JanaKop
10.10.08,13:53
Ahojte.
Už som sa ohľadom zálohových faktúr pýtala ale ešte raz vás poprosím o radu a začnem od začiatku.
Šéf mi kázal vystaviť fa pre odberateľa za reklamu tak som ju vystavila (išla len faxom) až dodatočne som ju mala pslať a oni ju uhradili.
Potom som však zistila, že reklama sa bude poskytovať dlhšie obdobie a teda nedošlo k dodaniu služby a tak som vystavila zálohovú fatúru s rovnakým dátumom vystavenia, dodania aj splatnosti (nemám ešte program takže zrušiť pôvodnú faktúru nebol problém). Teraz mi však volala účtovníčka dodávateľa a chce aby som opravila dátum vystavenia s tým, že dát. vystavenia by bol 05.10. a dátum dodania, teda prijatia platby 08.10. - pokiaľ však viem tak FA nemôže byť vystavená pred dátumom plnenia teda 08.10.
Mám teraz vystaviť predfaktúru alebo ako to mám riešiť?
Ďakujem.
Tweety
10.10.08,11:56
Ahojte.
Už som sa ohľadom zálohových faktúr pýtala ale ešte raz vás poprosím o radu a začnem od začiatku.
Šéf mi kázal vystaviť fa pre odberateľa za reklamu tak som ju vystavila (išla len faxom) až dodatočne som ju mala pslať a oni ju uhradili.
Potom som však zistila, že reklama sa bude poskytovať dlhšie obdobie a teda nedošlo k dodaniu služby a tak som vystavila zálohovú fatúru s rovnakým dátumom vystavenia, dodania aj splatnosti (nemám ešte program takže zrušiť pôvodnú faktúru nebol problém). Teraz mi však volala účtovníčka dodávateľa a chce aby som opravila dátum vystavenia s tým, že dát. vystavenia by bol 05.10. a dátum dodania, teda prijatia platby 08.10. - pokiaľ však viem tak FA nemôže byť vystavená pred dátumom plnenia teda 08.10.
Mám teraz vystaviť predfaktúru alebo ako to mám riešiť?
Ďakujem.
Určite mala na mysli faktúru k prijatému preddavku. Ak ste ho teda prijali 8.10., tak dátum dodania je 8.10. A kedže ste prijali platbu pred samotným dodaním služby, musíte vystaviť faktúru k prijatému predavku s dph.
ZDENIELA
10.10.08,11:58
Fa zálohová - nedaňový doklad, vystaviť pred zaplatením
Prijatá platba - toto už je zdaniteľné plnenie, takže treba vystavenie zálohovej faktúry daňovej, s dátumom zdaniteľného plnenia = dátum prijatia platby.
Po ukončení služieb - celková vyúčtovacia faktúra s odrátaním zálohy
JanaKop
10.10.08,12:06
Tá zálohová faktúra ktorú som jej poslala tak bola aj s DPH a bola vystavená po prijatí platby - podľa nej nám však nemala na základe čoho platbu uhradiť - preto chce aby som tam dala skorší dátum vystavenia.
ZDENIELA
10.10.08,12:08
Tá zálohová faktúra ktorú som jej poslala tak bola aj s DPH a bola vystavená po prijatí platby - podľa nej nám však nemala na základe čoho platbu uhradiť - preto chce aby som tam dala skorší dátum vystavenia.
No tak jej ju vystav, píšeš že softver ťa pustí, tak tu nevidím problém
Tweety
10.10.08,12:10
Tá zálohová faktúra ktorú som jej poslala tak bola aj s DPH a bola vystavená po prijatí platby - podľa nej nám však nemala na základe čoho platbu uhradiť - preto chce aby som tam dala skorší dátum vystavenia.
Čiže si nevystavila predfaktúru na základe, ktorej mali platiť? Ak áno, nevadí, môžeš ju vystaviť, ale tá ani nie je podstatná, podstatná je faktúra k prijatej platbe a tú si vystavila.
JanaKop
10.10.08,12:14
Problém vidím len v tom, že nemôžem dať dátum vystavenia pred dátum prijatia platby - kôli daňovej kontrole, preto som chcela vedieť či jej mám dodatočne vystaviť ešte predfaktúru?
Tweety
10.10.08,12:15
Pozri predch. príspevok. Len akosi nerozumiem tomu, že ju nemajú, keď píšeš, že si ju vystavila predtým, ako oni zaplatili preddavok.
JanaKop
10.10.08,12:20
Oni zaplatili preddavok na základe normálnej faktúry, torú som potom zrušila kôli tomu, že k dodávke dôjde až očas nasledujúcich mesiacov
Tweety
10.10.08,12:23
Oni zaplatili preddavok na základe normálnej faktúry, torú som potom zrušila kôli tomu, že k dodávke dôjde až očas nasledujúcich mesiacov
Ak chce siloumocou predfaktúru, na základe, ktorej úhradila preddavok, tak ju vystav, ako som už písala vyššie. Len dátum na nej daj skorší, ako dátum samotného prijatia preddavku.
JanaKop
10.10.08,12:27
Ona nechce predfaktúru ale chce aby som zmenila v tej ZF dátum vystavenia, ktorý nemôžem, takže asi budem musieť vystaviť tú predfaktúru.
Ďakujem za ochotu a prajem pekný začiatok víkendu.
JanaKop
10.10.08,12:40
Onal len chcela zmeniť dátum vystavenia, ktorý zmeniť nemôžem takže asi jej budem musieť vystaviť predfaktúru.
Ďakujem pekne za ochotu a prajem pekný začiatok víkendu.
Gabi03
29.12.08,10:28
mimotemy Zdravým všetkých posviatkujúcich v práci. Snáď už sa niekomu bude chcieť robiť a mne poradiť. :o:D

V polovici roka sme zaplatili na základe zálohovej faktúry za služby, na ktoré nám následne prišla faktúra za platbu. Teraz v decembri mi prišla ďalšia faktúra, s rovnakým obsahom textu a aj sumy, ergo k úhrade je 0,- Sk. Už prvú faktúru som zaúčtovala na náklady, keďže sa jedná o poskytovanie poradenstva v priebehu celého roka.
Môžem alebo musím zaúčtovať túto druhú faktúru, keďže všetky jej sumy by bol 0,- ?:rolleyes:
m.hladka
29.12.08,10:35
A aké sú tám dátumy? Ja by som ju priložila k už zaúčtovanej fa.
Gabi03
29.12.08,10:42
A aké sú tám dátumy? Ja by som ju priložila k už zaúčtovanej fa.

V tejto novej sú decembrové dátumy a v texte, kde sa spomína tá prvá faktúra nie sú dátumy.
Čiže ty by si ju do účtovníctva nedala?
:rolleyes: Veď aj ako, keď sú tam nulové sumy. :eek::rolleyes:
azla
29.12.08,10:51
mimotemy Zdravým všetkých posviatkujúcich v práci. Snáď už sa niekomu bude chcieť robiť a mne poradiť. :o:D

V polovici roka sme zaplatili na základe zálohovej faktúry za služby, na ktoré nám následne prišla faktúra za platbu. Teraz v decembri mi prišla ďalšia faktúra, s rovnakým obsahom textu a aj sumy, ergo k úhrade je 0,- Sk. Už prvú faktúru som zaúčtovala na náklady, keďže sa jedná o poskytovanie poradenstva v priebehu celého roka.
Môžem alebo musím zaúčtovať túto druhú faktúru, keďže všetky jej sumy by bol 0,- ?:rolleyes:

Správne zálohová faktúra daňová má byť "likvidovaná iba vo výške Dph".
Je to doklad pre Dph z prijatého a plateného preddavku.
Následne až "ostrá" faktúra
1. sa zaeviduje a likviduje v plnej výške
2. pri odpočítaní zálohovej faktúry daňovej sa odminusuje už uplatnená Dph.

Až tá ostrá faktúra je faktúra za poskytnuté služby. Preto si myslím, že nemôže ostať nezaevidovaná a nezaúčtovaná.

Zalohovú fa daňovú by som opravila./ak sa ti to dá/
Ostrú by som zaevidovala a zaúčtovala v plnej výške.
Následne by som odminusovala odpočítanú daň zo zálohovej fa daňovej.
Takýto postup sa mi javí aj prehľadnejší.
Gabi03
29.12.08,11:04
Správne zálohová faktúra daňová má byť "likvidovaná iba vo výške Dph".
Je to doklad pre Dph z prijatého a plateného preddavku.
Následne až "ostrá" faktúra
1. sa zaeviduje a likviduje v plnej výške
2. pri odpočítaní zálohovej faktúry daňovej sa odminusuje už uplatnená Dph.

Až tá ostrá faktúra je faktúra za poskytnuté služby. Preto si myslím, že nemôže ostať nezaevidovaná a nezaúčtovaná.

Zalohovú fa daňovú by som opravila./ak sa ti to dá/
Ostrú by som zaevidovala a zaúčtovala v plnej výške.
Následne by som odminusovala odpočítanú daň zo zálohovej fa daňovej.
Takýto postup sa mi javí aj prehľadnejší.

Keby nebolo keby... :)
Aj keby som mohla... v tej prvej faktúre vôbec nič nenasvedčovalo tomu, že by to bola iba vyúčtovacia faktúra za platbu a nie aj za služby.
Ale aj tak tú prvú faktúru už neviem opraviť. :(
m.hladka
29.12.08,13:41
Ak je to dobre zaúčtované, tak by som túto nulovú fa predsa len priložila k prvej zaúčtovanej fa.
Gabi03
29.12.08,13:41
Ďakujem všetkým. Asi ju len naozaj založím.
ekopo
29.12.08,13:49
Čo sa týka zálohovej FA, tak tú neúčtujem. Dôležitejší je doklad na odpočet DPH (ak sa jedná o platcu) a najdôležitejšia je tá spomínaná nulová FA. Nie je "iba" na založenie. Slúži ako doklad na celú účtovnú operáciu. Celé účtovanie je ale odvodené od možnosti sw.

pozri:

http://www.porada.sk/891905-post6.html
Gabi03
29.12.08,13:52
Čo sa týka zálohovej FA, tak tú neúčtujem. Dôležitejší je doklad na odpočet DPH (ak sa jedná o platcu) a najdôležitejšia je tá spomínaná nulová FA. Nie je "iba" na založenie. Slúži ako doklad na celú účtovnú operáciu. Celé účtovanie je ale odvodené od možnosti sw.

Správne je zvýraznené. :D
Avšak keď prišla vyúčtovacia fa na platbu, nemohla som tušiť z textu alebo hocičoho iného, že príde ďalšia faktúra. A túto fa za platbu som považovala aj na odpočet DPH aj na účtovnú (nákladovú) operáciu, keďže to zákon umožňuje. :o
ekopo
29.12.08,14:16
Správne je zvýraznené. :D
Avšak keď prišla vyúčtovacia fa na platbu, nemohla som tušiť z textu alebo hocičoho iného, že príde ďalšia faktúra. A túto fa za platbu som považovala aj na odpočet DPH aj na účtovnú (nákladovú) operáciu, keďže to zákon umožňuje. :o
Ja si zase myslím, že ak je doklad slúžiaci na odpočet DPH vystavený na základe poskytnutej / prijatej platby, tak ten nemožno zameniť za doklad slúžiaci na nákladovú operáciu ako si napísala. Týka sa výhradne DPH. Samozrejme môže byť vystavená rovno "riadna" FA, len musia byť dodržané lehoty.
A sama si napísala "vyúčtovacia fa na platbu" - čiže doklad na prijatú platbu.
Gabi03
29.12.08,14:28
Ja si zase myslím, že ak je doklad slúžiaci na odpočet DPH vystavený na základe poskytnutej / prijatej platby, tak ten nemožno zameniť za doklad slúžiaci na nákladovú operáciu ako si napísala. Týka sa výhradne DPH. Samozrejme môže byť vystavená rovno "riadna" FA, len musia byť dodržané lehoty.
A sama si napísala "vyúčtovacia fa na platbu" - čiže doklad na prijatú platbu.

