JanaF
11.05.05,12:39
Dobry den, chcela by som sa poradit ohladom toho, ak si zamestnanec vezme vo firme neplatene volno, ktore mu schvalia na 1 rok, ako je to s odvodmi. Je zamestnanec povinny nieco niekde hlasit, alebo to musi urobit firma. A ako je to s dovolenkou, ktoru nevycerpal? Ma narok iba na dovolenku za odpracovane dni, alebo na cely vymer? Dakujem.
endrju
11.05.05,17:00
Dovolenka:

nárok závisí od toho koľko stihne odpracovať v kalendárnom roku.

Ak stihne odpracovať za celý rok menej ako 60 dní má nárok na 1/12 za každých 22 odpracovaných dní.
Ak stihne odpracovať za celý rok 60 dní, má nárok na "celý" výmer, ktorý sa však kráti podľa pravidla:
prvých 100 dní - 1/12 z ročného nároku
každých ďaľších celých 22 dní - ďalšia 1/12 z nároku.
"Celý" výmer je 4 alebo 5 týždňov (podľa započítaných rokov) ak pracovný pomer trvá celý rok.Ak pracovný pomer netrvá celý rok je "celý" výmer toľko dvanástin ročného nároku koľko ucelených mesiacov trvá pracovný pomer.
Niekoľko príkladov je možné nájsť aj na tejto stránke v témach, ktoré sú schované za kľúčovým slovom "dovolenka". Stačí sa trochu pohrať s "Hľadať"
anto
11.05.05,17:04
Pokiaľ je v pracovnom pomere, tak odvody za neho platí firma, aj keď nemá príjema má neplatené voľno.Výška odvodov je z vymeriavacieho základu, to je minimálna mzda. Lepšie bude, ak ho firma odhlási z SP a zo ZP a potom nech si platí sám.
vladan
11.05.05,17:05
Pokiaľ je v pracovnom pomere, tak odvody za neho platí firma, aj keď nemá príjema má neplatené voľno.Výška odvodov je z vymeriavacieho základu, to je minimálna mzda. Lepšie bude, ak ho firma odhlási z SP a zo ZP a potom nech si platí sám.
Tonko, a neplatené voľno nie je považované náhodou za prerušenie poistenia? ... no a vtedy sa odvody do SP neplatia ... alebo sa mýlim?
anto
11.05.05,17:08
Je to tak, že neplatené voľno je prerušenie poistenia. Ale v každom prípade to treba nahlásiť, inak to nie je prerušenie. na ich výkazoch!!!! Ak sa nenahlási, tak potom odvody platí zamestnávateľ.
vladan
11.05.05,17:09
Je to tak, že neplatené voľno je prerušenie poistenia. Ale v každom prípade to treba nahlásiť, inak to nie je prerušenie. na ich výkazoch!!!! Ak sa nenahlási, tak potom odvody platí zamestnávateľ.no ja to vidím tak, že v prípade nenahlásenia neplateného voľna je to porušenie zákona o sociálnom poistení ...
Olgica
12.05.05,05:02
Mám rovnaký prípad. Zamestnankyňa je na neplatenom volne už 2 roky. Na Zdravotke ho treba na hromadnom oznámení odhlásiť resp.prerušiť kód Z - zamestnanec na neplatenom voľne nad 30 dní a platnosť Z - začiatok a dátum od kedy. Odvody platí zamestnávateľ 910,-Sk/mesačne. Sociálka - treba tiež na tlačive registračný list FO
uviesť prerušenie poistenia a odvody sa neplatia ale nejde to ani do odpracovaných rokov. Jednoduchšie by bolo zamestnanca prepustiť a nech si platí dobrovolne sociálku (inak nebude mať z tohoto dôchodok) a zdravotku nech si platí tiež sám.
zuzana11
12.05.05,06:04
