misomiso
10.10.08,19:29
Prave som sa vratil z Talianska. Nebol som tam asi rok alebo dva, pred tym som tam chodil castejsie, pravdu povediac netusil som, ze ma tato krajina odrazu niecim este tak intenzivne prekvapi. Ale stalo sa.

Ked sa zacali sirit informacie, ze niektore krajiny EU uplne zakazali fajcenie v baroch, krcmach, kaviarnach a restauraciach, a medzi nimi spominali aj Taliansko, myslel som si, ze ide o zly vtip. Teda vedel by som si predstavit Svedov, alebo Danov, mozno Anglicanov a par inych narodov, ale Taliani? Ved ti fajcia uplne vsetci od 12 rokov, fajcia stale a uplne vsade. Cigareta s kavickou bola od nepamati akymsi symbolom Talianov. Teraz som bol ale svedkom nemozneho. Kedkolvek v Taliansku mozete posediet v akomkolvek bare alebo krcme, mastskej aj dedinskej bez toho, aby ste si museli hned na to umyt hlavu a vyprat pulover.

Ja som si to skutocne uzival, Taliansko je zname skvelou kuchynou a ja osobne preferujem kuchynu obycajnych pajzlov, takych tych Trattorii na predmestiach, kde chodia miestni dedkovia hrat karty, hazardne hry a hadat sa o futbale. Tieto krcmy mali (na rozdiel od Slovenska - bohuzial) pre mna vzdy caro, a vyhodou bolo, ze kuchar varil pre miestnych a nie pre turistov. Keby nevaril dobre, miestni by mu dali kriglom po hlave, zatial co turisti pridu o tyzden ini. Jedinym problemom tychto Trattori bola taka dymova clona, ze neznaly clovek sa tam tazko mohol pohybovat bez GPS.

Teraz su tieto krcmy uz uplne vyvetrane, nikde ani stopy po smrade. Ti dedkovia tam v pohode posedavaju a jedia, obcas si niektori z nich idu pofajcit na cerstvy vdzuch na chodnik. Vyzeraju spokojne, nenal som pocit, ze by im nieco chybalo.

Na Slovensku sa toto tiez chystalo, ale nakoniec bude vsetko inak. Nie - nejdem tu teraz rypat do fajciarov. Ja som v podstate vyrastal v takomto status quo, zvykol som si, jednoducho do kaviarni a restauracii nechodim, mam v hlave taku skromnu databazu nefajciarskych podnikov, viem si pomoct. V najhorsom si radsej dam Kebab na cersvom vzduchu na stojaka.

Ide mi iba o maly prieskum toho, ako to vnimaju ostatni. Vlada sa totiz na poslednu chvilu zlakla a ja som iba zvedavy, ze coho vlastne. O sucasnej vlade je vseobecne zname, ze jedinym, cim sa riadi je vacsinova verejna mienka (nekritizujem, iba konstatujem) Lenze ja si teraz nie som isty, aka vlastne u nas je. V podstate su dve moznosti. Boji sa verejnej mienky, alebo skor toho, ze by snad klesli trzby majitelom restauracii? No toto by ma prave ako jedine zaujimalo. Tie skusenosti (moje osobne) z Talianska hopvoria o tom, ze ludia sa nijako nedali odradit (vacsina restauracii bola plna, o osmej vecer bol velky problem najst volny stol), ale kedze niektori vysokopostaveni politici z vlady podnikaju prave v gastronomii, tak sa mi zda realne prave takato obava.

Napisete, ci ste za zakaz alebo proti? Myslim, ze akakolvek diskusia je tu zbytocna. kazda strana ma svoje argumenty. Nejdem nikomu siahat na jeho prava, mna nezajujima ani to, kto fajci, kto nie, iba by som rad vedel, ci ste za alebo proti fajceniu v podnikoch (myslim tym uplny zakaz).

