ivana7
09.10.08,13:24
Ahojte, potrebujem poradit:confused:. Momentalne som na rodičovskej dovolenke.Dcerka ma 14 mesiacov. V priebehu trvania rodičovskej 01/2008 mi skončil pracovny pomer uzavrety na dobu určitu.25.11.2008 sa mi ma narodit druhe dieta. tj.od 16.10.2008 mam "nastup" na matersku. Mám narok na vyplacanie materskeho príspevku ako v prvom prípade 28t,alebo nie? Podmienku o platení nemocenskeho v trvaní najmenej 270 dní po dobu 2 rokov pred nastupom na matersku splnam,ale neviem, či v dosledku skončenia pracovneho pomeru mi narok na matersky príspevok vznika.
dakujem
ZDENIELA
09.10.08,11:29
Kto má nárok na materské

[LIST]
zamestnanec (http://www.socpoist.sk/slovnik-pojmov/11s?&prm1=605)
povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba (http://www.socpoist.sk/slovnik-pojmov/11s?prm1=665)
dobrovoľne nemocensky poistená osoba (http://www.socpoist.sk/slovnik-pojmov/11s?&prm1=666)
fyzická osoba, ktorej vznikol nárok na materské po skončení nemocenského poistenia
[LIST]
počas trvania nároku na výplatu nemocenskej dávky
v ochrannej lehote (http://www.socpoist.sk/slovnik-pojmov/11s?&prm1=3)
ochranná lehota je
-42 dní po skončení nemocenského poistenia
-ak nemocenské poistenie trvalo menej ako 42 dní, toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie
-v prípade poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, šesť mesiacov
ivana7
09.10.08,11:33
to znamena, že nemam narok na poberanie materskeho prispevku???:D toto som čítala na stranke socpoist,ale mudra z toho nie som
ZDENIELA
09.10.08,11:41
to znamena, že nemam narok na poberanie materskeho prispevku???:D toto som čítala na stranke socpoist,ale mudra z toho nie som
Keďže má dcérka už 14 mesiacov, skoro určite si odhlásená z nemocenského poistenia dlhšie ako 6 mesiacov, takže ak nespadáš do týchto 6 mesiacov, nárok na materské ti nevzniká.
ivana7
09.10.08,11:47
dakujem
ivana7
09.10.08,11:50
nakoľko som na rodičovskej, nemôžem byť odhlásená, mám iba pozastavené nemocenské a tyka sa to aj toho?
ZDENIELA
09.10.08,11:57
nakoľko som na rodičovskej, nemôžem byť odhlásená, mám iba pozastavené nemocenské a tyka sa to aj toho?
Už ako to nazveš tak, proste je to obdobie prerušenia nemecenského poistenia, čiže nemocenské poistenie v tomto období netrvá
ivana7
09.10.08,12:00
ehm a keby ma ešte niekto pred porodom zamestnal tak mi narok vznika predpokladam????
ivana7
09.10.08,12:01
aj keby len na par dní
brčko
09.10.08,12:03
Ahojte, potrebujem poradit:confused:. Momentalne som na rodičovskej dovolenke.Dcerka ma 14 mesiacov. V priebehu trvania rodičovskej 01/2008 mi skončil pracovny pomer uzavrety na dobu určitu.25.11.2008 sa mi ma narodit druhe dieta. tj.od 16.10.2008 mam "nastup" na matersku. Mám narok na vyplacanie materskeho príspevku ako v prvom prípade 28t,alebo nie? Podmienku o platení nemocenskeho v trvaní najmenej 270 dní po dobu 2 rokov pred nastupom na matersku splnam,ale neviem, či v dosledku skončenia pracovneho pomeru mi narok na matersky príspevok vznika.
dakujem

pri predpokl.termíne pôrodu 25.11.08 mi 6týždnov pred termínom vychádza na 14.10.08.
Ak nič nespravíš, tak ozaj nárok na materské mať nebudeš. Ak by si si však našla zamestnanie resp. zamestnávatela a ten by ta zamestnal aspon na 1den pred nástupom na MD, tak by ti nárok vznikol, lebo ako píšeš podmienku 270dní máš splnenú, len nemáš splnenú podmienku trvania nem.poistenia a ani nie si v ochr.lehote.
Ak ti PP zanikol počas prerušenia nem.poistenia s najväčšou pravdepodobnosťou ochranná lehota neplynie.

ešte doplním, že vzhladom na to, že už nie si zamestnaná, tak nemáš "prerušené nem. poistenie" ale "nemáš žiadne nem.poistenie" od ukončenia prac.pomeru.
Tiež by som si na tvojom mieste overila dôchodkové, aj ked už by si vela nezachránila do narodenia dalšieho dieťaťa, príp. nového prac.pomeru.
drama72
09.10.08,12:09
Brčko, ak sa môžem opýtať, rodičovská sa náhodou neberie ako prerušenie ( čiže v podstare naďalej trvá ) nemocenského poistenia?
brčko
09.10.08,12:12
Brčko, ak sa môžem opýtať, rodičovská sa náhodou neberie ako prerušenie ( čiže v podstare naďalej trvá ) nemocenského poistenia?

