remenova
11.05.05,10:06
Dostala som faktúru z ČR za dodanie tovaru bez DPH, zisila som uz z porady aj zo zakona, ze ja musim zdanit tuto sumu a zaroven si uplatnit odpocet DPH v danovom priznani. Ale problem je v mojom softwary. Pouzivam Sunsoft - JU, ale nemam zakupeny OASIS, pretoze inac nemam zahranicny obchod, tot je prvy pripad a dlhu dobu urcite ziaden nebude. Ako mam dostat do evidencie DPH v tomto programe odovdo tejto DPH a zaroven narok na odpocet? Aky doklad mam vystavit a ako? Ma niekto skusenisti so Sunsoftom?

Dakujem.
jamajka
11.05.05,08:19
Ak ti to samozdanenie neponúka už pri evidencii faktúry, nedá sa to urobiť tak, že si vytvoríš dva nové pohyby (príjmový a výdajový) na samozdanenie
a vytvoríš dva interné doklady cez volný účet?
remenova
11.05.05,12:11
V podstate dá, ale je mi to na nič, lebo mi nponukne riadok ten do ktoreho by som to mala dať v DP, asi to tam nedostanem nijak, tak som chcela vedieť či to niekto nerobil v sunsofte.Budem to musieť evidovať asi mimo programu, ved ked ide len o jednu faktúru. Ešte sa chcem spýtať, do akeho riadku mam dať to samozdanenie, do 04 a do 16? alebo do 09 a15? A aky je rozdiel medzi zasielkovym predajom? Pretoze oni nam ten tovar poslu postou. Neviem sa dopatrat v zakone, co v takomto pripade. Fakturu uz mam a po zaplatenie nam to poslu.
betty
11.05.05,13:13
Ja to davam do riadkov 04 a 16 podla datumu vystavenia faktury. Nepoznam ten program, ale asi by som to tiez spravila cez interny doklad a DP by som vyplnila rucne.
remenova
11.05.05,13:20
Dik.Aj ja som toho nazoru, aj ked kolegyna to dava na 09 a 15, ale proti mojmu nazoru nebola, a myslim si ze v podstate to nebude urcite chyba, pretoze podstatne je aby to v DP bolo, aj tak si od DU nic navyse nepytam, co si odvediem mi aj vratia.
A co hovorite na ten zasielkovy predaj?
betty
11.05.05,13:25
Do riadkov 09 a 15 idu myslim sluzby zo zahranicia.
remenova
11.05.05,13:35
Podľa mudrych § idú do 09 a 15 služby a tovar ktorý je dodaný sinštaláciou a montážou (nie je môj prípad), alebo ak je zhraničná osoba osoba registrovaná v tuzemsku. Aspon tak som to pochopila a v strucnosti napisala, lebo uz padam z robty, ani som si nevsimla ze je pol stvrtej prec.
janka37
25.05.05,11:44
Nooo, tiež síce nemám skúsenosti s týmto programom, ale v rovnakom prípade sme postupovali takto:

samozdanenie - r.02
základ dane podľa faktúry - r.04
odpočítanie dane - r.17

Cez daňový úrad to prešlo bez akýchkoľvek problémov.

BTW, keď to nejde cez software, pokojne to tam dopíš ručne, hlavne keď je to výnimočný prípad. Keď to bude sedieť s dokladmi, ani prípadná kontrola by nemala mať pripomienky.