Pojmy som použila pre jednoznačnosť a až po známosti tej poslednej faktúry.

Ešte raz opakujem, pri "vyúčtovacej faktúre pre DPH" som nemala vedomosť, že to je len pre vyúčtovanie DPH a že príde "riadna" faktúra.
Tweety
29.12.08,14:40
Pojmy som použila pre jednoznačnosť a až po známosti tej poslednej faktúry.

Ešte raz opakujem, pri "vyúčtovacej faktúre pre DPH" som nemala vedomosť, že to je len pre vyúčtovanie DPH a že príde "riadna" faktúra.
Faktúra za prijatú platbu, tá slúži len na odpočet dph (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html), kedže celková služba ešte nebola dodaná, do nákladov ju teda neúčtujeme. Nákladom je až samotné dodanie služby, tzv. vyúčtovacia faktúra s odpočtom už zaplatenej zálohy s dph (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html). Ak si teda účtovala do nákladov faktúru zo zaplatenej platby, nepostupovala si správne. Navrhujem opraviť účtovanie faktúry k prijatej platbe, a tzv. ďalšiu- za celkové poskyt. služieb zaúčtovať.( samozrejme s odpočtom už uplatnenej dph (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html) a zálohy).
__________________
Gabi03
29.12.08,14:43
Faktúra za platbu, tá slúži len na odpočet dph, kedže celková služba ešte nebola dodaná, do nákladov ju teda neúčtujeme. Nákladom je až samotné dodanie služby, tzv. vyúčtovacia faktúra s odpočtom už zaplatenej zálohy s dph. Ak si teda účtovala do nákladov faktúru zo zaplatenej platby, nepostupovala si správne.

:D Veríte či neveríte, ja toto všetko viem.

Aby som nevyznela, že chcem niečo potvrdiť čo nie je správne, napíšem posledný krát všetko polopate.
1. zálohová faktúra vo výške 1190 s DPH.
2. následne zaplatená zálohová faktúra v sume 1190.
3. v 6/08 obdržanie faktúry podľa zmluvy zo dňa x.5.2008 za služby 1000 + 190 = 1190
4. v 12/08 obdržanie faktúry podľa zmluvy zo dňa x.5.2008 za služby 1000 + 190 = 1190, zúčtovanie faktúrou xxxx -1000 - 190 = - 1190, k úhrade 0,-

Prosím o vaše názory najmä v bode 3 a následne v bode 4. Ďakujem. ;)

PS: V konečnom dôsledku sa tu hádame asi o to, či sa Zem točí okolo Slnka, alebo či okolo Slnka sa točí Zem. Z hľadiska dane to tak či tak patrí do jedného obdobia.
evina
29.12.08,14:54
:D Veríte či neveríte, ja toto všetko viem.

Aby som nevyznela, že chcem niečo potvrdiť čo nie je správne, napíšem posledný krát všetko polopate.
1. zálohová faktúra vo výške 1190 s DPH.
2. následne zaplatená zálohová faktúra v sume 1190.
3. v 6/08 obdržanie faktúry podľa zmluvy zo dňa x.5.2008 za služby 1000 + 190 = 1190
4. v 12/08 obdržanie faktúry podľa zmluvy zo dňa x.5.2008 za služby 1000 + 190 = 1190, zúčtovanie faktúrou xxxx -1000 - 190 = - 1190, k úhrade 0,-

Prosím o vaše názory najmä v bode 3 a následne v bode 4. Ďakujem. ;)

PS: V konečnom dôsledku sa tu hádame asi o to, či sa Zem točí okolo Slnka, alebo či okolo Slnka sa točí Zem. Z hľadiska dane to tak či tak patrí do jedného obdobia.

1. Vôbec si nemyslím, že sa tu niekto háda :) a všetci rozumejú tomu čo píšeš - a už vôbec nie čo sa okolo čoho točí. Ekopo a Tweety Ti napísali ako to má správne byť a nezáleží ani podľa toho či Ti to soft dovolí, ale ako Ti to dovolí opraviť, ale dôležité je, aby to bolo účtovne správne. Nie je ani dôležité, či si pri prvej faktúre vedela, že ide "len" o doklad pre účely DPH - to znamená z hľadiska účtovného ide stále o zálohu a teda účet 314 ale teraz to už vieš.. Nie je ani pravdou, že súhrnná faktúra /konečná/ je faktúra so samými nulami. Je to faktúra, ktorá odráža celý účtovný prípad - poskytnutie služby - odrátanie zálohy a nula je len k úhrade. Preto:
bod 3 - opraviť účtovanie faktúry v 6. mesiaci /to predsa môžeš urobiť ID aj teraz v decembri, keď si prišla na chybu - mínus z nákladového účtu a účtovať len úhradu na 314/221 a DPH podľa možností softu- nezabúdaj je to zálohová faktúra
bod 4. Zaúčtovať celú účtovnú operáciu podľa súhrnnej faktúry /a správnym účtovným dokladom/ do príslušnej nákladovej skupiny s odpočtom 314 a 343. Aj keď výsledok je ten istý....ale nezabúdaj - účtovníctvo vedieme správne, preukazateľne a tak , aby časovo a vecne súviselo ......atď. atď.

P.s. Z hľadiska dane áno, ale z hľadiska účtovného určite nie....
Gabi03
29.12.08,15:05
1. Vôbec si nemyslím, že sa tu niekto háda :) a všetci rozumejú tomu čo píšeš - a už vôbec nie čo sa okolo čoho točí. Ekopo a Tweety Ti napísali ako to má správne byť a nezáleží ani podľa toho či Ti to soft dovolí, ale ako Ti to dovolí opraviť, ale dôležité je, aby to bolo účtovne správne. Nie je ani dôležité, či si pri prvej faktúre vedela, že ide "len" o doklad pre účely DPH - to znamená z hľadiska účtovného ide stále o zálohu a teda účet 314 ale teraz to už vieš.. Nie je ani pravdou, že súhrnná faktúra /konečná/ je faktúra so samými nulami. Je to faktúra, ktorá odráža celý účtovný prípad - poskytnutie služby - odrátanie zálohy a nula je len k úhrade. Preto:
bod 3 - opraviť účtovanie faktúry v 6. mesiaci /to predsa môžeš urobiť ID aj teraz v decembri, keď si prišla na chybu - mínus z nákladového účtu a účtovať len úhradu na 314/221 a DPH podľa možností softu
- nezabúdaj je to zálohová faktúra
bod 4. Zaúčtovať celú účtovnú operáciu podľa súhrnnej faktúry /a správnym účtovným dokladom/ do príslušnej nákladovej skupiny s odpočtom 314 a 343. Aj keď výsledok je ten istý....ale nezabúdaj - účtovníctvo vedieme správne, preukazateľne a tak , aby časovo a vecne súviselo ......atď. atď.

P.s. Z hľadiska dane áno, ale z hľadiska účtovného určite nie....

Vidíš, stále to musím opakovať.
- Práveže pri tej faktúre o odpočte DPH som nevedela, že ide o odpočet DPH. :D
- moja oprava v SW by vyzerala asi takto:
v 12/08 ID - oprava doklad DF xxx - 5xx/ a 314/
v 12/08 DF - 5xx,-314/321
- tak len rozmýšľam... prišla mi ešte nejaká faktúra vôbec?! :eek::rolleyes::D:D:D
- s tým PS súhlasím

PS: tú predposlednú odrážku berte s rezervou... šak sa blíži silvester ;):D:D:D
evina
29.12.08,15:11
Vidíš, stále to musím opakovať.
- Práveže pri tej faktúre o odpočte DPH som nevedela, že ide o odpočet DPH. :D
- moja oprava v SW by vyzerala asi takto:
v 12/08 ID - oprava doklad DF xxx - 5xx/ a 314/
v 12/08 DF - 5xx,-314/321
- tak len rozmýšľam... prišla mi ešte nejaká faktúra vôbec?! :eek::rolleyes::D:D:D
- s tým PS súhlasím

PS: tú predposlednú odrážku berte s rezervou... šak sa blíži silvester ;):D:D:D

Gabi môžeš to opakovať koľko chceš :D, môže sa Ti zdať oprava smiešna, ale je to tak....Teraz v 12. mesiaci si už pochopila, že tá prvá faktúra bola len zálohová :). Predstav si len takú srandičku, že DÚ urobí krížovú kontrolu..... a bude Vám chcieť dať pokutu napr. za nesprávne vedené účtovníctvo, či to je smiešne alebo nie, ale tak ako to máš je to nesprávne účtovne...
Nemôžeš od nikoho z nás čakať, aby si nemusela urobiť smiešnu silvestrovskú opravu, že Ti budeme radiť skartovať jediný účtovný doklad k tejto účtovnej operácii, a to je práve faktúra z 12. mesiaca. Tá prvá slúžila čisto len pre účely DPH, a to, že si to nevedela z jej textu sme pochopili ....:rolleyes: ale už to vieš....
Ivetatereza
24.10.09,14:04
Ahojte.

Ja by som niekoho zbehlého chcela poprosiť o podrobný výklad : predfaktúra, faktúra na zálohu, faktúra na prijtú platbu, ostrá faktúra a aj nejaké konkrétne príklady. MOOOOC ďakujem už vopred
evina
24.10.09,15:08
Ahojte.

Ja by som niekoho zbehlého chcela poprosiť o podrobný výklad : predfaktúra, faktúra na zálohu, faktúra na prijtú platbu, ostrá faktúra a aj nejaké konkrétne príklady. MOOOOC ďakujem už vopred

proforma faktúra = predfaktúra = zálohová faktúra = faktúra na prijatú platbu, teda identické pojmy.

Ostrá faktúra je viacmenej ľudový pojem pre konečnú /zúčtovaciu faktúru, či z hľadiska účtovného ako aj hľadiska zákona o DPH/. V skutočnosti je to konečná, súhrnná faktúra z hľadiska účtovného ako aj hľadiska DPH.

Predfaktúru = zálohovú faktúru = vystavujeme bez DPH /a to všetci, či platitelia, či neplatitelia/ a žiadame ňou platbu predom, resp. zálohu na budúce poskytnuté služby, či dodaný tovar. Z hľadiska účtovného o nich neúčtujeme /je to podklad k úhrade/, z hľadiska DPH nemajú vplyv na výšku dane v zdaňovacom období.

Ak sme prijali platbu, ale ešte neuskutočnili dodávku tovaru, resp. neposkytli službu z hľadiaska účtovného sa nám nemení nič - stále máme účtovanú zálohu ako takú, ale z hľadiska DPH sme povinní do 15. dní od prijatej platby vystaviť faktúru /mylne nazývanú ostrú/ s rozpisom DPH a táto slúži pre odpočet, resp. odvedenie DPH.
Po uskutočnení dodávky, resp. poskytnutí služby vystavujeme faktúru konečnú /zúčtovaciu/, o ktorej už v účtovníctve účtujeme a zhľadiska DPH vystavíme súhrnnú faktúru podľa zákona o DPH § 72. /sú to opäť identické pojmy/.
Melnick
24.10.09,22:57
No práve som začala účtovať IIIQ DPH posledného oneskorenca a som asi :eek: . Pretože sa na 200 % stotožňujem s príspevkom od eviny, tak sa tu rozčuľujem nad zálohovou faktúrou kde je napísané : Zálohová faktúra – daňový doklad a je na nej vyčíslená aj DPH.
Moc námahy s :
1/ vystavenie zálohovej Fa
2/ vystavenie Fa na zálohu
3/ Faktúra – vyúčtovanie
si chlapci nedali. Šupli to tam všetko hneď a majú pokoj.:mad:
evina
25.10.09,09:09
No práve som začala účtovať IIIQ DPH posledného oneskorenca a som asi :eek: . Pretože sa na 200 % stotožňujem s príspevkom od eviny, tak sa tu rozčuľujem nad zálohovou faktúrou kde je napísané : Zálohová faktúra – daňový doklad a je na nej vyčíslená aj DPH.
Moc námahy s :
1/ vystavenie zálohovej Fa
2/ vystavenie Fa na zálohu
3/ Faktúra – vyúčtovanie
si chlapci nedali. Šupli to tam všetko hneď a majú pokoj.:mad:

Bohužiaľ nie sú jediní, ktorí ešte pred prijatím platby na zálohovú faktúru vyčíslujú DPH a následne aj na fakktúre po prijatí platby, čiže 2x na to isté. Aby raz neboli prekvapení ....
Ivetatereza
27.10.09,13:17
Dobrý deň.

