AnnaK
09.10.08,11:05
Dňa 1.9.2008 nadobudol účinnosť zákon č. 297/2008 Z. z. o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu, ktorý nahradil zákon č. 367/2000.
Zakladám radšej novú tému, lebo predpokladám, že k zákonu bude veľa pripomienok a postrehov.
Pre účtovníkov dávam do pozornosti § 5 ods. 1 písm. h), § 20, § 23 a § 34, samozrejme okrem ostatných veľmi zaujímavých. Zdá sa, že pribúdajú ďalšie povinnosti a hlavne ďalšia zodpovednosť. Ale týka sa to iba účtovníkov na živnosť, nie zamestnancov.
Takže milí poraďáci, príjemné čítanie.

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?Text=297%2f2008
Johanka
09.10.08,09:10
daryl
07.11.08,13:56
prosím vás, keď niekto bude mať vypracovaný program pre účtovníkov podľa tohoto nového zákona , aby ho sprístupnil na porade , ďakujem za pomoc
Marína
07.11.08,16:27
EvkaF
12.11.08,13:03
Čo sa rozumie pod identifikáciou klienta?
konono
28.11.08,09:27
§ 7 zakona 297/2008, presne opisuje co je identifikacia
macula
28.11.08,09:53
Sme firma zaoberajúca sa nákupom a predajom tovaru. Tovar predávame aj do zahraničia, s tým, že obch.partner pri dovoze tovaru vyplatí v hotovosti aj 20.000,-Eur/ samozrejme tovar ide priamo s faktúrou a PPD , lebo je dohodnutá platba v hotovosti/. Vzťahuje sa aj na nás tento zákon?
konono
08.12.08,08:54
Sme firma zaoberajúca sa nákupom a predajom tovaru. Tovar predávame aj do zahraničia, s tým, že obch.partner pri dovoze tovaru vyplatí v hotovosti aj 20.000,-Eur/ samozrejme tovar ide priamo s faktúrou a PPD , lebo je dohodnutá platba v hotovosti/. Vzťahuje sa aj na nás tento zákon?
Ci sa vztahuje, alebo nevztahuje na Vas zakon sa dozvite z § 3 zakona 297/2008. Ak ste povinna osoba vymenovana v tomto §§ tak ano a vztahuju sa na Vas vsetky povinnosti
Alex77
19.04.09,17:37
V prípade, ak potrebujete vypracovať program vlastnej činnosti, na Slovensku pôsobí od roku 2005 jediná spoločnosť World Consulting, s.r.o. v tejto oblasti, ktorá oslovila popredných odborníkov z tejto oblasti, ktorí priamo implementovali III. smernicu Európskej únie do nového zákona, majú bohaté skúsenosti s vypracovávaním uvedených programov a priamo dohliadajú nad dodržiavaním povinností vyplývajúcich povinným osobám z predmetného zákona.
Anelas
23.05.09,06:02
Ahojte, podľa toho čo som našla na porade aj na internete sa tejto téme veľa účtovníkov nevenuje. Tiež som o tejto povinnosti nevedela, dokiaľ mi známa neposlala mejl od World Consulting, kde ju oboznamujú, že má túto povinnosť a ponúkajú svoje služby....ktoré predpokladám budú pekne drahé....firiem v tejto oblasti pôsobí viac.

Moja otázka však je - naozaj neexistuje nikto, kto sa zľutuje nad malými firmami, ktoré teroristi a podvodníci zďaleka obchádzajú, a neposkytne nám vzor programu? Svojou prácou si akurát zarobím na normálne živobytie, aj tak sa ceny mnohým zdajú byť vysoké - lebo veď účtovníctvo je taká zbytočnosť.....

Prikladám jediný vzor, aký som na nete našla - je z epi - venovali sa tejto téme v roku 2000, kedy nadobudol platnosť prvý zákon, ktorý účtovníkom túto povinnosť ukladal.