Ja plne súhlasím s Vladan. Ak je neplatené voľno, treba nahlásiť bezpodmienečne na SP prerušenie do 8 dní a po skončení zasa zánik prerušenia. V tejto dobe sa odvody za tohto zamestnanca neplatia. A myslím, že ani na ZP sa neplatia odvody ak je zamestnanec na neplatenom voľne - tiež treba nahlásiť prerušenie. Tak mi povedali v CHZP Apollo.
Magma
12.05.05,07:53
A čo v takom prípade, ak zamestnanec má pol mesiaca PN a potom je na neplatenom voľne? Odhlási sa zo SP ako prerušenie ale čo so zdravotnou poisťovňou, kto bude platiteľ poistného?
JanaF
12.05.05,09:40
Nebola som si ista so zdravotnou poistovnou, pretoze v zakone o zdravotnom poisteni sa hovorilo nieco v tom zmlysle, ze ak zamestnanec ma neplatene volno, tak sa to nahlasi poistovni a stat sa stava platitelom tohto zamestnanca. Alebo som to zle pochopila?
Evaman
12.05.05,09:49
Ak je zamestnanec na NV , zo socky odhlási zamestnávateľ a do zdravotky, ak je viac ako 30 dní a nemá žiaden vymeriavací základ by to mal urobiť podľa súčasného zákona sám zamestnanec(ale ináč to robím aj tak len ja, no zamestnanca samozrejme upozorním, nech si splní povinnosť v ZP). Štát za neho zaplatí poistné len v prípade, že zamestnanec nemá žiadny iný príjem.
JanaF
12.05.05,11:21
dakujem vsetkym. Uz v tom mam konecne jasno...:) a pekny den
Anonymka
19.07.05,11:01
Čítala som tieto príspevky ale keďže tie boli pridané pred mesiacmi, chcela by som sa opýtať, ako je to teraz s NV.
Náš zamestnanec od 1.8. bude mať NV. Zatiaľ ešte nevieme, na akú dlhú dobu, cestuje do zahraničia. Aké má zamestnávateľ povinnosti voči poisťovniam? Jedno čo viem je, že sa musí poslať reg.list FO do SP s uvedením dátumu prerušenia. Odvody sa vôbec neplatia? Ďakujem za rady.
Anonymka
19.07.05,11:32
Haló!!! Niekto kto vie vac, ako ja, napíšte. :o
kacena
19.07.05,11:38
Ak je zamestnanec na NV , zo socky odhlási zamestnávateľ a do zdravotky, ak je viac ako 30 dní a nemá žiaden vymeriavací základ by to mal urobiť podľa súčasného zákona sám zamestnanec(ale ináč to robím aj tak len ja, no zamestnanca samozrejme upozorním, nech si splní povinnosť v ZP). Štát za neho zaplatí poistné len v prípade, že zamestnanec nemá žiadny iný príjem.
Mne povedali na našej zdravotnej poisťovni , že zamestnanec sa odhlasuje aj keď ma neplatené voľno , alebo absenciu aj jeden deň.
Každopádne , mal by si to zariadiť sám zamestnanec , aj keď sa to pravdepodobne zase vráti k povinnostiam zamestnávateľov.
Tak mi bolo povedané.
Anonymka
20.07.05,06:27
Ahojte!

No, takže som volala aj do Apolla, aj do SP a povedali mi že zdravotné odvody netreba platiť, za neho platí odvody štát počas doby NV, má sa tam poslať oznámenie o prerušení, a v SP povedali, že sa má poslať tiež prerušenie a odvody sa neplatia. Ale ak chce, môže si zaplatiť odvody sám počas tej doby - môže byť dobrovolne poistený.
Erricco
23.10.11,21:31
Zdravím,


Potreboval by som poradiť ...
Zamestnanec žiada o neplatené voľno 6 mesiacov ( kedže nemáme prenho momentálne dosť práce a on chce isť na sezonu do zahraničia ).
Môže počas neplateného voľna legálne pracovať na zmluvu u iného zamestnávateľa ?
Nebude problém s tým, že tohoto zamestnanca máme vedeného ako "oprávnenú osobu" v živnosti ?
Ako je to teraz s odvodmi a odhlásením, kedže táto téma je už predsa len trochu stará ? :)
ďakujem