Stále rýpem do témy zálohová fa, fa k prijatej platbe a tak pod.
Takže, vystavím 15.10.zálohovú faktúru, lebo klient prijme službu napr. 15.11. ale chce mať fa vopred. Klient uhradí zál. fa 20.10., ja mu vystavím faktúru daňovú, dátum dodania = dátum platby na účet.
1. Táto daňová je nulová faktúra? Je to tzv. faktúra na zálohu? položky v nej budú ......... /opíšte mi ich prosím/.
2. Keďže zaplatí plnú sumu, neplatí po čiastkach, pri dodaní služby 15.11. mu mám zas vyrobiť faktúru s dátumom dodania služby? Naša účtovníčka mi tvrdí, že nie, iba keby platil po čiastkach a mal by k dátumu dodania služby t.j. k 15.11.2009 ešte neuhradenú plnú sumu.
Prosím o odpoveď.:confused:
Melnick
27.10.09,15:52
Dobrý deň.

Stále rýpem do témy zálohová fa, fa k prijatej platbe a tak pod.
Takže, vystavím 15.10.zálohovú faktúru,Áno lebo klient prijme službu napr. 15.11. ale chce mať fa vopred. Klient uhradí zál. fa 20.10., ja mu vystavím faktúru daňovú, dátum dodania = dátum platby na účet.
1. Táto daňová je nulová faktúra? Nie, vo faktúre na zálohu klientovi vyčísliš DPH na sumu prijatej zálohy, čiže to čo si napísala v zálohovej faktúre teraz rozčleníš na sumu bez DPH- DPH a sumu celkom Je to tzv. faktúra na zálohu? Áno položky v nej budú ......... /opíšte mi ich prosím/.
2. Keďže zaplatí plnú sumu, neplatí po čiastkach, pri dodaní služby 15.11. mu mám zas vyrobiť faktúru s dátumom dodania služby? Naša účtovníčka mi tvrdí, že nie, iba keby platil po čiastkach a mal by k dátumu dodania služby t.j. k 15.11.2009 ešte neuhradenú plnú sumu. Po dodaní služby napíšem "ostrú" faktúru, ak som už nič nedodala výsledná suma bude "nula".
Prosím o odpoveď.:confused:

Takto to robím ja .:)
Melnick
27.10.09,16:31
Vysvetlím Ti to takto,ale nehnevaj sa na mňa :)

Jožko Mrkvička začal piecť posúchy a rozbiehal svoje veľké podnikanie:

1/ rozposlal zálohové faktúry mamke Pôstkovej, Červenej čiapočke a aj pani Čenkovej.

:o na zálohovú faktúru reagovala iba mamka Pôstková a uhradila požadovanú sumu J.Mrkvičkovi / kto by to povedal, že p. Čenková odmietne a spolu s Červenou čiapočkou hodia zálohové faktúry rovno do koša. Ale aj na to majú právo - zálohových faktúr mohli dostať niekoľko a od rôznych dodávateľov no iba oni sa rozhodnú , čo si zaplatia /

2/ Jožko Mrkvička ako správny podnikateľ po prijatí peňazí na svoj účet , vystavil mamke Pôstkovej faktúru na zálohu kde rozpísal sumu, ktorú od nej prijal na sumu bez DPH - vyčíslil DPH a napísal sumu celkom , aby si ona mohla s drahým štátom vysporiadať najkrajšiu daň - DPH

:o pretože posúchy neboli dobré, ďalšie si už mamka Pôstková nedoobjednala .

3/ Jožko Mrkvička vystavil preto mamke Pôstkovej konečnú ,ostrú, vyúčtovaciu faktúru /pre seba si ju nazvi ako chceš /kde jej vypísal cenu za tovar - vyúčtoval v nej prijatú zálohu a vyšlo mu, že mamka Pôstková zálohou uhradila všetko a on od nej už nepožaduje nič , čiže napísal tam "nulu".

mimotemyPôstková sa nemala unáhliť a skončiť obchodovanie s Mrkvičkom , neskôr tie posúchy boli výborné :D
babi2
27.10.09,16:37
Dobrý deň.

Stále rýpem do témy zálohová fa, fa k prijatej platbe a tak pod.

2. Keďže zaplatí plnú sumu, neplatí po čiastkach, pri dodaní služby 15.11. mu mám zas vyrobiť faktúru s dátumom dodania služby? Naša účtovníčka mi tvrdí, že nie, iba keby platil po čiastkach a mal by k dátumu dodania služby t.j. k 15.11.2009 ešte neuhradenú plnú sumu.
Prosím o odpoveď.:confused:

Už to tu bolo viackrát rozoberané, ak prijatie platby/aj keď len jednej/ a dodanie služby nastane v rôznych mesiacoch, vtedy treba vystaviť faktúru k prijatej platbe, ktorá je vystavená pre účely DPH a pri dodaní služby druhú faktúru, ktorá je pre účely dani z príjmu


Zákon o DPH§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku

(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42

Všimni si zvýraznené, ktoré znamená, že ak je to v jednom mesiaci tak môže vystaviť jednu faktúru, z čoho mi vychádza že ak to tak nie je tak musí vystaviť aj faktúru ďalšiu
Ivetatereza
27.10.09,16:46
A ak som faktúru na prijatú platbu nenazvala faktúra na zálohu, ale len faktúra a opísala som v nej službu, ktorú sme mu poskytli a dátum dodania som dala dátum prijatia platby? Mohla som postupovať aj takto?
Buďte prosím takí zlatí a uveďte na na pravú cestu, lebo v robote mi každý tvrdí niečo iné
M@jka
27.10.09,16:53
Podľa mňa si nemohla postupovať takto, lebo službu si mu ešte nedodala, z takej FA, ako opisuješ, by bolo zrejmé, že si poskytla službu a tá by sa Ti mala objaviť v tržbách, čo sa nestalo, ty si dostala iba zálohu.
babi2
27.10.09,16:59
A ak som faktúru na prijatú platbu nenazvala faktúra na zálohu, ale len faktúra a opísala som v nej službu, ktorú sme mu poskytli a dátum dodania som dala dátum prijatia platby? Mohla som postupovať aj takto?
Buďte prosím takí zlatí a uveďte na na pravú cestu, lebo v robote mi každý tvrdí niečo iné
Je to jedno ako to nazveš je to jednoducho faktúra daňový doklad. Treba to robiť tak ako je hore napísané. Zober si že prijmeš zálohu v decembri a dodávka bude v januári, to tak napríklad. Vyúčtovacia faktúra pre DPH musí ísť do decembra, ale čo sa týka dani z príjmu budeš to mať v nasledujúcom roku, takže vystavíš faktúru a účtuješ do výnosov nového roku. Nech Ti tvrdí kto chce čo chce, treba dodržiavať zákon.
M@jka
27.10.09,17:19
Ja to robím takto:
1./ 15.10. -vystavím zál.FA-kde napíšem napr."Vystavujem Vám zálohovú platbu za službu napr. ubytovanie " v sume napr. 119,00 € - toto ešte neúčtujem v účtovníctve
2./ 20.10. - mi klient zaplatí - zaúčtujem v účtovníctve MD 221 119,00 €
DAL 324 119,00 €
3,/ 20.10./resp.do 15 dní/ - vystavím FA k zálohe,kde doslova napíšem" vystavujem Vám daňový doklad k zálohe, prijatej dňa 20.10." v sume
základ 100,00 € DPH 19% 19,00 € Spolu: 119,00 €
zvyknem ešte celkom dole na FA napísať poznámku: Neuhrádzať!!! Hradené zálohovou platbou!!! Ak by nemal niekto v tom jasno, o aký doklad vlastne ide. A takúto FA zaúčtujem v účtovníctve takto: MD 324 19,00 €
DAL 343 19,00 €
Tých 19,00 € na DPH samozrejme odvediem na DÚ - v rámci daňového priznania. Dátum zdan.plnenia dám toho 20.10.
4./ 15.11. - keď naozaj poskytnem službu, vystavím konečnú zúčtovaciu FA, kde rozpíšem akú službu sme poskytli.. .
Službaxxx.....100,00 € 602 DAL
DPH 19% 19,00 € 343 DAL
Spolu 119,00 € 311 MD
a zároveň napíšem niekde pod rozpis DPH, zálohová platba:
Základ DPH -100,00 € DPH 19% -19,00 € spolu : - 119,00 €
k úhrade celkom : 0,00 €
Odpočítanú zálohu zaúčtujem MD 324 -19,00 €
DAL 343 - 19,00 €
a celkovú úhradu FA zaúčtujem MD 324 119,00 € DAL 311 119,00 €
čím sa mi vysporiada aj DPH, aj záloha , aj pohľadávka.
Ivetatereza
27.10.09,19:58
Tak toto je už vyjadrenie aj pre mňa blbú. Len neviem ako uspejem v robote, čím mám argumentovať, že treba urobiť faktúru ešte pri dodaní služby. Záleží mi na tom, aby to bolo všetko tak ako má byť. Chystám sa na kurz DPH, takže dúfam, že po ňom budem múdrejšia.
Melnick
27.10.09,20:03
Tak toto je už vyjadrenie aj pre mňa blbú. Len neviem ako uspejem v robote, čím mám argumentovať, že treba urobiť faktúru ešte pri dodaní služby. Záleží mi na tom, aby to bolo všetko tak ako má byť. Chystám sa na kurz DPH, takže dúfam, že po ňom budem múdrejšia.
No predsa príspevkom od M@jky
Ivetatereza
27.10.09,20:05
Tu by som sa ešte teba babi2 spýtala, keby dodanie služby a prijatá platba prebehli v jednom mesiaci, t.j 20.10 uhradia zálohovú faktúru- spravíme daňovú na prijatú platbu a dodanie služby bude 30.10. urobíme konečnú, nulovú, zúčtovaciu faktúru na dodanie služby?
Ivetatereza
27.10.09,20:10
Neviem či dobre rozumiem výrazu záloha a prijatá platba. Keď mi on uhradí plnú sumu zo zálohovej faktúry, teda uhradí plnú sumu za dodanú službu to je prijatá platba. Zálohu by som pochopila ako časť z celkovejsumy.
babi2
27.10.09,20:15
Tu by som sa ešte teba babi2 spýtala, keby dodanie služby a prijatá platba prebehli v jednom mesiaci, t.j 20.10 uhradia zálohovú faktúru- spravíme daňovú na prijatú platbu a dodanie služby bude 30.10. urobíme konečnú, nulovú, zúčtovaciu faktúru na dodanie služby?

