anonym222
10.10.08,20:39
Zdravím poraďákov. Ktorú DDS mi odporučíte? Aké sú rozdiely vo výnosoch, poplatkoch a pod. Je jednoduché prejsť do inej DDS v treťom pilieri, prípadne je možné sporenie zrušiť? Aké sú sankcie?
Stefan2005
10.10.08,19:24
Zdravím poraďákov. Ktorú DDS mi odporučíte? Aké sú rozdiely vo výnosoch, poplatkoch a pod. Je jednoduché prejsť do inej DDS v treťom pilieri, prípadne je možné sporenie zrušiť? Aké sú sankcie?

V súčasnej dobe žiadnu....

Na určenie výhodnosti je potrebné poznať niekoľko vstupných údajov, ktoré si neuviedol (vek, dĺžka sporenia, výška príspevkov sporiteľa, ale najmä zamestnávateľa a pod.)

Osobne som tento rok zrušil DDS. Jedným z dôvodov bol aj výnos za 6,5 roka - celých 609,12 SK hrubého (z tohoto výnosu mi pri výplate ešte zrazili 19%)...
No a pri súčasnej situácii na finančných trhoch predpokladám, že v najbližšom čase výnosy budú ešte nižšie...

P.S.
http://www.sme.sk/c/3886207/Doplnkove-dochodkove-sporenie-prilis-nevynasa.html
http://www.sme.sk/c/4109281/treti-pilier-moze-zatraktivnit-zamestnavatel.html
http://financie.blog.sme.sk/c/166470/Treti-dochodkovy-pilier-Kaslite-na-danovu-ulavu.html
Chobot
10.10.08,21:19
Zdravím poraďákov. Ktorú DDS mi odporučíte? Aké sú rozdiely vo výnosoch, poplatkoch a pod. Je jednoduché prejsť do inej DDS v treťom pilieri, prípadne je možné sporenie zrušiť? Aké sú sankcie?

Hlavným kritériom pre rozhodovanie o založení si DDS je skutočnosť, či ti zamestnávateľ prispieva na DDS alebo nie. Pokiaľ zamestnávateľ neprispieva, tak z vlastných príspevkov niečo nasporiť je sizyfovská práca a je lepšie to sporiť inde, v inom produkte. Jedine, že by nejaký iný zamestnávateľ začal prispievať, tak stačí si založiť neskôr - ale treba dodržať tú minimálnu dobu sporenia, tuším 10 rokov.

Pokiaľ zamestnávateľ prispieva, tak nie je o čom rozmýšľať - každá koruna navyše k dôchodku je dobrá. Nevadí, že pri prípadnej zmene zamestnávateľa ten ďalší už nebude prispievať, peniaze už raz sú na účte a čakajú na dôchodok.
anonym222
11.10.08,07:56
Moja otázka nemala znieť, že či áno alebo nie, ale kde? Je jasné, že súčasna finančná situácia nie je dobrá, avšak výhoda DDS je najmä v tom, že ak ja dám svojich nezdanených 100Sk, firma mi priloží 500Sk, tak mám za svojich čistých 81 Sk vlastne 600Sk na účte. Investičné zhodnotenie potom už nie je možno tak zaujímavé, ale chcel som predsa vedieť, ktorá DDS je lepšia najmä z pohľadu podmienok ktoré poskytujú a rizík, ktoré môžem očakávať.
endrju
11.10.08,13:42
Moja otázka nemala znieť, že či áno alebo nie, ale kde? Je jasné, že súčasna finančná situácia nie je dobrá, avšak výhoda DDS je najmä v tom, že ak ja dám svojich nezdanených 100Sk, firma mi priloží 500Sk, tak mám za svojich čistých 81 Sk vlastne 600Sk na účte. Investičné zhodnotenie potom už nie je možno tak zaujímavé, ale chcel som predsa vedieť, ktorá DDS je lepšia najmä z pohľadu podmienok ktoré poskytujú a rizík, ktoré môžem očakávať.
V prvom rade si vyber tu, do ktorej je Ti zamestnavatel ochotny prispievat. Nie kazdy zamestnavatel ma zamestnavatelske zmluvy so vsetkymi poistovnami.
Porovnanie vyhodnosti poistovni by si mohol najst na nejakych specializovanych strankach. Nezaregistroval som na tomto fore niekoho, kto by aj zverejnil svoje porovnania. Nie je vsak vylucene, ze na Tvoju temu sa ten niekto ozve a potesi zverejnenim porovnania sirsi okruh poradakov.
Skusal si nejake porovnanie aj hladat na nete?

