Peter z Bratislavy
17.11.13,11:13
je to prirodzený proces prchnutia peria u sliepok. Musíš počkať až preprchnu a potom zase začnú niesť. Teraz je už však krátky deň, tak im musíš prisvietiť večer, aby sa mohli do sýta na noc nažrať a mali energiu na tvorbu vajec. Podstatná je aj plnohodnotná strava a zateplenie kurína, aby nepretvárali zjedené živiny na teplo, ale na vajcia.
Pokial však majú vaic ako 2 roky, tak viac zožerú ako znesú. treba obnoviť hejno
Peter z Bratislavy
26.01.14,15:44
Pomaly sa začína predlžovať deň a sliepočky sa pripravujú na jarnú znášku. Ak si chcete na jar naliahnuť kuriatka, je potrebné sliepkam zabezpečiť plnohodnotnú výživu a pšenicu doplniť aj špecialnou zmeskou pre produkčné nosnice napr. REPRO od českej frimy Energys, resp. niečo podobne od slovenskej Verse Laga. Pokiaľ aj kohúty budú mať zvýšený prísun vitamínu "E", budú mať väčší záujem o sliepky v kŕdli a zvýši sa tým aj oplodnenosť vajec. Aby ste ich na marec vhodne stimulovali, je potrebné už teraz pomaly začať s prisvecovaním večer i ráno, aby sa im predlžil deň.
Peter z Bratislavy
03.04.14,18:38
Prvé dve liahne sú už úspešne vonku a najstaršie kuriatka už sú tiež mimo vyhrievanej odchovne. v sobotu 29.3. sa vyliahli čierno-čierne Ayam cemani a Bielefeldky. V sobotu 12.4. sa budú liahnuť ešte Araucany, Orlovky a Ayam cemani, Sasexsky porcelnánové a faverolky lososové.
Peter z Bratislavy
21.04.14,09:26
Ďalšia várka vyliahnutých kuriatok (Araucany. Laflešky, Pavlovské, Orlovky, ,...) bude v sobotu 26.4.
Roman Kyselica
11.05.14,14:07
Dobry den.Chcel by som Vas poprosit o identifikaciu sliepociek.Jedna sa asi o znaskove hybridy Dominant.Kupoval som ich udajne vo veku 15 tyzdnov a momentalne by mali mat 23 tyzdnov.Sliepky nie a nie znasat vajicka.Maju vybeh cca 450m2 na travniku,novy kurin,znaskove hniezda.Co sa tyka krmenia tak maju zmesku pre nosnice a srotovanu psenicu,varene zemiakove supy,suchy chlieb.Moze byt ze ma predavajuci zavadzal ohladom veku nosnic? Preluskal som celu diskusiu.Dakujem za odpoved.
janii
14.05.14,17:39
Môj muž vám pozbíja akýkoľvek kurín, ak chcete kuk: http://zvierata.bazos.sk/inzerat/36197697/Kurin-kurnik-pre-sliepky.php :)
Peter z Bratislavy
01.06.14,05:57
Roman,