p.s. Ak tomu dobre rozumiem, vlada chce prijat zakon ostavebnom oddeleni zon pre fajciarov a nefajciarov. (Uz vidim casnika, ktory ma plne ruky kriglov, ako za sebou vzdy poctivo zatvara dvere :))
Lubica12
10.10.08,19:24
Myslím, že aj u nás už dosť ľudí vyhľadáva priestory kde sa nefajčí. My sme otvorili kaviareň a samozrejme ľudia si mali chuť zapáliť svoju obľúbenú cigaretku. Keď zistili, že sa fajčiť vo vnútri nedá, otočili sa išli do inej kaviarne. Dnes našu kaviareň vyhľadáva iná klientela, ľudia, alebo aj celé rodinky ,ktoré si kávu vychutnajú aj bez cigaretyi. A verte mi, že táto skutočnosť ma teší viac, ako tých pár koruniek, ktoré by sme utŕžili od fajčiarov. Myslím, že je to trend budúcnosti a keď budeme chcieť držať krok s okolitým svetom, bude to jedna z priorít každého majiteľa reštaurácie, alebo kaviarne. A v neposlednom rade je treba myslieť aj na zamestnancov. Pracovať v zadymenom prostredí je otroctvo, už nehovorím o iných faktoroch. Keby museli majitelia reštík platiť príplatok svojim zamestnancom za zdraviu škodlivé prostredie - hneď by sa našlo riešenie. Verte mi, že by nemusel zasahovať ani štát.
durisovad
10.10.08,19:30
Ja by som privitala, keby sa v podnikoch nefajcilo, aj ked obcas mi cigareta ku kave padne dobre. Nikde nie je napisane, ze v restauracii musim pit kavu, tu si uvarim doma a vypijem na terase. Dost mi vadi, ak mam obedovat a pri vedlajsom stole mi niekto cmudi do taniera. Ako vidno zo skusenosti v zahranici, navstevnost kaviarni, barov ani restauracii neklesla. Mozno aj stupla, lebo si tam najdu cestu ludia, ktorym predtym dym vadil.
Chobot
10.10.08,21:24
Prave som sa vratil z Talianska. Nebol som tam asi rok alebo dva, pred tym som tam chodil castejsie, pravdu povediac netusil som, ze ma tato krajina odrazu niecim este tak intenzivne prekvapi. Ale stalo sa.

Ked sa zacali sirit informacie, ze niektore krajiny EU uplne zakazali fajcenie v baroch, krcmach, kaviarnach a restauraciach, a medzi nimi spominali aj Taliansko, myslel som si, ze ide o zly vtip. Teda vedel by som si predstavit Svedov, alebo Danov, mozno Anglicanov a par inych narodov, ale Taliani? Ved ti fajcia uplne vsetci od 12 rokov, fajcia stale a uplne vsade. Cigareta s kavickou bola od nepamati akymsi symbolom Talianov. Teraz som bol ale svedkom nemozneho. Kedkolvek v Taliansku mozete posediet v akomkolvek bare alebo krcme, mastskej aj dedinskej bez toho, aby ste si museli hned na to umyt hlavu a vyprat pulover.

Ja som si to skutocne uzival, Taliansko je zname skvelou kuchynou a ja osobne preferujem kuchynu obycajnych pajzlov, takych tych Trattorii na predmestiach, kde chodia miestni dedkovia hrat karty, hazardne hry a hadat sa o futbale. Tieto krcmy mali (na rozdiel od Slovenska - bohuzial) pre mna vzdy caro, a vyhodou bolo, ze kuchar varil pre miestnych a nie pre turistov. Keby nevaril dobre, miestni by mu dali kriglom po hlave, zatial co turisti pridu o tyzden ini. Jedinym problemom tychto Trattori bola taka dymova clona, ze neznaly clovek sa tam tazko mohol pohybovat bez GPS.

Teraz su tieto krcmy uz uplne vyvetrane, nikde ani stopy po smrade. Ti dedkovia tam v pohode posedavaju a jedia, obcas si niektori z nich idu pofajcit na cerstvy vdzuch na chodnik. Vyzeraju spokojne, nenal som pocit, ze by im nieco chybalo.

Na Slovensku sa toto tiez chystalo, ale nakoniec bude vsetko inak. Nie - nejdem tu teraz rypat do fajciarov. Ja som v podstate vyrastal v takomto status quo, zvykol som si, jednoducho do kaviarni a restauracii nechodim, mam v hlave taku skromnu databazu nefajciarskych podnikov, viem si pomoct. V najhorsom si radsej dam Kebab na cersvom vzduchu na stojaka.

Ide mi iba o maly prieskum toho, ako to vnimaju ostatni. Vlada sa totiz na poslednu chvilu zlakla a ja som iba zvedavy, ze coho vlastne. O sucasnej vlade je vseobecne zname, ze jedinym, cim sa riadi je vacsinova verejna mienka (nekritizujem, iba konstatujem) Lenze ja si teraz nie som isty, aka vlastne u nas je. V podstate su dve moznosti. Boji sa verejnej mienky, alebo skor toho, ze by snad klesli trzby majitelom restauracii? No toto by ma prave ako jedine zaujimalo. Tie skusenosti (moje osobne) z Talianska hopvoria o tom, ze ludia sa nijako nedali odradit (vacsina restauracii bola plna, o osmej vecer bol velky problem najst volny stol), ale kedze niektori vysokopostaveni politici z vlady podnikaju prave v gastronomii, tak sa mi zda realne prave takato obava.