P.S.
Tych 600 Sk je nepresny udaj. Z prispevku zamestnavatela platis zdravotne poistenie a, ak sa nemylim, tak aj dan. Takze je to o nejaky ten "chlp" menej. Avsak vzdy je to lepsie ako nic a este lepsie ako ... "tehlou do hlavy". :D
Stefan2005
11.10.08,15:32
... tu je jeden prehľad za rok 2006 (výkonnosť, poplatky - za správu, prestup, odstúpenie).
Zdroj:
http://openiazoch.zoznam.sk/info/zpravy/more.asp?NewsID=51647
anonym222
11.10.08,18:58
Ďakujem za rady aj odkazy, aj keď sú už trochu staršie. Ide o to že sporenie mám už asi 8 rokov v ING Tatry sympatia. Táto spoločnosť si účtuje asi najvyššie poplatky zo všetkých, hoci nedávno vraj trochu znížili. Výnosy tiež nie sú bohvie aké. Zamestnávateľ mi prispieva, a myslím že má zmluvy takmer so všetkými DDP. Uvažoval som o prestupe. Viem že to stojí 1% z nasporenej sumy, ale to zas nie je tak veľa. Myslím že DDP-čky zneužívajú skutočnosť, že na sporenie prispieva zamestnávateľ. Ak by to tak nebolo, už dávno by sme asi všetci zrušil toto sporenie.
Išlo mi aj o to, či záleži na tom, kto je zakladateľom DDP? Či to je tuzemský subjekt, resp. nejaká nadnárodná finančná spoločnosť, ktoré dnes majú veľké finančné problémy.
Katy a R
11.10.08,19:31
Ďakujem za rady aj odkazy, aj keď sú už trochu staršie. Ide o to že sporenie mám už asi 8 rokov v ING Tatry sympatia. Táto spoločnosť si účtuje asi najvyššie poplatky zo všetkých, hoci nedávno vraj trochu znížili. Výnosy tiež nie sú bohvie aké. Zamestnávateľ mi prispieva, a myslím že má zmluvy takmer so všetkými DDP. Uvažoval som o prestupe. Viem že to stojí 1% z nasporenej sumy, ale to zas nie je tak veľa. Myslím že DDP-čky zneužívajú skutočnosť, že na sporenie prispieva zamestnávateľ. Ak by to tak nebolo, už dávno by sme asi všetci zrušil toto sporenie.
Išlo mi aj o to, či záleži na tom, kto je zakladateľom DDP? Či to je tuzemský subjekt, resp. nejaká nadnárodná finančná spoločnosť, ktoré dnes majú veľké finančné problémy.

...znížili tuším z 3% na 2,6%:):confused:
http://www.ing-tatry-sympatia.sk/ddp-sk/
Chobot
11.10.08,22:11
Ďakujem za rady aj odkazy, aj keď sú už trochu staršie. Ide o to že sporenie mám už asi 8 rokov v ING Tatry sympatia. Táto spoločnosť si účtuje asi najvyššie poplatky zo všetkých, hoci nedávno vraj trochu znížili. Výnosy tiež nie sú bohvie aké. Zamestnávateľ mi prispieva, a myslím že má zmluvy takmer so všetkými DDP. Uvažoval som o prestupe. Viem že to stojí 1% z nasporenej sumy, ale to zas nie je tak veľa. Myslím že DDP-čky zneužívajú skutočnosť, že na sporenie prispieva zamestnávateľ. Ak by to tak nebolo, už dávno by sme asi všetci zrušil toto sporenie.
Išlo mi aj o to, či záleži na tom, kto je zakladateľom DDP? Či to je tuzemský subjekt, resp. nejaká nadnárodná finančná spoločnosť, ktoré dnes majú veľké finančné problémy.

