Ňufka
09.10.08,12:49
Ahojte poraďáci,
chcem sa spýtať: sme firma, ktorá vyrába výrobky, na ktoré si materiál kupuje a financuje sama. Ale vyrábame aj pre odberateľa, ktorý si materiál zaplatí, následne mu z neho vyrábame rôzne výrobky - podľa nákresu a jeho požiadaviek. Chcem sa poradiť- v takom prípade, že si zaplatí materiál, ale celý výrobný proces prebieha v našej firme, či ide o výnosy - z výrobkov, alebo výnosy za poskytnutie služieb?
ďakujem
m.hladka
09.10.08,11:26
Ak som dobre pochopila, tak vyrábate výrobok na mieru z materiálu, ktorý nakúpi vaša firma.
Odberateľ si donesie materiál a vy mu vyrobíte výrobok, alebo materiál nakúpi vo vašej firme a tak mu vyrobíte výrobok? Prečo to tak delíte? Podľa mňa je to stále výrobok.
Ňufka
10.10.08,07:25
Myslela som tým, že vyrábame výrobky pre iných odberateľov, ktorých materiál na výrobu financujeme a nakupujeme my.
Ale máme aj odberateľa, ktorý si sám financuje a nasládne nakúpený materiál, ktorý je jeho majetkom ku nám dovezie, zadá čo chce z neho vyrobiť a my mu to vyrobíme. Či sa jedná o tržby za výrobky alebo služby, keď všetky výrobné operácie urobíme v našej firme , ide vlastne o to, že si financuje a nakupuje základný materiál náš zákazník sám/ten základný materiál nekupuje od nás/.
ivako
10.10.08,08:29
Podľa mňa je to tvoj výrobok, tak ako ostatné, len mu bude zohľadnené v cene výrobku to, že materiál si dodal sám.
Ňufka
10.10.08,09:13
Ja si to tiež myslím, chcela som sa len uistiť, veľmi pekne Ti ďakujem!
marcelaStanakova
25.04.09,15:46
Dobré popoludnie. Som začiatočník V PÚ , chcela by som vedieť keď s.r.o nakúpi tovar v hodnote 100000 a predá ho za 50000 kam sa zaučtuje ten rozdiel vlastne strata na konci roka a či ovplyvní tento rozdiel zaklad dane tento rozdiel
CainDrago
30.04.09,11:31
Pre mhladka
1) Ak ku materialu, ktory dostanete pridate len ludsku pracu plus pracu strojov (cez odpisy) popripade daka externa sluzba (518) a nespotrebujete ziadny pridavny material cez 501 vynos by mal byt cez 602 (sluzby) - matching princip.
Akonahle spotrebujete pridavny material tak je to vas vyrobok tak nieco nove vyrabate a matching 601 a 501 je zachovany.

2) per Marcelu
no z danej transakcie mi vyplyva nasledovne:
(ak je to pravidelne) na suvahe mate nadhondotene zasoby, pretoze ich realizujete (predavate) za nizsiu ako obstaravaciu hodnotu. Inak povedane vo vykazoch tvrdite ze dane zasoby viete premenit na hotovost 100,000, ale v skutocnosti ich viete predat len za 50,000. Preto by ste ich hodnotu mali znizit cez opravnu polozku na cistu realizacnu hodnotu a to 50,000 (ku dnu zavierky) - Dana opravna polozka pokial viem tak nie je danovo uznana
Pocas roka ak predavate zo stratou je dalsi problem, preco by ste to vlastne robili (aka je ekonomicka podstata)? ale ked uz tak danovy naklad je uznany ak sluzi na dosiahnutie zdanitelnych prijmov. Takze naklad Vam danovaci uznaju iba do vysky vynosu.

Plus je tu problem s nadmernym odpoctom DPH, kt. vam takto vznikne
martinius
11.05.09,13:36
Pre mhladka
1) Ak ku materialu, ktory dostanete pridate len ludsku pracu plus pracu strojov (cez odpisy) popripade daka externa sluzba (518) a nespotrebujete ziadny pridavny material cez 501 vynos by mal byt cez 602 (sluzby) - matching princip.
Akonahle spotrebujete pridavny material tak je to vas vyrobok tak nieco nove vyrabate a matching 601 a 501 je zachovany.

2) per Marcelu
no z danej transakcie mi vyplyva nasledovne:
(ak je to pravidelne) na suvahe mate nadhondotene zasoby, pretoze ich realizujete (predavate) za nizsiu ako obstaravaciu hodnotu. Inak povedane vo vykazoch tvrdite ze dane zasoby viete premenit na hotovost 100,000, ale v skutocnosti ich viete predat len za 50,000. Preto by ste ich hodnotu mali znizit cez opravnu polozku na cistu realizacnu hodnotu a to 50,000 (ku dnu zavierky) - Dana opravna polozka pokial viem tak nie je danovo uznana
Pocas roka ak predavate zo stratou je dalsi problem, preco by ste to vlastne robili (aka je ekonomicka podstata)? ale ked uz tak danovy naklad je uznany ak sluzi na dosiahnutie zdanitelnych prijmov. Takze naklad Vam danovaci uznaju iba do vysky vynosu.

Plus je tu problem s nadmernym odpoctom DPH, kt. vam takto vznikne

No skôr sa prihliada, čo tvorí podstatu ...takže podľa mňa, ak 501 je zanedbateľná a materiál obstaráva odberateľ...a vy dodávate najmä ľudskú prácu...tak by to malo ísť na služby, pretože tie prevládajú, obdobne sa postupuje napr.pri stavebných prácach, také faktúry sa tiež vystavujú na 602.