Ak Ti v kalendárnom mesiaci vznikne daňová povinnosť prijatím platby a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré si prijala zálohu vyhotovíš jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti
babi2
27.10.09,20:18
Neviem či dobre rozumiem výrazu záloha a prijatá platba. Keď mi on uhradí plnú sumu zo zálohovej faktúry, teda uhradí plnú sumu za dodanú službu to je prijatá platba. Zálohu by som pochopila ako časť z celkovejsumy.
Prijatá platba vopred /pred dodaním tovaru, či služby/ = záloha, záloha môže byť aj 100%, záleží na dohode medzi odberateľom a dodávateľom
Ivetatereza
27.10.09,20:25
Ak som tokto urobila, že som na prijatú platbu urobila FA, ktorú som nenazvala faktúrou na zálohu, ale mám ju ako faktúru vyúčtovaciu s dátumom prijatia platby ako dátumom dodania,a sopisom dodania služby čo mám s tým urobiť?
Ivetatereza
27.10.09,20:27
Takže v tom prípade urobím faktúru nie na prijatú platbu z 20.10. nie, ale na dodanie služby s dátumom 30.10.2009? Keďže je medzi nimi 10 dňový rozdiel?
Ivetatereza
27.10.09,20:51
Celý problém je v tom, že som postupovala tak, že som vyrobila zálohovú fa, to by bolo OK, oni ju uhradili, tak som vyrobila ostrú daňovú na prijatú platbu, dátum dodania= dátum prijatia platbya ak bude služba dodaná, potom by som mala vystaviť konečnú nulovú, ak to bude v inom mesiaci ako bola prijatá platba. Dobre som pochopila? A čo v príade, ak uhradia zálohovú fa 29.10. a služba bude dodaná 2.11? Jedná sa o rozdielne mesiace.
To by bolo ešte OK. Ale mám prípad, že zaplatili na účet bez toho, že by som im vyrobila zálohovú fa, keď som to zistila, vyrobila som ostrú s dátumom dodania rovným dátumu prijatia platby, aj keď ešte nebola dodaná služba a a nazvala som ju ako dodanie služby. Tak teraz prosím raďte!
M@jka
28.10.09,19:26
Re: predfaktra - zálohová faktúra
Celý problém je v tom, že som postupovala tak, že som vyrobila zálohovú fa, to by bolo OK, oni ju uhradili, tak som vyrobila ostrú daňovú na prijatú platbu, dátum dodania= dátum prijatia platby a ak bude služba dodaná, potom by som mala vystaviť konečnú nulovú, ak to bude v inom mesiaci ako bola prijatá platba.Ostrú FA na dodanú službu musíš vystaviť vždy, nie iba vtedy ak to bude v inom mesiaci.Dodaná služba je to podstatné, čo fakturuješ a čo je tvoja tržba, bez ohľadu, či bola platená čiastočne, alebo úplne zálohovou platbou.Dobre som pochopila? A čo v príade, ak uhradia zálohovú fa 29.10. a služba bude dodaná 2.11? Jedná sa o rozdielne esiace.Veď práve, že sa jedná o rozdielne mesiace, tak tu musíš urobiť na prijatú zálohu - daňovú zálohovú FA - daňový doklad, pretože zdan.plnenie bolo v dvoch rôznych mesiacoch, podstatné nie je že prebehlo menej ako 15 dní, čo Ťa asi trochu mýli, ako vidím z Tvojho predchadz.príspevku.To by bolo ešte OK. Ale mám prípad, že zaplatili na účet bez toho, že by som im vyrobila zálohovú fa, keď som to zistila, vyrobila som ostrú s dátumom dodania rovným dátumu prijatia platby, aj keď ešte nebola dodaná služba a a nazvala som ju ako dodanie služby. Tak teraz prosím raďte!To že zaplatili a nemali zál.FA nie je problém, aj mne sa to stane, šéf sa s odberateľom dohodne, nadiktuje mu číslo účtu a peniaze prídu. Dôležité je, aby si ich Ty vedela správne priradiť a vystaviť im potom zálohovú daňovú FA, alebo na ostrej vyúčtovacej FA za službu odpočítať prijatú zálohu, v príp.zálohovej daňovej odpočítať aj DPH...Ja vystavujem aj dodatočne normálne zálohovú FA, ak som ju nemala vystavenú, lebo tak mám nastavený softvér, že mi to potom postupne ťahá aj na správne účty do HK a saldokonta a správne páruje...
http://www.porada.sk/images/statusicon/user_offline.gif http://www.porada.sk/images/buttons/report.gif (http://www.porada.sk/report.php?p=1190781)
M@jka
28.10.09,19:45
...aj keď ešte nebola dodaná služba a a nazvala som ju ako dodanie služby. Tak teraz prosím raďte! Je to chyba, nemôžeš niečo nazvať, že je to poskytnutá služba, keď to služba poskytnutá nebola, ako píšem v prísp.38. Treba to opraviť. Dohodnúť s odberateľmi v rámci možností, vymeniť FA, alebo nejako tak....
Stále v tom nemáš nejako jasno, pozri si ešte raz prísp.č.45 od Babi a uvedom si, kedy vznikla a čo je tvoja...daňová povinnosť .
Ivetatereza
29.10.09,15:53
Daňová povinnosť je mi jasná. Len mi nie je ešte jasné, aký text použiť na faktúrach. Pracujem v Oberone, uvádzam vrchný text a jednotlivé položky.
Mohlo by to byť napr takto?
1.Vrchný text v zálohovej: "Fakturujeme Vám zálohovo za službu.....
2. opísaná služba suma bez DPH.

Pri úhrade na účet vopred bez zaslanej zálohovej fa vystavím na prijatú platbu Faktúru na zálohu, text:
Vrchný text:Fakturujeme Vám prijatú platbu zo dňa...
Položka : Prijatá platba dňa .....suma s vyčíslenou dph.

3. Faktúra po úlnom dodaní služby tzv vyúčtovacia:
Vrchný text Fakturujeme Vám za: /opíšem služby dodané dňa....
Položky:
1.Prijatá záloha .....suma s vyčíslenou DPH
2. služba dodaná .....
suma na tejto fa ....0.

Po zaplatení zálohovej fa robím faktúru daňovú, tam dávam do vrchného textu:Fakturujeme vám za prijatú platbu
Položka: prijatá platba zo dňa: Systém mi vypíše zaúčtovanú zálohovú fa a ostatné položky mi nie sú jasné.

Zľutujte sa nadomnou a ešte mi prosím poraďte.
Ivetatereza
01.11.09,16:12
Daňová povinnosť je mi jasná. Len mi nie je ešte jasné, aký text použiť na faktúrach. Pracujem v Oberone, uvádzam vrchný text a jednotlivé položky.
Mohlo by to byť napr takto?
1.Vrchný text v zálohovej: "Fakturujeme Vám zálohovo za službu.....
2. opísaná služba suma bez DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-07-2009-a.html).

Pri úhrade na účet vopred bez zaslanej zálohovej fa vystavím na prijatú platbu Faktúru na zálohu, text:
Vrchný text:Fakturujeme Vám prijatú platbu zo dňa...
Položka : Prijatá platba dňa .....suma s vyčíslenou dph (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-07-2009-a.html).

3. Faktúra po úlnom dodaní služby tzv vyúčtovacia:
Vrchný text Fakturujeme Vám za: /opíšem služby dodané dňa....
Položky:
1.Prijatá záloha .....suma s vyčíslenou DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-07-2009-a.html)
2. služba dodaná .....
suma na tejto fa ....0.

Po zaplatení zálohovej fa robím faktúru daňovú, tam dávam do vrchného textu:Fakturujeme vám za prijatú platbu
Položka: prijatá platba zo dňa: Systém mi vypíše zaúčtovanú zálohovú fa a ostatné položky mi nie sú jasné.

Zľutujte sa nadomnou a ešte mi prosím poraďte.
http://www.porada.sk/images/statusicon/user_online.gif http://www.porada.sk/images/buttons/report.gif (http://www.porada.sk/report.php?p=1192683)
L-M
03.11.09,10:06
Možem Vás poprosiť o radu- presne takýto prípad mám a neviem ako to zaúčtovať - v ednoduchom účtovníctve- nerada by som to tu poplietla, ale aj tak Vás poprosím o radu.

Dňa 25.9.09- som dostala predd.fa na str.krytinu- v ten deň som ju aj zaplatila
Dńa 2.10 vystavili faktúru z predošlej predd.fa dát.dodania-28.9.09,vtedy oni prijali platbu
Krytinu dodali 23.10.2009 - vystavili faktúru s dátumom dodania 23.10.2009 s položkami, kde odrátali zálohu zo dňa 28.9.09-uviedli č.faktúry vyúčtovacej.
mimotemy podvojné účtovníctvo- prepáčte

Robím v ALFE
zaúčtovala som to takto- zaevidovala som v záväzkoch predd. fa
- zaevidovala som aj fa k prijatej platbe v plnej sume

V PD som k našej platbe priradila predd.fa- v členení bez DPH
vyúčtovaciu fa som zaúčtovala cez ID -odrátala zaplat.zálohu v rozpise DPH v 0% DPH mínusovou položkou, aby sa mi v konečnom dôsledku správne vyčíslil základ a DPH.
Ale teraz veru neviem čo s tou poslednou faktúrou??
Ja som ju len priložila k tej fa za prijatú platbu.
Usmernite ma prosím ako je to v JÚ?

Vopred ďakujem
Monika C.
18.01.10,08:05
Poradáci pomôžete mi : vystavenie zálohových FA chápem - aj DPH len mám otázku ja ju vystavujem do ČR s tým, že platba je hneď tak by som to chcela riešiť FA k prijatej zálohe . Otázka dodám k tejto FA § 43 s možnosťou odpočítanie dane a pravdaže vystavým FA bez DPH. Myslím správe - potvrdíte mi to dosť mi to súri. Ďakujem
certik
03.02.10,21:43
Ahojte, dosť sa popísalo o predfaktúrach, daňových dokladoch k predfaktúre a k riadnym faktúram. Nie je mi však jasné ako dostanem do účtovníctva na účet 343 DPH z daňového dokladu k zálohe keď túto faktúru neúčtujem. Príklad:

1. zaplatenie zálohovej faktúry : 221/324
2. vystavenie danového dokladu: bez DPH + DPH = celá suma. A tu nastáva problém pretože v podvojnom účtovníctve ked chcem vystaviť daňový doklad pýta predkontáciu (používam MoneyS3).
3. riadna fa: 311/602xx,343 a následne 324/311. Takže až tu mám zaúčtovanú DPH ale čo keď bod 2 bol napr v 9/09 a bod 3 až v 11/09.

Poraďte, mám v tom nejak nejasno.
azla
03.02.10,21:51
Ahojte, dosť sa popísalo o predfaktúrach, daňových dokladoch k predfaktúre a k riadnym faktúram. Nie je mi však jasné ako dostanem do účtovníctva na účet 343 DPH z daňového dokladu k zálohe keď túto faktúru neúčtujem. Príklad:

1. zaplatenie zálohovej faktúry : 221/324 OK...napr.119
2. vystavenie danového dokladu: bez DPH + DPH = celá suma. A tu nastáva problém pretože v podvojnom účtovníctve ked chcem vystaviť daňový doklad pýta predkontáciu (používam MoneyS3).
Zálohová fa daňová sa účtuje iba vo výške Dph.
Napr. 19,- 324xx/343...povedzme v 9/09
3. riadna fa: 311/602xx,343 a následne 324/311. Takže až tu mám zaúčtovanú DPH ale čo keď bod 2 bol napr v 9/09 a bod 3 až v 11/09.
Tak ako si uviedla,v 11/09 naučtuješ
a) 311,602,343,
b) následne tú výšku Dph, ktorú si už v 9/09 odviedla zo ZFD, teraz pri vyúčtovaní naúčtuješ opačnými znamienkami
minus 19,-....324xx/343

Poraďte, mám v tom nejak nejasno.

