caucico
09.10.08,07:44
Ahojte poraďáci,
keď bude mať dôchodca dohodu o vykonaní práce, aké odvody robí zamestnávateľ a platí niečo dôchodca? To isté pre študenta-len bude robit dlhsie na dohodu,asi nie o vykonaní práce,asi to je iná dohoda. My ako zamestnávateľ ich prihlásime na socialku cez RLFO?
Ďakujem
Tweety
09.10.08,05:49
Ahojte poraďáci,
keď bude mať dôchodca dohodu o vykonaní práce, aké odvody robí zamestnávateľ a platí niečo dôchodca? To isté pre študenta-len bude robit dlhsie na dohodu,asi nie o vykonaní práce,asi to je iná dohoda. My ako zamestnávateľ ich prihlásime na socialku cez RLFO?
Ďakujem
DO SP G 0,25% a ÚP 0,8%. Pre študenta je to DOBPŠ.-o brigádnickej práci študenta. Odvody rovnaké.
caucico
09.10.08,06:00
DO SP G 0,25% a ÚP 0,8%. Pre študenta je to DOBPŠ.-o brigádnickej práci študenta. Odvody rovnaké.
Takze my platíme len do socialky tie 2 poistenia a prihlásime ich RLFO. A dôchodca platí nejakú daň, pretože sa mi zdá, že dôchodca si môže pýtať niekedy vrátenie dane.. A je jedno aká čiastka sa platí pri dohodách?
Tweety
09.10.08,06:02
Takze my platíme len do socialky tie 2 poistenia a prihlásime ich RLFO. A dôchodca platí nejakú daň, pretože sa mi zdá, že dôchodca si môže pýtať niekedy vrátenie dane.. A je jedno aká čiastka sa platí pri dohodách?
Ak už bol dôchodcom 1.1. nemá nárok na NČ. Potom pri dohode do 5000.- bude jeho daň zrážková, ak bude odmena nad 5000.- daň bude preddavková.
caucico
09.10.08,06:06
Ak už bol dôchodcom 1.1. nemá nárok na NČ. Potom pri dohode do 5000.- bude jeho daň zrážková, ak bude odmena nad 5000.- daň bude preddavková.
čo je prosím ťa, NČ?
Tweety
09.10.08,06:12
čo je prosím ťa, NČ?
Nezdaniteľná časť (8208/mes.)
caucico
09.10.08,06:17
Nezdaniteľná časť (8208/mes.)
takže my budeme za nich oboch platit aj daň na DÚ? a keby nebola dôchodkyňa od 1.1.,tak by mala nárok z daňového úradu na vrátenie tej nezdaniteľnej časti 8208 sk,ale to by musela byť rok na tej dohode,aby dostala tie peniaze?
Nevyznám sa do toho..
evina
09.10.08,06:31
takže my budeme za nich oboch platit aj daň na DÚ? a keby nebola dôchodkyňa od 1.1.,tak by mala nárok z daňového úradu na vrátenie tej nezdaniteľnej časti 8208 sk,ale to by musela byť rok na tej dohode,aby dostala tie peniaze?
Nevyznám sa do toho..

Nárok na vrátenie dane by mali v prípade, ak ich celoričný príjem neprekročí polovicu NČ, t.j. 49 248- to je totiž príjem, ktorý nepodlieha dani z príjmu. /§46 zákona o DzP/.
caucico
09.10.08,06:40
Nárok na vrátenie dane by mali v prípade, ak ich celoričný príjem neprekročí polovicu NČ, t.j. 49 248- to je totiž príjem, ktorý nepodlieha dani z príjmu. /§46 zákona o DzP/.
ďakujem.. a takže zhrniem,či som to pochopila správne. prihlásim oboch SP RLFO, platím odvody GP,UP + daň, ak pri oboch menej ako 5000sk/mesiac,platím zrážkovu dan,ak maju viac ako 5000,tak preddavkovu. pri skonceni ich odhlásim.
A este mám otázku: študent tiež má nárok na vrátenie NČ?
evina
09.10.08,06:55
ďakujem.. a takže zhrniem,či som to pochopila správne. prihlásim oboch SP RLFO, platím odvody GP,UP + daň, ak pri oboch menej ako 5000sk/mesiac,platím zrážkovu dan,ak maju viac ako 5000,tak preddavkovu. pri skonceni ich odhlásim.
A este mám otázku: študent tiež má nárok na vrátenie NČ?

