dzakova
10.10.08,08:09
Prosím o radu. Firma zabezpečuje prepravu na území SR a zahraničia. Tankuje PHL na karty, ktoré vlastní fi. a tá 2x do mesiaca vyúčtuje spotrebu tankovanú PHL, napr. v Rakúsku, Nemecku..,suma je vyčíslená v EUR. Chcela by som vedieť ako správne zaúčtovať došlú fa. a ako ju následne po úhrade účtovať v peň.denníku. Úhrady sa realizujú: v štátoch mimo Slovenska v EUR a na Slovenku v Sk?
Keď som sa informovala na drsr., bolo mi napísane, že pri zaúčtovaní záväzku to evidujem ako nákup tovaru z Eu., ale ďalej neviem, či to účtujem správne.
Hlavne ma zaujíma ako to je s DPH?
Nemohla som pre to spať, či to robim spávne, prosím poradťe mi, ak máte podobný prípad!
Ďakujem
dzakova
10.10.08,13:15
Prosím, vie mi niekto poradiť, veľmi Vám ďakujem!
dzakova
13.10.08,18:21
Ešte raz prosím niekoho, kto mi odpovie na moju otázku!!!!
Dav
13.10.08,18:40
Sumu v Eurách prepočítam kurzom € v deň vystavenia faktúry, zahraničné sumy samozdaním.
dzakova
14.10.08,13:42
Ako samozdaním? Dav možeš mi to vysvetliť trošku podrobnejšie?
ďakujem
Dav
14.10.08,14:05
Faktúra z členského štátu, prepočítaná kurzom na slovenské koruny je základom dane z pridanej hodnoty. Vypočítame daň. 19%.Túto daň sme v členskom štáte nezaplatili, preto máme povinnosť na výstupe túto daň odviesť na Slovensku. Ale zároveň spĺňame podmienku na odpočítanie dane- DPH, lebo prijaté zdaniteľné plnenie použijeme na podnikanie. Presne tú istú sumu dane z pridanej hodnoty odpočítame od daňovej povinnosti. Výsledná suma samozdanenia je 0,- , nula, ale v priznaní DEPH sa musí uviesť aj na výstupe - daňová povinnosť, aj na vstupe, nárok na odpočet.
jaja99
14.10.08,14:30
Princíp samozdanenia nemôžeš uplatniť pri PHM, lebo nedochádza k nadobudnutiu tovaru z IČŠ. V tomto prípade tovar nakúpiš a začínaš ho ihneď spotrebovávať.
Na faktúre by mala byť vyčíslená kúpna cena+príslušná DPH (rakúska, nemecká, česká ...), ktorú potom žiadaš na DÚ príslušného štátu. (refundácia DPH).

Alebo Ti príde cisterna z Nemecka, v ktorej je naložená nafta? Ak áno, postujpuješ ako Ti napísala Dav.

Čo sa týka zaúčtovania, podľa znenia otázky dedukujem, že vedieš jednoduché účtovníctvo (peňažný denník) - zaúčtuješ v knihe došlých faktúr kurzom ku dňu dodania tovaru, DPH neuvádzaš v DP v SR a pri úhrade prepočítaš kurzom ku dňu úhrady do denníka - stĺpec materiál - celá suma vrátane zahraničnej DPH. Vzniknutý kurzový rozdiel zaeviduješ v knihe došlých faktúr (v denníku nie).
dzakova
14.10.08,14:44
Ďakujem jaja, tá nafta sa spotrebuje na území daného štátu, neprinesie sa na Slovensko. Žiadame o vrátenie dane. Robím to tak. Už som spokojnejšia, ďakejem.
mandula
14.10.08,18:01
ešte doplním, že v roku, keď ti zahraničnú dph vrátia, pôjde ti to do príjmov ovplyvňujúcich základ dane.