zltalienka
10.10.08,12:58
Ahojte, chcem sa spýtať, môže si konateľ s.r.o. vyplatiť k narodeninám odmenu? Bude táto odmena zdaňovaná, budú sa z nej platiť odvody. Dnes mi povedal, že to je možné (povedal, že zo soc. fondu - ale to s mi nezdá - v zákone o soc. fonde som nič také nenašla). Poradte, kde by som mala hľadať? Vďaka za odpovede.
inuš
10.10.08,19:25
pozri si § 118 Zákonníka práce. Uvedená odmena sa zdanuje, ale neplatia sa z nej odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne. Je na zamestnávateľovi, akú výšku odmeny určí. Toto nestanovuje žiadny predpis.
Jozef Mihál
12.10.08,10:54
AK má byť reč o nejakej odmene pri jubileu podľa § 118 Zákonníka práce, najskôr musí ten konateľ mať pracovnú zmluvu.

Ak dáte konateľovi, ktorý má len odmenu za výkon funkcie konateľa, dohodnutú podľa Obchodného zákonníka, naviac odmenu pri príležitosti jeho jubilea, nie je možné považovať ju za odmenu podľa § 118 Zákonníka práce a treba takúto odmenu započítať do VZ na zdravotné poistenie.
zltalienka
13.10.08,06:37
Vďaka za odpovede inuš a p. Mihál. Pozrela som si §118 Zákonníka práce, ten sa týka zamestnancov. Konateľ nemá pracovnú zmluvu, to znamená, že by z odmeny pri narodeninách mal zaplatiť ZP. čo sa tyýa SP to zaplatit nemusí? A ako je to so zdanením, je táto odmena daňovo uznaný výdavok? Platí aj konateľ z tajto odmeny daň?
ďakujem za odpovede.
zltalienka
13.10.08,09:54
... posúvam ....
Jozef Mihál
13.10.08,13:39
Do SP neplatí z ničoho nič, a je to daňovo uznaný výdavok firmy.
Jana Acsová
13.10.08,13:54
V rámci daňovej uznateľnosti by som odporučila zvážiť skutočnosť, čo zakladá povinnosť daňového subjektu k úhrade odmeny k "narodeninám" konateľa. Predpokladám aplikáciu obchodného práva a práv spoločníkov pri úprave nárokov konateľa v súvislosti s výkonom funkcie. Rovnako očakávam náročnú daňovú obhajobu ako aj dôkaznú núdzu daňového subjektu. Odporučila by som transparentné riešenie odmeny a jej nárokovateľnosť podľa obchodného práva.
zltalienka
14.10.08,06:38
Vďaka za odpovede p. Mihál a p. Acsová. Prajem pekný (aj keď u nás hmlistý) dník.
zltalienka
14.10.08,12:27
už viem, odkial to konateľ má, ukázal mi článok v novinách (trend), kde je napisané, ze "konateľ si môže vždy na narodeniny udeliť nezdanenú odmenu za životné jubileum". Naozaj sa táto odmena konateľa nezdaňuje?
Jozef Mihál
14.10.08,12:44
Na tom článku som sa podieľal a mrzí ma, že vďaka mojej nepozornosti pri autorizácií sa do článku dostal tento nezmysel.

Odmena konateľa je vždy zdaniteľný príjem.
zltalienka
14.10.08,13:05
Vďaka za odpoveď, p. Mihál.

PS. Sa mi ráta keď sa človek prizná k omylu a nevykrúca sa.