Vôbec nezáleží na tom, kto je majiteľom DDS (DDP boli do transformácie v roku 2004, odvtedy sú to DDS). Všetky DDS majú rovnaké pravidlá hry. Rozdiely v poplatkoch sú len mizivé a vyberať podľa aktuálnej výnosnosti nezaručuje budúci finančný prínos.

A to je pravda, že bez toho príspevku zamestnávateľa by DDS boli neatraktívne, neponúkajú nič výnimočné alebo navyše (napr. v porovnaní s poisťovňou, ktorá ponúka aspoň poistenie smrti.).
Filip Glasa
12.10.08,09:38
myslím, že treba podľa zamestnávateľa ako píše chobot. Ale ak je výber, tak určite podľa poplatkov. Ak mám výnos cca 3-4% a poplatok cca 2-3%, tak je za tých 30 rokov sakra rozdiel, či je výnos po poplatkoch 1% alebo 2% p.a.

Druhá vec je, že či vôbec DDS. Ak zamestnávateľ prispieva tak sa to zdá rozumné, ale zase ak to porovnám s tým, že inde by som možno mal každý rok 5-6% p.a., ktoré samozrejme fungujú zloženým úročením, tak budem mať pri rovnakom vklade možno viac ako v DDS pri naozaj dlhej dobe. Tam je totiž úročenie nízke a príspevky zamestnávateľa sú jednorázová záležitosť. Nenabaľujú (nezvyšujú sa) sa na seba a ako úroky z úrokov. Za 30 rokov bude možno vidieť viac efeket zo zloženého úročenia ako z príspevkov.

Inak DDS je taká hlúposť nelogická, že to možno ani dlho nevydrží a podmienky pre zamestnávateľov sa zmenia.

pre ilustráciu je to podobné ako stavebko a štátna prémia.
endrju
12.10.08,14:13
Ak niekoho zaujímajú aj oficiálne hodnotiacie správy súvisiace s problematikou tejto témy, ktoré vydáva NBS, má možnosť študovať a študovať a študovať ... na stránkach NBS (http://www.nbs.sk/DFT/PUBLIK/ANALYZA/INDEX.HTM)
t.betinka
12.10.08,16:12
Chcem sa opytat ak mam polovičny invalidny dochodok,mam opatrovanie- invalidneho dochodcu a som zamestnana na plny uvezok či aj sa si mam dat DDS,III.pilier.2.otazka je ako opatrovatelka musim sa zaevidovat?Musim si dat začiatkom roka pri vyrovnani dani aj ja dat k vyplate aj prijem z opatrovania?Dakujem.
Chobot
12.10.08,16:50
myslím, že treba podľa zamestnávateľa ako píše chobot. Ale ak je výber, tak určite podľa poplatkov. Ak mám výnos cca 3-4% a poplatok cca 2-3%, tak je za tých 30 rokov sakra rozdiel, či je výnos po poplatkoch 1% alebo 2% p.a.

Druhá vec je, že či vôbec DDS. Ak zamestnávateľ prispieva tak sa to zdá rozumné, ale zase ak to porovnám s tým, že inde by som možno mal každý rok 5-6% p.a., ktoré samozrejme fungujú zloženým úročením, tak budem mať pri rovnakom vklade možno viac ako v DDS pri naozaj dlhej dobe. Tam je totiž úročenie nízke a príspevky zamestnávateľa sú jednorázová záležitosť. Nenabaľujú (nezvyšujú sa) sa na seba a ako úroky z úrokov. Za 30 rokov bude možno vidieť viac efeket zo zloženého úročenia ako z príspevkov.

Inak DDS je taká hlúposť nelogická, že to možno ani dlho nevydrží a podmienky pre zamestnávateľov sa zmenia.

pre ilustráciu je to podobné ako stavebko a štátna prémia.

