soso78
09.10.08,20:18
Ahojte,
chcel by som poprosiť o radu. Bývam v 50 ročnej tehlovej bytovke so zateplenou strechou a pivničnými stropmi. Situovaná je na S-Z. Systém vykurovania je vyregulovaný a na radiátoroch sú termohlavice.
Viete mi poradiť, či si máme na radiátory namontovať merače tepla?
A v akom pomere by sa mal vykonávať výpočet?
Ďakujem.:---
Orim
09.10.08,23:44
Obvykle je pomer 70:30. 70 na merače, 30 na plochu bytu. Za predpokladu, že budete mať namontované merače.

Či ich namontovať ťažko povedať záleží na tom čo za ľudia tam bývajú. Ak sa neplytvá teplom nie je to treba. Ak sa však plytvá je to lepšie s meračmi.
Ale to je len môj názor.
Lotarka
10.10.08,08:44
Nám dali merače v apríli, takže teraz sme ako "slepí". Nevieme, ako sa správajú susedia, ako regulujú, či prípadne vypínajú radiátori a teda netušíme, čo bude vo vyúčtovaní. Obávame sa vysokých nedoplatkov.

Nemáte niekto link na nejaký dobrý článok o bytovej plesni, aby sme prípadne trochu vystrašili susedov a zmiernili vypínanie radiátorov?

Ďakuje!
soso78
11.10.08,14:57
Ďakujem za vaše názory

Máme v bytovke susedov ktorý z zimnom období majú neustále otvorené vetračky. Môj názor je aby boli namontované pomerové merače, kde by bol výpočet 50:50 aby niektorý vlastníci nevypínali úplne radiatory.
Halli
11.10.08,15:59
Ďakujem za vaše názory

Máme v bytovke susedov ktorý z zimnom období majú neustále otvorené vetračky. Môj názor je aby boli namontované pomerové merače, kde by bol výpočet 50:50 aby niektorý vlastníci nevypínali úplne radiatory.

To máte ako vyregulovaný systém? :rolleyes: Alebo máš takých horkokrvných susedov, že im je teplo pri 21 stupňoch? hmmmm...a ešte aj vypíňajú radiatory? Ešte merače nemáte, tak až ich budete mať potom to rieš podľa toho ako sa budú ludia správať. Pomer rozpočítania sa dá zmeniť kedykoľvek.
Halli
12.10.08,13:42
Keď si to odsúhlasíte na schôdzi .

Samozrejme Milanko Multi-nickový :---
Elena Navrátilová
12.10.08,13:55
;)
Samozrejme Milanko Multi-nickový :---

mimotemy super nick :D;)
peton
29.11.08,16:40
Zdravím Vás kolegovci. Jedna obligátna otázka, poznáte niekto nejakú značku určeného meradla tepla? Nezaujímajú ma pomerové rozdeľovače tepla, ale určené meradlá - konkrétne značky. Ďakujem.
jurcakova
29.11.08,16:55
Neodporucam, vlastnici sa zacnu chovat "na slovensky sposob", cim trpi nielen cely konstrukcny system domu, ale hlavne penazenky niektorych.
Termostaticka hlavica je na radiatore preto, aby si nou vlastnik upravoval privod tepla podla potreby.
peton
30.11.08,11:13
Ja ich nechcem inštalovať a ani nič podobné. Len ma zaujíma, o ktoré konkrétne sa jedná, keď sa v mnohých zákonoch "ospevujú". Ešte sa mi nepodarilo nájsť určené meradlá tepla, len pomerové. Prípadný link vítaný.
zivan
30.11.08,14:00
Ja ich nechcem inštalovať a ani nič podobné. Len ma zaujíma, o ktoré konkrétne sa jedná, keď sa v mnohých zákonoch "ospevujú". Ešte sa mi nepodarilo nájsť určené meradlá tepla, len pomerové. Prípadný link vítaný.
Určené meradlá tepla samozrejme existujú od viacerých výrobcov, nie sú však spravidla určené pre meranie tepla odovzdaného vykurovacím telesom do priestoru. Ich použitie pre osadenie na vykurovacie teleso nie je vhodné z viacerých príčin :
1. technických - bolo by potrebné často merať veľmi nízke prietoky s dostatočnou presnosťou, čo je veľmi problematické
2. ekonomických - je nutné merať tri veličiny (teplotu na vstupe, teplotu na výstupe a prietok vykurovacej vody) z čoho potom merač vyhodnocuje množstvo tepla odovzdaného vykurovacím telesom. Realizovať takéto meranie je preto samozrejme mnohonásobne drahšie ako osadenie PRVN na vykurovacie teleso.
Z týchto dôvodov sa preto určené meradlá tepla montujú obvykle len na päte domu. Taktiež u novej bytovej výstavby, kde sú realizované horizontálne rozvody ÚK sú merače tepla montované aj na odbočkách do jednotlivých bytov alebo nebytových priestorov.
Pre úplnosť zopár linkov na merače tepla :
http://www.vit.sk/merace/multical401.php
http://www.sensusesaap.com/newd_item.asp?itemid=3130&categoryid=7
Halli
30.11.08,17:21
Neodporucam, vlastnici sa zacnu chovat "na slovensky sposob", cim trpi nielen cely konstrukcny system domu, ale hlavne penazenky niektorych.
Termostaticka hlavica je na radiatore preto, aby si nou vlastnik upravoval privod tepla podla potreby.


Aha tak presne podľa toho boli schválené aj merače tepla , najskôr povinné, potom odsúhlasené, potom doporučené....presne na "slovenský spôsob", ako viacero zákonov u nás :mad: Len jedno tým "slovákom" nemožno vysvetliť, a to, že teplo nešetrí merač ale VENTIL:eek: