andrea
29.06.04,21:43
Prosím Vás o názor - bola mi vrátená Fa od špedičnej firmy. Poskytli sme špedičnej firme na Slovensku prepravnú službu zo Slovenska do Švajčiarska. Objednávka bola na 800 EUR + DPH. Vôbec som sa nepozastavila nad tým, že preprava ide nie do členského štátu EU. Brala som to tak, že začiatok prepravy je na Slovensku, objednala si to slovenská špedičná firma, tak som tam to DPH dala. Mám zrejme problém. Fa mi vrátili s tým, že DPH tam nejde a mám nervy lebo bolo to za máj a zrejme budem musieť dávať oprávny výkaz na DPH. Prosím Vás poradte, ako z toho elegantne a kľudne mam vyjsť??? Ja som z toho vstupu do EU uplne mimo.....Ďakujem.
vladan
30.06.04,04:38
myslím, že musíš faktúru opraviť, pretože doprava bola spojená s vývozom tovaru (do nečlenského štátu EÚ). Skús pozrieť témy v porade, myslím, že o tomto probléme sme sa už v niektorej téme bavili.
andrea
30.06.04,05:52
Viem, že nemam pravdu, ale je to všetko postavené na hlavu. Ja poskytnem službu slovenskej firme a pri tom musím skúmať kde ta firma tovar vezie?! Prosím ešte niekoho o vyjadrenie.Ďakujem.
McMarti
30.06.04,06:22
Viem, že nemam pravdu, ale je to všetko postavené na hlavu. Ja poskytnem službu slovenskej firme a pri tom musím skúmať kde ta firma tovar vezie?! Prosím ešte niekoho o vyjadrenie.Ďakujem.
Anndrejka, mala by si mať objednavku kde oni presne určia odkial kam ide tovar a podla toho ty vieš či ide do členskeho štatu EU alebo nie, alebo je to len na Slovensku, to ti ulahčí pracu.Žiadaj si to.
andrea
30.06.04,06:38
Objednávku mám je tam Košice-Ženeva, ale je tam dohodnutá cena 800,- EUR + DPH. To ma zmagorilo. Som z toho tak nervozna, že by som všetkých "chytrých" poslancov niekam... poslala do praxe. Dakujem
vladan
30.06.04,06:44
aj ja odporučujem presnú objednávku. Miesto nakládky, miesto vykládky, špecifikácia tovaru, dátumy nakládky, príp. vykládky, cena, hmotnosť prepravovaného tovaru, ŠPZ vozidla, IČ DPH objednávateľa služby - toto sú dosť dôležité údaje. Fakt to budeš mať o to ľahšie, aby si si nemusela zisťovať, či uplatniť alebo neuplatniť DPH a zároveň nemusela podávať opravné, resp. dodatočné daňové priznanie. Preto žiadaj o špedičky presnú objednávku.
Asi veľa ľudí je hotových nie zo vstupu do EÚ, ale z tých legislatívnych zmien, a hlavne z novely DPH. Takže nie si sama, ale verím, že za pár mesiacov to bude lepšie (buď usmernenia k novele DPH, alebo "pochopenie" novely :-)) To prvé by bolo lepšie a čím skôr. Pekný deň.
McMarti
30.06.04,07:06
Andrejka najdi si v sekcii DPH pri preprave tabulku s členením ktorá by ti mohla pomocť. Je to ako príloha.
andrea
30.06.04,08:39
Hneď sa mi zlepšila nálada, keď vidim koľko ľudí mi chce pomôcť. Všetkým srdečná vďaka. A ešte mám dotaz: ako je to z oprávnym daň.priznaním? Nemala som ešte tu môžnosť ho podávať. Ako to urobim, keď to DPH som v 5/04 odviedla a teraz by som to vlastne mala opraviť. Ako nato? Dakujem.
Luckasari
30.06.04,09:07
Andrejka,
budes podavat dodatocne danove priznanie k maju. Na tlacive uvedies spravne cisla, teda take, ako mali byt, a do riadku 33 danoveho priznania uvedies rozdiel oproti poslednemu danovemu priznaniu. Malo by ti vyjst znamienko minus, lebo by to mal byt rozdiel v prospech teba - platitela.
LS
andrea
30.06.04,16:42
Luckasari,

velmi pekne ďakujem za pomoc.