Pre rodinne založeného človeka sa zdajú byť nezmyslenou vecou športové autá, pre frajerov obľubujúcich rýchlu jazdu sú zase somarinou karavany, pre cestovateľa sú nezaujímavé motorky ... atď. Rovnako je to aj vo finančnom sektore. To, že niekto nepoužíva niektorý fin. produkt, neznamená, že je nezmyselný alebo zlý. Každý produkt má svoje výhody a nevýhody a je na každom, čo si vyberie podľa svojich potrieb.
Filip Glasa
13.10.08,14:33
Každý produkt má svoje výhody a nevýhody

Výhody DDS plynú iba z legislatívnej podpory. Či bude, alebo nebude naďalej výhodný závisí na lobbingu DDSiek a politiky.
Sám o sebe ten produkt nemá význam a nikto by ho nevyužíval v tej podobe v akej je bez výhod od štátu.

Stačí sa pozrieť aké fin.prudukty štát v minulosti podporoval a dnes už nie, alebo podporu znížil.
Monika V.
13.10.08,14:42
Môj manžel je SZČO, má 30 rokov, DDP má od 1.1.2004. Mesačne platí 300,-Sk a uvažujeme zrušiť toto DDP. Nevie niekto poradiť, či aspoň dostane tie peniaze čo tam vložil?
endrju
13.10.08,15:27
Môj manžel je SZČO, má 30 rokov, DDP má od 1.1.2004. Mesačne platí 300,-Sk a uvažujeme zrušiť toto DDP. Nevie niekto poradiť, či aspoň dostane tie peniaze čo tam vložil?
Vie. Ked nikto iny, tak urcite DDSka, s ktorou ma uzavretu zmluvu.
Precitala si zmluvu? Nasla si tam nieco o podmienkach, za ktorych je mozne zmluvu zrusit?
Monika V.
13.10.08,16:43
Vie. Ked nikto iny, tak urcite DDSka, s ktorou ma uzavretu zmluvu.
Precitala si zmluvu? Nasla si tam nieco o podmienkach, za ktorych je mozne zmluvu zrusit?
Prečítala, o tom tam písané nie je. Chcela som len vedieť ako je to v praxi. Ak niekto takýto zmluvu zrušil, či tie peniaze dostal. A tie podmienky sú vždy dosť komplikovane písané.
Monika V.
13.10.08,16:59
Určite nie? Lebo ja som zase počula, že pokiaľ to bolo pred rokom 2005, tak sa dajú vybrať po roku. Ale sú to len dohady, preto sa informujem a nechcela som ešte volať do DDP, pokiaľ nie je rozhodnutý.
Monika V.
13.10.08,17:01
Určite nie? Lebo ja som zase počula, že pokiaľ to bolo pred rokom 2005, tak sa dajú vybrať po roku. Ale sú to len dohady, preto sa informujem a nechcela som ešte volať do DDP, pokiaľ nie je rozhodnutý.
Neviem prečo, omylom som asi nejako zrušila jeden príspevok.:mee:
Filip Glasa
13.10.08,17:49
Chobot
13.10.08,18:37
Určite nie? Lebo ja som zase počula, že pokiaľ to bolo pred rokom 2005, tak sa dajú vybrať po roku. Ale sú to len dohady, preto sa informujem a nechcela som ešte volať do DDP, pokiaľ nie je rozhodnutý.


Pozri aj sem:

