blcha
11.05.05,12:11
Môj klient je FO, ale účtuje v podvojnom účtovníctve, má príjmy aj z ČR. Podali sme riadne daňové priznanie, no včera si ma predvolali na DÚ. Klientovi nevyplatili daňový bonus, pretože nemá preukázanú výšku príjmov. Skutočne, v riadku, kde všetci ostatní píšu príjmy on nemá nič, program správcu dane ohviezdičkoval skoro každý riadok priznania. Naša "daniarka" mi poradila, aby sme dopísali do riadkov, ktoré jednoznačne patria len účtujúcim v jednoduchom účtovníctve, príjmy a výnosy. Moc sa mi to nepáčilo, ale keďže chcem vyhovieť..., tak som pracne prešla pokladňu a banku a nasčítavala som príjmy a výdavky. Hviezdičky, samozrejme, nezmizli, pretože potom hospodársky výsledok nesedel s rozdielom príjmov a výdavkov. K bonusu sme sa aj tak nedopracovali, pretože zase sa nedalo zistiť, ktoré príjmy sú z ČR a ktoré zo SR. Skončilo to tak nejako rozpačito.

Klient jednoznačne splnil všetky podmienky pre vyplatenie bonusu, aj tak ho nedostal (zatiaľ).
Ako ste sa s tým popasovali vy, na vašich daňových úradoch?
Johanka
11.05.05,10:57
Ja som takémuto podnikateľovi napísala údaje z PÚ takto:

do VI.oddiel tab.č.1 riadok 2 príjmy a výdavky tak ako mi vyšli v PÚ triedy 5 a 6.
Úpravu výsledku hospodárenia, ktorá je v daň priznaní pre PO na veľa riadkov, som spočítala do riadkov 41 a 42 na strane 4 priznania. To sú položky zvyšujúce a znižujúce základ dane. Robím to tak už tretí rok a nevrátili nám to.
Neviem z tvojej otázky, aký druh príjmov má z ČR.
blcha
11.05.05,13:20
Tabuľka VI. riadky 1. - 10. (strana 3) sú určené aj podľa poučenia pre jednoduché účtovníctvo, ja mám predsa náklady a výnosy a nie príjmy a výdavky. V ďalšom súhlasím, do riadku 39 alebo 40 dám HV, upravím len na dvoch riadkoch 41 a 42 na daňový základ. Možno Vám to preto nevrátili, že ste nežiadali vrátiť daňový bonus. Predchádzajúce roky nám nepomôžu, tam boli iné pravidlá hry.
ondrejvla
11.05.05,14:34
Môj klient je FO, ale účtuje v podvojnom účtovníctve, má príjmy aj z ČR. Podali sme riadne daňové priznanie, no včera si ma predvolali na DÚ. Klientovi nevyplatili daňový bonus, pretože nemá preukázanú výšku príjmov. Skutočne, v riadku, kde všetci ostatní píšu príjmy on nemá nič, program správcu dane ohviezdičkoval skoro každý riadok priznania. Naša "daniarka" mi poradila, aby sme dopísali do riadkov, ktoré jednoznačne patria len účtujúcim v jednoduchom účtovníctve, príjmy a výnosy. Moc sa mi to nepáčilo, ale keďže chcem vyhovieť..., tak som pracne prešla pokladňu a banku a nasčítavala som príjmy a výdavky. Hviezdičky, samozrejme, nezmizli, pretože potom hospodársky výsledok nesedel s rozdielom príjmov a výdavkov. K bonusu sme sa aj tak nedopracovali, pretože zase sa nedalo zistiť, ktoré príjmy sú z ČR a ktoré zo SR. Skončilo to tak nejako rozpačito.

