Kity
11.05.05,12:14
Spolocnost bude mat zisk za rok 2005, ktory zdani 19% danou z prijmu. Ako sa bude postupovat pri jeho prerozdeleni spolocnikom /spolocnik je zaroven aj zamestnanec s.r.o./ a ake dalsie povinnosti z rozdelenia budu vyplyvat /platba odvodov. prip. dalsich dani a pod./ Vopred dakujem K.
Katarína STR
11.05.05,10:31
Ja by som zvolala valné zhromaždenie, na ktorom treba odsúhlasiť hospodársky výsledok a tiež rozhodnúť, čo s nám spraviť. Treba vytvoriť zákonný rezervný fond, potom pokryť straty z minulých rokov a potom zvyšok rozdeliť medzi spoločníkov, podľa toho kto tam má aký podiel. Vyplatený zisk sa už nezdaňuje. Žiadne odvody sa z vyplateného zisku neplatia.
Natka
11.05.05,10:31
Pripájam sa k téme: Ako sa zaokrúhľuje zisk, keď je napr. 105 848,31 v celkovej výške a rozdeliť to potrebujem na 70 a 30%? (treba mi to do valného zhromaždenia do zápisnice, tak sa mi prosím ozvite).
Katarína STR
11.05.05,10:33
Pripájam sa k téme: Ako sa zaokrúhľuje zisk, keď je napr. 105 848,31 v celkovej výške a rozdeliť to potrebujem na 70 a 30%? (treba mi to do valného zhromaždenia do zápisnice, tak sa mi prosím ozvite).

Vytvorila si si zákonný rezervný fond ? Ak nie vytvor si ho vo výške podľa spoločenskej zmluvy a daj tam aj tie haliere a na rozdelenie zisku ti zostanú celé koruny.

Ahoj
Ľuba
11.05.05,10:37
Pripájam sa k téme: Ako sa zaokrúhľuje zisk, keď je napr. 105 848,31 v celkovej výške a rozdeliť to potrebujem na 70 a 30%? (treba mi to do valného zhromaždenia do zápisnice, tak sa mi prosím ozvite).
Ja som to práve včera urobila tak, že som tie haliere previedla na účet nerozdeleného zisku. Takto som to dala aj do zápisnice.
Katarína STR
11.05.05,10:40
no:

105.848,31 x 70% = 74.093.817 = 74.093,80
105.848,31 x 30% = 31.754,493 = 31.754,50

no a ten jeden halier nechaj tak, alebo zaúčtuj na 548 ako halierové vyrovnanie
Kity
11.05.05,11:05
Vyplatený zisk sa už nezdaňuje. Žiadne odvody sa z vyplateného zisku neplatia.
Da sa toto podlozit aj §, lebo uz som na toto citala viac nazorov a neviem sa v tom zorientovat? Dakujem
Katarína STR
11.05.05,11:08
Možno si čítala viac názorov, ale to asi preto, lebo je rozdiel za ktorý rok sa bude zisk vyplácať. Keby si si napríklad vyplatila dnes podiel na zisku z DP roku 2003, tak by sa zdaňoval. Ale vyplatený zisk už za 2004 a vyššie sa nezdaňuje.

Pozriem ti §
Katarína STR
11.05.05,11:14
Pozri si daň z príjmov FO - predmetom dane nie je : § 3 odstavec 2 písmeno c
Kity
11.05.05,11:18
vrela vdaka, naozaj mi to velmi pomohlo
Katarína STR
11.05.05,11:19
neni zač aj nabudúce :)

Ahoj
mirka16
12.05.05,09:42
ahojte, ja mam takuto prosbu, som novacik, takze mozno to bude zniet smiesne: v roku 2005 budeme mat nejaky zisk, vo firme su 2 konatelia, z toho 1 je Nemec. Zvola sa valne zhromazdenie a rozdelia zisk. Ten Nemec by si chcel z toho zisku zobrat cast a minut ich ako sukromna osoba. Tu na Slovensku neplati ziadne odvody. Musi ich zdanit ako FO? Ked ano, tak dal mi otazku, ci ich moze zdanit tu na Slovensku (pre nizsiu dan).

Dakujem

MIRKA
Katarína STR
12.05.05,10:00
mirka :

podľa ani nemec nebude na Slovensku príjem zdaňovať - bude to vyplatený zisk za rok 2005, ktorý už firma zdanila
bea
12.05.05,10:03
Súhlasím s Katarínou.
mirka16
12.05.05,10:15
Dakujem moc, myslela som si. Tipek ma uplne zmietol, asi som mu dobre nerozumela.

