zalobaba
10.10.08,08:47
Dobrý deň,
asi to tu bolo už viackrát rozoberané, ale poprosila by som konkrétne čísla:
- konateľ SRO, bez PP, dobrovoľný platiteľ (SP a ZP, alebo ak je potrebné aj niečoho iného - dám si poradiť)....

chcem tých, ktorí sa v tom vyznajú, poprosiť o konkrétne a minimálne sumy odvodov do všetkých poisťovní.

Ďakujem veľmi pekne......
zalobaba
10.10.08,08:19
posúvam....
jaja99
10.10.08,08:31
1/ zmluva o výkone funkcie bezodplatná v sro, musí sa prihlásiť ako samoplatiteľ do ZP - mesačne si sám platí 751 SKK, sám si nemusí platiť nič do SP, ale môže sa prihlásiť ako dobrovoľne poistená osoba do SP napr len na nemocenské alebo na nemocenské+starobné alebo nemocenské+starobné+poistenie v nezamestnanosti - VZ je minimálna mzda a % podľa fondu

2/ zmluva o výkone funkcie odplatná - odvody platí 4% + 10% firma, výška odmeny 1 SKK mesačne, odvody firmy do ZP mesačne 2 SKK, sám si nemusí platiť nič do SP a ZP, ale môže sa prihlásiť ako dobrovoľne poistená osoba do SP napr len na nemocenské alebo na nemocenské+starobné alebo nemocenské+starobné+poistenie v nezamestnannosti - VZ je minimálna mzda a % podľa fondu

3/ pracovná zmluva v sro - všetky odvody ako zamestnanec, môže si dať skrátený úväzok, potom je VZ suma minimálneho VZ pomerná, t.j. platí napr. z 500 SKK/mesačne, keď má 4 hodinový 0,2 hodinový úväzok denne, odovdy sú 244 SKK/mesačne. Ďalšia výhoda, má si z čoho odpočítať daneprosté minimum, ak si nastaví strávne výšku príjmu má nárok na daňový bonus a počítajú sa mu roky do dôchodku

Osobne doporučujem tretiu verziu.
srska
10.10.08,21:35
v bode 2) sa tiež dá odrátať 8208,- Sk viď: Dane a Účtovníctvo č. 9/2008 str. 12 príklad č. 5, ak konateľ vykonáva funkciu na základe mandátnej zmluvy a ak podpíše vyhlásenie na zdanenie príjmov FO zo ZČ podľa ZDP. Platí do ZP 4%, sro do ZP 10% 855,- Sk. SP - nie, DzPFO 19%.
Ak je odmena 8550, do ZP ide 342,- Sk, odpočítateľna položka je 8208,- Sk, potom základ dane = 0 a preddavok na DzPFO = 0. Ak uplatňuje aj daňový bonus DÚ mu po štvrťroku pošle na účet za 3 mesiace 1746,- Sk (ak uplatňuje bonus na 1 dieťa)
jaja99
11.10.08,12:19
Odvody firmy do ZP 2 SKK? :confused: Inými slovami: náklady firmy 1 SKK (odmena) + 2 SKK (odvody)? :eek:

Nemalo by to byť: odvody do ZP 1 SKK konateľ + 1 SKK firma? Inými slovami: náklady firmy 1 SKK (odmena) + 1 SKK (odvody)?
Ak je to tak, potom nie je platné ani tvrdenie "sám si nemusí platiť nič do ZP". Už platí 1 SKK.

Mýlim sa?

Ak je odmena 1 SKK z toho je 14% (4+10) po zaokrúhlení 2 SKK.
Však si prepočítaj, je to tak.
Ide o extrém, ešte som nevidela, že by niekto mal odmenu 1 SKK, ale odvody z nej sú naozaj 2 SKK.:)
Tiež sa mi to nezdalo, ale Jožkovi Mihálovi verím.
jaja99
11.10.08,12:25
v bode 2) sa tiež dá odrátať 8208,- Sk viď: Dane a Účtovníctvo č. 9/2008 str. 12 príklad č. 5, ak konateľ vykonáva funkciu na základe mandátnej zmluvy a ak podpíše vyhlásenie na zdanenie príjmov FO zo ZČ podľa ZDP. Platí do ZP 4%, sro do ZP 10% 855,- Sk. SP - nie, DzPFO 19%.
Ak je odmena 8550, do ZP ide 342,- Sk, odpočítateľna položka je 8208,- Sk, potom základ dane = 0 a preddavok na DzPFO = 0. Ak uplatňuje aj daňový bonus DÚ mu po štvrťroku pošle na účet za 3 mesiace 1746,- Sk (ak uplatňuje bonus na 1 dieťa)

Áno súhlasím, ak je odmena konateľa 8550/mesačne, odvody do ZP sú 1197 (342+855)/mesačne, daň je 0 SKK a je nárok na daňový bonus. Aj tak sa dá.

