠ tr. hodinu?
2.ak majú tr.hodinu, prekračujú vyhláškou povolený počet vyuč.hodín?
3.zaráta sa tr.hodina do uč.úväzku učiteľov?
4.ako bude prebiehať triednictvo v matersk.šk.?

Ďakujem.
ajinka
09.10.08,15:56
Triednictvo na 1. stupni ZŠ sa u nás realizuje počas celého vyučovania a počas prestávok (výchovná činnosť), pretože väčšinu úväzku vyučuje učiteľ vo svojej triede. Do triednictva sa zaratáva aj práca s triednou dokumentáciou a agendou, spolupráca s rodičmi žiakov a pod. V materskej škole by to malo byť obdobne.
jaros5
14.10.08,07:10
Triednicka hdina sa nazaratáva do úväzku. Učiteľ má za triednicku prácu funkčné ohodnotenie.
timike1971
14.10.08,07:40
Vyhl.o ZŠ hovorí: Tr.hod.je súčasťou rozvrhu hodín.

Môže sa zapísať do rozvrhu hodín, že tr.hodina bude každý 1.týždeň v mesiaci?

Kam sa zapisuje do tr.knihy?

Ďakujem.
jaros5
14.10.08,10:18
Vyhl.o ZŠ hovorí: Tr.hod.je súčasťou rozvrhu hodín.
ÁNO
Môže sa zapísať do rozvrhu hodín, že tr.hodina bude každý 1.týždeň v mesiaci?
ÁNO; Poznám školy, kde triednicku hodinu majú každý týždeň pravidelne
Kam sa zapisuje do tr.knihy?
Ako ktorúkoľvek inú vyučovaciu hodinu (v minulosti sme zapisovali do kolonky "Poznámka"
Ďakujem.
Odpovede v texte;
aja7777
20.10.08,04:15
Zaujímalo by ma, či má nárok na triednicky príplatok aj vychovávateľka v Školskom klube detí, nakoĽko vedie písomnú dokumentáciu,triednu knihu,besedy s rodičmi, vyberá príspevky za školský klub od rodičov, mesačne 60 SK.
jaros5
20.10.08,05:01
Zaujímalo by ma, či má nárok na triednicky príplatok aj vychovávateľka v Školskom klube detí, nakoĽko vedie písomnú dokumentáciu,triednu knihu,besedy s rodičmi, vyberá príspevky za školský klub od rodičov, mesačne 60 SK.
Nie. To čo uvádzaš nie je práca triedneho učiteľa.
Ak vykonávaš nejakú prácu nad mieru svojho úväzku, pracovnej náplne, pracovného času, mal by to tvoj nadriadený zohľadniť v odmenách, osobnom príplatku.
aja7777
22.10.08,17:02
Chcela by som radu.
V akej platovej triede je vychovávateľka na vašej škole??
ja mám 9 , ale stále mi odpočítavajú 5 rokov praxe.
Čítala som v porade,že majú odpočítavať len 3 roky.Kto mi poradí???
Ďakujem........
mjarka
03.01.09,02:14
Odporúčam dokument MŠ SR "Triednická hodina v základnej škole."
legolas
03.01.09,06:24
asi si preto v 9 triede lebo nemáš na to kvalifikáciu a preto Ti odpočítavajú aj 5 rokov praxe, nie je pravda, že sa má odpočítať len 3 roky
Ľubica2
03.01.09,14:31
asi si preto v 9 triede lebo nemáš na to kvalifikáciu a preto Ti odpočítavajú aj 5 rokov praxe, nie je pravda, že sa má odpočítať len 3 roky

Zisti si, aké máš zaradenie podľa Katalógu pracovných činností. Ak sa vyžaduje vysokoškolské vzdelanie 1. stupňa, tak sa odpočítavajú 3 roky a ak sa vyžaduje vysokoškolské vzdelanie 2. stupňa, tak sa odpočítava 5 rokov.
timike1971
13.01.09,10:53
Dobrý deň prajem,

znovu by som potrebovala ´poradiť:

triednictvo sa vypláca aj učiteľom v ZUŠ?