Mirka
Kity
13.05.05,09:48
Pozri si daň z príjmov FO - predmetom dane nie je : § 3 odstavec 2 písmeno c
Kolega mi dal v suvislosti s tymto este jednu otazku. Na zaklade akeho paragrafu je toto rozdelenie zisku spolocnikom oslobodene od odvodov? Skusim este doplnit jednu vec. Spolocnici momentalne dostavaju iba minimalnu mzdu, to znamena, ze aj odvody platia iba z minimalnej mzdy ale zisk spolocnosti je ovela vacsi. Ak je to totiz tak ako pisete, tak podnikanie na zivnost je na Slovensku pri dosahovani vyssieho zisku nevyhodne, lebo zivnostnici odvody platit musia podla vysky svojich prijmov a nielen podla minimalnej mzdy...
petra:-)
13.05.05,14:11
Kolega mi dal v suvislosti s tymto este jednu otazku. Na zaklade akeho paragrafu je toto rozdelenie zisku spolocnikom oslobodene od odvodov?

Podiely na zisku nie sú oslobodené od odvodov, ale nevstupujú do vymeriavacieho základu. V zákone o sociálnom poistení určuje VZ § 138, a v zákone o ZP je to § 13. Podiely na zisku tam nie sú vymenované.
petra:-)
13.05.05,14:13
Skusim este doplnit jednu vec. Spolocnici momentalne dostavaju iba minimalnu mzdu, to znamena, ze aj odvody platia iba z minimalnej mzdy ale zisk spolocnosti je ovela vacsi. Ak je to totiz tak ako pisete, tak podnikanie na zivnost je na Slovensku pri dosahovani vyssieho zisku nevyhodne, lebo zivnostnici odvody platit musia podla vysky svojich prijmov a nielen podla minimalnej mzdy...

Áno, je to tak ako píšeš, a práve preto veľmi veľa živnostníkov zrušilo svoje živnosti a založili si s.r.o.
:)
Natka
16.05.05,05:22
no:

105.848,31 x 70% = 74.093.817 = 74.093,80
105.848,31 x 30% = 31.754,493 = 31.754,50

no a ten jeden halier nechaj tak, alebo zaúčtuj na 548 ako halierové vyrovnanieMy sme verejná obchodná spoločnosť, takže nám netreba tvoriť rezervný fond.Spoločníci si zisk už zdanili vo svojich daň.priznaniach.A tie haliere dať oproti čomu? 548/... (ale už v tomto roku)
anto
16.05.05,05:36
Pripájam niečo s paragrafmi o rozdelení zisku.:

Podľa § 3 ods. 2 písm. c a § 12 ods. 7 písm. c zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov predmetom dane nie sú podiely na zisku vyplácané po zdanení obchodnou spoločnosťou alebo družstvom, alebo právnickou osobou v zahraničí, vyrovnací podiel, podiel na likvidačnom zostatku obchodnej spoločnosti alebo družstva a podiel na výsledku podnikania vyplácaný po zdanení tichému spoločníkovi.
Uvedené ustanovenia sa vzťahujú na všetky podiely na zisku dosiahnuté po nadobudnutí účinnosti zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov, t. j. najskôr za zdaňovacie obdobie 2004, ktoré budú vyplácané po 1. januári 2005.

Vo vašom prípade sa vzťahuje toto ustanovenie na podiely na zisku dosiahnuté za zdaňovacie obdobie 2004 a vyplácané v zdaňovacom období 2005. Tieto podiely na zisku sa vyplatia v brutto výške bez toho, že by ich vyplácajúca spoločnosť zdanila, a takisto ich už nemusí zdaňovať ani príjemca.

Na všetky podiely na zisku dosiahnuté za predchádzjúce zdaňovacie obdobia, t.j. do roku 2003, ak sú vyplácané po 1. januári 2004, sa vzťahuje ustanovenie § 52 ods. 24 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov. Na základe tohto ustanovenia potom spoločnosti, ktoré vyplácajú v roku 2004 alebo neskôr podiely na zisku za predchádzajúce zdaňovacie obdobia (do roku 2003), postupujú tak, že vyplácajú podiely na zisku v brutto výške, zrážková daň sa už neuplatňuje.