ťažko povedať, v čom je príčina.
Mne napr. Maransky začali znášať už ako 5 mesačné. U nosných hybridov by to tiež malo byť najneskôr vo veku 6 mesiacov.
Od koho si ich kupoval? Na farme, alebo od niekoho z dvora či na burze, čo si sám doma naliahol krížencov od hybridov?
Nosný hybrid je finálny účelový kríženec na produkciu vajec, ktoré dodávajú špeacializované farmy. Jeho potomstvo je však už temer bezcenným bastardom, keďže nikto nevie povedať ake bude mať vlastnosti.
V prídomových podminekach však ani nosný hybrid nedosiahne reklamovanú znášku 300 vajec ročne.
Odporúčam preto čistokrvné plemená sliepok, od ktorých si potom môžete aj naliahnuť kuriatka, ktoré budú mať rovnaké valstnosti ako ich rodičia.
korela
01.06.14,07:27
Môj muž vám pozbíja akýkoľvek kurín, ak chcete kuk: http://zvierata.bazos.sk/inzerat/36197697/Kurin-kurnik-pre-sliepky.php :)
To je pre koľko sliepok? Strieška koľko rokov vydrží z toho materiálu vo voľnom priestranstve? Je to zateplené, či netreba? Zn. laik.
korela
01.06.14,07:29
Už počujem po 15 rokoch kohúta v okolí, možno i viac, našťastie z druhej strany od spálne a nie blízko. Už to začína.
Roman Kyselica
01.06.14,16:45
Peter dakujem za radu.Sliepky maju momentalne 27 tyzdnov a uz 2tyzdne znasaju vajcka.Takze sme sa dockali.Akurat ta strakata sliepocka nie a nie znasat ale hadam sa dockame aj tam.Kupoval som ich na EXOT burze v Kosiciach.
korela
16.06.14,10:19
Prečítala som v inzercii na domáce vajíčka takéto znenie inzerátu:
"CHUŤ PRAŽENICE z vajec volne chovaných sliepok je neporovnateľná. Sliepky ľúbia staré neplesnivé pečivo ap., môžte doniesť. Zeleného majú nadostač,spia na stromoch a majú veľký trávnatý výbeh."

Vysvetlí mi to niekto? Na zimu idú do kurína, alebo na porážku?
willma
16.06.14,10:39
Peter pri tom Tvojom poslednom príspevku 8 záber to čo za čudá :)
Peter z Bratislavy
28.09.14,08:02
Myslís asi Holokrčky? je to pôvodné uhorské plemeno (z oblasti Sedmohradska), ktoré sa kedysi hodne chovalo aj na južnom Slovensku. Teraz v čistej forme sú skôr raritou, keďže je veľa holokrkých krížencov. Pre príp. záujemcov ešte mám 1 kohúta + sliepočky
willma
28.09.14,12:32
Hej, tie som myslela. Keď raz budem chovať podobnú háveď :), už matne tuším, na koho sa obrátim :)
Anika61
28.11.14,08:45
Prvy raz som sa na Poradu prihlasila v auguste ked sa mi liahli kuriatka,dnes mozem povedat,ze som bola ''uspesna'' a pripajam foto ako vyzeraju dnes:)
evuš
28.11.14,09:03
Prvy raz som sa na Poradu prihlasila v auguste ked sa mi liahli kuriatka,dnes mozem povedat,ze som bola ''uspesna'' a pripajam foto ako vyzeraju dnes:)

Anička, gratulujem...Tvoje obavy boli zbytočné... ;)
Hugo Huhoo
01.03.15,15:41
ako som si precital cele vlakno, mozem sa spytat asi Petra ide jar budes liahnut kuriatka, posles mi ceny kuriatok roznych plemien co liahnes? a este otazka ktore sliepocky nemaju v povahe tendenciu preletovat ploty?
Peter z Bratislavy
15.03.15,08:59
Momentálne mám naliahnuté kuriatka veľkých plemien:
Pavlovské kury
Orlovky pestré
Sasexsky porcelánové
liahnuté 7.3.2015 a sú aj na predaj v obmedzených množstvách.
Na 2. otázku je odpoveď v inej rubrike "Zvieratá"
Anika61
15.03.15,10:45
Nuz na Petera ''nemam'':---...ale vajicka su kazdy den a kohuty o chvilu,,prec,,,:eek:
Mária27
21.03.15,12:59
Peter z Bratislavy
01.04.15,18:54
Pomaly sa blížia Velkonočné sviatky, ale vzhladom na zimne počasie to vyzerá skor na "Vianoce" Takže namiesto kuriatok, asi budú velkonočné kapre? To určite nie už sú vyliahnté:
Salewa
03.04.15,15:46
Otazka pre Petra, co myslel tym obmedzenym mnozstvom, lebo by som mal zaujem zalozit si chov kurciat a aspon mat 3 sliepky na vajcia. Cize by som potreboval nieco co bude dobre nosit a ostatne na chov. Chcem sa spytat ci je jedno akeho pohlavia je kura pre konzumaxiu? Dakujem
Salewa
03.04.15,15:55
Po tom ako som videl tieto tunely, som sa rozhodol pre chov, ma niekto skusenosti?
Peter z Bratislavy
04.04.15,12:50
čo myslel tym obmedzenym mnozstvom, lebo by som mal zaujem zalozit si chov kurciat ?

