danka28
09.10.08,18:58
Dobrý večer,

potrebovala by som poradiť v nasledujúcich veciach.
V marci 2009 mi končí rodičovská dovolenka, keďže syn nenastupuje do materskej škôlky, rozhodla som sa, že by som od apríla 2009 bola osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku.
1. Momentálne som stále v PP a potrebovala by som poradiť, čo je pre mňa "výhodnejšie": rozviazať pracovný pomer s doterajším zamestnávateľom ( predpokladám, že by pristúpil da skončenie PP dohodou ), alebo ho požiadať o neplatené voľno? Neviem dopredu ako dlho by som bola s dieťaťom doma.
2. Ak by mi zamestnávateľ poskytol neplatené voľno, aké povinnosti by z toho pre neho vyplývali?
3. Počítali by sa mi roky počas obdobia starania sa o dieťa do 6 rokov ako "odpracované" roky do dôchodku?

Vopred ďakujem za váš čas a vaše odpovede.
danka28
10.10.08,08:56
prosím, vie mi niekto poradiť?
jankasm
10.10.08,10:18
Dobrý večer,

potrebovala by som poradiť v nasledujúcich veciach.
V marci 2009 mi končí rodičovská dovolenka, keďže syn nenastupuje do materskej škôlky, rozhodla som sa, že by som od apríla 2009 bola osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku.
1. Momentálne som stále v PP a potrebovala by som poradiť, čo je pre mňa "výhodnejšie": rozviazať pracovný pomer s doterajším zamestnávateľom ( predpokladám, že by pristúpil da skončenie PP dohodou ), alebo ho požiadať o neplatené voľno? Neviem dopredu ako dlho by som bola s dieťaťom doma. No ak rozviažeš pracovný pomer, tak keď sa rozhodneš sa do práce vrátiť, nebudeš mať kam. Takže, ak zamestnávateľ s tebou naďalej počíta, len by ste sa dohodli vlastne na predĺžení tvojej RD napr. neplateným voľnom, podľa mňa je to pre teba výhodnejšie ako tento PP ukončiť.
2. Ak by mi zamestnávateľ poskytol neplatené voľno, aké povinnosti by z toho pre neho vyplývali? Ak bude súhlasiť s neplateným voľnom, tak jediné, čo mu z toho vyplýva je, že za teba bude musieť platiť odvody do ZP z minimálnej mzdy. Tie mu pravdepodobne budeš musieť preplatiť.
3. Počítali by sa mi roky počas obdobia starania sa o dieťa do 6 rokov ako "odpracované" roky do dôchodku? Nielen že by sa počítali do dôchodku, ale dokonca počas nich bude za teba platiť štát dôchodkové poistenie, viď priložený §.

Vopred ďakujem za váš čas a vaše odpovede.

§ 128
Platitelia poistného na nemocenské poistenie,
starobné poistenie, invalidné poistenie, úrazové poistenie, garančné poistenie, poistenie
v nezamestnanosti a platitelia poistného
do rezervného fondu solidarity
(5) Štát platí poistné na starobné poistenie, invalidné poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity za fyzické osoby uvedené v § 15 ods. 1 písm. c) až e).

a) občana Slovenskej republiky, ktorý vykonáva základnú službu, náhradnú službu alebo zdokonaľovaciu službu 35) v rámci vojenskej služby v ozbrojených silách Slovenskej republiky,
b) občana Slovenskej republiky, ktorý vykonáva civilnú službu, 36)
c) fyzickú osobu, ktorá sa osobne a celodenne stará o dieťa do šiestich rokov jeho veku alebo o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom do siedmich rokov jeho veku.

A aký je dôvod že s ním zostávaš doma? Nejde o zdravotný stav? Nemieniš si požiadať o predĺženú RD? Na to máš nárok, a zamestnávateľ Ti ju musí poskytnúť až do veku 6 rokov v prípade nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa. ;)
brčko
10.10.08,10:45
Dobrý večer,

potrebovala by som poradiť v nasledujúcich veciach.
V marci 2009 mi končí rodičovská dovolenka, keďže syn nenastupuje do materskej škôlky, rozhodla som sa, že by som od apríla 2009 bola osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku.
1. Momentálne som stále v PP a potrebovala by som poradiť, čo je pre mňa "výhodnejšie": rozviazať pracovný pomer s doterajším zamestnávateľom ( predpokladám, že by pristúpil da skončenie PP dohodou ), alebo ho požiadať o neplatené voľno? Neviem dopredu ako dlho by som bola s dieťaťom doma.
2. Ak by mi zamestnávateľ poskytol neplatené voľno, aké povinnosti by z toho pre neho vyplývali?
3. Počítali by sa mi roky počas obdobia starania sa o dieťa do 6 rokov ako "odpracované" roky do dôchodku?

Vopred ďakujem za váš čas a vaše odpovede.

1. pri ukončení PP:
- je jednoduchší postup na ZP, len pôjdeš nahlásiť starostlivosť o dieťa do 6rokov a nič platiť nemusíš (v prípade poskytnutia NV vid bod.2),
- no vlastne prídeš o prácu.
- dôchodkové si musíš podla mna v oboch prípadoch vybaviť od dosiahnutia 3-och rokov sama
- nemocensky poistená ani poistená v nezamestnanosti nebudeš ani v jednom prípade
- a pre úplnosť: pre účely nároku na dovolenku nad 4 týždne sa ti ráta obdobie počas trvania PP (a teda predpokladám?, aj v prípade poskytnutia neplat.volna prac.pomer trvá). Ak by si bola ale nezamestnaná, tak obdobie starostlivosti o dieťa nad 3roky sa do odpracovaných rokov na účely nároku na dlhšiu dovolenku (nie dôchodkové poistenie) neráta. Ak máš už nárok na 5týždnov dovolenky, tak to je pre teba nedôležité.

2. musel by odvádzať za teba zdravotné poistenie aspon z minimálnej mzdy a to 4% za zamestnanca + 10% za zamestnávatela
- v ročnom zúčtovaní, ak by si nemala príjem, by bol tento preddavok vrátený ako zamestnancovi, tak zamestnávatelovi.

3. ak by si mala podanú prihlášku, tak budeš dôchodkovo poistená.
Vzhladom na to, že si nastupovala ako zamestnanec na MD cca 2-3/06 (ak tvoje dieťa bude mať 3roky 4/09), tak vtedy, pri nástupe na MD do 31.7.06 platilo pre sociálnu poistovnu ako prihláška na dôchodkové poistenie mamičky zamestnankyne oznámenie zamestnávatela o nástupe na MD, resp. RD. Takže predpokladám, že ukončením rodič.dovolenky (a to podla mna, ako v prípade ukončenia PP, tak aj v prípade poskytnutia neplateného volna) bude oznámením zamestnávatela o ukočení čerpania RD aj ukončené dôch.poistenie (no overené nemám).
Preto si zisti, ako postupovať v tvojom prípade, ak chceš mať súvislé dôch.poistenie. Či si musíš dať prihlášku so všetkými prílohami (vyhlásenie+RL dietat+ oznámenie o sporitelovi) najneskôr v den po dovršení 3-och rokov dieťaťa, a to v SP podla tvojho bydliska (pôvodnú prihlášku máš podanú v SP podla sídla zamestnávatela), alebo majú iný postup. Nech neprídeš o dni dôch.poistenia.
danka28
10.10.08,17:25
Veľmi pekne vám ďakujem za vaše odpovede. Uvidím, ako zareaguje môj zamestnávateľ na uvedené možnosti. Ešte raz, srdečná vďaka.