Napisete, ci ste za zakaz alebo proti? Myslim, ze akakolvek diskusia je tu zbytocna. kazda strana ma svoje argumenty. Nejdem nikomu siahat na jeho prava, mna nezajujima ani to, kto fajci, kto nie, iba by som rad vedel, ci ste za alebo proti fajceniu v podnikoch (myslim tym uplny zakaz).

misomiso - na porade je možnosť založiť aj anketu. Na takúto diskusiu sa priam pýta tá anketa. Ak by si nevedel, ako vyzerá anketa, tu je jedna, čo som založil ja:

http://www.porada.sk/t24165-anketa-o-domacich-milackoch.html

Keď založíš anketu, všetky príspevky z tejto témy ti presuniem tam.
tixi
10.10.08,22:13
Ak poviem, ze som za zakaz, postavili by sa proti mne fajciari, ze je to diskriminacia a opacna sitaucia by nastala, ak by som povedala, ze proti.

Vytvorit podmienky pre obe strany, to by malo byt v zaujme kazdeho baru, restauracie, ine.. v zaujme udrzania si klientely ci uz fajciarskej alebo nefajciarskej.
Problematickejsie by to bolo asi na zastavkach.

Raz som sa pozastavila presne nad zakazom fajcenia v istej nemenovanej restauracii. Znami si chceli zafajcit, ale zaroven mali na vedomi aj respektovanie, ze sa v v restauracii nema fajcit, tak sa opytali casnika na fajciarsku zonu. Casnik, iba ukazal smerom dozadu, kde je fajciarska zona. Pritom miestnost bola spolocna tak pre fajciarov, aj nefajciarov s tym rozdielom, ze nad hlavami klientov viseli iba 2 rozdielne nadpisy, s tym, ze nadpis s nazvom Fajciarska zona bol na jednom konci miestnosti zaveseny, a Zakaz fajcit! na druhom konci. Pripadalo mi to trocha komicke, trocha nedomyslene.Len dodnes neviem, aky ucel to malo splnit.Nad tymto vsetkym som sa iba pousmiala, ako som vychadzala z restauracie a krutila som nad tym vsetkym hlavou, ale musim zaroven podotknut, ze dym postupujuci do nefajciarskej zony mi pri obede vadil.
misomiso
11.10.08,02:51
misomiso - na porade je možnosť založiť aj anketu. Na takúto diskusiu sa priam pýta tá anketa. Ak by si nevedel, ako vyzerá anketa, tu je jedna, čo som založil ja:

http://www.porada.sk/t24165-anketa-o-domacich-milackoch.html

Keď založíš anketu, všetky príspevky z tejto témy ti presuniem tam.

Aha - diky, dobry napad, bohuzial nepodarilo sa. Vies vymazat tu duplicitnu temu s nazvom Fajcenie v restauraciach?
Chobot
11.10.08,07:30
Aha - diky, dobry napad, bohuzial nepodarilo sa. Vies vymazat tu duplicitnu temu s nazvom Fajcenie v restauraciach?

Tému som vymazal. Napíš mi, aké otázky ankety by si chcel do ankety dať a založím ju za teba.
misomiso
11.10.08,09:05
Tému som vymazal. Napíš mi, aké otázky ankety by si chcel do ankety dať a založím ju za teba.

To je jednoduche. Do prveho prispevku prosim skopiruj text zo zadania temy + otazky:

Otázka: Aký máte názor na legislatívu upravujúcu fajčenie v reštauráciách?

1. Som za ponechanie súčasného stavu, alebo za stavebne oddelené zóny.

2. Som za úplný zákaz fajčenia v reštauráciách.
Chobot
11.10.08,22:45
To je jednoduche. Do prveho prispevku prosim skopiruj text zo zadania temy + otazky:

Otázka: Aký máte názor na legislatívu upravujúcu fajčenie v reštauráciách?