Viem, že nejde o tému dane...ale zoberte si, aké pokuty môžeme dostať....
MAGDALIENKA
30.10.09,08:26
Ahojte,
je mozne uhradzat faktury za tovar z CR v hotovosti? Doteraz platby prebiehali klasickym bankovym prevodom, ale teraz majitel zahranicnej firmy (a zaroven aj nasej) pozaduje platit v hotovosti a pojde mesacne o sumy okolo 25-30 tis. €? Co tym sleduje neviem, ale nie je u nas na Slovensku nejake obmedzenie - limit? Musi byt na fakture uvedeny sposob platby - v hotovosti, alebo je mozne zaplatit v hotovosti aj fakturu, na ktorej je uvedeny sposob platby - prevodom?
Dakujem.
Zita5
25.06.10,06:59
Ahojte, podľa toho čo som našla na porade aj na internete sa tejto téme veľa účtovníkov nevenuje. Tiež som o tejto povinnosti nevedela, dokiaľ mi známa neposlala mejl od World Consulting, kde ju oboznamujú, že má túto povinnosť a ponúkajú svoje služby....ktoré predpokladám budú pekne drahé....firiem v tejto oblasti pôsobí viac.

Moja otázka však je - naozaj neexistuje nikto, kto sa zľutuje nad malými firmami, ktoré teroristi a podvodníci zďaleka obchádzajú, a neposkytne nám vzor programu? Svojou prácou si akurát zarobím na normálne živobytie, aj tak sa ceny mnohým zdajú byť vysoké - lebo veď účtovníctvo je taká zbytočnosť.....

Prikladám jediný vzor, aký som na nete našla - je z epi - venovali sa tejto téme v roku 2000, kedy nadobudol platnosť prvý zákon, ktorý účtovníkom túto povinnosť ukladal.

Viem, že nejde o tému dane...ale zoberte si, aké pokuty môžeme dostať....

Vzor programu nenájdete na internete nikde . Tieto vypracovania , čo som zistila , pokiaľ zadáte objednávku stoja finančne od 600 - 2000 Euro .
Anelas
25.06.10,08:10
O tom to celé podľa mňa je. Je pár vyvolených, ktorí sú takí múdri, že ich práca na tom stojí 2 000 EUR. My ostatní sme asi málo inteligentní, aby sme podľa nejakého vzoru vedeli vypracovať program pre vlastné firmy a žili šťastne v súlade so zákonom až do smrti.....

Je to takto, lebo niekto chce, aby to tak bolo.
Zita5
25.06.10,09:29
O tom to celé podľa mňa je. Je pár vyvolených, ktorí sú takí múdri, že ich práca na tom stojí 2 000 EUR. My ostatní sme asi málo inteligentní, aby sme podľa nejakého vzoru vedeli vypracovať program pre vlastné firmy a žili šťastne v súlade so zákonom až do smrti.....

Je to takto, lebo niekto chce, aby to tak bolo.

Však , to je o tom , aby si firmy zarobili .
Ale na druhej strane nám neprikazuje zákon, že si to musíme dať vypracovať inej firme, prikazuje , že ako povinná osoba - účtovník tento program musí mať vypracovaný .;)
Anelas
25.06.10,09:41
To je pravda. A ja som si ho aj vypracovať chcela, ale vzhľadom na nedostupnosť informácií sa mi to nepodarilo.
Zita5
25.06.10,09:50
Ahojte,
je mozne uhradzat faktury za tovar z CR v hotovosti? Doteraz platby prebiehali klasickym bankovym prevodom, ale teraz majitel zahranicnej firmy (a zaroven aj nasej) pozaduje platit v hotovosti a pojde mesacne o sumy okolo 25-30 tis. €? Co tym sleduje neviem, ale nie je u nas na Slovensku nejake obmedzenie - limit? Musi byt na fakture uvedeny sposob platby - v hotovosti, alebo je mozne zaplatit v hotovosti aj fakturu, na ktorej je uvedeny sposob platby - prevodom?
Dakujem.

I keď je otázka z minulého roku , dám Ti na ňu odpoveď .

Vzhľadom k tomu, že sme v téme v akej sme sa z môjho pohľadu jedná o zákon 297/2008 Z.z. z 2. júla 2008

o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a ochrane pred financovaním terorizmu a o zmene a doplnení niektorých zákonov


§ 5
Povinná osoba
(3) Povinnou osobou na účely tohto zákona je tiež podnikateľ, ktorý nie je uvedený v odsekoch 1 a 2, ak vykoná obchod v hotovosti v hodnote najmenej 15 000 EUR bez ohľadu na to, či je obchod vykonaný jednotlivo alebo ako viaceré na seba nadväzujúce obchody, ktoré sú alebo môžu byť prepojené.kedy pri platbe v hotovosti v stanovenej výške horeuvedeným zákonom sa satavajú všetci podnikatelia osobou povinnou.