Študent, pokiaľ si neuplatňuje NČ u iného zamestnávateľa si ju môže uplatňovať mesačne, t.j. podpíše Vyhlásenie a daň mesačne za neho neodvádzate. Jediný diskriminovaný /mesačne nemôže uplatniť/ je dôchodca. Upozorňujem však, že ak ten príjem nepresiahne uvedenú čiastku 49 248 bude dôchodcovi vrátená daň len na základe podaného DP typu A /ak má príjmy len zo závislej činnosti/ním osobne. V prípade ak túto sumu prekročí, tak potom má dôchodca pri RZD alebo podaní DP nárok na odpočet rozdielu medzi NČ a výškou dôchodku, ktorý dosiahol, ak bol dôchodcom k 1.1..
caucico
09.10.08,07:18
Študent, pokiaľ si neuplatňuje NČ u iného zamestnávateľa si ju môže uplatňovať mesačne, t.j. podpíše Vyhlásenie a daň mesačne za neho neodvádzate. Jediný diskriminovaný /mesačne nemôže uplatniť/ je dôchodca. Upozorňujem však, že ak ten príjem nepresiahne uvedenú čiastku 49 248 bude dôchodcovi vrátená daň len na základe podaného DP typu A /ak má príjmy len zo závislej činnosti/ním osobne. V prípade ak túto sumu prekročí, tak potom má dôchodca pri RZD alebo podaní DP nárok na odpočet rozdielu medzi NČ a výškou dôchodku, ktorý dosiahol, ak bol dôchodcom k 1.1..
a keď je evidovaný na ÚP ten študent?
caucico
09.10.08,07:22
a ak je dôchodkyňa už dlhšie? čo v takom prípade?
evina
09.10.08,07:33
a ak je dôchodkyňa už dlhšie? čo v takom prípade?
To som už písala - nesmie prekročíť príjem 49 248 /v hrubom/ podá si DP typu A a daň jej bude vrátená. Pri prekročení príjmu je to tiež popísané vo vyšom príspevku.
caucico
09.10.08,07:38
To som už písala - nesmie prekročíť príjem 49 248 /v hrubom/ podá si DP typu A a daň jej bude vrátená. Pri prekročení príjmu je to tiež popísané vo vyšom príspevku.
tweety pisala: "Ak už bol dôchodcom 1.1. nemá nárok na NČ." tak tomu nerozumiem..
evina
09.10.08,07:38
a keď je evidovaný na ÚP ten študent?

Študent nemôže byť evidovaný na úrade práce. Buď je študent alebo je nezamestnaný. Ak študuje externe nemá štatút študenta, takže vlastne neviem koho vlastne zamestnávate...

Po samoštúdiu som ďalej upravila:);)
evina
09.10.08,07:43
tweety pisala: "Ak už bol dôchodcom 1.1. nemá nárok na NČ." tak tomu nerozumiem..

Tweety písala správne. Problém je v tom, že Ty nerozlišuješ právo uplatnenia NČ a daň z príjmu. Ak je dôchodca dôchodcom k 1.1. nemá nárok na odpočet NČ /ktorá znižuje ZD/. Ak však nepresiahne za rok uvedený príjem má nárok na vrátenie dane, lebo táto výška príjmu nepodlieha dani z príjmu a nemá nič spoločné s uplatňovaním NČ. Pri príjme vyššom si uplatní spomínaný rozdiel medzi dôchodkom a NČ, čím sa jej zníži ZD a bude platiť v celoročnom vyúčtovaní nižšiu daň. /Ten rozdiel si uplatňuje dôchodca, ktorý bol dôchodcom k 1.1. a celú NČ si uplatní dôchodca, ake bol dôchodcom od 2.1../
Anja111
09.10.08,07:55
Študent nemôže byť evidovaný na úrade práce. Buď je študent alebo je nezamestnaný. Ak študuje externe nemá štatút študenta, takže vlastne neviem koho vlastne zamestnávate...
Ale študent, externe študujúci na VŠ, má štatút študenta a je možné zamestnať ho formou dohody o brigádnickej práci študentov.
evina
09.10.08,18:15
Ale študent, externe študujúci na VŠ, má štatút študenta a je možné zamestnať ho formou dohody o brigádnickej práci študentov.

Ďakujem opravím...
Marta3
09.10.08,18:36
Dobrý večer,
práve čítam tieto odpovede a som na pochybách - naozaj má študent externého štúdia štatút študenta? Doteraz to nebolo, buď bol študent /denná forma štúdía/, alebo bol evidovaný na ÚP. alebo bol dobrovolne nezamestnaný /platil si odvody do ZP/- samozrejme, ak nebol zamestnaný.
JankaO
09.10.08,18:49
Ale študent, externe študujúci na VŠ, má štatút študenta a je možné zamestnať ho formou dohody o brigádnickej práci študentov.

