messi63
11.10.08,22:24
Na jar tohoto roku som kúpil starší rodinný dom, ku ktorému patrí záhrada, ktorú pôvodný majiteľ neobhospodaroval cca 20rokov. Dostal som upozornenie z obecného úradu o tom, že mám zanedbanú záhradu dať do poriadku,lebo budem pokutovaný. Chcel by som vedieť, či existuje nejaký paragraf v zákone, za aké časové obdobie som povinný zrekultivovať zanedbanú záhradu. V tomto čase je totiž pre mňa dôležitejšie zrekonštruovať dom, aby som mal kde bývať. Ďakujem za odpoveď.
arizona
11.10.08,22:06
Neviem Ti poradiť paragraf,asi by Ti ho vedeli povedať na OÚ, keď Ťa chcú podľa neho pokutovať:eek:
Kde bol OÚ predošlých 20 rokov,keď je pozemok zanedbaný?

Podľa mňa ide skôr o vykosenie buriny,aby sa nešírila do okolia.Na to je nejaký §,to Ti môže obec nariadiť.
legolas
12.10.08,05:24
Neviem Ti poradiť paragraf,asi by Ti ho vedeli povedať na OÚ, keď Ťa chcú podľa neho pokutovať:eek:
Kde bol OÚ predošlých 20 rokov,keď je pozemok zanedbaný?

Podľa mňa ide skôr o vykosenie buriny,aby sa nešírila do okolia.Na to je nejaký §,to Ti môže obec nariadiť.

Súhlasím s Arizona, snáď len dpolnenie: to nebol OÚ, ale nejaká dobrá duša bola na OÚ, aby Ti zneprijemnila Tvoju idylku ako je dobre na dedine:)
messi63
12.10.08,13:57
záhrada je v takom stave, že už v nej rastú divé kríky,černice, vrby a pod. na to nestačí obyčajná kosa na pokosenie trávy,ale motorová píla a buldozér a návážka novej zeminy. Preto potrebujem vedieť, za aké časové obdobie som povinný takú zanedbanú záhradu zrekultivovať. Prečo to OU neriešil s bývalým majiteľom? On bol rodákom z tej dediny a ja som prisťahovalec -preto tie "dobré duše dedinské" nevedia prežiť, že nerobím to, čo oni momentálne chcú a že mi je prednejšia strecha nad hlavou ako výhľad z okna ich domu na môj "prales".
pavol54
12.10.08,18:40
V podstate musíte zabrániť vysemeneniu burín, tie tomto ročnom období svoju funkciu splnili a už odumierajú takže máte čas do jari. Inak teraz postih nie je reálny. z hľadiska susedských vzťahov však nálet semien pichliča, púpavy a pýru je dosť vážny problém.
Z hľadiska efektívnosti je najlepšie teraz na jeseň buriny odstrániť a pôdu prekopať.
misomiso
13.10.08,19:12
záhrada je v takom stave, že už v nej rastú divé kríky,černice, vrby a pod. na to nestačí obyčajná kosa na pokosenie trávy,ale motorová píla a buldozér a návážka novej zeminy. Preto potrebujem vedieť, za aké časové obdobie som povinný takú zanedbanú záhradu zrekultivovať. Prečo to OU neriešil s bývalým majiteľom? On bol rodákom z tej dediny a ja som prisťahovalec -preto tie "dobré duše dedinské" nevedia prežiť, že nerobím to, čo oni momentálne chcú a že mi je prednejšia strecha nad hlavou ako výhľad z okna ich domu na môj "prales".

Nic nie si povinny. Dnes ma kazdy inu predstavu o tom, ako ma vyzerat zahrada. Napriklad velkou modou na zapade je teraz zahrada, ktoru netreba kosit - s typicky lucnou vegetaciou - take travne zmesi sa aj predavaju a vobec sa potom nekosia. Samozrejme - zahrada vyzera ako luky v opustenych oblastich Slovenska, ale to je teraz najnovsi hit.

A to ze tam mas dive kriky a cernice? Jednoducho mas tam prirodzenu autenticku vegetaciu, dokial ju tam budes chcet mat, nitko ta nemoze nutit. Kto moze urcovat co je to burina? Ved napr. pre niekoho je chren a kostihoj tazko likvidovatelna burina, pre ineho je to plodina. Tak isto napr. prhlava alebo pupava (ja konzumujem stonky z pupavy, je to velmi zdrave).