http://www.porada.sk/t21217-dochodkove-doplnkove-poistenie.html
Kichot
12.01.10,13:10
Prosim ako vyzera aktualny stav poplatkov DDS - 3. pilier? Rozhodujem sa medzi tromi spolocnostami. Mohli by ste mi prip. poslat nejaku aktualnu linku o porovnani DSS, vdaka.
Miwoslav
04.02.10,11:57
Poprosím Vás prišla my zmena účastníckej zmluvy od DDS Tatra banky mám uzavreté DDP od 30.10.2002 žiadne dodatky som zatiaľ nepodpisoval. Teraz sa v dodatku jedna o zmeny zmluvy a dávkového plánu podľa § 87I zákona č. 650/2004 v znení účinného od 1.1.2010 je pre mňa výhodne podpisovať tento dodatok? Vie niekto poradiť?
doktor01
04.02.10,16:02
Ja som v roku 2009 zrušil doplnkové dôchodkové sporenie. Sporenie som platil 3 roky po 12 000Sk/ rok. Po troch rokoch platenia bola odkupná hodnota 7500 Sk (ak by som platil 4 roky odkupná cena by bola 9500 Sk). Návratnosť vložených prostriedkov je až po 25 rokoch platenia. Preto je na zváženie či uzavrieť takúto zmluvu alebo nie pretože predčasne ukončenie zmluvy je pre klienta značne nevýhodné. :eek:
Laco-monter
04.02.10,16:31
Jednoznačne AXA , mne sa tam nazbieralo za 4,5 roka viac ako 1500€.

a do odchodu do dochodku mi ešte chyba 24 rokov.
pavol54
05.02.10,07:51
Jednoznačne AXA , mne sa tam nazbieralo za 4,5 roka viac ako 1500€.

a do odchodu do dochodku mi ešte chyba 24 rokov.

to je koľko %na rok
jobobe
07.02.10,13:49
Poprosím Vás prišla mi zmena účastníckej zmluvy od DDS Tatra banky mám uzavreté DDP od 30.10.2002 žiadne dodatky som zatiaľ nepodpisoval. Teraz sa v dodatku jedna o zmeny zmluvy a dávkového plánu podľa § 87I zákona č. 650/2004 v znení účinného od 1.1.2010 je pre mňa výhodne podpisovať tento dodatok? Vie niekto poradiť?

Posúvam tému.

Tiež ma zaujíma čo urobiť s dodatkom. :confused:Podpísať, alebo nepodpísať?
llubenka
07.02.10,14:02
pripájam sa k Miwoslavovi, múdre hlavičky poradte
podpísať alebo nepodpísať zmenu zmluvy? Tatra banka sa ani neunúvala vysvetliť čo to pre nás znamená:confused:
vďaka
Chobot
09.02.10,09:01
Poprosím Vás prišla my zmena účastníckej zmluvy od DDS Tatra banky mám uzavreté DDP od 30.10.2002 žiadne dodatky som zatiaľ nepodpisoval. Teraz sa v dodatku jedna o zmeny zmluvy a dávkového plánu podľa § 87I zákona č. 650/2004 v znení účinného od 1.1.2010 je pre mňa výhodne podpisovať tento dodatok? Vie niekto poradiť?

Nakoľko toto už nesúvisí s témou, bola založená nová téma ohľadne tých dodatkov. Akékoľvek otázky či pripomienky zadávajte tam a tu pokračujte len ak máte otázku súvisiacu so zadaným názvom. Tu je tá nová téma:

