Alčalča
09.10.08,08:43
Ake sankcie mi hrozia, ked mam stanoveny vyplatny termin napr. 10. v mesiaci a odvod do SP prevediem az 30.10.? Dakujem.
ZDENIELA
09.10.08,07:26
Zamestnávateľovi povinnému odvádzať poistné a príspevky na starobné dôchodkové sporenie, ktorý neodviedol poistné a príspevky na starobné dôchodkové sporenie za príslušný kalendárny mesiac včas alebo ich odviedol v nižšej sume, Sociálna poisťovňa predpíše penále vo výške 0,05 % z dlžnej sumy za každý deň omeškania odo dňa splatnosti poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie do dňa, keď bola dlžná suma poukázaná na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici, zaplatená v hotovosti alebo do dňa začatia kontroly. Predpísané penále nemôže presiahnuť dlžnú sumu poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie za kontrolované obdobie.
Sociálna poisťovňa penále nepredpíše, ak penále za kontrolované obdobie nie je vyššie ako 100 Sk.

Podľa sumy poistného si vypočítaj výšku penálov (x 0,05%) x každý deň omeškania. Ak neprekročíš sumu Sk 100,-- tak ti žiadne penále vyrubené nebudú.
Stina
09.10.08,08:19
JankaO
09.10.08,08:23
Stina
09.10.08,08:24
Máš pravdu, nečítala som pozorne.
Alčalča
09.10.08,09:22
Vdaka za odpovede.
Rozalka
09.10.08,17:10
Mňa by zaujímalo toto: ak má firma určený termín výplat napr. 29. v mesiaci, ale sú vyplatené skôr, posudzuje sa to, ako oneskorený odvod?
Poistné sa odvádza medzi dňom výplaty a dňom určeným na výplatu.
Dáša_
09.10.08,17:20
Zamestnávateľovi povinnému odvádzať poistné a príspevky na starobné dôchodkové sporenie, ktorý neodviedol poistné a príspevky na starobné dôchodkové sporenie za príslušný kalendárny mesiac včas alebo ich odviedol v nižšej sume, Sociálna poisťovňa predpíše penále vo výške 0,05 % z dlžnej sumy za každý deň omeškania odo dňa splatnosti poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie do dňa, keď bola dlžná suma poukázaná na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici, zaplatená v hotovosti alebo do dňa začatia kontroly. Predpísané penále nemôže presiahnuť dlžnú sumu poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie za kontrolované obdobie.
Sociálna poisťovňa penále nepredpíše, ak penále za kontrolované obdobie nie je vyššie ako 100 Sk.

Podľa sumy poistného si vypočítaj výšku penálov (x 0,05%) x každý deň omeškania. Ak neprekročíš sumu Sk 100,-- tak ti žiadne penále vyrubené nebudú.

trochu mimotemy
Firma zamestnáva cca 20 zamestnancov a omylom jeden mesiac odviedla poistne na SP 2X. Teraz si to s pobočkou dorovnali a pri tej priležitosti sa SP rozhodla, že skontroluje platby tuším od roka 2001. A tak vypočítali dlžnú sumu vo výške 8 Sk, slovom osem Slovenských korún. A že vraj ked zaplatia, tak možno im odpustia penále

Pikantné sú na tom dve veci:
1. každý rok dáva SP potvrdenie pre banku, že firma nič nedlží
2. prišlo asi 10 papierov, doporučená obálka plus čas osob, ktoré sa tomu venovali :eek::eek:. A to ani nehorím o tom, že ked sa pošle suma 8 korun, tak poplatky všetkým banká budú vyššie.
JankaO
09.10.08,17:58
Mňa by zaujímalo toto: ak má firma určený termín výplat napr. 29. v mesiaci, ale sú vyplatené skôr, posudzuje sa to, ako oneskorený odvod?

Podľa mňa sa nejedná o oneskorený odvod, pretože v § 143 odst. 2 zákona 461/2003 je uvedené, že poistné, ktoré platí a odvádza zamestnávateľ, je splatné v deň určený na výplatu príjmov, ktoré sú vymeriavacím základom zamestnanca.
Pru
29.10.08,12:24
Na aký účet by som mala zaúčtovať penále zo SP za oneskorené odvody za zamestnancov?
Paula
29.10.08,12:37
Na aký účet by som mala zaúčtovať penále zo SP za oneskorené odvody za zamestnancov?


PÚ = 545
JÚ = výdavok neovpl. základ dane
Pru
29.10.08,13:08
Dala som to na 545/379, potom to bude pripočit.položka?
Paula
29.10.08,13:14
áno, pripočítateľná k základu dane