1. Som za ponechanie súčasného stavu, alebo za stavebne oddelené zóny.

2. Som za úplný zákaz fajčenia v reštauráciách.

Anketa pridaná. ;)
pasuliatko
12.10.08,12:27
ja som za aby sa nikde nefajčilo ani vonku ani niekde v kaviarni či reštike. ja osobne neznášam dym z cigariet a maximalne mi to vadi ked jem. ale aj ked idem po vonku a xy ludi tham fajčí. určite by som to zatrhla.
pasuliatko
12.10.08,12:28
aj ked urobia nejaké prestavby to nepomôže lebo ten dym preleze všade
bobino38
13.10.08,05:03
...no asi by vznikla ďalšia kríza vo svete, keby sa zakázalo úplne fajčiť a prestali by sa vyrábať cigarety:-)..ja som za úplné zrušenie fajčenia, všade. Je to vyhadzovanie peňazí do vzduchu a ničenie si zdravia, sebe i ostatným.
misomiso
13.10.08,08:13
...no asi by vznikla ďalšia kríza vo svete, keby sa zakázalo úplne fajčiť a prestali by sa vyrábať cigarety:-)..ja som za úplné zrušenie fajčenia, všade. Je to vyhadzovanie peňazí do vzduchu a ničenie si zdravia, sebe i ostatným.

No ano, to je pekne, aj ja by som bol stastnejsi, ak by cigarety nejsetvovali, no treba sa na to pozriet realne. Nejde iba o zisky z predaja cigariet. Ide aj o to, ci ma niekto pravo organizovat druhym zivot, ci ma pravo urcovat za nich, co je pre nich lepsie. Skratka niekto moze povedat, ze jemu viac vyhovuje kratsi ale intenzivnejsi zivot namiesto takeho v ktorom by si mal odopierat vsetky pozitky. A m v podstate pravdu, kazdy z nas (aj z nefajciarov) robi denne to iste rozhodnutie, kedykolvek do ust vkladame platok slaniny namiesto platku salatu.

Otazku fajcenia myslim musime brat ako otazku ludskych prav, a to rovnako fajciarov, ako aj nefajciarov. Skratka - tak ako mne nevadi, ak sa nekto ruti po ceste 2. triedy 140, ak ide po rovnom useku, kde ma dostatocny rozhlad a nikoho nema pred sebou, tak mi nevadi, ze niekto fajci. Zacina mi to vadit vtedy, ak (v prvom pripade) tak robi v hustej premavke a ohrozuje mna aj ostatnych a (v druhom pripade) fajci tam, kde si ini chcu vychutnat svoj obed alebo kavu bez toho, aby museli byt obmedzovani.
Vlady a parlamenty su nato, aby dokazali garantovat prava pokial mozno vsetkym. Zakazat fajcenie je asi utopia, ide tu iba o to, aby ludia, ktori si uspokokuju svoju (zbytocnu) potrebu, resp. pozitok nekonali na ukor inych. Vsade vo svete ide vyvoj urcitym smerom, (pravdepodobne spravnym), u nas sa ale vlada niecoho zlakla. Ako tak pozeram na vysledky ankety, tak hnev ludu (fajciarov) to asi nebude. Asi bude problem naozj v tom, ze sa ma siahnut niekomu na zisky. V tomto pripade by som ale asi skor tipoval ten tabakovy priemysel, pretoze som presvedceny, ze majitelia restauracii nie su ohrozeni.
Ajuška
13.10.08,08:37
...Ide aj o to, ci ma niekto pravo organizovat druhym zivot, ci ma pravo urcovat za nich, co je pre nich lepsie...
mimotemy Neverím vlastným očiam :confused: Práve tento princíp si v iných "kontroverzných" témach prudko prehliadal...:rolleyes:...

P.S... konštatujem. Nežiadam (znova) porovnávacie argumenty...;)...
kukučka
13.10.08,08:51
Skratka niekto moze povedat, ze jemu viac vyhovuje kratsi ale intenzivnejsi zivot namiesto takeho v ktorom by si mal odopierat vsetky pozitky. A m v podstate pravdu, kazdy z nas (aj z nefajciarov) robi denne to iste rozhodnutie, kedykolvek do ust vkladame platok slaniny namiesto platku salatu.