http://www.porada.sk/t131071-dochodkove-sporenie-iii-pilier-zmena-ucastnickej-zmluvy-po-novele-zakona.html
peter977
10.02.10,13:20
1. DDS je jediný produkt v rámci EU, ktorý zabezpečuje klientovy v budúcnosti pasívny príjem a je priamo na to vytvorený
2. štát pravidelne % znižuje výšku dôchodkov, tento trend je od vzniku SR a nemení sa. Ak si nebudete vytvárať dôchodok z vlastného, tak budete to mať ťažké
3. DDS je jediný produkt, kde Vám prispieva zamestnávateľ nie z Vašich, ale z jeho financií!
4. Ak hľadáte naj DDS, poradte sa s nezávislým odborníkom, ktorý pracuje so všetkými DDS. Pravidlo, ktorým sa môže riadiť laik je : čím viac klientov má spoločnosť, tým má nižšie poplatky za správu!
5. DDS je produkt, ktorý môže byť doplnení o podporu štátu až do výšky 19 % ročne
6. Pri správne nastavenom DDS je priemerný ročný výnos 3 - 5 %
7. Nikdy sa neriadte pri posudzovaní úrokových sadzieb podľa údajov z minulého roka. Ak chcete vedieť koľko Vám to bude vynášať 20 rokov, tak si pozrite históriu výnosov aspoň za 5 rokov!
8. Riadte sa vlastným rozumom a nie tým, že mne to minulý rok zarobilo 1 % , tak to idem zrušiť, taký ľudia sú a budú vždy vo finančných problémoch, pretože nerozumejú pravidelnému a dlhodobému investovaniu!
henrieta3
19.09.11,09:38
Dobry den, poprosila by som o radu, mam si vybrat medzi Ing. DDP a poistovnou Pokoj, ja by som sa rozhodla pre Ing., je moj odhad spravny? Mam 30 rokov, spori sa do 55, tak ma informoval zamestnavatel, viem, ze v dnesnej dobe sa to tazko rozhoduje, ale aspon priblizne, dakujem...
henrieta3
19.09.11,10:00
Dobry den, poprosila by som o radu, mam si vybrat medzi Ing. DDP a poistovnou Pokoj, ja by som sa rozhodla pre Ing., je moj odhad spravny? Mam 30 rokov, spori sa do 55, tak ma informoval zamestnavatel, viem, ze v dnesnej dobe sa to tazko rozhoduje, ale aspon priblizne, dakujem...
Chobot
19.09.11,13:01
Dobry den, poprosila by som o radu, mam si vybrat medzi Ing. DDP a poistovnou Pokoj, ja by som sa rozhodla pre Ing., je moj odhad spravny? Mam 30 rokov, spori sa do 55, tak ma informoval zamestnavatel, viem, ze v dnesnej dobe sa to tazko rozhoduje, ale aspon priblizne, dakujem...

A prečítala si si celú diskusiu? Kebyže áno, vedela by si, že je to jedno ktorú si vyberieš. Všetky majú rovnaké podmienky pre činnosť, rozdiely v poplatkoch sú len nepatrné a nepodstatné. Hlavné je vedieť, či a do ktorej prispieva tvoj zamestnávateľ.
henrieta3
19.09.11,13:56
Samozrejme, ze kym nieco napisem, vsetko si precitam. Bola som aj na strankach poistovni, su tam velke rozdiely, v 1 su vyssie vynosy, v tej 2.zase poplatky, nie su rovnake. Myslela som si, ze sa ohlasi niekto, kto pracuje pre uvedene poistovne. Robila som svojho casu pre 1 poistovnu, inu, nie pre tu, ktore tu spominam, keby som mala na vyber, vyberiem si tu, ale mozem si vybrat medzi tymito 2, do tych prispieva zamestnavatel, preto som polozila otazku. Zvycajne je stabilnejsia ta vacsia a starsia, v dnesnej dobe, ale ta 2., ktoru spominam ma zase za sebou velku banku. preto sa neviem rozhodnut...
25rado
05.02.12,09:44
dobry den...
neviem ci moja otazka patrí k tejto teme ,ale neviem si rady tak hladam na nu odpoved....
DDS mam v ING TATRA SYMPATIA uzatvorenu uz 10 rokov. (teraz vo februari 11-teho to bude).Otazka znie ked chcem ju zrusit ako mam postupovat a ci dostanem vsekte peniaze z mojho uctu ktore som si sporil ja a ktore mi daval zamestnavatel....davkovy plan mam 3Z..neviem ci to pomoze...

asi pred 2-ma rokmi som si ju chcel zrusit ale ta pani za PC mi povedala ,ze pridem o vsetke peniaze co mi daval zamestnavatel...,ale tu som sa docital ze ak je zmluva kratsia ako 3 rokov tak pridem o 20% ak je dlhsia ako 3 rokov tak len o 10% ...pocas celeho obdobia som nic nepodpisoval ziadne doplnkove zmluvy ani dodatky ani nic...

v pripade ak viete mi poradit a vieti mi na moju otazku odpovedat napiste mi prosim na radovanferko@centrum.sk

DAKUJEM...