ZUZULAZU
09.10.08,22:07
Dobry vecer,
Mam nasledovny problem: Firma A prenajala firme B stavebne stroje a uzitkove vozidlo. PHM a ostatne vydavky napr. na servis znasa firma A. V zmluve o prenajme je uvedene,ze vsetky tieto naklady znasa firma A. Je to v poriadku? Co by mala potom obsahovat faktura za prenajom? Staci text,, fakturujeme Vam za prenajom.............,alebo by som mala mat uvedene km a cenu za km?Malo by byt uvedene kolko je prenajom a kolko vedl. naklady /napr. phm,servis...../?Kto vediet v takomto pripade knihu jazd? Firma A?Mozem fakturovat pozadu napr. stvrtrocne ?
Dakujem za pomoc,asi mam v tom trosku chaos.
danushka
09.10.08,20:30
Dobry vecer,

Mam nasledovny problem: Firma A prenajala firme B stavebne stroje a uzitkove vozidlo. PHM a ostatne vydavky napr. na servis znasa firma A. V zmluve o prenajme je uvedene,ze vsetky tieto naklady znasa firma A. Je to v poriadku? v princípe je všetko v poriadku, ak sa obe strany dohodnú zmluvne... Co by mala potom obsahovat faktura za prenajom? Staci text,, fakturujeme Vam za prenajom.............,alebo by som mala mat uvedene km a cenu za km?ak sa strany A a B dohodli len na prenájme bez refakturácie vedlajších nákladov, tak strana A by mala strane B fakturovať len prenájomMalo by byt uvedene kolko je prenajom a kolko vedl. naklady /napr. phm,servis...../?Kto vediet v takomto pripade knihu jazd? knihu jázd vedie firma, ktorá si uplatňuje výdavky na nákup PHLFirma A?Mozem fakturovat pozadu napr. stvrtrocne ? ...ako sa strany A a B dohodli v zmluve ?
Dakujem za pomoc,asi mam v tom trosku chaos.

ZUZULAZU, pravdepodobne nemáte dobre spísanú zmluvu, vychádza mi z tohto, že je vyslovene pre jednu stranu výhodná a pre druhú stranu nevýhodná, respektíve nejasná. Buď by som takúto zmluvu dozmluvnila jasným dodatkom k zmluve, ak strana B nebude súhlasiť, tak takúto vypovedala a spísala úplne novú. Každá zo zmluvných strán má právo od zmluvy odstúpiť,prípadne ju vypovedať.
Ruku na srdce, ako firma A môže vedieť ako naloží firma B s predmetom prenájmu a koľko PHL a bočných výdavkov bude s predmetom prenájmu spojených? Firma A uzatvorila podľa mňa s firmou B nevýhodnú zmluvu.
ZUZULAZU
09.10.08,20:53
Dakujem.Ano,zmluva je nevyhodna aj podla mna.
Lenze firma A ma uz zauctovane vsetky phm + vedlajsie naklady / uplatnene aj v dph/ a teraz chce fakturovat prenajom spolu s tymito nakladmi. Firma B jej vlastne odovzdava mesacne vsetky bloky za phm,servis atd........
Cize kvartalne chce fakturovat prenajom napr. 5OOO,-Sk a ostatne naklady napr. 2OOO SK /podla skutocnych dokladov/.
Mne sa to tiez nepaci,ale konatelia oboch firiem na tom trvaju. Moze to tak z hladiska uctovneho a danoveho byt?Diky.
danushka
09.10.08,21:08
Dakujem.Ano,zmluva je nevyhodna aj podla mna.
Lenze firma A ma uz zauctovane vsetky phm + vedlajsie naklady / uplatnene aj v dph/ a teraz chce fakturovat prenajom spolu s tymito nakladmi. Firma B jej vlastne odovzdava mesacne vsetky bloky za phm,servis atd........
Cize kvartalne chce fakturovat prenajom napr. 5OOO,-Sk a ostatne naklady napr. 2OOO SK /podla skutocnych dokladov/.
Mne sa to tiez nepaci,ale konatelia oboch firiem na tom trvaju. Moze to tak z hladiska uctovneho a danoveho byt?Diky.
Jednoznačne by som trvala na tom, aby zmluva bola štylizovaná tak, že firma A fakturuje prenájom predmetu zmluvy a firma B si ďalšie výdavky s predmetom nájmu uplatní vo svojom účtovníctve. Prípadne by som ako prenajímateľ vyžadovala od nájomcu knihu jázd, kde preukázateľne musí sedieť spotreba PHL s ubehnutými kilometrami podľa TP motorového vozidla. Inak si nemôžete uplatňovať výdavky spojené s nákupom PHL vo svojom účtovníctve a ani DPH na vstupe.
Takéto preúčtovavanie nákladov musí byť zrejmé pre obe strany v prípade daňovej kontroly.
Pánom konateľom treba vysvetliť, že tetušky na DÚ nie sú zhovievavé za žiadnych okolností a čo môžu vyhodiť z účtovníctva, to aj vyhodia. Zmluva má byť jasná, zrozumiteľná, obe strany jej majú chápať a nemá byť pre žiadnu zo strán viac alebo menej výhodná.