mimotemy veľmi zlý príklad, Slováci by bez slaniny neprežili
Danila
13.10.08,09:11
Ja sa vždy zabávam pri témach o zákaze fajčenia. Nikomu neprekáža, že denne stretáva potácajúcich sa alkoholikov, nafetované deti a mládež, gamblerov ruinujúcich rodiny, a vlastne všetkých týchto ruinujúcich rodiny, že kam sa obzriem, všade sa štrngá pohárikom, reklama kašle na to, že becherovka je tiež alkohol. Každý zákaz je kontraproduktívny. Na mňa ako fajčiara platia len obmedzenia. A my fajčiari sme celkom určite spoločne za to, aby sa na verejných priestranstvách nefajčilo. A vieme prečo sme v okruhu záujmu. Lebo každý cíti dym. A smrad. A robí fuj. Ja ako fajčiar, rešpektujúci nefajčiarov si aspoň v tejto téme ako abstinent od ďalších svinstiev zahundrem - zákaz alkoholu. No to by som ale nechcela vidieť, na ktorej strane bude presila. Hlboké ospravedlnenie, že som sa ocitla aj kúsokmimotemy.
misomiso
13.10.08,09:12
mimotemy Neverím vlastným očiam :confused: Práve tento princíp si v iných "kontroverzných" témach prudko prehliadal...:rolleyes:...

P.S... konštatujem. Nežiadam (znova) porovnávacie argumenty...;)...

Prosim nekritizujte ma za to, ze zamerne prechadzam opat z inych tem na temu potraty, ale bohuzial musim reagovat na taketo utoky. Aby som bol celkom uprimny, domnievam sa, ze ty presne vies, o com je rec, iba sa robis trocha nechapava. Ale nevadi, vysvetlim este raz:

Mna naozaj nezaujima, ako si druhi zorganizuju zivot, ak tym nezasahuju do prav inych. Mna netrapi, kolkokrat denne mas sex, s kym mas sex, ci pri tom pouzivas nejaku antikoncepcou alebo nie. V podstate ma ani neptrapi, ako si budes dalej zit potom, co sa zrieknes porodeneho dietata a umoznis ho tad na adopciu. Trapi ma iba, ak sa rozhodnes zasahovat do prava ineho cloveka (distata) a to dokonca do zakladneho ludskeho prava - prava na zivot.

Ak si znova precitas cely prispevok, ktory si citovala, hovorim tam o tom, ze mi nevadi spravanie ineho (hoci hazardera za volantom, alebo fajciara), ak tym neohrozuje mna a ostatnych ludi. Teda spominam tam nie len seba, ale aj ostatnych ludi a na to som nazor nezmenil. Nadalej ma bude trapit, ak fajciari budu smradit ostatnym pod nos, hoci aj v case, ked tam ja nebudem, nadalej ma nenecha lahostajnym, ak niekto pojde 140 cez stred mesta a bude tym ohrozovat inych (aj ked ja tam zrovna nebudem). A nadalej si myslim, ze clovek ma prava na to, aby sa spraval tak ako uzna za vhodne, za predpokladu, ze tym neohrozuje a neobmedzuje ostatnych...

Preto nie som za abslolutny zakaz fajcenia a preto nie je vhodne spajat tento moj nazor s mojim nazorom na legalnost potratov.
Viera Klimentová
13.10.08,09:14
Myslím si, že tu nejde o organizovanie života iným. Kto chce, nech fajčí, ale nech nemusím dýchať ten smog ktokoľvek z nás nefajčiarov. Nie je maximálnou drzosťou, keď my, nefajčiari musíme "ustúpiť" z autobusovej zastávky len preto, že tam stojí štvorica "húliacich a ohľaduplných" spoluobčanov?, keď sa kolegyňa - spolubývajúca síce opýta, či si môže zapáliť, ale ani nečaká na moju odpoveď a zapáliac si sama odpovedá "však ja to vyvetrám", keď ... keď....... Zo skúsenosti viem, že skôr sme ustupovali vždy my nefajčiari s odpoveďou " no, čo už s tebou, nejako to vydržím". Keď si chceme posedieť pri kávičke, skôr ustúpim ja a sadneme si do časti, kde sa fajčí, len aby sme si mohli poklebetiť. Viem - je to jednoznačne moja vôľa, ale určite s tým máte podobné skúsenosti aj iní. Alebo sa mýlim? Ustúpia častejšie fajčiari.
misomiso
13.10.08,09:15
Nikomu neprekáža, že denne stretáva potácajúcich sa alkoholikov, nafetované deti a mládež, gamblerov ruinujúcich rodiny,