Z uvedeného tak vyplýva, že ak je majiteľom obchodných podielov fyzická osoba, je povinná zahrnúť vyplatené podiely na zisku za predchádzajúce zdaňovacie obdobia do roku 2003 do svojho daňového priznania v tom zdaňovacom období, keď boli vyplatené, a zdaniť ich sama. V tomto prípade v daňovom priznaní za rok 2005, ktoré bude podávať do 31. marca 2006.

Podobne ak je majiteľom obchodných podielov právnická osoba, je povinná zahrnúť si vyplácané podiely na zisku za predchádzajúce zdaňovacie obdobia (do roku 2003) v zdaňovacom období, v ktorom jej boli pripísané, do svojho základu dane a zdaniť. Režim daňových prázdnin nemá vplyv na vyplácanie podielov na zisku.
vladan
08.09.05,04:49
Na všetky podiely na zisku dosiahnuté za predchádzjúce zdaňovacie obdobia, t.j. do roku 2003, ak sú vyplácané po 1. januári 2004, sa vzťahuje ustanovenie § 52 ods. 24 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov. Na základe tohto ustanovenia potom spoločnosti, ktoré vyplácajú v roku 2004 alebo neskôr podiely na zisku za predchádzajúce zdaňovacie obdobia (do roku 2003), postupujú tak, že vyplácajú podiely na zisku v brutto výške, zrážková daň sa už neuplatňuje.
... spýtam sa možno hlúpu otázku, ale nech ...

existuje aj iná možnosť vyrovnania dane z príjmu, z vyplácaných podielov na zisku z roku 2003, ako v daňovom priznaní? mám na mysli, či nemôžem pri výplate podielov uhradiť DÚ daň hneď? ... alebo mi zostáva iba možnosť dať "do ponožky" 19% z podielu a čakať na skončenie roka?
Susan
08.09.05,06:13
Podiely na zisku nie sú oslobodené od odvodov, ale nevstupujú do vymeriavacieho základu. V zákone o sociálnom poistení určuje VZ § 138, a v zákone o ZP je to § 13. Podiely na zisku tam nie sú vymenované.
Myli ma tvoja odpoved. V prvej vete pises, ze podiely na zisku nie su oslobodene od odvodov, ale nevstupuju do vymeriavacieho zakladu. V §§, ktore uvadzas, nie su vo vymeriavacich zakladoch vymenovane podiely na zisku. Tak sa uskutocnuju odvody zo zisku alebo nie??
KEJKA
09.09.05,11:44
Tak sa uskutocnuju odvody zo zisku alebo nie??odvody z podielov na zisku nie sú
liba2
10.09.05,06:11
... spýtam sa možno hlúpu otázku, ale nech ...

existuje aj iná možnosť vyrovnania dane z príjmu, z vyplácaných podielov na zisku z roku 2003, ako v daňovom priznaní? mám na mysli, či nemôžem pri výplate podielov uhradiť DÚ daň hneď? ... alebo mi zostáva iba možnosť dať "do ponožky" 19% z podielu a čakať na skončenie roka?http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
KEJKA
10.09.05,06:45
... spýtam sa možno hlúpu otázku, ale nech ...