Chcel som tým len povedať, že nemám farmu, ale hobby chov, takže nemám stovky kureniec na predaj, ale vždy len cca 10-20 kusov z niektorých plemien. Práve sa včera vyliahli Maransky, ktoré znášajú čokoládovohnedé veľké vajcia. Ešte sa vyliahli aj Mechelenské kukučky /veľké belgické a kľudné plemeno/. Takže z tých by som mohol niekoˇko kusov prenechať.
Ninuš B.
13.04.15,20:48
Včera som si zadovážila mladky. Oplotenie 1,60 m, dnes som z plota dávala dolu jednu sliepku. Vedel by mi niekto poslat foto alebo navod, ako im ostrihať letky? Dakujem velmi pekne :)
Peter z Bratislavy
20.04.15,17:40
Zastrihni letky len na 1 krídle, aby nevedeli udržať balanc vo vzduchu.
Oliwa
20.04.15,18:12
Lucka Polakova
20.06.15,04:11
Ahojte, tak aj my sme si zalozili chov sliepociek. Kupili sme 2 nosnice, asi z klietkoveho chovu chudence :-( a 8 mladok 15 tyzdnovych. Rano im davam miesaninu (chleba, zihlavu, rozne zbytky, nastruhane jablko, zeleninu a pod.) spolu s krmnou zmesou a podvecer im dam zito. Vodu im menim min. 2x za den. Mam aj zopar otazok. Kupila som vapenec krmny, ale co som sa dopatrala ohladom davkovania je 30g na 1kg, je to v poriadku? Do vody im pridavam pripravok Acidomix (neviem ci som to spravne napisala). Dalej by som sa chcela spytat co vlastne sliepky nemozu v ziadnom pripade jest? Comu sa naozaj vyhnut? Pred dvomi dnami som nasla v kurine na zemi zltok, okolo neho bielok a pravdepodone skrupinka, ale ta bola ako papier a trocha krvi, taku gucu. Mozem si myslet, ze to zniesla 1 vajce akoze? Lebo od tych dvoch starych to vajko nebolo, tie znasaju pekne vajicka a hlavne znesu do hniezda...A ked im rano davam zrat do misky, tak oni zacnu uplne bojovat medzi sebou o kazdy kusok, pritom tam maju az az. Nahanaju sa a vykrikuju, je to v poriadku? Dakujem vam za odpovede, som zaciatocnik a snazim sa aj co to postudovat a ak uz je tu nieco podobne pisane tak sa vopred ospravedlnujem. Zo sliepociek mam radost a myslim, ze aj ony si na mna uz zvykaju :-)
KoxXxo
20.06.15,09:00
Pridám jednu otázku alebo postreh: doteraz sme mali iba červeno-hnedé sliepky, ktoré v lete bývajú vonku a nebol žiadny problém, nedávno sme dokúpili 8 bielych mládok, a hneď v prvú noc jedna padla za obeť nejakému zvieraťu, ďalšiu noc druhá a odvtedy ich na noc zatvárame. Môže mať ich biela farba vplyv na túto udalosť? Máte podobnú skúsenosť?
220870
20.06.15,18:59
Zastrihni letky len na 1 krídle, aby nevedeli udržať balanc vo vzduchu.
Ostrihať len jedno krídlo a chvost.
Salewa
09.12.15,15:16
Ahojte, niekde som nasiel recept na zrnovu krmnu zmes pre nosnice 4 psenica 2 hrach 1 ovos 1 kukuruca. Velmi im chuti kukurica a hned juvyzobu z misiek, mal by som im dat viac kukurice ked ju tak lubia?
Peter z Bratislavy
09.01.16,15:45
Ak chceš, aby Ti sliepky stučneli a prestali znášať, tak im len pridaj kukurice. Zaklad je pšenica a kukurica tak do 10%. Najlepššie sú vššak kvalitné granule od Versele Laga, či Enerergys od de Haus. Ja nimi krmim od kuriatka až po znáškový cyklus
Peter z Bratislavy
17.03.16,14:01
Veľká noc sa blíži a s ňou aj ďalšie tohoročné kuriatka viacerých plemien, ktoré sa budú liahnuť v sobotu 19.3.2016
branislavp
17.03.16,15:09
No krása, radosť na ne pozrieť.
Peter z Bratislavy
18.03.16,11:03
Kedže máme viacero plemien sliepok, nemusíme na Velku noc fabiť ani vajcia. Laflešky a Pavlovky nesú čisto bile, sasexsky žlté, Barneveldky hnedé a Araucany nesú tyrkysovo sfrabené vajcia
ivan n
02.06.16,13:45
chcel bisom sa vas opitat ked kocka nevisedi vajicka su len zaprdky tak pozem znovu dat pod nu vajicka ?
misoft
02.06.16,14:58
mimotemy
No "bisom" nepoznám.... skôr poznám "by som".... a kočka žiadne vajcia nevisedí. jedine kvočka a vysedí....
bettylou
25.05.17,17:40
Mám kuriatka, ženská mi nevedela povedať, že aké sú staré, na krídlach majú pierka ostatok len páperie. Ako ich správne kŕmiť, aby mali vždy v miske žrádlo alebo normálne 2x denne ako väčšie sliepky?
bettylou
17.05.20,05:40
má niekto takýto výbeh resp niečo podobné? Ako sa tam sliepkam páči? Rozmýšľam takto prepojiť na jeseň výbeh cez časť nízkych plôtikov k susedom so záhradou, kde by mali po zbere výživnú pašu.

