kunecka
11.10.08,17:22
Ahojte mam takyto problem . Mam pozemok široky 12 m.Chcela by som dom so sirkou 8m.potrebovala by som stavat od pozemku jedneho suseda 1m aby som ziskala meter na druhej strane na schodisko.Ale sused samozrejme nechce ani počut. Teraz k otazke. Da sa spravit tak ze ten jeden meter od jeho pozemku prepisem bliskej osobe a postavim na hranici s jeho pozemkom ten dom? Da sa vobec stavat na hranici pozemku? Diky za radu.
Viera123
11.10.08,19:15
Neda, pokiaľ na hranici pozemku nestoji stary RD so zakladmi a ty použiješ tieto pôvodné základy tak, že dom budes "iba" rekonštruovať.
jasha
16.10.08,13:22
podľa zakonov sa neda, ale viem o pripade, kedy susedia podpisali podla asi fiktivneho planu na ktorom bol dom nakresleny niekde v strede pozemku a posadeny viac vzadu oproti susedom a nakoniec vykopali zaklady a postavili necelych 40 cm od plota v predu a nikto im nic nemohol. Dom stoji, tieni susedom okna,.... a susedske vzťahy su na bode mrazu.
mlaco
16.10.08,20:25
Len dodam ze vyklenky do istej dlzky sa nepocitaju do hranice domu. T.j. mozno mozes spravit schodisko vycnievajuce z domu smerom k susedovi.
Zitulda
16.10.08,20:41
Nie, určite sa nedá to zo zákona vyplýva. A na súhlas súsedov a ich povolenie staviať bližšie, alebo dokonca až na hranicu ich pozemku by som sa na Tvojom mieste nespoliehala. Žiaľ, ale asi ani stavebný úrad Ti na to napriek ich súhlasu, súhlas nedá.
Milan.Žiška
17.10.08,04:57
Nechcem obchádzať zákony, ale prístavba schodov po "skolaudovaní", ak má objekt aj iný vstup by nebola riešením? Je to len technická špekulácia.

Aké sú vzťahy so susedom - nedohodli by ste sa na hranici 2,0m + schody smmerom k nemu?
eva29
20.10.08,07:38
Ak rodinné domy vytvárajú medzi sebou voľný priestor, vzdialenosť medzi nimi nesmie byť menšia ako 7 m. Vzdialenosť rodinných domov od spoločných hraníc pozemkov nesmie byť menšia ako 2 m. V stiesnených zemných podmienkach možno vzdialenosť medzi rodinnými domami znížiť až na 4 m, ak v žiadnej z protiľahlých častí stien nie sú okná obytných miestností. V tomto prípade sa nevyžaduje dodržanie vzdialeností od spoločných hraníc pozemkov.

Všetko je ale (v tvojom prípade bohužiaľ) na dohode medzi susedmi. Prepísať meter pri susednom pozemku niekomu.... to samozrejme môžeš, je to tvoj pozemok, ale sused ak sa cíti byť priamo dotknutý stavebným povolením môže sa odvolať na príslušný stavebný úrad, ten to posunie na krajský stavebný úrad a ten bude sťažnosť riešiť - očividne nie v tvoj prospech keďže vzdialenosti medzi budovami musia byť ako som už vyššie písala.
zukana
21.10.08,19:59
Na tú možnosť prepísať pás 1 metra na blízku osobu asi nebude možné. My sme mali podobný problém a na stavebnom úrade povedali, že aj v takomto prípade musia vyzvať aj ďalšieho suseda na vyjadrenie, pretože na tom páse 1 metra nič nestojí a teda aj naďalej zostáva starý sused jedným z dotknutých strán.
Ale ako písala eva 29 oprala by som sa o to, že ide o stiesnené zemné podmienky.
zukana
21.10.08,20:01
A ešte. susedov dom stojí na hranici. Ak nie je pri stiesnených podmienkach nutné dodržať odstup medzi domami 4 metre a od hraníc nič. Len pozor na okná. Môžu tam byť hocjaké len nie okná obytných miestností. takže kúpelka, WC, nejaká komora, schodište,...
ROMBOR
22.10.08,13:13
alebo sa skus po dobrom dohodnut so susedom na 1m, alebo zmen projekt, ine riesenie nevidim, z vlastnej skusenosti viem, ze neochotny sused vie poriadne skomplikovat cokolvek - od vybavovanie uzemneho a stavebneho povolenia az po realizaciu, ci kolaudacius stavby ... ak bude trvat na tom, ze 1m je proti stavbnemu zakonu - povolenie nedostanes ... a co sa tyka odpredaja toho 1m lanu ... tak neviem isto, ale pri takejto malej vzdialenosti (sirka 1-2m) by bolo aj tak potrebne vyjadrenie "tvojho" suseda ...
takze radsej skus upravit projekt domu, alebo jeho dispozicie, aby vyhovoval na danu parcelu ...
r
img_rbk
28.12.08,07:08
Aj tu sa začínajú prvé nezhody so susedom. Ako obísť zákon, koho prípadne podplatiť, aby také niečo urobil. Mám v tomto aj otcovu skúsenosť a neskôr aj moju. Sused ked som mal ešte len 15 rokov prišiel za otcom, aby mu pustil 60cm na odkvap. Dnes to už nie je pravda. My sme neskôr pristavili a ostal nám dvor 3,3m. Pred rokom začal sused na dvojposchodový dom stavať zvýšené pokrovné bývanie. To nám ale už aj tak dosť svetla zobral jeho dvojposchodový dom. Nesúhlasili sme, no starosta dal vypracovať svetelnú štúdiu pre náš dom. Tá nevyšla ani pre pôvodný stav. Zastavili stavebné konanie a po čase nejakou vyhláškou obnovili. Tam trochu zmenili projekt a presviečali, že nám to nebude vadiť, lebo výška domu v štíte sa nezmení. Dali sme podmienku, že sa nesmie zmeniť výška ani odkvapu. Nakoľko by, ale prišli o 90 cm plochy starosta nás presviečal tvdošijne, že to sa tak nedá urobiť a nakoniec sme im povolili zvýšenie o 60 cm. Osobne som si zmeral výšku predtým a teraz a výsledok je zvýšenie o 120 cm. A výsledok Vám môžem dokumentovať na fotografii, ako to vyzerá, keď aj starosta obce háji záujmy stavebníka a pritom sa nepozerá na budúcnosť susedských vzťahov. Jeho verejné vyhlásenie niekde v tlači bolo: nemáme pozemky musíme stavať do neba