Ďakujem.
mjarka
13.01.09,21:32
Aj ucitelom ZUS patri triednicky priplatok.
judita1971
13.01.09,22:04
asi si preto v 9 triede lebo nemáš na to kvalifikáciu a preto Ti odpočítavajú aj 5 rokov praxe, nie je pravda, že sa má odpočítať len 3 roky



tu je materiál z MŠ SR o odpočte rokov:
timike1971
15.01.09,07:53
Ďakujem,mjarka, ešte by ste mi poradili, kde si to mám presne pohľadať vo vyhláškach?
mjarka
18.01.09,07:10
Vyhlaška MŠ SR č.324/2008 Z.z. o základnej umeleckej škole
Spôsob organizácie výchovno-vzdelávacieho procesu - § 2 ods. 2 písm. b) a ods. 3
Citujem:
(2) Na zabezpečenie spôsobu organizácie výchovno- vzdelávacieho procesu možno ďalej
a) poveriť vedúceho umeleckého odboru usmerňovaním výchovno-vzdelávacej činnosti v jednotlivých umeleckých odboroch,
b) poveriť učiteľa funkciou triedneho učiteľa,
c) vydávať školský poriadok, ktorý obsahuje najmä organizačné a psychohygienické pokyny a pokyny pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci.
(3) Funkciou triedneho učiteľa možno poveriť toho učiteľa, ktorý vyučuje hlavný predmet v tanečnom, výtvarnom alebo literárno-dramatickom odbore. Funkciou triedneho učiteľa v hudobnom odbore možno poveriť učiteľa zabezpečujúceho individuálne vyučovanie hlavného predmetu.

V nadväznosti na zákon 553/2003 o odmeňovaní... - § 4 Plat zamestnanca a § 14 Príplatok za činnosť triedneho učiteľa.
timike1971
19.01.09,06:19
Ďakujem.
malikovaslavka
09.11.09,13:19
Prosím vás o radu. Mám 1. triedu ako tried. uč. Mám mať triednicku hodinu 1x týždenne ako mi tvrdí pán riaditeľ? musíme ju mať v rozvrhu... to viem ale každý týždeň?
zdenka131
09.11.09,13:32
Triednická hodina býva aj v prvom ročníku 1X týždenne každý týždeň.
Triednická hodina v základnej škole
V zmysle ustanovenia § 9 óds. 4 vyhlášky MS SR č. 320/2008 Z. z. o základnej škole
je súčasťou rozvrhu hodin triednická hodina.
Triednická hodina, ktorej trvanie je stanovené na 45 minút (jedna vyučovacia hodina),
sa nezapočítava ako ďalšia hodina v jednom slede vo vzťahu k počtom hodín u žiakov
a nezapočítava sa ako nadčasová práca pedagogického zamestnanca nad stanovenú mieru
vyučovacej povinnosti a to z dôvodov :
1. Triednická hodina je určená na priame výchovné pôsobenie triedneho učiteľa na
osobnosť Žiaka a skvalitnenie komunikácie s jeho zákonnými zástupcami. Cieľom
triednickej hodiny je riešenie výchovných a vzdelávacích problémov a aktivít
v príslušnej triede.


2. Triednická hodiny možno uskutočniť aj v iný čas ako je uvedený deň a hodina
v rozvrhu hodín príslušnej triedy a to v prípadoch, ak sa triedny učiteľ so žiakmi
zúčastní výchovného podujatia ako je napr. výchovný koncert, návšteva múzea,
triednická besiedka, mikulášska besiedka alebo športové podujatie a pod. Z uvedeného
dôvodu je možné spojiť aj viacero hodín do jedného celku s tým, že v nasledujúce
týždne sa triednická hodina neuskutoční. Pri výchovných podujatiach, uskutočnených
mimo areál Školy, je podmienkou zabezpečiť informovaný súhlas zákonného zástupcu
a podmienky bezpečnosti a ochrany zdravia žiakov, za ktoré je zodpovedný triedny
učiteľ a riaditeľ školy.
Triednická hodina sa vedie v triednej knihe, kde sa uvádza deň, hodina jej
uskutočnenia a zameranie. Ak sa triednická hodina neuskutoční v danom dni podľa rozvrhu,
uvedie sa odvolávka v poznámke triednej knihy na príslušný deň s uvedeným počtom hodín
uskutočneného výchovného podujatia.
marika111
10.11.09,08:51
Správne, mali ti odpočítať iba 3 roky praxe. M
Iva Homolka
05.10.10,11:21
Viete mi poradiť, či je dieťa povinné zúčastniť sa triednickej hodiny, ak po jej skončení nie je zabezpečený odvoz zo spádovej školy a dieťa by muselo ísť pešo do susednej obce na iný spoj.
timike1971
12.10.10,05:53
STIAHNUTÉ z KŠÚ (ak sa nemýlim)