Neviem, koho myslis pod pojmom "nikto", ale za seba mozem povedat, ze mne to trocha prekaza. :)
michelle84
13.10.08,09:20
Mne vadí hlavne smrad fajčiarov, keď prejde popri mne a hlavne, keď je miestnosť celá zadymená a smrdí cigaretami a musím to dýchať. Minule som bola v reštarácii, nie veľkej, ale hlavne, že po jednej strane mali "nefajčiarske stoly". Neviem, aký účel plnili, keďže hneď pri vedľajšom "fajčiarskom stole" sa fajčilo o dušu a museli sme to dýchať.
tetrisss
13.10.08,10:02
Ja, ako byvaly tazky fajciar, musim sa tentokrat kajat a na rovinu hovorim, ze najvacsi bl...c je ten, kto sa nauci fajcit a nasledne kazdy fajciar je egoista a bezohladny clovek, seba nevynimajuc. Ano, fajcila som vsade a bezohladne a dokonca, kde som dopredu vedela, ze nebudem si moct zapalit, tak som tam radsej nesla, ziadala som bezvyhradne a drzo vsetkych svojich znamych a pribuznych, aby ma mlcky tolerovali. Lenze, ked do toho clovek padne, nie je to take jednoduche a zavislost od cigarety vam vezme este aj to dobre vychovanie a tak pravdu povediac, dnes by som bola za zakaz fajcenia, ale ako vedomy pokrytec, pretoze v tej predoslej situacii, by som urcite mala opacny nazor a treba tu skor ist cestou prevencie a vysvetlovat detom, aby nezacali fajcit aj kvoli horeuvedenym vlastnostiam fajciara a pre svoje vlastne zdravie, lebo potom je uz neskoro.
evina
13.10.08,10:14
Ja sa vždy zabávam pri témach o zákaze fajčenia. Nikomu neprekáža, že denne stretáva potácajúcich sa alkoholikov, nafetované deti a mládež, gamblerov ruinujúcich rodiny, a vlastne všetkých týchto ruinujúcich rodiny, že kam sa obzriem, všade sa štrngá pohárikom, reklama kašle na to, že becherovka je tiež alkohol. Každý zákaz je kontraproduktívny. Na mňa ako fajčiara platia len obmedzenia. A my fajčiari sme celkom určite spoločne za to, aby sa na verejných priestranstvách nefajčilo. A vieme prečo sme v okruhu záujmu. Lebo každý cíti dym. A smrad. A robí fuj. Ja ako fajčiar, rešpektujúci nefajčiarov si aspoň v tejto téme ako abstinent od ďalších svinstiev zahundrem - zákaz alkoholu. No to by som ale nechcela vidieť, na ktorej strane bude presila. Hlboké ospravedlnenie, že som sa ocitla aj kúsokmimotemy.

Tu si dovolím nesúhlasiť. Na tieto problémy sa pozerám z dvoch hľadísk. Prvým je celospoločenský /nenapadá ma iný výraz, ale ide mi o určitú empatiu a a aj snahu spoločne prispieť k riešeniu týchto problémov/. Z tohto hľadiska mi veľmi prekáža alkoholizmus, drogy u detí a pod. a určite i veľa ostatným ľuďom.

Druhým je postoj k osobnému životu a zdraviu. Tu máš pravdu nemôžeme nikomu nariadiť nedroguj, nepi, nefajči.... Tí, ktorí drogujú, pijú... ohrozujú vedome svoje zdravie, ruinujú svoj život. Tí, ktorí fajčia ohrozujú vedome svoje zdravie ale bohužiaľ vedome aj zdravie ostatných. Pasívny fajčiar takisto je vystavený vzniku rakoviny pľúc /bez vlastného pričinenia/. A na záver moju prupovídku, ktorú používam :Nefajčiar ničím neškodí fajčiarovi, len mu lezie na nervy :rolleyes:, ale fajčiar ohrozuje nefajčiarovi zdravie....

P.s. - kedysi dávno, veľmi dávno som fajčila, takže nehovorím úplne o tom, čo nepoznám...
lulu74
13.10.08,10:35
výsledky ankety sú zatiaľ jasné - zákaz fajčiť je želaním drvivej väčšiny. úplne s tým súhlasím. Je to proste celospoločenský vývoj, fajčenie už nie je žiadna frajerina ako kedysi a to je dobre. Veľa vecí ktoré sú momentálne "IN"mi lezie na nervy a iste je veľa oblastí celospoločenského vývoja ktoré nie sú dobre nasmerované,ale toto je dobré, fajčenie nikto nikomu nezakazuje,doma si môžeme robiť čo chceme,ale nech sa tento zlozvyk len pekne ďalej odsúva takpovediac na okraj spoločnosti a táto spoločenská klíma môže pozitívne ovplyvniť naše deti v puberte. Ja som v puberte fajčiť začala-lebo to bola frajerina a aj ked som už prestala - mám háklivé priedušky možno už nastálo a ľutujem že som to vôbec skúšala.
Danila
13.10.08,10:38
Tu si dovolím nesúhlasiť. Na tieto problémy sa pozerám z dvoch hľadísk. Prvým je celospoločenský /nenapadá ma iný výraz, ale ide mi o určitú empatiu a a aj snahu spoločne prispieť k riešeniu týchto problémov/. Z tohto hľadiska mi veľmi prekáža alkoholizmus, drogy u detí a pod. a určite i veľa ostatným ľuďom.