https://tojenapad.dobrenoviny.sk/sliepky-mu-roky-nicili-urodu-pozrite-sa-ako-im-presiel-cez-rozum/
pavol54
17.05.20,07:06
má niekto takýto výbeh resp niečo podobné? Ako sa tam sliepkam páči? Rozmýšľam takto prepojiť na jeseň výbeh cez časť nízkych plôtikov k susedom so záhradou, kde by mali po zbere výživnú pašu.

https://tojenapad.dobrenoviny.sk/sliepky-mu-roky-nicili-urodu-pozrite-sa-ako-im-presiel-cez-rozum/
"automatická kosačka s doplnkovým hnojením" vieš aká je to ujma na vyvážený psychický vývoj hydiny? poznámka voľný chov musí byť 1,5 m2 na jeden kus hydiny, v prípade COVID 19 je to asi zdvojnásobené, prípade že dostanú vírus vtáčej chrípky, treba ich dezinfikovať v paráku s vriacou vodou a odstrániť pôvodné operenie:)
Katy a R
17.05.20,09:59
bety - neviem, aký to má vplyv na ich psychiku;)? tiež sa mi to zdá dosť úzke - že trošku širšie spraviť, aby im nebolo treba semafor.(na 5.6. obrázku sú dosť natlačené).
Ale dalo by sa to tiež na jar využiť na ochranu priesad pred mrazmi (zakryť)
pavol54
17.05.20,10:46
bety - neviem, aký to má vplyv na ich psychiku;)? tiež sa mi to zdá dosť úzke - že trošku širšie spraviť, aby im nebolo treba semafor.(na 5.6. obrázku sú dosť natlačené).
Ale dalo by sa to tiež na jar využiť na ochranu priesad pred mrazmi (zakryť)
voľakedy tak do roku 1970 niektoré ulice neboli asfaltované, tak hydina mala výbeh takže z dvorka cez kvetinovú predzáhradku a plot na ulicu mali presne taký istý tunel. žiadna sa nezatúlala. Máš pravdu niekedy keď sa ešte na Slovensku pestovali melóny tak takéto boli mikrotunely nad nimi.
misoft
17.05.20,11:41
............................Rozmýšľam takto prepojiť na jeseň výbeh cez časť nízkych plôtikov k susedom so záhradou, kde by mali po zbere výživnú pašu.


A sused potom
https://domadoma.sk/wp-content/uploads/2018/07/susedske-spory-530x354.jpg
bettylou
17.05.20,11:50
............................Rozmýšľam takto prepojiť na jeseň výbeh cez časť nízkych plôtikov k susedom so záhradou, kde by mali po zbere výživnú pašu.