existuje aj iná možnosť vyrovnania dane z príjmu, z vyplácaných podielov na zisku z roku 2003, ako v daňovom priznaní? mám na mysli, či nemôžem pri výplate podielov uhradiť DÚ daň hneď? ... alebo mi zostáva iba možnosť dať "do ponožky" 19% z podielu a čakať na skončenie roka?možno sa dá na tom aj zasmiať, ale ak by si siloumocou chcela daň vyrovnať skôr, než musíš, tak je možné poslať daň ako preddavkovú daň na DÚ. Predpokladám, že si registrovaná. Ak nie, tak sa zaregistruj, nahlás si predbežnú daňovúpovinnosť a nemusíš nič sušiť v ponožke. Naša štátna kasa - čierna diera sa o tie penaze rada postará.
vladan
12.09.05,05:03
... ale ak by si siloumocou chcela daň vyrovnať skôr, než musíš, tak je možné poslať daň ako preddavkovú daň na DÚ. Predpokladám, že si registrovaná. Ak nie, tak sa zaregistruj, nahlás si predbežnú daňovú povinnosť a nemusíš nič sušiť v ponožke.
Lida, tá predbežná daňová povinnosť je v nejakom zákone ošetrená? To nahlásenie je potrebné urobiť písomne? A zaregistrovať sa mám ako čo?
bea
12.09.05,05:47
Myslím si, že takáto možnosť v zákone nie je ošetrená. Ani neviem ako by si sa ako fyzická osoba - nepodnikateľ mohla zaregistrovať. Ja by som si tú predpokladanú daň uložila na Tvojom mieste na účet, nepohla by som s tou sumou do daňového priznania a aspoň by mi spoň o milimeter narástla.:)
liba2
12.09.05,06:29
Myslím si, že takáto možnosť v zákone nie je ošetrená. Ani neviem ako by si sa ako fyzická osoba - nepodnikateľ mohla zaregistrovať. Ja by som si tú predpokladanú daň uložila na Tvojom mieste na účet, nepohla by som s tou sumou do daňového priznania a aspoň by mi spoň o milimeter narástla.:)Súhlasím; a ešte pridávam, že úroky ktoré nabehnú z mojej dane na účet DÚ sú dobré aj pre mňa, aj keď nepôjde o významnú sumu.
Pre Vladan: nie "do ponožky" ale na účet.
korduľa
21.03.07,16:24
mam taku otazku:
firma A vlastni firmu B,
firma B ma zisk po zdaneni 500 000,-, VZ rozhodne , ze zisk sa vyplati firme A.

ako to zauctovat? prepokladam, ze ten zisk uz firma A zdanovat nebude vsak?
ide mi hlavne o to ako to zauctujem,dik
jojko19
23.03.07,06:22
Dobré ránko mám otázku ohľadom rezervného fondu. Nikdy som to ešte nerobil. V roku 2005 mala firma zisk cca 400.000,= Sk. 5% som vytvoril RF z tejto sumy a zvyšok som dal na úhradu straty minulých rokov.
20.000,= 431/421
380.000,= 431/429

Je to správne? Vopred ďakujem.
jojko19
23.03.07,07:00
Nikto mi nepomôže???
jangol
25.03.07,20:12
Dobré ránko mám otázku ohľadom rezervného fondu. Nikdy som to ešte nerobil. V roku 2005 mala firma zisk cca 400.000,= Sk. 5% som vytvoril RF z tejto sumy a zvyšok som dal na úhradu straty minulých rokov.
20.000,= 431/421
380.000,= 431/429

Je to správne? Vopred ďakujem.

Myslím si, že by to malo byť správne.
bui
26.03.07,19:29
Mozem sa aj ja spytat? Zaujima ma takato vec. Nasi spolocnici sa rozhodli, ze zisk po zdaneni sa pouzije na tvorbu RF, potom na uhradu straty z r. 2005, dalej sa rozdeli zisk podla zasluh..pretoze aj spolocnici sa podielali na tvorbe zisku svojou pracou na projektoch a nebrali za to ziadnu odmenu...teda maju taku dohodu, ze kazdemu patri 5/8 z vytvoreneho zisku na projekte na ktorom kto pracoval, no a zvysok zisku sa ponecha vo firme,na ucte nerozdeleneho zisku. Zaujimalo by ma co potom s tym? To sa bude kazdy rok na tomto ucte v pripade zisku kumulovat? Oni chcu cast tohto zisku nechat o firme, na rozvoj, teda nechcu si ho rozdelit?
Viem ze to bude vlastny zdroj krytia majetku, len mi nejde do hlavy to ze by sa to malo kopit na tomto ucte...co sa robi s tym v inych firmach ak kazdy rok dosahuju zisk, a nepotrebuju teda kryt nejake straty...zvysuje sa z toho zakladne imanie?..alebo sa to na ucte nerozdeleneho zisku ponechava?..alebo sa tvori nejaky fond?.....
A aj to ma zaujima..vacsinou citam o deleni zisku na zaklade podielu na ZI...zelezi to na vlastnikoch aky sposob delenia zisku si vyberu?..teda mam na mysli delenie podla zasluh..ako je to u nas...
bui
28.03.07,08:18
s tou mojou predoslou otazkou ku ktorej sa nikto nevyjadril suvisi aj toto.. v poznamkach k uct. zavierke je bod v ktorom sa vyplna podiel na ostatnych zlozkach vlast. imania spolocnosti ak sa odlisuje od podielov na zakl. imani...

