zdendo
11.05.05,10:26
Ahojte.

Robim pre jednu spolocnost sprostredkovanie predaja telefonnych kariet.
Za tuto cinnost im potom raz do mesiaca fakturujem proviziu za karty, ktore od nich kupili dalsi predajcovia ktorych som ja dohodil.
Sem tam sa aj mne naskytne prilezitost predat nejake mnozstvo kariet cca 50ks naraz. Tak si kupim tych 50 kariet a hned ich aj obratom predam. Tento rok sa mi to stalo 3x.
Som povinny predat karty cez registracnu pokladnicu, alebo mozem vystavit fakturu a tu mi zakaznik zaplati v hotovosti na co mu ja vystavim prijmovy doklad?
Dakujem
evina
11.05.05,08:46
Ahojte.

Robim pre jednu spolocnost sprostredkovanie predaja telefonnych kariet.
Za tuto cinnost im potom raz do mesiaca fakturujem proviziu za karty, ktore od nich kupili dalsi predajcovia ktorych som ja dohodil.
Sem tam sa aj mne naskytne prilezitost predat nejake mnozstvo kariet cca 50ks naraz. Tak si kupim tych 50 kariet a hned ich aj obratom predam. Tento rok sa mi to stalo 3x.
Som povinny predat karty cez registracnu pokladnicu, alebo mozem vystavit fakturu a tu mi zakaznik zaplati v hotovosti na co mu ja vystavim prijmovy doklad?
Dakujem
Môžeš vystaviť faktúru a prijať úhradu na základe vystaveného príjmového dokladu.
lenkak
11.05.05,15:32
Môžeš, tak ako píše Evina.
aktark
11.05.05,15:42
Prvoradé je zistiť, či si v zmysle Vyh. č. 55 /?/ o reg. pokladniciach si povinný používať pri Tvojej činnosti ERP. Myslím však, že je to prijatie úhrady za predaný tovar v hotovosti, tak musíš. Ďalší dôležitý moment je, či v účtovníctve pri predaji tovaru máš toto účtované ako pohľadávku. Ak áno, potom to nie je prijatie úhrady za tovar v hotovosti. Avšak fa nesmie byť splatná v deň prijatia úhrady cez pokladňu v účtovníctve, t.j. vystavený PPD.
aktark
11.05.05,15:47
Ešte malý detail k ERP. Ty len tak 50 kariet môžeš predať a to "oficiálne" len na živnosť. V tom prípade musíš byť zaregistrovaný na DÚ a aj ERP musíš mať Ty na DÚ zaregistrovanú, budeš musieť mať na dokladoch z ERP aj svoje DKP /okrem iných povinných údajov/. DKP prideľuje DÚ.
zdendo
11.05.05,15:56
Mam ZL a aj tej firme fakturujem proviziu za sprostredkovanie predaja.
ondrejvla
11.05.05,16:02
Zdendo, vystavíš FA napr. 30.4.2005, príjem ti príde napr. 3.5.2005 na účet, alebo urobíš PPD ale nie v ten deň ako si fakturoval. Je len samozrejme, že to eviduješ cez pohľadávky. Ak nemáš predajňu, nemáš dôvod mať ERP, ale mal by si mať v ŽL aj túto činnosť, teda sprostredkovanie, alebo predaj tovaru, lebo ak si ich predal, stáva sa to tovarom.
zdendo
11.05.05,16:04
mam vsetko. ZL, cinnost sprostredkovanie obchodu, VO aj MO.

predajnu nemam
aktark
11.05.05,16:13
Jednoduch povedané, nič nezákonné neurobíš, ak vystavíš fa pre odberateľa v jeden deň a PPD na druhý deň. Už to nie je predaj v hotovosti, ale v knihe pohľadávok to musíš najprv účtovať. Až pri príjme peňazí akože na druhý deň to účtuješ v PD.Na to si daj pozor, aby si v inom prípade nedostal pokutu za nepoužívanie ERP! Môže však byť taký prípad, že odberateľ ak platí v hotovosti chce PPD mať vystavený v správny dátum. Potom už nič nevieš kamuflovať-ERP musíš mať.
ondrejvla
11.05.05,17:01
Jednoduch povedané, nič nezákonné neurobíš, ak vystavíš fa pre odberateľa v jeden deň a PPD na druhý deň. Už to nie je predaj v hotovosti, ale v knihe pohľadávok to musíš najprv účtovať. Až pri príjme peňazí akože na druhý deň to účtuješ v PD.Na to si daj pozor, aby si v inom prípade nedostal pokutu za nepoužívanie ERP! Môže však byť taký prípad, že odberateľ ak platí v hotovosti chce PPD mať vystavený v správny dátum. Potom už nič nevieš kamuflovať-ERP musíš mať.
Aktark, ale veď keď vystaví fa, má to zároveň aj v knihe pohľadávok! Alebo sa mýlim?! A nie je problém vystaviť fa včera a PPD dnes!
lenkak
11.05.05,17:08
Vlasti, ja súhlasím s Tebou.
ondrejvla
11.05.05,17:09
Lenka ďakujem.
evina
11.05.05,19:18
Pre úplnosť Vám napíšem časť príspevku k ERP uverejnneného v časopise Dane a účtovníctvo v praxi 4/2005, ktoré vydáva IURA EDITION.