Druhým je postoj k osobnému životu a zdraviu. Tu máš pravdu nemôžeme nikomu nariadiť nedroguj, nepi, nefajči.... Tí, ktorí drogujú, pijú... ohrozujú vedome svoje zdravie, ruinujú svoj život. Tí, ktorí fajčia ohrozujú vedome svoje zdravie ale bohužiaľ vedome aj zdravie ostatných. Pasívny fajčiar takisto je vystavený vzniku rakoviny pľúc /bez vlastného pričinenia/. A na záver moju prupovídku, ktorú používam :Nefajčiar ničím neškodí fajčiarovi, len mu lezie na nervy :rolleyes:, ale fajčiar ohrozuje nefajčiarovi zdravie....

P.s. - kedysi dávno, veľmi dávno som fajčila, takže nehovorím úplne o tom, čo nepoznám...Som potešená Tvojim nesúhlasom v prvej časti. Takého, čo kedysi dávno, veľmi dávno fajčil mám doma. Naturel nefajčiarov prijímam zhovievavo. Zásadne fajčím na dvore, vzdialená od všetkých otvorov do domu, vrátane garážovej brány. No môj manžel argumentuje, že aj fajčenie vonku je škodlivé pre okolie. Nespytovala som sa, čo má na zreteli konkrétne, ale pravdepodobne pôjde o ovocné stromy, susedovho jazvečíka, a možno aj policajta - regulovčíka na križovatke.;):) Snažím sa preto využívať nočný čas, keď vypúšťajú dym fabrické komíny. Tam sa to stratí.:D
evina
13.10.08,10:53
Som potešená Tvojim nesúhlasom v prvej časti. Takého, čo kedysi dávno, veľmi dávno fajčil mám doma. Naturel nefajčiarov prijímam zhovievavo. Zásadne fajčím na dvore, vzdialená od všetkých otvorov do domu, vrátane garážovej brány. No môj manžel argumentuje, že aj fajčenie vonku je škodlivé pre okolie. Nespytovala som sa, čo má na zreteli konkrétne, ale pravdepodobne pôjde o ovocné stromy, susedovho jazvečíka, a možno aj policajta - regulovčíka na križovatke.;):) Snažím sa preto využívať nočný čas, keď vypúšťajú dym fabrické komíny. Tam sa to stratí.:D

No nie som až tak radikálna ako Tvoj manžel :D, a ani nie som radikálna z toho titulu, že bývalý fajčiar je horší v protestoch proti fajčeniu ako ten, kto nikdy nefajčil. Čo sa mňa týka, na tom dvore by som Ti dovolila fajčiť kedykoľvek:) Možno ako milujúci manžel by som sa Ťa snažila /bezvýsledne/ presvedčiť o škodlivosti fajčenia :rolleyes:

P.s. Tu ide len o to, že tým že nefajčím neškodím nikomu , ale opačne to už neplatí...
korduľa
15.10.08,07:55
no ja neviem, pridam svoj osobny nazor, nezda sa mi vhodne tvrdit, ze zakazom fajcenia by boli diskriminovani fajciari, ved fajcenie dokazatelne ohrozuje zdravie, tak mi to potom k sebe nepasuje tak diskriminacia. to potom ked nejakemu riadne pripitemu odmietnu naliat tak je diskriminovany??
korduľa
15.10.08,08:01
Myslím si, že tu nejde o organizovanie života iným. Kto chce, nech fajčí, ale nech nemusím dýchať ten smog ktokoľvek z nás nefajčiarov. Nie je maximálnou drzosťou, keď my, nefajčiari musíme "ustúpiť" z autobusovej zastávky len preto, že tam stojí štvorica "húliacich a ohľaduplných" spoluobčanov?, keď sa kolegyňa - spolubývajúca síce opýta, či si môže zapáliť, ale ani nečaká na moju odpoveď a zapáliac si sama odpovedá "však ja to vyvetrám", keď ... keď....... Zo skúsenosti viem, že skôr sme ustupovali vždy my nefajčiari s odpoveďou " no, čo už s tebou, nejako to vydržím". Keď si chceme posedieť pri kávičke, skôr ustúpim ja a sadneme si do časti, kde sa fajčí, len aby sme si mohli poklebetiť. Viem - je to jednoznačne moja vôľa, ale určite s tým máte podobné skúsenosti aj iní. Alebo sa mýlim? Ustúpia častejšie fajčiari.