Je aj "lacnejšia" verzia. :)
jaja99
11.10.08,16:53
Áno, náklady firmy sú:
1 SKK odmena konateľa
1 SKK odvod firmy do ZP
A zároveň firma zasiela 1+1 SKK do ZP a k výplate konateľovi zostáva 0 SKK.

:)
robin78
21.11.08,05:27
Rad by som sa opytal, je potrebne mat uzavretu zmluvu o vykone funkcie konatela, ked konatel je zaroven aj spolocnik a nepobera odmenu za vykon funkcie konatela? Dakujem.
robin78
24.11.08,07:06
Rad by som sa opytal, je potrebne mat uzavretu zmluvu o vykone funkcie konatela, ked konatel je zaroven aj spolocnik a nepobera odmenu za vykon funkcie konatela? Dakujem.

posuvam...
vieroslava
24.11.08,07:14
Rad by som sa opytal, je potrebne mat uzavretu zmluvu o vykone funkcie konatela, ked konatel je zaroven aj spolocnik a nepobera odmenu za vykon funkcie konatela? Dakujem.
Ak je v spoločenskej zmluve, tým pádom aj v obchodnom registri, uvedený ako spoločník a aj konateľ, nepotrebuje na výkon funkcie konateľa žiadnu zmluvu.
robin78
24.11.08,07:26
Ak je v spoločenskej zmluve, tým pádom aj v obchodnom registri, uvedený ako spoločník a aj konateľ, nepotrebuje na výkon funkcie konateľa žiadnu zmluvu.

Dakujem pekne za odpoved :)

Dost sa tu v poslednej dobe spominala ta zmluva o vykone funkcie, tak som zostal na pochybach, ci je to skutocne nutne, ked aj konatel aj spolocnik je ta ista osoba...
dedkojaro
27.11.08,18:10
Problematika "jednochlapových" s.r.o. je diskutovaná pomerne často. Ale ponúkané riešenia na optimálne priebežné financovanie životných potrieb akosi krívajú, aj keď ich odporúčajú vipovia. Konateľ, ktorý poberá odmenu, ju poberá za činnosť, ktorú vykonáva ako konateľ. A táto činnosť je uvedená v OZ a nakoniec je aj špecifikovaná vo vzorovej zmluve medzi sro a konateľom, ktorú ponúka Porada. A ak sa majiteľ a konateľ sro v jednej osobe nezamestná vo vlastnej firme, kto potom vykonáva vlastnú činnosť firmy, ktorá je uvedená v predmete podnikania? A na základe čoho má sro príjem z podnikania? Ak vynechám fígle, tak sa mi javí, že každá sro musí mať aj nejakého zamestnanca /prípadne subdodávateľa/, ktorý vykonáva reálne podnikanie. Takže vlastný dotaz - môže konateľ fakticky pracovať pre potreby sro, v jej mene a to bez pracovnej zmluvy?
Jozef Mihál
27.11.08,21:47
Práca konateľa pre s.r.o., ak je iná ako len výkon funkcie konateľa, je skutočne bez pracovnej zmluvy problematická.

Ak ale ide o konateľa ktorý je súčasne spoločníkom s.r.o., nie je potrebná pracovná zmluva, ak pre svoju s.r.o. vykonáva prácu mimo funkcie konateľa.

Citujem zo zákona 82/2005 Z.z. o nelegálnej práci, § 2 ods. 3:

"(3) Nelegálna práca je aj práca, ktorú vykonáva fyzická osoba pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom 1) a nemá s právnickou osobou alebo s fyzickou osobou, ktorá je podnikateľom, založený právny vzťah podľa osobitného predpisu. (Obchodný zákonník)"

Znamená to, že nelegálna práca nie je práca, ktorú vykonáva spoločník s.r.o. pre svoju s.r.o. - existuje právny vzťah podľa Obchodného zákonníka a to samotná skutočnosť, že je spoločníkom svojej s.r.o.
dedkojaro
28.11.08,17:36
Práca konateľa pre s.r.o., ak je iná ako len výkon funkcie konateľa, je skutočne bez pracovnej zmluvy problematická.

Ak ale ide o konateľa ktorý je súčasne spoločníkom s.r.o., nie je potrebná pracovná zmluva, ak pre svoju s.r.o. vykonáva prácu mimo funkcie konateľa.