Odpvede v texte farebne.
certik
03.02.10,22:16
Aha, kreslím T-čka a sedí to . Len ešte podotázka, ten bod dva,teda zaúčtovanie DPH, zaúčtujem na základe ID?
A ešte jedna vec, ak mi táto situácia nastane na prelome rokov, napr. záloha zaplatená v 12/09 a dodanie služby až v roku 2010 tak budem mať zostatok na účte 324 v hodnote sumy bez DPH?
azla
04.02.10,06:49
Aha, kreslím T-čka a sedí to . Len ešte podotázka, ten bod dva,teda zaúčtovanie DPH, zaúčtujem na základe ID?
A ešte jedna vec, ak mi táto situácia nastane na prelome rokov, napr. záloha zaplatená v 12/09 a dodanie služby až v roku 2010 tak budem mať zostatok na účte 324 v hodnote sumy bez DPH?

Bod 2, zaúčtovanie Dph je na základe zálohovej faktúry daňovej (dokladu k prijatému preddavku)

Prijatú zálohu máš napr. na 324 10 (povedzme 119)...to je preddavok, ktorý potom odpočítaš od celkovej pohľadávky.

Vyúčtovanú Dph v zálohovej fa daňovej máš napr. na 324 20 (povedzme 19 )...to je už odvedená Dph zo zálohovej faktúry, ale ešte nevyúčtovaná v ostrej faktúre.
certik
04.02.10,08:22
Tak som sa to snažila urobiť priamo v programe na príklade. Ale narážam stále na problém.
Keď vystavujem daňový doklad tak musím uviesť že im fakturujem prijatú zálohu a rozpíšem napr. 100 bez DPH, 19 DPH a spolu a potom odpočítam uhradenú zálohovú fa 119. Lenže k tomuto daň.dokladu už musím uviesť predkontáciu. Píšeš že účtujem iba DPH ale na tomto doklade mám celú sumu. Neviem či je to problém softvéru alebo môj že nechápem. :eek:
Problému ako takému rozumiem len mi to proste nejde prakticky urobiť tak ako píšeš. Neviem či sa to ešte dá, ale skúsiš mi popísať ako to robíš v Tvojom softe.
Ďakujem
sybila3
10.02.10,15:02
prosím Vás zálohovú faktúru vystavujem s DPH?
zatiaľ som robila len do zahraničia a tie sú oslobodené od dph, takže by som potrebovala vedieť ako postupovať v tuzemsku. ďakujem
ekopo
10.02.10,15:18
prosím Vás zálohovú faktúru vystavujem s DPH?
zatiaľ som robila len do zahraničia a tie sú oslobodené od dph, takže by som potrebovala vedieť ako postupovať v tuzemsku. ďakujem
na zálohovej FA sa spravidla DPH neuvádza, je to väčšinou ale už konečná suma, čiže vlastne obsahuje aj hodnotu DPH
sybila3
10.02.10,15:19
takže vystavím v celkovej sume? nemám vôbec skúsenosť zo zálohovými slovenskými a dph.
ekopo
10.02.10,15:21
ano, jedna suma celková
na vyúčtovacej bude rozpísané ZD+DPH, odpočítaná zálohová faktúra, a suma k úhrade spravidla 0
sybila3
10.02.10,15:33
to bude zložitejšie, lebo hneď po dodaní zálohovej majú uhradiť 10 % sumy.
azla
10.02.10,17:18
Sybila, zálohová faktúra sa vystavuje v takej výške, v akej očakávame úhradu pred dodávkou.
Niekto žiada časť hodnoty, niekto celú...
Na zálohovej faktúre sa nevyčisľuje Dph, nie je to ešte doklad na odpočet dane.

Nerozumiem...píšeš, že to bude zložitejšie, že po dodaní zálohovej majú uhradiť 10% sumy.
Ak je dohoda, že zaplatia 10% z hodnoty dodávky, tak vystav zálohovú faktúru na hodnotu, ktorú požaduješ (10%).
sybila3
11.02.10,07:12
Aha, takže ak je celková suma s dph 8508,50, tak vystavím zálohovú faktúru na sumu 850,85? Treba tam aj uviesť, že je to 10 % z celkovej ceny?
Po úhrade vystavím ostrú s odúčtovaním zálohy na sumu úhrady? A po dodaní tovaru vystavím ďalšiu ostrú so zvyšnou sumou, ktorú uhradia celú? ďakujem
sybila3
11.02.10,09:05
nejako mi to nejde v programe vystaviť, som to skúšala v demo verzii, tak mi to bralo len zálohovú s dph, vystavila som ju v sume 10 % z celk. ceny. Je tam vyčíslený základ a celková cena. Uhradila som skúšobne cez banku sumu zál.fa. Vystavila som ostrú na sumu zálohy, čiže na tých 10 %. Keďže zálohová bola s dph, tak mi to vyúčtovalo dobre, ak som ju dala bez dph, tak stále pýtalo dph a zle mi to účtovalo. No a potom ďalšiu ostrú pri dodaní tovaru urobím len na zvyšnú sumu alebo na celkovú sumu? Lebo zálohová je uhradená ostrou a tú druhú ostrú ak by bola v celkovej sume spárujem s úhradou, ale úhradu zálohy potom nemám ako dostať z tej fa? no to som dobre domotala.
sybila3
11.02.10,10:02
a nebolo by správne, keby som vystavila zálohovú faktúru na celkovú sumu tovaru to je 8508,50, uhradia 10 %, vyúčtujem cez BU, vystavím ostrú na sumu úhrady, po dodaní tovaru, vyúčtujem zvyšnú sumu ďalšou ostrou tiež s dph, mohlo by to tak byť? Lebo fakt už čítam dva dni a mám v tom chaos. ďakujem
Gabi03
11.02.10,10:13
a nebolo by správne, keby som vystavila zálohovú faktúru na celkovú sumu tovaru to je 8508,50, uhradia 10 %, vyúčtujem cez BU, vystavím ostrú na sumu úhrady, po dodaní tovaru, vyúčtujem zvyšnú sumu ďalšou ostrou tiež s dph, mohlo by to tak byť? Lebo fakt už čítam dva dni a mám v tom chaos. ďakujem

Ja by som to urobila tak, že:
zálohov fa (715+135,85) 850,85
úhrada
vyúčtovacia fa k DPH 715+135,85=850,85, k úhrade 0
vyúčtovacia fa k službe/tovaru 7150+1358,5 = 8508,5
- (k vyúčtovacej fa) uplatnená DPH -715-135,85=-850,85; k úhrade 7657,65.

Samozrejme dosť veľa závisí aj od programu, aký používaš a ako sú takéto prípady tam spracované.
sybila3
11.02.10,10:22
mám urobenú zálohovú fa na sumu celkom 850,85 a vyčíslený základ, dph tam nie je. Napísala som text, fakturujeme Vám zálohu 10 % z celkovej ceny.
Potom vlastne budem mať dve ostré faktúry k jednej zálohovej. Takto nechám tak a potom sa ozvem, keď prijmem zálohu a budem vystavovať prvú ostrú, lebo určite mi to nejako v programe kiksne.
Na tej zálohovej môže byť vyčíslená aj dph? zatiaľ ďakujem.
Gabi03
11.02.10,10:33
mám urobenú zálohovú fa na sumu celkom 850,85 a vyčíslený základ, dph tam nie je. Napísala som text, fakturujeme Vám zálohu 10 % z celkovej ceny.
Potom vlastne budem mať dve ostré faktúry k jednej zálohovej. Takto nechám tak a potom sa ozvem, keď prijmem zálohu a budem vystavovať prvú ostrú, lebo určite mi to nejako v programe kiksne.
Na tej zálohovej môže byť vyčíslená aj dph? zatiaľ ďakujem.

Môže byť, ale nemusí. Ak nie je, je to dobré preto, lebo druhá strana by mala hneď pochopiť, že je to zálohová. Ak je vyčíslená, je to dobré preto, lebo v určitých programoch (ako v mojom) ju musím zadať už do zálohovej, z ktorej sa potom ťahá do ostrej a kvôli zaokrúhľovaniu si viem skontrolovať.
sybila3
11.02.10,10:40
No veď práve keď som skúšala, tak mi to nezaúčtovalo dobre a zistila som, že by mala byť základ+dph, len som nevedala akú sumu uviesť, či celkovú alebo len sumu úhrady, lebo do zahraničia vystavujem, tam je oslobodená od dph, takže nie je problém, ale vystavujem na celú sumu, faktúre som dala názov zálohová tak pochopia a podľa textu tiež pochopia, že je to len 10 %.Lebo oni vyslovene pýtajú zálohovú, už čakajú pri faxe, tak preto to naháňam. Robím v Money S3, už som čítala aj v príručke a tam je tiež napísané, že vystavím zálohovú s dph alebo uhradzajúci doklad z dph. Tak sa mi lepšie zdá faktúra s dph. ďakujem
Gabi03
11.02.10,10:43
No veď práve keď som skúšala, tak mi to nezaúčtovalo dobre a zistila som, že by mala byť základ+dph, len som nevedala akú sumu uviesť, či celkovú alebo len sumu úhrady, lebo do zahraničia vystavujem, tam je oslobodená od dph, takže nie je problém, ale vystavujem na celú sumu, faktúre som dala názov zálohová tak pochopia a podľa textu tiež pochopia, že je to len 10 %.Lebo oni vyslovene pýtajú zálohovú, už čakajú pri faxe, tak preto to naháňam. Robím v Money S3, už som čítala aj v príručke a tam je tiež napísané, že vystavím zálohovú s dph alebo uhradzajúci doklad z dph. Tak sa mi lepšie zdá faktúra s dph. ďakujem

Počkaj počkaj. Keď ide o službu/tovar, ktorý je oslobodený, tak aj do zálohovej musíš dať 0% DPH. Iste je tam nejaký výber na kód alebo druh pohybu pre DPH.
sybila3
11.02.10,11:11
nie, to som písala, že zo zahraničnými nemám problém, nakoľko tam nie je dph. to je OK
teraz vystavujem slovenskú. takže základ 715, dph 135,85 a celkom 850,85.
už posielam faxom, dúfam, že je to dobre.
tinnky
17.02.10,10:45
Prosim mozete mi poradit, nakolko mam v tom uz chaos :eek:

Odberatelovi som vystavila v januari predfakturu ako zalohu na pvc okna (bez dph), po tom, ako ju uhradil na ucet, som mu vystavila fakturu, kde uz dph rozpisane bolo (1.otazka - ma byt uz tato faktura nulova, alebo nie?) a druha otazka je, kedze tie okna mu este v tom obdobi dodane neboli, tak ako mu mam vystavit fakturu, co mam dat do textu? :mee:
Tweety
17.02.10,10:47
Prosim mozete mi poradit, nakolko mam v tom uz chaos :eek:

Odberatelovi som vystavila v januari predfakturu ako zalohu na pvc okna (bez dph), po tom, ako ju uhradil na ucet, som mu vystavila fakturu, kde uz dph rozpisane bolo (1.otazka - ma byt uz tato faktura nulova, alebo nie?) a druha otazka je, kedze tie okna mu este v tom obdobi dodane neboli, tak ako mu mam vystavit fakturu, co mam dat do textu? :mee:
Vystavíš mu teda len jednu faktúru k prijatej platbe s rozpisom ZD a dph, dátum dodania je dátum prijatia zálohy, kedže samotné dodanie okien nebolo uskutočnené.
evina
17.02.10,10:47
Prosim mozete mi poradit, nakolko mam v tom uz chaos :eek:

Odberatelovi som vystavila v januari predfakturu ako zalohu na pvc okna (bez dph), po tom, ako ju uhradil na ucet, som mu vystavila fakturu, kde uz dph rozpisane bolo (1.otazka - ma byt uz tato faktura nulova, alebo nie?) a druha otazka je, kedze tie okna mu este v tom obdobi dodane neboli, tak ako mu mam vystavit fakturu, co mam dat do textu? :mee:
Záloha bola v 100% výške? Kedy došlo k dodaniu okien?
tinnky
17.02.10,10:49
Ano v 100% vyske a k dodaniu okien praveze este neprislo, lebo tie dosli na sklad az vo februari a platba bola v januari.
evina
17.02.10,10:58
Ano v 100% vyske a k dodaniu okien praveze este neprislo, lebo tie dosli na sklad az vo februari a platba bola v januari.,

Čo sa týka DPH je tým situácia vyriešená. Na jednom školení Ing. Kováčiková potvrdila, že ak je záloha vystavená v 100= výške, nie je potrebné už vystavovať ďalšiu vyúčtovaciu, aby aj napríklad nedošlo 2x k odpočtu /aj napriek tomu, že som tvrdila, že zákon pri prechode tých dvoch mesiacov hovorí aj o zúčtovacej, čo práve robí problém v účtovaní, ak nie je.../. Tu však nie je vyriešené hľadisko účtovné, nakoľko faktúra vystavená na základe prijatej platby je stále faktúrou zálohovou.
Vidím tu dve možnosti /asi nebudú niektorí kvôli účtovaniu súhlasiť/, ale..... nevystavíš už zúčtovaciu faktúru a pri dodaní preúčtuješ zálohu na 602 napr. ID.