áno, ale len za podmienky trvania pracovného pomeru. Ak je PP ukončené, tak nemôže čerpať rodič.dovolenku, lebo už nie je zamestnanec - vid zákon o sociálnom poistení § 49a (je tam slovo "zamestnanca").
ivana7
09.10.08,12:14
máš na mysli to, čo bolo treba do 15 dní od narodenia dietata požiadat, aby za mna platil štat? o to som požiadala, síce neskor (prišla som o pol roka) ale predsa, to znamena, že dochodkove za mna platí štát, ibaže by si mala na mysli niečo ine:o))
drama72
09.10.08,12:15
OK, rozumiem tomu správne že ked je pracovný pomer skončil a následne pokračuje MD RD, v podtate nemá na súčasnú RD nárok? Nieje to náhodou tak že RD platí štát? Možno je to hlúpa otázka :) Ešte k tomu zamestnaniu pred nástupom na druhú RD. Ak by sa zamestnala 2 dni pred nástupom na RD, nebolo by to sociálke podozrivé a nemohla by stopnúť vyplácanie materskej?

Ďiki za odpoveď
ivana7
09.10.08,12:17
OK, rozumiem tomu správne že ked je pracovný pomer skončil a následne pokračuje MD RD, v podtate nemá na súčasnú RD nárok? Nieje to náhodou tak že RD platí štát? Možno je to hlúpa otázka :) Ešte k tomu zamestnaniu pred nástupom na druhú RD. Ak by sa zamestnala 2 dni pred nástupom na RD, nebolo by to sociálke podozrivé a nemohla by stopnúť vyplácanie materskej?

Ďiki za odpoveď
na RD narok mam,ale nie na matersku, či sa mylim??
brčko
09.10.08,12:21
OK, rozumiem tomu správne že ked je pracovný pomer skončil a následne pokračuje MD RD, v podtate nemá na súčasnú RD nárok? Nieje to náhodou tak že RD platí štát? Možno je to hlúpa otázka :) Ešte k tomu zamestnaniu pred nástupom na druhú RD. Ak by sa zamestnala 2 dni pred nástupom na RD, nebolo by to sociálke podozrivé a nemohla by stopnúť vyplácanie materskej?

Ďiki za odpoveď

trochu v tom nemáš jasno.
Je rozdiel medzi čerpaním rodičovskej dovolenky a poberaním rodič.príspevku. Tiež je rozdiel medzi čerpaním materskej dovolenky a poberaním materského.

čerpať RD a MD môže len zamestnanec. POberanie materského je závislé od splnenia podmienok na nárok na materské, t.j. od nemocenského poistenia (a nemocensky poistený je nielen zamestnanec a na druhej strane nie každý zamestnanec nesplna automaticky podmienku na nárok na materské.

Nárok na rodič.príspevok má "velmi zjednodušene povedané" každý, kto splní podmienku riadnej starostlivosti o dieťa (t.j. obvykle a zjednodušene dieťa nie je v Mš) do jeho 3-och rokov dieťaťa.

pozri si príp. temy o materskej dovolenke, rodič.dovolenke, ...
drama72
09.10.08,12:27
Prepáč, možno som sa zle vyjadril, zrejme o to ide aj Ivane, či bude alebo nebude poberať rodičovský príspevok
ivana7
09.10.08,12:34
trochu v tom nemáš jasno.
Je rozdiel medzi čerpaním rodičovskej dovolenky a poberaním rodič.príspevku. Tiež je rozdiel medzi čerpaním materskej dovolenky a poberaním materského.

čerpať RD a MD môže len zamestnanec. POberanie materského je závislé od splnenia podmienok na nárok na materské, t.j. od nemocenského poistenia (a nemocensky poistený je nielen zamestnanec a ani každý zamestnanec nesplna automaticky podmienku na nárok na materské.

Nárok na rodič.príspevok má "zjednodušene povedané" každý, kto splní podmienku riadnej starostlivosti o dieťa (t.j. obvykle a zjednodušene dieťa nie je v Mš)

pozri si príp. temy o materskej dovolenke, rodič.dovolenke, ...

takže ak tomu rozumiem spravne ja, tak na poberanie rodičovskeho príspevku mam narok a keby som sa nezamestnala aspon na tych par dní do nastupu na matersku , tak by som prešla len z jednej rodičovskej na druhu rodičovsku. a ta druha rodičovska s poberaním príspevku by bola 3 roky,alebo 2,5 roka? lebo materska je 28 t a potom je rodičovska
brčko
09.10.08,14:27
takže ak tomu rozumiem spravne ja, tak na poberanie rodičovskeho príspevku mam narok a keby som sa nezamestnala aspon na tych par dní do nastupu na matersku , tak by som prešla len z jednej rodičovskej na druhu rodičovsku. a ta druha rodičovska s poberaním príspevku by bola 3 roky,alebo 2,5 roka? lebo materska je 28 t a potom je rodičovska

ty by si prešla súvisle z poberania rodičovského príspevku na prvé dieťa na poberanie rodičovského príspevku na druhé dieťa. Ak vieš, že nebudeš mať nárok na materské, predpokladám, že takto to urobia na UPSVaR odbor sociálnych vecí a rodiny. Ale najlepšie sa informuj popredu tam, či si musíš dať ako "nezamestnaná" aj žiadosť o materské na soc.poistovnu resp. čo všetko budeš potrebovať predložiť.

rodičovský príspevok však dostávaš na seba=rodiča, teda aj ked sa staráš o 2deti dostaneš rovnakú dávku ako na 1dieťa. Takže ak nebudeš mať nárok na materské a splníš podmienky na poberanie rodič.príspevku, tak podla terajších zákonov (ak je dieťa zdrave) ho môžeš poberať súvisle až do mesiaca, ked tvoje druhé dieťa dovrši 3roky.

tiež si pozistuj na sociálnej poistovni, čo treba, ak sa ti narodí počas starostlivosti o jedno dieťa aj dieťa druhé. To by som bola sama zvedavá, či si musíš dať len zmenu so všetkými prílohami alebo odhlášku a novú prihlášku alebo iný postup.
ivana7
09.10.08,14:46
dakujem za odpoved, dam vediet ako som dopadla nakoniec