Čiže majiteľ sa chce zrejme vyhnúť stať sa povinnou osobou podľa vyššie uvedeného znenia , pokiaľ sa medzi povinnými osobami (ktoré sú v zákone taxatívne uvedené) v zákone nenachádza.
dôchodca
25.08.10,18:46
k téme "Ochrana pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti", nejdem tu robiť reklamu ani sebe ani ostatným firmám. Profesionálne sa venujem tejto oblasti a ak má niekto v tomto problém stačí sa ozvať, rád pomôžem alebo poradím.
bagle
02.10.11,19:47
pozrite sem: http://www.program-vlastnej-cinnosti.sk

j (http://www.program-vlastnej-cinnosti.sk)e tam za 149€ pre uctovnikov a danovych poradcov
dôchodca
03.10.11,18:19
Pre všetkých, ktorým bagle dal info o stránke- program vlastnej činnosti. Aby ste nemali problémy ak vám fin.spravodajská jednotka ohlási kontrolu, sumy by sa mohla vyšplhať ďaleko vyššie ako spomínaných 149€..viete kto je za tou stránkou? Máte istotu, že program bude splňovať všetky náležitosti? Podľa toho, čo som si pozrel nie je možné urobiť solídny program za dva dni a expresne už vôbec nie, ak neviem pre koho to robím a v akých priestoroch zadávateľ pracuje, koľko má zamestnancov, kto bude zodpovedná osoba, kto ju vyškolí, v objednávke nie je uvedené akú činnosť povinná osoba vykonáva, nevynímajúc zohľadnenie AML rizika. Takýchto vychytralých podnikavcov poznáme z činnosti v tomto obore.. ak príde problém my nič.. my zrušíme stránku lebo sme sa pekne nabalili. Skúste troška rozmýšľať ani vy nerobíte účtovníctvo zadarmo alebo expresne do dvoch dní. Všetci budete mať pekný jednotný program opajcovaný od niekoho, kto si možno neprečítal ani zákon.
Zita5
06.10.11,16:15
Pre všetkých, ktorým bagle dal info o stránke- program vlastnej činnosti. Aby ste nemali problémy ak vám fin.spravodajská jednotka ohlási kontrolu, sumy by sa mohla vyšplhať ďaleko vyššie ako spomínaných 149€..viete kto je za tou stránkou? Máte istotu, že program bude splňovať všetky náležitosti? Podľa toho, čo som si pozrel nie je možné urobiť solídny program za dva dni a expresne už vôbec nie, ak neviem pre koho to robím a v akých priestoroch zadávateľ pracuje, koľko má zamestnancov, kto bude zodpovedná osoba, kto ju vyškolí, v objednávke nie je uvedené akú činnosť povinná osoba vykonáva, nevynímajúc zohľadnenie AML rizika. Takýchto vychytralých podnikavcov poznáme z činnosti v tomto obore.. ak príde problém my nič.. my zrušíme stránku lebo sme sa pekne nabalili. Skúste troška rozmýšľať ani vy nerobíte účtovníctvo zadarmo alebo expresne do dvoch dní. Všetci budete mať pekný jednotný program opajcovaný od niekoho, kto si možno neprečítal ani zákon.

Pravdou je , že stránka je nejaká ...ani neviem ,ako by som to nazvala .Nič mi proste nedáva .Ale na druhej strane , program si dokáže vypracovať aj sám či už účtovník, alebo podnikateľ....:)
Kolmar_group
08.10.11,20:07
ODPORÚČAM DO POZORNOSTI.

Zavedením predpísanej dokumentácie „Programu vlastnej činnosti povinnej osoby“ do činnosti Vašej spoločnosti, dáte svojim partnerom i klientom na vedomie, že aj v tejto na pohľad banálnej oblasti sa riadite platnými legislatívnymi normami SR a EÚ.

Zákon č. 297/2008 Z.z. (http://www.wconsult.sk/367_2000.pdf) stanovuje okruh povinných osôb (§5 zákona č. 297/2008 Z.z.) podľa predmetu ich činnosti a stanovuje ich povinnosti, ktoré musia plniť povinné osoby, medzi ktoré patrí aj:


vypracovať a aktualizovať program vlastnej činnosti zameranej proti legalizácii príjmov z trestnej činnosti,
zabezpečovať odbornú prípravu zamestnancov, ktorá je zameraná na oboznámenie sa s programom, najmenej raz za kalendárny rok a vždy pred zaradením zamestnanca na prácu, pri ktorej bude plniť úlohy podľa zákona (§20 ods.3 zákona č. 297/2008 Z.z.).