Alebo pri dodaní okien vystavíš zúčtovaciu faktúru, kde urobíš mínusom odpočet ntto i DPH zo zálohovej a na základe tejto budeš potom aj účtovať na 602. Samozrejme tento postup je OK.

Na faktúre k prijatej platbe i vyúčtovacej je samozrejme k úhrade nula.
tinnky
17.02.10,11:01
Takze, ak tomu dobre rozumiem, az ked mu dodame okna, tak mu vystavim zuctovaciu fakturu k prijatej platbe?
Tweety
17.02.10,11:03
Takze, ak tomu dobre rozumiem, az ked mu dodame okna, tak mu vystavim zuctovaciu fakturu k prijatej platbe?
Nie, nie je to tak, musíš mu do 15 dní vystaviť faktúru k prijatej platbe, na jej základe si on odpočíta nárok na uplatnenie dph a vy dph odvediete.
§ 19 Zákon o dph
(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.
evina
17.02.10,11:04
Takze, ak tomu dobre rozumiem, az ked mu dodame okna, tak mu vystavim zuctovaciu fakturu k prijatej platbe?

Nie...
Nakoľko zákon o DPH Ti káže vystaviť faktúru k prijatej platbe /daňová povinnosť dňom prijatia platby/ musela si tak spraviť a spravila. Ako som spomenula DPH je vyriešené, ale z hľadiska účtovného vedieš platbu stále na účte 324.
Ak dodáš okná, príde k dodaniu tovaru, vystavíš konečnú riadnu faktúru, t.j. Fakturujeme Vám dodávku okien ntto, DPH, ďalej bude vo faktúre odpočet DPH a ntto zo zálohy, k úhrade nula a táti je riadnou faktúrou a podkladom k účtovaniu na 602...
tinnky
17.02.10,11:14
Nie...
Nakoľko zákon o DPH Ti káže vystaviť faktúru k prijatej platbe /daňová povinnosť dňom prijatia platby/ musela si tak spraviť a spravila. Ako som spomenula DPH je vyriešené, ale z hľadiska účtovného vedieš platbu stále na účte 324.
Ak dodáš okná, príde k dodaniu tovaru, vystavíš konečnú riadnu faktúru, t.j. Fakturujeme Vám dodávku okien ntto, DPH, ďalej bude vo faktúre odpočet DPH a ntto zo zálohy, k úhrade nula a táti je riadnou faktúrou a podkladom k účtovaniu na 602...

Aha, takze mu k datumu prijatia platby vystavim fakturu, kde bude "prijatie zalohovej platby" a suma bude aj s dph a ked mu dodame tie okna, tak mu vystavim fakturu na dodanie okien s tym, ze suma bude nulova? Je potom nutne aj tie doklady okrem prvych dvoch (predfaktura vs.zuct.prij.platby) poprepajat pri vystavovani faktur?
evina
17.02.10,11:26
Aha, takze mu k datumu prijatia platby vystavim fakturu, kde bude "prijatie zalohovej platby" a suma bude aj s dph a ked mu dodame tie okna, tak mu vystavim fakturu na dodanie okien s tym, ze suma bude nulova? Je potom nutne aj tie doklady okrem prvych dvoch (predfaktura vs.zuct.prij.platby) poprepajat pri vystavovani faktur?
Tú prvú časť ako som pochopila si už urobila v januári - t.j. predfaktúra /=zálohová faktúra/. Prijala si platbu a vystavila doklad s rozpisom DPH - faktúra na základe prijatej platby.
Ten koniec urobíš po dodávke okien - riadna faktúra s odpočtom ntto a DPH z prijatej platby...

Na konečnej faktúre sa zvykne písať pri odpočte DPH to číslo faktúry, ktorú si vystavila na základe prijatej platby.
tinnky
17.02.10,11:37
No hura, chapem! Dakujem za trpezlive vysvetlovanie :)
Dorinda
20.02.10,08:37
Nie...
Nakoľko zákon o DPH Ti káže vystaviť faktúru k prijatej platbe /daňová povinnosť dňom prijatia platby/ musela si tak spraviť a spravila. Ako som spomenula DPH je vyriešené, ale z hľadiska účtovného vedieš platbu stále na účte 324.
Ak dodáš okná, príde k dodaniu tovaru, vystavíš konečnú riadnu faktúru, t.j. Fakturujeme Vám dodávku okien ntto, DPH, ďalej bude vo faktúre odpočet DPH a ntto zo zálohy, k úhrade nula a táti je riadnou faktúrou a podkladom k účtovaniu na 602...

Evina, postupujem pri vystavovani faktur a uctovani presne ako Ty, no v poslednej dobe som z okolia uctovnikov stale napadana, ze tu poslednu fakturu (podklad k uctovaniu na 602) uz nemusim vystavovat.
Konkretne sa to tyka fakturacie, ktora prechadza cez dva mesiace. Napr. Uhradena zaloha v 100% vyske v 01/2010 - vystavim fakturu na zaklade platby k odpoctu DPH, k uhrade je samozrejme vzdy 0. V 02/2010 dojde k dodaniu sluzby a vystavim fakturu ako podklad k uctovaniu 602, zviazem to s predchadzajucim dokladom a samozrejme k uhrade je opat nula. Postupujem spravne?
Ak sa toto uskutocni v priebehu jedneho kalendarneho mesiaca - vystavujem len jeden doklad. Tiez postupujem spravne?
Dakujem za odpoved.
AHA
21.02.10,10:55
Evina, postupujem pri vystavovani faktur a uctovani presne ako Ty, no v poslednej dobe som z okolia uctovnikov stale napadana, ze tu poslednu fakturu (podklad k uctovaniu na 602) uz nemusim vystavovat.
Konkretne sa to tyka fakturacie, ktora prechadza cez dva mesiace. Napr. Uhradena zaloha v 100% vyske v 01/2010 - vystavim fakturu na zaklade platby k odpoctu DPH, k uhrade je samozrejme vzdy 0. V 02/2010 dojde k dodaniu sluzby a vystavim fakturu ako podklad k uctovaniu 602, zviazem to s predchadzajucim dokladom a samozrejme k uhrade je opat nula. Postupujem spravne?
Ak sa toto uskutocni v priebehu jedneho kalendarneho mesiaca - vystavujem len jeden doklad. Tiez postupujem spravne?
Dakujem za odpoved.
To je v poriadku veď ak by ste nevystavili vyúčtovaciu faktúru tak by si odberatelia nemohli uplatniť náklad nakoľko faktúra z prijatej platby neslúži ako doklad pre náklad iba pre odpočet DPh.
evina
21.02.10,12:33
Evina, postupujem pri vystavovani faktur a uctovani presne ako Ty, no v poslednej dobe som z okolia uctovnikov stale napadana, ze tu poslednu fakturu (podklad k uctovaniu na 602) uz nemusim vystavovat.
Konkretne sa to tyka fakturacie, ktora prechadza cez dva mesiace. Napr. Uhradena zaloha v 100% vyske v 01/2010 - vystavim fakturu na zaklade platby k odpoctu DPH, k uhrade je samozrejme vzdy 0. V 02/2010 dojde k dodaniu sluzby a vystavim fakturu ako podklad k uctovaniu 602, zviazem to s predchadzajucim dokladom a samozrejme k uhrade je opat nula. Postupujem spravne?
Ak sa toto uskutocni v priebehu jedneho kalendarneho mesiaca - vystavujem len jeden doklad. Tiez postupujem spravne?
Dakujem za odpoved.

Áno, tu sa stretajú dve veci - DPH a účtovanie.
Z hľadiska DPH, ak je zálohová faktúra uhradená v 100% výške a následne na to vystavená faktúra s rozpisom DPH slúži ako doklad pre odvedenie a odpočet DPH /viď môj príspevok 80/. Tu na jednom školení Ing. Kováčiková dokonca povedala, že ani nie je žiadúce vystavovať ďalšiu faktúru, aby nedošlo k duplicitnému odpočtu. Tu končí DPH....
Z hľadiska účtovného máme stále faktúru na 324, 314 a na základe vyúčtovacej faktúry by malo byť účtované na 5 a 6 účty. Asi ak bude mať niekto 100 a viac takýchto zálohových faktúr, už po skúsenostiach v praxi by som asi účtovanie riešila ID.
Situácia okolo vystavovania faktúr na základe prijatých platieb, vystavovanie vyúčtovacích faktúr, riešenie DPH a
účtovania to je problém, s ktorým sa stretávama snáď denodenne a veľakrát ani nechápem, že po toľkých rokoch tu ten problém je...Možno narobilo všetko slovo faktúra, ktorá sa vystavuje na základe prijatej platby, resp. pár slovíčiek, ktoré by mali navyše v zákone. Problém je, že tvorcovia tvoria zákon o DPH, druhí o účtovníctve, tretí o DzP a my ich máme skĺbiť dokopy.: .
sybila3
28.02.10,13:49
firma si platí internetovú stránku, zálohovú faktúru neposielajú len výzvu na úhradu, na základe ktorej zaplatíme 42 eur. mám účtovať ako zálohu? 314/221 a potom ostrú fa 518,343/321 alebo 314?
azla
28.02.10,14:06
firma si platí internetovú stránku, zálohovú faktúru neposielajú len výzvu na úhradu, na základe ktorej zaplatíme 42 eur. mám účtovať ako zálohu? 314/221 a potom ostrú fa 518,343/321 alebo 314?