Triednická hodina v základnej škole
V zmysle ustanovenia § 9 ods. 4 vyhlášky MŠ SR č. 320/2008 Z. z. o základnej škole
je súčasťou rozvrhu hodín triednická hodina.
Triednická hodina, ktorej trvanie je stanovené na 45 minút (jedna vyučovacia hodina),
sa nezapočítava ako ďalšia hodina v jednom slede vo vzťahu k počtom hodín u žiakov
a nezapočítava sa ako nadčasová práca pedagogického zamestnanca nad stanovenú mieru
vyučovacej povinnosti a to z dôvodov :
1. Triednická hodina je určená na priame výchovné pôsobenie triedneho učiteľa na
osobnosť žiaka a skvalitnenie komunikácie s jeho zákonnými zástupcami. Cieľom
triednickej hodiny je riešenie výchovných a vzdelávacích problémov a aktivít
v príslušnej triede.
2. Triednym učiteľom v ročníkoch 1. až 4. je pedagogický zamestnanec, ktorý spĺňa
odbornú a pedagogickú spôsobilosť pre tento stupeň základnej školy. Triednym
učiteľom v ročníkoch 5. až 9. je pedagogický zamestnanec, ktorý spĺňa odbornú
a pedagogickú spôsobilosť pre tento stupeň základnej školy.
3. Podľa § 14 zákona č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri
výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení
neskorších predpisov pedagogickému zamestnancovi, ktorý je triednym učiteľom, patrí
príplatok za činnosť triedneho učiteľa v sume 5 % jeho tarifného platu, ak túto činnosť
vykonáva v jednej triede, alebo v sume 10 % jeho tarifného platu, ak túto činnosť
vykonáva v dvoch triedach alebo vo viacerých triedach. Príplatok za činnosť triedneho
učiteľa sa určí pevnou sumou zaokrúhlenou na celé desiatky korún nahor.
4. Triednické hodiny možno uskutočniť aj v iný čas ako je uvedený deň a hodina
v rozvrhu hodín príslušnej triedy a to v prípadoch, ak sa triedny učiteľ so žiakmi
zúčastní výchovného podujatia ako je napr. výchovný koncert, návšteva múzea,
triednická besiedka, mikulášska besiedka alebo športové podujatie a pod. Z uvedeného
dôvodu je možné spojiť aj viacero hodín do jedného celku s tým, že v nasledujúce
týždne sa triednická hodina neuskutoční. Pri výchovných podujatiach, uskutočnených
mimo areál školy, je podmienkou zabezpečiť informovaný súhlas zákonného zástupcu
a podmienky bezpečnosti a ochrany zdravia žiakov, za ktoré je zodpovedný triedny
učiteľ a riaditeľ školy.
Triednická hodina sa vedie v triednej knihe, kde sa uvádza deň, hodina jej
uskutočnenia a zameranie. Ak sa triednická hodina neuskutoční v danom dni podľa rozvrhu,
uvedie sa odvolávka v poznámke triednej knihy na príslušný deň s uvedeným počtom hodín
uskutočneného výchovného podujatia.
Účasť žiakov na triednických hodinách je povinná a zaznamenáva sa v dochádzke
žiakov. Zákonný zástupca môže svojmu dieťaťu ospravedlniť neúčasť na týchto hodinách
v súlade s ustanoveniami § 144 ods. 9 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní
(školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Činnosť na triednickej hodine sa riadi podľa plánu triednických hodín, ktorý vypracuje
triedny učiteľ na jednotlivé mesiace. Plán triednických hodín schváli riaditeľ školy
miramax1
15.09.11,04:36
Dobrý deň, máte uvedenú triednickú hodinu na ZŠ v rozvrhu hodín? Ďakujem.