to by mohol byt ten nas pripad..

no aj tak neviem co tam vyplnit, kedze ziska sa bude rozdelovat az na vlnom zhromazdeni... a zisk je predsa zlozka vlastneho imania ci nie?
bui
28.03.07,19:29
:( ...nikto nic?
asi prilis dlhy text..a nikomu sa nechce tolko citat.....
bohuzial neviem to napisat jednou vetou....:mee:
liba2
28.03.07,20:30
s tou mojou predoslou otazkou ku ktorej sa nikto nevyjadril suvisi aj toto.. v poznamkach k uct. zavierke je bod v ktorom sa vyplna podiel na ostatnych zlozkach vlast. imania spolocnosti ak sa odlisuje od podielov na zakl. imani...

to by mohol byt ten nas pripad..

no aj tak neviem co tam vyplnit, kedze ziska sa bude rozdelovat az na vlnom zhromazdeni... a zisk je predsa zlozka vlastneho imania ci nie?V Poznámkach k UZ za r. 2006 treba písať o tom ako bol rozdelený HV za r.2005 , a to práve preto, že za r. 2006 ešte nemôže byť rozdelený - až po schválení UZ val. zhromaždením v r.2007.
liba2
28.03.07,20:40
Mozem sa aj ja spytat? Zaujima ma takato vec. Nasi spolocnici sa rozhodli, ze zisk po zdaneni sa pouzije na tvorbu RF, potom na uhradu straty z r. 2005, dalej sa rozdeli zisk podla zasluh..pretoze aj spolocnici sa podielali na tvorbe zisku svojou pracou na projektoch a nebrali za to ziadnu odmenu...teda maju taku dohodu, ze kazdemu patri 5/8 z vytvoreneho zisku na projekte na ktorom kto pracoval, no a zvysok zisku sa ponecha vo firme,na ucte nerozdeleneho zisku. Zaujimalo by ma co potom s tym? To sa bude kazdy rok na tomto ucte v pripade zisku kumulovat? Oni chcu cast tohto zisku nechat o firme, na rozvoj, teda nechcu si ho rozdelit?
Viem ze to bude vlastny zdroj krytia majetku, len mi nejde do hlavy to ze by sa to malo kopit na tomto ucte...co sa robi s tym v inych firmach ak kazdy rok dosahuju zisk, a nepotrebuju teda kryt nejake straty...zvysuje sa z toho zakladne imanie?..alebo sa to na ucte nerozdeleneho zisku ponechava?..alebo sa tvori nejaky fond?.....
A aj to ma zaujima..vacsinou citam o deleni zisku na zaklade podielu na ZI...zelezi to na vlastnikoch aky sposob delenia zisku si vyberu?..teda mam na mysli delenie podla zasluh..ako je to u nas...
Podčiarknuté: je to správny postoj spoločníkov, že si nerozdelia medzi seba všetky prostriedky, ale myslia aj na budúcnosť firmy.
Čo je na účte nerozdeleného zisku, sa môže v budúcich rokoch rozdeliť, je to len vecou spoločníkov ako sa rozhodnú.
Viac sa o tom dočítaš v Obchodnom zákonníku, je to len pár odsekov , ale získaš prehľad v tejto veci.
bui
29.03.07,08:41
dakujem , pekny den
Viera
11.04.07,07:34
Spoločnosť s ručením obmedzeným od svojho vzniku v r. 1995 tvorí zisk. Zisk je evidovaný v účtovníctve na účte nerozdeleného zisku, analyticky členený na zisk do r. 2004 - nezdanený a zisk po r. 2004 - zdanený. V roku 2007 sa spoločníci rozhodli časť zisku rozdeliť.
Je možné najskôr rozdeliť zisk vytvorený po roku 2004 ( zdanený ) ?
Zoltán Kovács
11.04.07,07:41
Spoločnosť s ručením obmedzeným od svojho vzniku v r. 1995 tvorí zisk. Zisk je evidovaný v účtovníctve na účte nerozdeleného zisku, analyticky členený na zisk do r. 2004 - nezdanený a zisk po r. 2004 - zdanený. V roku 2007 sa spoločníci rozhodli časť zisku rozdeliť.
Je možné najskôr rozdeliť zisk vytvorený po roku 2004 ( zdanený ) ?

Áno je to možné. Na základe rozhodnutia VZ si určia že zisk z ktorého roka sa bude rozdelovať.