Podľa viacerých odborných článkov a publikácií majú štatút študenta, len študenti strednej alebo vysokej školy dennej formy štúdia.
evina
09.10.08,18:53
JankaO
09.10.08,19:03
http://www.porada.sk/t34133-rozdiel-medzi-dohodou-a-bps.html


viď príspevky janky Motyčkovej

Nespochybňujem žiadne tvrdenia, len konštatujem, že vo väčšine odborných článkov sa zhodujú odborníci na pracovné právo, že :" zákonodarca v tomto prípade má na mysli študentov v dennej forme štúdia" Sú tu dve protichodné vysvetlenia. Jednoznačné stanovisko by mohol poskytnúť inšpektorát práce. Skúsim napísať dotaz a potom ho sem priložím.
evina
09.10.08,20:43
Nespochybňujem žiadne tvrdenia, len konštatujem, že vo väčšine odborných článkov sa zhodujú odborníci na pracovné právo, že :" zákonodarca v tomto prípade má na mysli študentov v dennej forme štúdia" Sú tu dve protichodné vysvetlenia. Jednoznačné stanovisko by mohol poskytnúť inšpektorát práce. Skúsim napísať dotaz a potom ho sem priložím.
Viem, že nespochybňuješ len vznikli tu rôzne názory tak som polistovala v Porade /priznám sa, že študenta externého som ešte nemala/a následne som si to pozerala v zákonoch a mne osobne sa potvrdilo presne, čo píše Janka Motyčková :):

A tu sú § súhlasiace s príspevkami :
sústavná príprava na povolanie povolanie =
zákon 600/2003 o prídavku na dieťa §4


§ 4 Sústavná príprava dieťaťa na povolanie
1/ Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je štúdium a) na strednej škole okrem štúdia popri zamestnaní, kombinovaného štúdia a štúdia jednotlivých vyučovacích predmetov,
b) na vysokej škole okrem externého štúdia.

Podľa tohto vzniká nárok na daňový bonus a prídavky na dieťa len žiakom a študentom denného štúdia.

Podľa zákona č. 131/2001 o vysokých školách štúdium na vysokej škole sa začína :


§ 59 Zápis na štúdium
1/ Oznámením rozhodnutia o prijatí na štúdium podľa § 58 ods. 7 vzniká uchádzačovi právo na zápis na štúdium....


§ 60 Formy a metódy štúdia
1/ Študijný program sa môže uskutočňovať v dennej forme štúdia alebo v externej forme štúdia.

Z týchto paragrafov mi vyplýva, "štatút študenta" /uvedený v zákonníku práce napr. pre účely uzavretia dohody o brigádnickej práci študentov/ platí pre študentou denného i externého štúdia.


Zákon o zamestnanosti 5/2004:




§ 35 Sústavná príprava na povolanie
1/ Sústavná príprava občana na povolanie na účely tohto zákona je štúdium na strednej škole alebo štúdium na vysokej škole do získania vysokoškolského vzdelania tretieho stupňa.
...
3/ Sústavná príprava občana na povolanie nie je a) obdobie, po ktoré sa štúdium prerušilo, a
b) štúdium popri zamestnaní na strednej škole a štúdium organizované externou formou na vysokej škole podľa osobitných predpisov.



Z tohoto mi vyplýva, že študent študujúci externou formou môže byť zaevidovaný v evidencii uchádzačov o zamestnanie. Ak ho zamestnáme formou obdobného pracovného pomeru podľa §4 tohto zákona sa stáva zamestnancom a tu je buď vyradený z evidencie alebo spĺňa nasledovnú podmienku:


d) vykonáva zárobkovú činnosť, za ktorú mzda alebo odmena nepresahuje 65 % zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, platného k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška mzdy alebo odmeny, zvýšeného o príslušné úhrady preddavku na poistné na zdravotné poistenie a poistného na sociálne poistenie platené zamestnancom a preddavku na daň z príjmov, pričom za zárobkovú činnosť sa považuje osobné vykonávanie činností na základe pracovnoprávneho vzťahu podľa osobitného predpisu alebo iného právneho vzťahu podľa osobitných predpisov; ) skutočnosti o výške mzdy alebo odmeny preukazuje uchádzač o zamestnanie za uplynulý kalendárny mesiac v termíne podľa § 34 ods. 5.
Anja111
10.10.08,04:26
Podľa viacerých odborných článkov a publikácií majú štatút študenta, len študenti strednej alebo vysokej školy dennej formy štúdia.
Pre predplatiteľov DRAKa pridám ešte toto:
http://www.porada.sk/t35808-dohoda-o-brigadnickej-praci-studentov-kto-je-student.html