Podľa § 1 ods. 1 výhlášky o ERP platí povinnosť používania ERP pre evidenciu tržieb z podnikania pri predaji tovaru alebo služieb. Podľa § 2. písm. c citovanej vyhlášky /vyhláška 55/1994 Z.z. v znení vyhlášky č. 735/2004 účinnej od 1.1.2005/ sa za úhradu v hotovosti nepovažuje úhrada pohľadávky.
Z uvedeného vyplýva, že prijatie peňažnej hotovosti ako úhrady pohľadávky sa nemusí evidovať cez ERP. Zvolený postup, že sa vystaví faktúra a za takto fakturovaný tovar sa prijme hotovostná úhrada, možno považovať za správny, pritom to môže byť aj úhrada v ten istý deň. Znenie vyhlášky nekladie žiadnu lehotu, napr. že úhrada by mala byť aspoň deň po vystavení faktúry. Určitý čas takýto výklad uverejnený vo FS existoval, ale to bolo pred novelou vyhlášky. Odporúčam, aby úhrada pohľadávky bola transparentne zachytená v účtovníctve, kde bude zaúčtovaná pohľadávka vydaním fa /311/6xx, res. príjem v jú/ a prijatie peňazí ako úhrada tejto pohľadávky /211/311/ Za rozhodujúce je preukázanie skutočnosti, že kupujúci dostal faktúru a príjem peňazí u predávajúceho bol preukazne zaúčtovaný voči zániku pohľadávky.

Zdendo podľa mňa tak ako píšem v príspevku 2.
Hlinkovx
12.05.05,05:41
Mám taký istý problém...
sme MO a VO s náhradnými dielmi do diesel automobilov / zákazník príde tak raz za týždeň/
šéf nechce viesť a kupovať ERP
môžem teda každému zákazníkovi vystaviť faktúru a hneď aj PPD ??
ĎAKUJEM
evina
12.05.05,05:51
Mám taký istý problém...
sme MO a VO s náhradnými dielmi do diesel automobilov / zákazník príde tak raz za týždeň/
šéf nechce viesť a kupovať ERP
môžem teda každému zákazníkovi vystaviť faktúru a hneď aj PPD ??
ĎAKUJEM
Podľa horeuvedeného od 1.1.2005 áno.
Ak budete predaj realizovať bežnou formou vystavenia faktúry. Faktúra sa zaúčtuje ako pohľadávka a kupujúci Vám poskytne hotovostnú úhradu tejto pohľadávky. Podľa § 2 písme. c/ horeuvedenej vyhlášky o ERP za úhradu v hotovosti sa nepovažuje úhrada pohľadávky.
evina
12.05.05,05:55
Ak sú tie faktúry nad 50 000,- Sk tak podľa mňa môžeš, ale ak je to na nižšie sumy, je podľa mňa povinnosť tieto hotovostné platby realizovať cez registračnú pokladnicu.
:)
Táto podmienka vôbec nesúvisí s ERP ako takými. Ja môžem vystaviť faktúru aj na 3,-SK. Podmienka, ktorú spomínaš znamená, že pri platbe v hotovosti nad 50 000 mussíš vystaviť v zmysle zákona o DPH faktúru- doklad z ERP by si nemohla použiť ako doklad na odpočítanie DPH!
petra:-)
12.05.05,06:00
Presne tak ako píšeš som to aj myslela, pretože v prípade sumy nad 50000,- nemôže DÚ vytýkať, že platba bola prijatá v hotovosti a nebola zaevidovaná cez ERP. Viem, že pred novelou bolo prezentované na školeniach, že DÚ dávajú pokuty, v prípade, že predaj aj platba bola v jeden deň a nebola evidovaná cez ERP. Neviem, ako sa to vykladá teraz po 1.1.2005.
Hlinkovx
12.05.05,06:09
Podľa horeuvedeného od 1.1.2005 áno.
Ak budete predaj realizovať bežnou formou vystavenia faktúry. Faktúra sa zaúčtuje ako pohľadávka a kupujúci Vám poskytne hotovostnú úhradu tejto pohľadávky. Podľa § 2 písme. c/ horeuvedenej vyhlášky o ERP za úhradu v hotovosti sa nepovažuje úhrada pohľadávky.EVI ..ďakujem veľmi pekne
Luna
12.05.05,06:35
Môžte mi niekto prosím Vás sem prilepiť vyhlášku o ERP.
petra:-)
12.05.05,07:48
Mám len novelu vyhlášky.
evina
12.05.05,09:38
Ak máte záujem prezrite si k tomu i príspevky /prekryli sa tieto dve témy/http://www.porada.sk/showthread.php?t=4816
zdendo
13.05.05,18:27
dik vsetky za prispevky.ste super.

a dobre to ej este v tom prispevku co pripisala evina.