ZuzanaP
10.10.08,13:45
V poslednej dobe sa množia prípady, keď výzvy na zaplatenie rôzneho poistného, či už zo zdravotných alebo sociálnych poisťovní, chodia do schránok obyčajnou poštou.:eek: Je to v poriadku? Ako môže mať dotyčná inštitúcia dôkaz, že tá výzva bola aj doručená? čo si o tom myslíte?:confused:
Paula
10.10.08,12:04
kúštik mimotemy si myslím ja skôr to, že ak aj pošlem ja niečo inštitúciam doporučene, že nemám žiaden dôkaz, čo som im vlastne poslala. :confused: Ustrážim si akurát nejaký dátum a ten nedokazuje obsah poslaného.
willma
10.10.08,12:40
nooo, ja mámvo zvyku dôležité veci posielať s doručenkou a do toho tenučkého riadku napíšem čo obálka obsahuje. A na listy od inštitúcií aj spoločností buď reagujem alebo nereagujem, ako sa mi to hodí. Tiež si myslím, že výzvy na úhradu akýchkoľvek financií by mali posielať doporučene. V prípade takej zásielky samozrejme reagujem vždy.
Chobot
10.10.08,12:43
V poslednej dobe sa množia prípady, keď výzvy na zaplatenie rôzneho poistného, či už zo zdravotných alebo sociálnych poisťovní, chodia do schránok obyčajnou poštou.:eek: Je to v poriadku? Ako môže mať dotyčná inštitúcia dôkaz, že tá výzva bola aj doručená? čo si o tom myslíte?:confused:

Môžem ti povedať z pohľadu našej firmy - sme poisťovňa a mesačne posielame výzvy na neuhradené poistné v počte 1000 - 3000 kusov. Keď to pošleme obyčajnou poštou, tak to stojí x10 Sk, keby sme to posielali doporučene, tak by to stálo dvaapolkrát toľko. Tak si to firma ako soc. poisťovňa alebo zdravotné poisťovne dobre rozmyslia, či má význam taký prepych posielať to doporučene. A to v 90% len preto, lebo ľudia sú lajdáci a neplnia si svoje povinnosti!:mad:

A mnohí aj tak reagujú tak, že im to nebolo doručené. Zaujímavé je, že všetká ostatná korešpondencia im doručená bola!
willma
11.10.08,06:09
pokusim sa ti trošku oponovať ako som sa vyššie priznala tiež niekedy nereagujem na takéto výzvy, resp. zaplatím istinu a hotovo. Ale stalo sa mi, že v priebehu týždňa išli na moju adresu dve obyčajné zásielky, obe boli rovnako napísané a adresované. Prvá došla bez problémov a tá druhá sa vrátila odosielateľovi vraj Adresát neznámy. Takže naozaj je niekedy to, že ostatné zásielky chodia dosť diskutabilné.
Melnick
11.10.08,06:39
Môžem ti povedať z pohľadu našej firmy - sme poisťovňa a mesačne posielame výzvy na neuhradené poistné v počte 1000 - 3000 kusov. Keď to pošleme obyčajnou poštou, tak to stojí x10 Sk, keby sme to posielali doporučene, tak by to stálo dvaapolkrát toľko. Tak si to firma ako soc. poisťovňa alebo zdravotné poisťovne dobre rozmyslia, či má význam taký prepych posielať to doporučene. A to v 90% len preto, lebo ľudia sú lajdáci a neplnia si svoje povinnosti!:mad:

A mnohí aj tak reagujú tak, že im to nebolo doručené. Zaujímavé je, že všetká ostatná korešpondencia im doručená bola!
A čo v prípade, že ja mám uhradené všetko a včas a aj napriek tomu mi príde upomienka, ktorá mi iba zdvihne adrenalín v tele ? A druhýkrát mi ho zdvihne keď inštitúcia ,ktorá "ZBYTOČNE " vyhodila SKK na poštovnom ,žiada odo mňa ,aby som jej JA ZA MOJE PENIAZE PREFOTILA DOKLAD o zaplatení . Mám snáď ja znášať takéto prešľapy, aj keď ide iba o 2 SKK za prefotenie ??? A vlastne ešte ma oberú aj na poštovnom. A vzhľadom k tomu, že nič neposielam obyčajnou poštou ,tak sa mi to sakra predraží .
Chobot
11.10.08,07:27
A čo v prípade, že ja mám uhradené všetko a včas a aj napriek tomu mi príde upomienka, ktorá mi iba zdvihne adrenalín v tele ? A druhýkrát mi ho zdvihne keď inštitúcia ,ktorá "ZBYTOČNE " vyhodila SKK na poštovnom ,žiada odo mňa ,aby som jej JA ZA MOJE PENIAZE PREFOTILA DOKLAD o zaplatení . Mám snáď ja znášať takéto prešľapy, aj keď ide iba o 2 SKK za prefotenie ??? A vlastne ešte ma oberú aj na poštovnom. A vzhľadom k tomu, že nič neposielam obyčajnou poštou ,tak sa mi to sakra predraží .

Netreba dvíhať adrenalín v tele, tá výzva neznamená, že niekto tvrdí, že si neplatič. Vidím u nás, že ľudia to berú veľmi osobne, keď príde upomienka, ako keby sme ich rovno obvinili z trestného činu. :D

Budem teraz písať za našu poisťovňu, lebo upomienkovacie systémy iných firiem nepoznám a neviem, ako fungujú. U nás je to skoro všetko zautomatizované - od spárovania položiek, vygenerovania dlžných súm až po vytlačenie upomienky. Ak raz firma zašle upomienku, tak len vo veľmi malom percente je to bezdôvodné. Netvrdím, že kient peniaze neposlal, ale nestačí len poslať "niekam" peniaze. To, že prišla upomienka znamená, že peniaze neprišli tam, kam mali. A preto treba hľadať príčinu, prečo tam neprišli.

Mali sme kopec prípadov, kedy klient síce platil, ale pri platbe robil niečo zle. Najčastejšie uvedú zlý variabilný symbol - vtedy nie je možné automaticky priradiť platbu k poistke. Keď volajú, rozčuľujú sa, že "veď tie peniaze máte na účte, tak si to spárujte!" Áno, je tam tá suma, napr. 1024 SKK, ale je tam 150 takýchto súm nespárovaných. A odkiaľ má ten referent, ktorý potom ručne sa snaží spárovať položku, vedieť, že ktorá komu patrí.

Preto prvým krokom je - vypýtať si platobný doklad. Z neho sa dajú vyčítať údaje potrebné pre spárovanie a zároveň sa klientovi doporučí, čo má nabudúce uvádzať a je po probléme. Žiadne hádky ani obviňovania.

ALebo dôvodom býva aj to, že platba je splatná 1. v mesiaci, ale oni si to v pohode posielajú v priebehu mesiaca. V určitý deň sa vygenerujú výzvy a zašlú a ak klient zaplatí v čase medzi zaslaním výzvy a dňom kedy sa u doručí, tak z jeho pohľadu je to v poriadku, lebo on zaplatil. Vtedy je výzva bezpredmetná. Ale zaplatil neskoro a to sa môže opakovať každý mesiac.

Mne keď príde upomienka, že som niečo nezaplatil, tak sa snažím zistiť, kde nastala chyba.