Hlavne sa nenechaj nikym znasilnovat. Ak by chcli obecne urady (vo vseobecnosti) zasahovat do toho, kto co robi na zahrade, tak by najprv museli spravit poriadok s palenim vselijakeho mokreho listia (lebo to naozaj obtazuje) a s hlukom. V zap. Europe je presne urcene kedy mozes napr. kosit a kedy musi byt klud, a je to tak dobre, lebo inak si tazko mozes niekedy na zahrade aj oddychnut alebo sa naobedovat. Ale to, co ti tam rastie je uplne tvoja vec, myslim ze vynimku tvori iba pestovanie marihuany.
jaja99
13.10.08,19:26
Pozri v Občianskom zákonníka. Je tam niečo v tom zmysle, že nesmieš obťažovať susedov prachom, hlukom ... a nesmieš obmedziť ich práva pri užívaní nehnuteľností. O burine tam konkrétne nenájdeš nič.
My sme mali taký prípad, že vlastník susednej parcely (cca 25 ha) sa o pozemok nestaral - rástol tam pichliač, v ktorom deti mohli hrať schovávačku. Keď začal odkvitať, vyzeralo to, že sneží, aj keď bol august a všetky lampáše aj so semenami išli pravdaže naším smerom.
Vždy záleží na okolnostiach, čo pôsobí na koho rušivo je veľmi individuálne.
Ak Tvojim susedom Tvoja záhrada nevytláča plot alebo niečo podobné, tak veľmi nezmôžu a nemusíš toho veľa urobiť.
Ak tam chceš však bývať, skús zistiť komu to vadí a prečo.
hetty
14.10.08,05:41
Ja som sa rozprávala so starostkou - môžu ti dať pokutu za zaburinenie záhrady. Znamená to, že sa nestaráš o svoju záhradku a preto burina prerastá ku susedom.
jaros5
14.10.08,06:31
misomiso má jednoznačnú pravdu; Neviem si predstaviť, ako by mi dal niekto pokutu za to, co a ako robím na svojej záhrade.
Iná vec je ale rozhádať sa so susedmi a nedajboh s celou dedinou.:cool:
hanelie
14.10.08,08:37
Odstránenie buriny rieši VZN mesta - v správnom konaní podľa závažnosti problému je možné udeliť pokutu za nedodržanie predpisov VZN
messi63
14.10.08,13:03
Ja som sa rozprávala so starostkou - môžu ti dať pokutu za zaburinenie záhrady. Znamená to, že sa nestaráš o svoju záhradku a preto burina prerastá ku susedom.


Čo sa týka prerastania buriny do susednej záhrady - vykosil som okolo oplotenia cca 50cm pás, ktorý sa snažím pravidelne kosiť, aby tam rástla len tráva a nie chriaštie,bodliaky a černičie, aby sa susedia nemuseli sťažovať,že im to ničí plot a ich záhradu(aj tak sa sťažujú, asi si s tým krátia chvíľu). Aj v tomto prípade mi môžu dať pokutu?
Priznávam horšie je to s náletom semien - tomu naozaj nemám ako zabrániť.
arizona
14.10.08,15:53
Neviem, či sa záhrada považuje za poľnohosp. pozemok,ale možno to má súvis:

Prameň: MP SR
Vypracoval: VÚEPP (Ing. Š. Buday PhD)
Okresné úrady, odbory pozemkové, poľnohospodárstva a lesného hospodárstva na základe poznatkov získaných z terénnych šetrení upozornili obce, mestské úrady, vlastníkov a užívateľov zaburinených poľnohospodárskych pozemkov na povinnosti likvidácie burín vyplývajúce zo súčasných právnych noriem – zákona č. 285/95 Z.z. o rastlinolekárskej starostlivosti a zákona č. 307/92 Zb. o ochrane poľnohospodárskeho pôdneho fondu
pavol54
14.10.08,17:56
Treba pripomenúť, že existuje niekoľko invazívnych rastlín teda rastlín ktoré je povinný vlastník pozemku ničiť za každých okolností dokonca aj na chránených územiach ich zoznam a vyobrazenie sa nachádza na stránke úksup- u. to len na doplnenie p. arizony
misomiso
17.10.08,10:06
Neviem, či sa záhrada považuje za poľnohosp. pozemok,ale možno to má súvis:

Prameň: MP SR
Vypracoval: VÚEPP (Ing. Š. Buday PhD)
Okresné úrady, odbory pozemkové, poľnohospodárstva a lesného hospodárstva na základe poznatkov získaných z terénnych šetrení upozornili obce, mestské úrady, vlastníkov a užívateľov zaburinených poľnohospodárskych pozemkov na povinnosti likvidácie burín vyplývajúce zo súčasných právnych noriem – zákona č. 285/95 Z.z. o rastlinolekárskej starostlivosti a zákona č. 307/92 Zb. o ochrane poľnohospodárskeho pôdneho fondu

Zakon, ktory spomina nejaku kategoriu, ktora nie je nikde definovana je uplne na nic. Kde je urcene co je a co nie je burina?
pavol54
17.10.08,15:44
Debatu môžeme začať tým ako si pračlovek začal vymŕvať klasy divorastúceho obilia až zistil že sa dá vysiať, ale medzitým tam vzišli divorastúce rastliny ktoré tam nevysial a všetci poľnohospodári sa asi odvtedy dohodli že ich nazvú burinou. Pre poľlnohspodára a záhradkára je to jasný rozdiel medzi kultúrnou rastlinou a burinou ale ak sa niekde objaví nejaký právnik tak vznikne problém v definícii. Ešte sa teraz nespýtajte čo je to kultúrna rastlina. Ale zoznam kultúrnych rastlín existuje najdete ho na stránke uksuptie čo nie sú vymenované zákon chápe ako burina.
misomiso
18.10.08,17:21
Pre mňa bola aj kultúrna rastlina , ak rástla tam , kde nemala , burinou.

No ved prave. Aj slnecnica v lane obilia je burinou. Lenze je iba na tebe, co budes pestovat na svojej zahrade, ako to nie je zrovna marihuana. Preto na mojej zahrade ani prhlava nemusi byt burinou. Neviem, preco by nejaky sused alebo obecny urad mal urcovat, co ma byt na mojej zahrade povazovane za burinu a co nie.