Uhradu na základe výzvy zaúčtuješ .....314/221
Vyúčtovanie služby...........................518,343/321
...a zároveň odpočítaš zálohu..............321/314
AndrejkaZ
28.02.10,20:45
Dobry den,
prosim poradi mi niekto, prisla FA, jedna polozka poplatok za domenu a druha polozka zlava z poplatku za domenu ci mozem zauctovat celu sumu so zlavou na 518/321 alebo to mam rozuctovat? Dodavatelia FA vystavili na zaklade uhrady, cize na fa je uvedena celkova fakturovana suma, preddavok a celkova ciastka na uhradu a ta je O,- kedze to uhradili skor z uctu a na zaklade toho poslali fa. Mam to rozuctovat aj s tym preddavokom alebo nemusim v tomto pripade? Dakujem za odpoved.
Timka1
28.02.10,20:49
môžeš to zaúčtovať jednou sumou, konečný dopad bude rovnaký aj keby si to dala na dve položky .....
ak tomu dobre rozumiem, platili ste na základe predfaktúry, takže úhradu si účtovala 314/221 alebo 211, došlú faktúru účtuješ 518,343/321 - ak ste plátci dph, ak nie 518/321 a hneď aj zúčtuješ zálohu a to 321/314, tým pádom budeš mať sumu na úhradu 0.
AndrejkaZ
28.02.10,21:10
môžeš to zaúčtovať jednou sumou, konečný dopad bude rovnaký aj keby si to dala na dve položky .....
ak tomu dobre rozumiem, platili ste na základe predfaktúry, takže úhradu si účtovala 314/221 alebo 211, došlú faktúru účtuješ 518,343/321 - ak ste plátci dph, ak nie 518/321 a hneď aj zúčtuješ zálohu a to 321/314, tým pádom budeš mať sumu na úhradu 0.
No praveze nemali predfakturu, pretoze domeny sa platia priamo cez internet kartou a po zaplateni vlastne poslu fa odberatelom. Preto na tejto fa rozpisali celkovu fakt. sumu, preddavok (suma ta ista ako fak. suma) a celkovu ciastku na uhradu tym padom dali nula. A nie su platcami dph. Tak co teraz ked nemali predfakturu, ako to dam, prosim ta?
Timka1
28.02.10,21:15
No praveze nemali predfakturu, pretoze domeny sa platia priamo cez internet kartou a po zaplateni vlastne poslu fa odberatelom. Preto na tejto fa rozpisali celkovu fakt. sumu, preddavok (suma ta ista ako fak. suma) a celkovu ciastku na uhradu tym padom dali nula. A nie su platcami dph. Tak co teraz ked nemali predfakturu, ako to dam, prosim ta?

nevadí, že nemali faktúru, majú doklad o úhrade, ktorý zaúčtuješ - uhradená záloha 314/221

potom následne faktúru: - 518/321 a odpočet zálohy 321/314

a budeš mať výslednú sumu v faktúre 0
AndrejkaZ
28.02.10,21:32
nevadí, že nemali faktúru, majú doklad o úhrade, ktorý zaúčtuješ - uhradená záloha 314/221

potom následne faktúru: - 518/321 a odpočet zálohy 321/314

a budeš mať výslednú sumu v faktúre 0
Ten odpocet zalohy sa robi ID, vsak? A tu 0 uz vlastne neuctujem, jasne. A prosim ta, do buducnosti pre mna, ked je teda takato fa a v nej nejaka zlava z tej objednanej veci, mozem priamo uctovat celkovu sumu fa? Zlavu si nemam vsimat? Prisla mi napr. aj od Poradcu fa so zlavou? tiez to mozem takto uctovat bez rozzuctovania zlavy?
Timka1
28.02.10,21:41
Ten odpocet zalohy sa robi ID, vsak? A tu 0 uz vlastne neuctujem, jasne. A prosim ta, do buducnosti pre mna, ked je teda takato fa a v nej nejaka zlava z tej objednanej veci, mozem priamo uctovat celkovu sumu fa? Zlavu si nemam vsimat? Prisla mi napr. aj od Poradcu fa so zlavou? tiez to mozem takto uctovat bez rozzuctovania zlavy?

odpočet zálohy robíš rovno v faktúre:
1. položka - poplatok za doménu
2. položka - odpočet zálohy

pokiaľ je nejaká zľava, ak sa týka celkovej sumy na faktúre, môžeš to účtovať ako jednu položku poníženú o zľavu alebo ako dve položky - celkovú sumu a potom aj zľavu alebo celkovú sumu ak máš možnosť zadať niekde zľavu v doklade, tak ju zadáš a soft ti automaticky prepočíta. konečný dopad je stále ten istý
AndrejkaZ
28.02.10,21:50
odpočet zálohy robíš rovno v faktúre:
1. položka - poplatok za doménu
2. položka - odpočet zálohy

pokiaľ je nejaká zľava, ak sa týka celkovej sumy na faktúre, môžeš to účtovať ako jednu položku poníženú o zľavu alebo ako dve položky - celkovú sumu a potom aj zľavu alebo celkovú sumu ak máš možnosť zadať niekde zľavu v doklade, tak ju zadáš a soft ti automaticky prepočíta. konečný dopad je stále ten istý
no teda, to ma ani nenapadlo ze priamo do fa sa to da. (ak neratam ze by som to tam napisala rukou teda). Tak dakujem velmi pekne za pre mna cenne rady.
AndrejkaZ
28.02.10,21:56
odpočet zálohy robíš rovno v faktúre:
1. položka - poplatok za doménu
2. položka - odpočet zálohy

pokiaľ je nejaká zľava, ak sa týka celkovej sumy na faktúre, môžeš to účtovať ako jednu položku poníženú o zľavu alebo ako dve položky - celkovú sumu a potom aj zľavu alebo celkovú sumu ak máš možnosť zadať niekde zľavu v doklade, tak ju zadáš a soft ti automaticky prepočíta. konečný dopad je stále ten istý
Prosim ta, aj prijate zalohy (ked nam uhradia cast) robim priamo vo vydanej fa? alebo to uz mozem ID?
Timka1
28.02.10,22:00
[QUOTE=AndrejkaZ;1317008]Prosim ta, aj prijate zalohy (ked nam uhradia cast) robim priamo vo vydanej fa? alebo to uz mozem ID?[/QUOTE

ja to robím priamo vo faktúre, kde si natiahnem zálohovú faktúru v zinkasovanej platbe, potom mám prehľad aký rozdiel ostal v zálohovej faktúre a aký je vo vyúčtovacej faktúre
AndrejkaZ
28.02.10,22:09
[QUOTE=AndrejkaZ;1317008]Prosim ta, aj prijate zalohy (ked nam uhradia cast) robim priamo vo vydanej fa? alebo to uz mozem ID?[/QUOTE

ja to robím priamo vo faktúre, kde si natiahnem zálohovú faktúru v zinkasovanej platbe, potom mám prehľad aký rozdiel ostal v zálohovej faktúre a aký je vo vyúčtovacej faktúre
Dve fa mam zauctovane ID, snad to nebude zle, co ty na to? Myslim pri prijatych zalohach.
AndrejkaZ
01.03.10,19:11
[QUOTE=AndrejkaZ;1317008]Prosim ta, aj prijate zalohy (ked nam uhradia cast) robim priamo vo vydanej fa? alebo to uz mozem ID?[/QUOTE

ja to robím priamo vo faktúre, kde si natiahnem zálohovú faktúru v zinkasovanej platbe, potom mám prehľad aký rozdiel ostal v zálohovej faktúre a aký je vo vyúčtovacej faktúre
Timka1 dakujem ti.
sybila3
02.03.10,15:39
lenže vo faktúre nemám natiahnuť čo, keď tú výzvu som nedala ako zálohovú faktúru, keď vo faktúre dám odpočet zálohy, tak sa mi tam nič nezobrazí. Keby som nechala len: výzva 314/221, faktúra 518,343/314, nemôžem to tak nechať? je to zle? nejde mi to v programe urobiť.
sybila3
02.03.10,15:45
alebo, žeby som tú výzvu zaúčtovala-zaevidovala ako zálohovú faktúru, potom by to išlo urobiť v programe. môžem?
Timka1
02.03.10,15:46
lenže vo faktúre nemám natiahnuť čo, keď tú výzvu som nedala ako zálohovú faktúru, keď vo faktúre dám odpočet zálohy, tak sa mi tam nič nezobrazí. Keby som nechala len: výzva 314/221, faktúra 518,343/314, nemôžem to tak nechať? je to zle? nejde mi to v programe urobiť.

nemusíš naťahovať do faktúry zálohovú faktúru, stačí ak dáš novú položku v faktúre - odpočet zálohy s uhradenou sumou mínusom a s predkontáciou 321/314, ty robíš v Money, tam sa to dá
sybila3
02.03.10,15:57
ale keď to tak dám len celkovú sumu, tam mi tam potom vyskakuje mínusom dphčka. no idem skúsiť ešte raz.
Timka1
02.03.10,15:58
ale keď to tak dám len celkovú sumu, tam mi tam potom vyskakuje mínusom dphčka. no idem skúsiť ešte raz.

pohraj sa s tým, dá sa to, veď aj dphačku rozúčtuj
sybila3
02.03.10,16:13
mám to takto: úhrada 314/221 42 eur.
faktúra: 518,343/321 35,29+6,71=42,-. odpočet som dala mínusom:
321,343/314 -35,29,-6,71=-42. Tým sa mi vynulovala faktúra, ale mi na nej vyskočilo, že ostáva uhradiť -42 eur, čo tam robím zle.
sybila3
02.03.10,16:38
stále mi tam chýba tá zálohová faktúra, lebo vlastne uhradená je, potom je ostrá fa a odpočet nemám z čoho urobiť, nesedí mi to.
vychádza mi to tak, že buď výzvu dám ako zálohovú faktúru, alebo nechám účtovanie 518,343/314.
azla
02.03.10,17:17
Ak je program nejako špeciálne nastavený, že musíš mať zaevidovanú zálohovú faktúru, tak si jednoducho Výzvu, zaeviduj ako Zálohovú faktúru.

(veď zálohová faktúru je výzva na úhradu)
sybila3
02.03.10,18:12
akurát hľadám, tú výzvu som nenašla, mám len zmluvu s firmou, ktorej sa platila, ale tam nie je ani suma. prišla e-mailom, nie je správne ak by som nechala 314/221 a 518,343/314?
Teraz na r. 2010 mi prišla výzva tú som vytlačila a zaevidujem ako zál.fa. ale potrebujem doriešiť min. rok, či to je veľká chyba ak by som to nechala na 314, vlastne 314 je nulová.
sybila3
03.03.10,09:16
môžem to nechať na 314, alebo je tam nutné preúčtovanie na 321, včera som to skúšala asi 2 hodiny v programe, ale stále mi tam vychádzali rozdiely.
sybila3
03.03.10,10:55
alebo potrebujem poradiť ako účtovať zálohové faktúry s dph. s tým mám problém v programe.
So zahraničnými zálohovými nemám-tam je to bez dph. ´dakujem
sybila3
03.03.10,15:18
prosím nejakú dobrú dušu aby mi s tým pomohla, niečo tam robím zle:
zálohová - evidujem s rozpísanou dph, aby mi to urobilo dobre vyúčtovanie 35,29+6,71=42.
úhrada: 314/221 - rozpísalo mi tam 35,29 6,71 a - 6,71????
Ostrá: 518,343/321: 35,29+6,71
v ostrej odpočet: 321,343/314 -35,29 a -6,71. Vo faktúre to mám dobre aj je nulová, ale zostatok 314 účtu nemám dobre a tieť 321, kde je chyba?
sybila3
03.03.10,15:49
no takže ešte som sa s tým babrala, mám to takto:
ZF evidovať 35,29 základ, 6,71 dph.
BU 314/221 35,29 6,71 a minus 6,71
FA 518,343/321 35,29 6,71
odpočet 321/314 35,29 6,71, vo faktúre mínusom a v zaúčtovaní plusom tam som mala chybu. Sedia mi dph, je tam vlastne len jeden krát v ostrej faktúre-z toho mi išla do výkazu, sedím mi účet 321 a 314 je nulová, dúfam, že je to dobre, mohol by mi to niekto pozrieť? fInak sa to v mojom programe nedá.
sato.sk
09.03.10,12:01
Dobry den,

chcem sa spytat, vystavili sme zalohovu fakturu 5.2.2010 (zalohova faktura, nebola vycislena zvlast DPH). Klient fakturu uhradil 1.3.2010 (v ramci jednej banky, cize uhrada nam prisla tiez 1.3.), pricom k tomuto datumu sme vystavili zuctovaciu fakturu s rozpisanou cenou bez DPH + DPH.

Kedze klient je mesacny platca DPH, chce aby sme mu fakturu vystavili 28.2.2010, cize este pred uhradou. Je to mozne?

My sme kvartalny platcovia DPH cize nam je to jedno.