A sused potom
https://domadoma.sk/wp-content/uploads/2018/07/susedske-spory-530x354.jpg

veď práve, aby nešli k susedom, ale cez ten tunel až na druhú časť , ale ked ma dakto v hlave tunel, tak to vidí ako ty.
bettylou
17.05.20,11:51
má niekto takýto výbeh resp niečo podobné? Ako sa tam sliepkam páči? Rozmýšľam takto prepojiť na jeseň výbeh cez časť nízkych plôtikov k susedom so záhradou, kde by mali po zbere výživnú pašu.

https://tojenapad.dobrenoviny.sk/sliepky-mu-roky-nicili-urodu-pozrite-sa-ako-im-presiel-cez-rozum/
"automatická kosačka s doplnkovým hnojením" vieš aká je to ujma na vyvážený psychický vývoj hydiny? poznámka voľný chov musí byť 1,5 m2 na jeden kus hydiny, v prípade COVID 19 je to asi zdvojnásobené, prípade že dostanú vírus vtáčej chrípky, treba ich dezinfikovať v paráku s vriacou vodou a odstrániť pôvodné operenie:)

hej, to by bol len prechod z jedného dvora na druhý. mám sliepky, tak asi viem. Sa pýtam, na skúsenosti. ofilozofované mám
pavol54
17.05.20,15:00
má niekto takýto výbeh resp niečo podobné? Ako sa tam sliepkam páči? Rozmýšľam takto prepojiť na jeseň výbeh cez časť nízkych plôtikov k susedom so záhradou, kde by mali po zbere výživnú pašu.

https://tojenapad.dobrenoviny.sk/sliepky-mu-roky-nicili-urodu-pozrite-sa-ako-im-presiel-cez-rozum/
"automatická kosačka s doplnkovým hnojením" vieš aká je to ujma na vyvážený psychický vývoj hydiny? poznámka voľný chov musí byť 1,5 m2 na jeden kus hydiny, v prípade COVID 19 je to asi zdvojnásobené, prípade že dostanú vírus vtáčej chrípky, treba ich dezinfikovať v paráku s vriacou vodou a odstrániť pôvodné operenie:)

hej, to by bol len prechod z jedného dvora na druhý. mám sliepky, tak asi viem. Sa pýtam, na skúsenosti. ofilozofované mám
však som ich napísal aj u katy, ale jedna pripomienka sliepky aj lietajú takže pristrihávať krídla
bettylou
21.05.20,20:21
má niekto takýto výbeh resp niečo podobné? Ako sa tam sliepkam páči? Rozmýšľam takto prepojiť na jeseň výbeh cez časť nízkych plôtikov k susedom so záhradou, kde by mali po zbere výživnú pašu.

https://tojenapad.dobrenoviny.sk/sliepky-mu-roky-nicili-urodu-pozrite-sa-ako-im-presiel-cez-rozum/
"automatická kosačka s doplnkovým hnojením" vieš aká je to ujma na vyvážený psychický vývoj hydiny? poznámka voľný chov musí byť 1,5 m2 na jeden kus hydiny, v prípade COVID 19 je to asi zdvojnásobené, prípade že dostanú vírus vtáčej chrípky, treba ich dezinfikovať v paráku s vriacou vodou a odstrániť pôvodné operenie:)

hej, to by bol len prechod z jedného dvora na druhý. mám sliepky, tak asi viem. Sa pýtam, na skúsenosti. ofilozofované mám
však som ich napísal aj u katy, ale jedna pripomienka sliepky aj lietajú takže pristrihávať krídla

naše nie.
misoft
22.05.20,07:16
však som ich napísal aj u katy, ale jedna pripomienka sliepky aj lietajú takže pristrihávať krídla

naše nie.
Tak sú potom lenivé :D:D:D
bettylou
23.05.20,05:27
však som ich napísal aj u katy, ale jedna pripomienka sliepky aj lietajú takže pristrihávať krídla

naše nie.
Tak sú potom lenivé :D:D:D

sa majú dobre.