Vyššie uvedené povinnosti kontroluje finančná polícia Policajného zboru SR.
Finančná polícia PZ SR pri vykonávaní kontroly plnenia povinností môže uložiť pokutu až do výšky 165.969,59 € (5 miliónov korún) povinnej osobe (právnickej osobe a fyzickej osobe - podnikateľovi), ktorá nesplní alebo poruší niektorú z povinností ustanovenú týmto zákonom najmä:


nemá vypracovaný a aktualizovaný program vlastnej činnosti zameranej proti legalizácii príjmov z trestnej činnosti,
nezabezpečí odbornú prípravu zamestnancov,
neohlási finančnej polícii neobvyklú obchodnú operáciu bez zbytočného odkladu,
poruší povinnosť mlčanlivosti o ohlásenej neobvyklej obchodnej operácii a o opatreniach vykonávaných finančnou políciou.

Hlavným predpokladom zabezpečenia realizácie systému ochrany pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti organizáciou, je:


kvalitne spracovaná dokumentácia „Programu vlastnej činnosti zameranej proti legalizácii príjmov z trestnej činnosti a financovaniu terorizmu“, ktorá musí byť v súlade so všeobecne platnými normami SR a EÚ a
odborné vyškolenie odborných kompetentov - zamestnancov povinných osôb ktorí v spoločnosti prichádzajú do styku s neobvyklými obchodnými operáciami.

V tejto oblasti pôsobí Nezávislá poradenská spoločnosť NPS, s.r.o., ktorá priamo spolupracuje so Spravodajskou jednotkou finančnej polície PZ SR.
Program vlastnej činnosti zameranej proti legalizácii príjmov z trestnej činnosti a financovaniu terorizmu vypracovaný Nezávislou poradenskou spoločnosťou NPS, s.r.o. bol vytvorený pre všetky povinné osoby v spolupráci s Spravodajskou jednotkou finančnej polície PZ SR so zohľadnením:


špecifických foriem neobvyklých obchodných operácií podľa predmetu činnosti povinnej osoby,
spôsobu vykonávania starostlivosti vo vzťahu ku klientovi,
spôsobu hodnotenia a riadenia rizík,
postupu pri posudzovaní, či je pripravovaný alebo vykonávaný obchod neobvyklý,
postupu od zistenia neobvyklej obchodnej operácie po jej neodkladné ohlásenie finančnej spravodajskej jednotke, vrátane postupu a zodpovednosti zamestnancov, ktorí neobvyklú obchodnú operáciu posudzujú,
postupu pri zdržaní neobvyklej obchodnej operácie,
postupu pri uchovávaní údajov,
určenia osoby, ktorá je zodpovedná za ochranu pred legalizáciou a zabezpečuje ohlasovanie neobvyklých obchodných operácií a priebežný styk s finančnou spravodajskou jednotkou,
spôsobu zabezpečenia ochrany zamestnanca, ktorý zisťuje neobvyklé obchodné operácie,
obsahu a harmonogramu odbornej prípravy zamestnancov, ktorí môžu pri svojej práci prísť do styku s neobvyklou obchodnou operáciou,
spôsobu vykonávania kontroly dodržiavania programu a povinností vyplývajúcich z tohto zákona pre povinnú osobu.


Vzdelávacie aktivity Nezávislá poradenská spoločnosť NPS, s.r.o., vykonáva v spolupráci so:


Spravodajskou jednotkou finančnej polície PZ SR a jej odbornými kompetentmi vo výslužbe,
dcérskou spoločnosťou ARM Media, s.r.o., ktorá je v danej oblasti akreditovaná školiaca ustanovizeň v oblasti ďalšieho vzdelávania v zmysle zákona č. 386/1997 Z. z. o ďalšom vzdelávaní - číslo akreditácie: 2549.


Viac na webových stránkach spoločnosti a jej odborných konzultantov:


www.nps.sk (http://www.nps.sk/)
www.kolmar.webnode.sk (http://www.kolmar.webnode.sk/)
www.armmedia.sk (http://www.armmedia.sk/)