Dakujem
certik
09.03.10,12:13
podľa mňa nemôžeš. Podľa zákona o DPH si povinný odviesť DPH dňom prijatia preddavku a to bolo 1.3.
jeso
07.05.10,05:51
Môže to byť takto ?
-platba prijatá 14.4. v sume 2300 eur 211/324
-VF na prijatú platbu - platba prijatá 14.4.v sume 2300
DPH z prijatej platby 367,23 324/343-povinnosť
- VF na dodávku 20.5.
4501 D 601
855,19 D 343-povinnosť
5356,19 MD 311
zúčtovanie prijatého preddavku
1932,77 MD 324
367,23 MD 343-povinnosť
2300 D 311
dík
adinka55
13.07.10,21:11
Dobry den,

chcem Vas poprosit o radu, lebo ja som si vymyslela taky svojsky postup na uctovanie zaloh, len neviem ci je to OK

1.Dostanem zalohovu fa 1190 - zaplatim napr. 15.5.2010, zauctujem 314/221 1190

2. Dostanem vyuct. zalohovej platby kde ZD 1000, dph 190 - zauctujem 381/321 - 1000, 343/321 - 190, ID si zuctujem hned zalohu 321/314-1190

3. Dostanem konecny doklad v inom mesiaci na tu istu sumu (dodavka)- cize fa je defacto nulova, nahodim ale kedze mam nulu - uz neuctujem, iba ID preuctujem napr. 504/381 - 1000

4. Ak nastane pripad ze mam nieco doplatit nauctujem iba rozdiel napr. 504/321 a 343/321 a znovu ID preuctujem 504/381

Obdobne postupujem aj pri odberatelskych fa - len pouzivam ucet 384.


Moze to takto byt?

Spominate tu este jednu vec, ktorej celkom dobre nerozumiem -
faktura, ktora je vystavena k zalohe - preco si nemozem ju dat do nakladov? Ako to zistim ak to tam uvedene nie je... Je vo fakture k zalohe a v konecnej fakture nieco v com je rozdiel okrem (textu samozrejme)? Na zaklade coho?


Dakujem.
evina
14.07.10,00:02
Dobry den,

chcem Vas poprosit o radu, lebo ja som si vymyslela taky svojsky postup na uctovanie zaloh, len neviem ci je to OK

1.Dostanem zalohovu fa 1190 - zaplatim napr. 15.5.2010, zauctujem 314/221 1190

2. Dostanem vyuct. zalohovej platby kde ZD 1000, dph 190 - zauctujem 381/321 - 1000, 343/321 - 190, ID si zuctujem hned zalohu 321/314-1190

3. Dostanem konecny doklad v inom mesiaci na tu istu sumu (dodavka)- cize fa je defacto nulova, nahodim ale kedze mam nulu - uz neuctujem, iba ID preuctujem napr. 504/381 - 1000

4. Ak nastane pripad ze mam nieco doplatit nauctujem iba rozdiel napr. 504/321 a 343/321 a znovu ID preuctujem 504/381

Obdobne postupujem aj pri odberatelskych fa - len pouzivam ucet 384.


Moze to takto byt?

Spominate tu este jednu vec, ktorej celkom dobre nerozumiem -
faktura, ktora je vystavena k zalohe - preco si nemozem ju dat do nakladov? Ako to zistim ak to tam uvedene nie je... Je vo fakture k zalohe a v konecnej fakture nieco v com je rozdiel okrem (textu samozrejme)? Na zaklade coho?


Dakujem.

Nie je to správny postup.
O zálohových faktúrach neúčtuješ, je to podklad pre platbu. Nevzniká Ti žiadny náklad budúcich období...Tu sa stretáva účtovný pohľad a pohľad dokladov pre účely DPH.

Dostaneš zálohovú faktúru - neúčtuješ o nej. ak ju zaplatíš, účtuješ 314/221 alebo 211. Na základe prijatej platby Ti odberateľ vystaví faktúru /doklad pre účely odpočtu a odvodu DPH/ k prijatej platbe. Táto faktúra je stále však zálohová z hľadiska účtovného, teda stále ide o účet 314 /nedošlo k plneniu/. Ak nastane dodanie a dodávateľ vystaví faktúru, t.j. došlo k účtovnému prípadu túto faktúru účtuješ už na príslušné náklady s odpočtom zálohovej faktúry. Účtovanie takýchto dokladov sa robí prostredníctvom analytiky na účte 314.
Daj si do hľadaj účtovanie zálohových faktúr napr. a nájdeš tu dosť príkladov...
mondes
06.04.11,08:26
Dobrý deň, prosím Vás, ak vystavím zálohovú faktúru v jednom mesiaci a v druhom mesiaci vystavím originál na tú istu sumu, ako to urobiť v softe, aby mi to nerátalo 2x. Môžem po vystavení ostrej faktúry zálohovú vymazať? Alebo sa dá rozčleniť že ide o zálohovú alebo ostrú fa? Pracujem v programe Alfa. Ďakujem pekne.
mondes
06.04.11,09:25
Dobrý deň, prosím Vás, ak vystavím zálohovú faktúru v jednom mesiaci a v druhom mesiaci vystavím originál na tú istu sumu, ako to urobiť v softe, aby mi to nerátalo 2x. Môžem po vystavení ostrej faktúry zálohovú vymazať? Alebo sa dá rozčleniť že ide o zálohovú alebo ostrú fa? Pracujem v programe Alfa. Ďakujem pekne.
Prosím Vás o radu. Vďaka.
emily 2
22.08.12,18:42
Potrebujem narýchlo vysvetliť ako je to v podv. uctovnictve.

Zaplatime predfakturu na kanc. nabytok. DPH sa uplatni dnom zaplatenia predfaktury a kedy ide do nakladov?
Nabytok nam dodaju pravdepodobne v septembri.

Dakujem
emily2
Tweety
22.08.12,18:57
Potrebujem narýchlo vysvetliť ako je to v podv. uctovnictve.

Zaplatime predfakturu na kanc. nabytok. DPH sa uplatni dnom zaplatenia predfaktury a kedy ide do nakladov?
Nabytok nam dodaju pravdepodobne v septembri.

Dakujem
emily2
DPh si môžete uplatniť až na základe faktúry k prijatému preddavku od dodávateľa. Do nákladov, ak vôbec( záleží na cene) pôjde až keď bude faktúra. U majetku až cez odpisy.,
emily 2
22.08.12,19:50
DPH mi je jasna, to je ako v jed. uct. Len tie náklady som si nebola ista. Jedná sa o rel. malú sumu cca 1400 € ( 14stolov po 100 € ). Ak to chceme mat v nakladoch v auguste, musi to byt dodane v auguste ? -alebo to nema suvislost... Co sa tyka podv. uct. som momentalne uplne mimo...uctovnoctvo vo firme nerobim,len potrebujeme usledovat naklady v jednotl. mesiacoch.

(Ospravedlnujem sa,ze som hned nereagovala na odpoved, ale som sa nemohla prihlasit na stranku...:)

vdaka
KEJKA
22.08.12,21:57
ano porada bola mimo prevádzky, mne hlásilo error.
Nie, v PU náklady si môžeš uplatniť, až ked ti je služba alebo tovar dodaný. teda ak stoly budete mať v septembri, tak v septembri bude náklad - 501.
Dátum platby nerozhoduje.
A k tej jasnej DPH dodám, že si sa vyjadrila zavádzajúco, lebo si spomínala, že si chceš DPH uplatniť na základe predfaktúry., resp. zálohovej faktúry....... necitujem ťa presne, ale tak sme to pochopili asi viacerí. A to je doklad, ktorým ťa dodávateľ iba vyzýva na úhradu preddavku, a sám o sebe neoprávňuje na odpočítanie DPH. Tak len toľko.
VieraM
22.08.12,22:33
ano porada bola mimo prevádzky, mne hlásilo error.
Nie, v PU náklady si môžeš uplatniť, až ked ti je služba alebo tovar dodaný. teda ak stoly budete mať v septembri, tak v septembri bude náklad - 501.
Dátum platby nerozhoduje.
A k tej jasnej DPH dodám, že si sa vyjadrila zavádzajúco, lebo si spomínala, že si chceš DPH uplatniť na základe predfaktúry., resp. zálohovej faktúry....... necitujem ťa presne, ale tak sme to pochopili asi viacerí. A to je doklad, ktorým ťa dodávateľ iba vyzýva na úhradu preddavku, a sám o sebe neoprávňuje na odpočítanie DPH. Tak len toľko.

Teda ak dostanem zálohovú faktúru - k prijatému preddavku kde je vyčíslené DPH, ja si túto DPH nemôžem uplatniť v odpočte ? Teda dodávateľ odvedie DPH ale ja si ju neuplatním.
Rozumiem tomu dobre ? Tak to som urobila chybu, ja som si DPH na základe takejto preddavkovej faktúry uplatnila do odpočtu.
Pidgey
22.08.12,23:00
pojem zalohova FA k prijatemu preddavku je nezmysel. Je iba zalohova FA a nasledne bud ostra-vyuctovacia FA, alebo ak je plnenie neskor , tak sa vystavuje doklad k prijatej platbe pre ucely DPH. Ty si myslela asi toto druhe (uz som sa tusim tiez stretol s kadejakymi pomenovaniami). Ak je tam napisane nieco v zmysle doklad k prijatej platbe, vycislena DPH, poziadal by som dodavatela o opravu textu zo zalohovej FA iba na FA, ak by sa mi s nim nepodarilo dohodnut, tak by som sa asi na to vykaslal, a to slovo zalohova jednoducho skrtol(co netvrdim ze je idealne...).
VieraM
22.08.12,23:28
pojem zalohova FA k prijatemu preddavku je nezmysel. Je iba zalohova FA a nasledne bud ostra-vyuctovacia FA, alebo ak je plnenie neskor , tak sa vystavuje doklad k prijatej platbe pre ucely DPH. Ty si myslela asi toto druhe (uz som sa tusim tiez stretol s kadejakymi pomenovaniami). Ak je tam napisane nieco v zmysle doklad k prijatej platbe, vycislena DPH, poziadal by som dodavatela o opravu textu zo zalohovej FA iba na FA, ak by sa mi s nim nepodarilo dohodnut, tak by som sa asi na to vykaslal, a to slovo zalohova jednoducho skrtol(co netvrdim ze je idealne...).

áno zle som sa vyjadrila. Mne ide ale to, či si môžem odpočítať z takejto faktúry DPH.
Mám faktúru - kde je text fakturujeme vám preddavok na dodávku materiálu - suma bez DPH, + DPH = suma celkom
KEJKA
23.08.12,06:25
áno zle som sa vyjadrila. Mne ide ale to, či si môžem odpočítať z takejto faktúry DPH.
Mám faktúru - kde je text fakturujeme vám preddavok na dodávku materiálu - suma bez DPH, + DPH = suma celkom
tak nie je jaasné, či si sa iba zle vyjadrila, alebo máš zlý doklad? lebo si písala, že s DPH ti to je jasné.
1. zálohova=výzva k úhrade.........tam by ani DPH nemala byť, ale aj ked je, na odpočítanie DPH nestačí
2. uhradíš, platba prejde v ten deň, alebo o dvadtri dni........
3. na základe prijatia platby dodávateľ vystaví faktúru pre odpočítanie dane, tam je dátum vystavenia=deňprijatia platby, splatnoť tá istá, prípadne vystaví do 15 dní ale uvedie dátum prijatia platby ako deň dodania /názvy až tak dôležité nie sú, ale musí byť zrejmé že je to dátum platby
.............a na základe tohto dokladu si DPH odpočítať môžeš, lebo týmto dokladom existuje dôkaz, že dodávateľ tvoju platbu prijal a odvedie DPH.
4. vlastné plnenie
5. ostrá faktúra s odpočtom zálohy.
KEJKA
23.08.12,06:26
Teda ak dostanem zálohovú faktúru - k prijatému preddavku kde je vyčíslené DPH, ja si túto DPH nemôžem uplatniť v odpočte ? Teda dodávateľ odvedie DPH ale ja si ju neuplatním.
Rozumiem tomu dobre ? Tak to som urobila chybu, ja som si DPH na základe takejto preddavkovej faktúry uplatnila do odpočtu.
môžeš, ak máš doklad k prijatému preddavku, tak samozrejme že áno.....