Citujem zo zákona 82/2005 Z.z. o nelegálnej práci, § 2 ods. 3:

"(3) Nelegálna práca je aj práca, ktorú vykonáva fyzická osoba pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom 1) a nemá s právnickou osobou alebo s fyzickou osobou, ktorá je podnikateľom, založený právny vzťah podľa osobitného predpisu. (Obchodný zákonník)"

Znamená to, že nelegálna práca nie je práca, ktorú vykonáva spoločník s.r.o. pre svoju s.r.o. - existuje právny vzťah podľa Obchodného zákonníka a to samotná skutočnosť, že je spoločníkom svojej s.r.o.
Dík. Solídna odpoveď. Toho VIPa máš zaslúžene :)
katrina7
03.12.08,10:52
Prosím Vás tak mi poraďte konkrétne ako je najlepšie a "najlacnejšie" vyriešiť problém s odvodmi v s.r.o.-jednochlapovej.
Jozef Mihál
03.12.08,11:29
Konateľ má odmenu 1 Sk (0,01 €) mesačne, z nej sa platí 1+1 Sk (0,00 + 0,00 €) preddavok na zdravotné poistenie, zbytok peňazí dostáva cez podiely na zisku.

Najjednoduchšie a najmenej komplikované riešenie, sú aj "optimálnejšie" ale to je vysvetľovanie na dve strany, príďte na seminár.
katrina7
10.12.08,09:05
Na seminár je pre mňa prísť nemožné.Ale prosím Vás v prípade verzie v poslednom príspevku si tiež môže uplatňovať daňové bonusy na deti?Má ich 6,takže to nie je zanedbateľná položka.:) Ja som úplne z inej problematiky(zdravotníctvo), takže mám z tohoto dosť hlavu v smútku a potrebujem to doriešiť. Ďakujem vopred za odpoveď.
Anja111
10.12.08,09:30
Na seminár je pre mňa prísť nemožné.Ale prosím Vás v prípade verzie v poslednom príspevku si tiež môže uplatňovať daňové bonusy na deti?Má ich 6,takže to nie je zanedbateľná položka.:) Ja som úplne z inej problematiky(zdravotníctvo), takže mám z tohoto dosť hlavu v smútku a potrebujem to doriešiť. Ďakujem vopred za odpoveď.
ZDP
§ 33
Daňový bonus
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-31-5-2008-rozpracovane.html#hore)

(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom; 57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.
katrina7
16.12.08,10:51
Prosím Vás počítajú sa do tohoto príjmu aj odmeny konateľovi (že by si nevyplácal mzdu,ale len odmeny). Môže si aj v takom prípade uplatniť nárok na daňový bonus?
Tánička
30.01.09,07:37
Ak sa zamestná konateľ vo vlastnej s.r.o. na skrátený úväzok 4 hod. denne, a bude mať 3. stupeň náročnosti, môžem mu dať mesačnú mzdu: 413,70 / 8 * 4 = 206,85? Zatiaľ nemá deti, ale keby v budúcnosti mal a mal by takto vypočítanú mzdu, môže si uplatniť DB? Rátajú sa mu z takto vypočítanej mzdy odvody do SP na dôchodok? Nemá žiadne iné zamestnanie. Alebo to radšej riešiť plným úväzkom?
Ďakujem
mysimis
30.01.09,07:59
Pokiaľ sa konateľ zamestná v s.r.o. na pracovnú zmluvu, bez ohľadu na dĺžku pracovného úväzku je potrebné za neho odvádzať odvody aj do SP aj do ZP. Ak mu budeš vyplácať odmenu konateľa na základe zmluvy o výkone funkcie konateľa, v tom prípade do SP neplatíš za neho odvody. Zaplatíš len odvody do ZP. Ak splní ostatné požiadavky na priznanie DB ten môže poberať aj na základe zmluvy o výkone funkcie konateľa.
Tánička
30.01.09,08:02
On sa chce zamestnať na PP, ale ide o to, či môže mať takto vyrátanú mzdu na skrátený úväzok.
rolandik
17.02.09,19:40
Odvody firmy do ZP 2 SKK? :confused: Inými slovami: náklady firmy 1 SKK (odmena) + 2 SKK (odvody)? :eek:

Nemalo by to byť: odvody do ZP 1 SKK konateľ + 1 SKK firma? Inými slovami: náklady firmy 1 SKK (odmena) + 1 SKK (odvody)?
Ak je to tak, potom nie je platné ani tvrdenie "sám si nemusí platiť nič do ZP". Už platí 1 SKK.

Mýlim sa?
Ak mal konateľ 1SKK (odmenu) + 2 SKK (odvody) ako to treba prepočítať na €, resp. upraviť na najnižšie možné odvody do ZP od 01.01.2009?
Jozef Mihál
21.02.09,20:40
Ak bude mať konateľ odmenu 0,01 € mesačne, tak odvody do ZP, po zaokrúhlení na 2 desatinné miesta nadol, sú od 1.1.2009 presne 0,00 €.

Ergo to je súčasne návod, ako je možné v tomto štáte byť zdravotne poistený za najnižšiu možnú sumu - 0,00 € ročne. V súlade so zákonom.
Dada
23.02.09,07:55
Konateľ je v ZP prihlásený ako zamestnanec?
rolandik
23.02.09,08:17
Áno, ako zamestnanec. Z odmeny konateľa nie je stanovený minimálny VZ.