Klient jednoznačne splnil všetky podmienky pre vyplatenie bonusu, aj tak ho nedostal (zatiaľ).
Ako ste sa s tým popasovali vy, na vašich daňových úradoch?
Keď účtuješ v PÚ, máš príjmy z ČR a neplatila si tam žiadnu daň, tak nebol dôvod dávať tento príjem zvlášť, len v prípade zaplatenia daní. A ak platil dane, tak si si mala v položke tržby urobiť analytiku pre príjem -zahraničie a uhradenú daň v zahr.dať na účet 341/A, priložiť doklad o úhrade dane. Ak si neplatila dane, odporúčam ísť znovu za "Hviezdičkou" na DÚ a dať dodatočné DP FO, kde by som nečlenila príjem zahraničie a tuzemsko. Napíš podrobnejšie, skúsim pomôcť!
martinala
11.05.05,15:29
Tabuľka VI. riadky 1. - 10. (strana 3) sú určené aj podľa poučenia pre jednoduché účtovníctvo, ja mám predsa náklady a výnosy a nie príjmy a výdavky. V ďalšom súhlasím, do riadku 39 alebo 40 dám HV, upravím len na dvoch riadkoch 41 a 42 na daňový základ. Možno Vám to preto nevrátili, že ste nežiadali vrátiť daňový bonus. Predchádzajúce roky nám nepomôžu, tam boli iné pravidlá hry.
Súhlasím s takto vyplneným daňovým priznaním, aj ja to tak robím už niekoľko rokov.
martina
blcha
12.05.05,05:28
Pre Ondrejvla: analytiku samozrejme vediem, ale to sa do tlačiva priznania nijako nepremietne. Iba v osobitných záznamoch som vypísala výnosy a náklady v ČR. To však nijako nepomôže pri posúdení nároku na daňový bonus. V našom prípade je to ešte k tomu tak, že v ČR pomerne vysoký zisk a zaplatená daň, v SR strata. No príjem spĺňa zákonom stanovenú hranicu. IBAŽE SA TO Z TLAČIVA DAŇOVÉHO PRIZNANIA NEDÁ ZISTIŤ!!!
Program na daňovom úrade asi nepočítal s FO účtujúcou v podvojnom, nie to ešte komplikované zahraničím.
Dúfala som, že nie som sama, kto bojuje o bonus. Ak to niekto už vybojoval, nech sa pochváli!
ondrejvla
12.05.05,14:18
Pre Ondrejvla: analytiku samozrejme vediem, ale to sa do tlačiva priznania nijako nepremietne. Iba v osobitných záznamoch som vypísala výnosy a náklady v ČR. To však nijako nepomôže pri posúdení nároku na daňový bonus. V našom prípade je to ešte k tomu tak, že v ČR pomerne vysoký zisk a zaplatená daň, v SR strata. No príjem spĺňa zákonom stanovenú hranicu. IBAŽE SA TO Z TLAČIVA DAŇOVÉHO PRIZNANIA NEDÁ ZISTIŤ!!!
Program na daňovom úrade asi nepočítal s FO účtujúcou v podvojnom, nie to ešte komplikované zahraničím.
Dúfala som, že nie som sama, kto bojuje o bonus. Ak to niekto už vybojoval, nech sa pochváli!No tak blška, poďme sa potrápiť :
DP FO typ.B, máš uvedené v oddieli VI.r.2 príklad :
príjmy zo živnosti(včítane z ČR vo výške 60 tis.Sk) 250 tis. Sk, výdavky zo živnosti 100 tis.Sk, počítajme s tým, že už žiaden iný čiastkový základ dane nebude, len tento 150 tis.Sk. Poďme hneď na str.7, X.odd.r.70 :
r.70 = 150 000
r.71 = 80 832
r.73 = 80 832
r.74 = 69 168
r.75 = 13 141
r.76 = 60 000 ( príjmy z ČR)
r.77 = 9 168
r.78 = 1 741
r.79 = 60 000
r.80 = 11 400 (daň, ktorú si zaplatila v ČR)
r.81 = 86,75 ( %)
r.82 = 11 399
r.83 = 11 400
r.84 = 1 741
r.85 = 1 741
r.86 = 4 800 ( nárok na bonus)
r.87 = 0
r.88 = 0
r.89 = 4 800
r.90 = 3 059 ( nárok vrát. bonus - daň.povinnosť)
Nie je dôvod, aby ti to nevrátili, ak to urobíš takto. Nemala som taký prípad, nemám ani poučenie ale logicky mi to dalo túto sumu.
V XIII.oddieli v poznámke uvedieš, koľko ti robili príjmy zo SR, koľko z ČR a že účtuješ v PÚ.
Dúfam, že je to dosť polopaticky. Verím, že sa na to pozrú i ostatní členovia Porady, lebo táto otázka dosť dlho spala a že odobria môj postup.
lenkak
12.05.05,15:14
Vychádza mi to tak ako Ondrejvle/Vlastičke.
ondrejvla
12.05.05,16:24
Lenka ďakujem! Tak že Blška, skús to takto.
ondrejvla
13.05.05,18:27
Lenka ďakujem! Tak že Blška, skús to takto.
Blcha, kde si si odskočila?! Už to nepotrebuješ?
blcha
16.05.05,06:36
Vaše odpovede ma potešili, potvrdila som si, že nie som až taká blbá ako si myslím. O správnosti vyplneného daňového priznania nepochybovali ani na DÚ. Ale nútili ma vyplniť riadky navyše len aby to ich program prežul. Ja som zase požadovala vyplatenie bonusu načas. Nakoniec sme sa dohodli: môj kompromis - nová žiadosť o vyplatenie bonusu a vyplnené riadky patriace jednoduchému účtovníctvu, ich kompromis: - vraj to priznanie nepôjde do kontroly. Takže nakoniec všetci spokojní! Len ma prekvapuje, že takýto problém nerobia na iných DÚ. Asi mám "šťastie".