keby sa dalo pridam pohlad prekvapeneho kamarata, s ktorym sme sedeli na kave a na jeho otazku, ci si moze zapalit, som odpovedala nie. vlastne nechapal niktor pri stole. nuz ale nerozumiem potom tej zo slusnosti polozenej otazke, ked si vlastne aj tak ludia zapalia, pretoze cakaju asi odpoved: no jasne nie je problem.
ja vlastne v tom pripade nemam nikdy problem vstat od stola, pretoze mne ten dym a smrad neskutocne vadi. pri tazkej astme sa to riesit v nasich restauraciach neda. ked mate vedla seba sest stolov na priestore 6x6 metrov stvorcovych a na dvoch z nich mate malu cedulku s preciarknutou cigaretou. takze vlastne aj tu ma kazdy na vyber, urcite tych kaviarni kde sa nefajci je hodne, napriklad take cajovne -- super vec
slabikar
15.10.08,08:17
ja som od narodenia nefajciar a v zivote som ani nepotiahol z cigarety no napriek tomu nesuhlasim s tym, aby sa nemohlo fajcit VONKU na verejnych priestranstvam a sucasne som proti akemukolvek fajceniu v uzavretych priestoroch, resp. polootvorenych. vonku nech si fajciari zapalia kdekolvek, ved vonku sa to rychlo rozplynie, ale vnutri radikalne NIE a NIKDE.
kačer
16.10.08,05:02
Som za úplny zákaz fajčenia v reštauráciách. Ked občas ideme niekde do reštiky, prídeme celý zafajčení, oči štípu, všetko páchne po dyme. Oblečenie ide rovno do práčky a my pod sprchu. Tak sa končieva naše posedenie v reštike.
Kazu
16.10.08,05:15
ja som od narodenia nefajciar a v zivote som ani nepotiahol z cigarety no napriek tomu nesuhlasim s tym, aby sa nemohlo fajcit VONKU na verejnych priestranstvam a sucasne som proti akemukolvek fajceniu v uzavretych priestoroch, resp. polootvorenych. vonku nech si fajciari zapalia kdekolvek, ved vonku sa to rychlo rozplynie, ale vnutri radikalne NIE a NIKDE.

Áááno??? A už si stál v rade na autobus?
slabikar
16.10.08,05:24
dobre poopravim sa. mas pravdu. zakazane by bolo fajcenie aj na takych miestach kde sa zdrziava vacsi pocet ludi, ako to nazvat, nedobrovolne (?), teda zastavky a pod. preto pisem ze nedobrovolne, lebo ked je napr. partia ludia vonku niekde na chodniku, kde sa nekoncentruje, resp. kde nestoja ludia ze na nieco cakaju, tak si mozu zafajcit. upozornujem- ja som od narodenia NEFAJCIAR, ale viem TOLEROVAT!
účtovník 007
16.10.08,07:01
No ano, to je pekne, aj ja by som bol stastnejsi, ak by cigarety nejsetvovali, no treba sa na to pozriet realne. Nejde iba o zisky z predaja cigariet.

Len to nie! Nech jestvujú cigarety aj fajčiari. Ak by to tak nebolo, tak bude musieť byť daň z príjmu nie 19% ale 45%.:D
v_mary
16.10.08,13:08
Máš pravdu, nech sú tu, nech si ničia zdravie, je to ich vec, ale nech sú tolerantní a nefajčia na verejnosti. Nevadí mi, keď si fajčí doma alebo vo svojej záhrade. Ak k nemu prídem na návštevu, tak sa prispôsobím, ale prečo by som sa mala prispôsobovať na miestach, ktoré sú určené pre všetkých? Máme rovnaké práva.
Bastian
16.10.08,21:08
Áááno??? A už si stál v rade na autobus?

Ešte pred cca 6 rokmi som sa so synom vybral k lekárke mestskou dopravou. Začalo pršať tak sme sa schovali pod prístrešok zastávky. Tlačilo sa nás tam viac... ja som mal malého na rukách a tak sme čakali na autobus. Jedna staršia „dáma“ to už chúďa nevydržala a zapálila si. Bol som prekvapený ako to všetci tolerovali... tak som ju poprosil ja, aby nám tam nesmradila. Bolo vidieť, že sa jej to dotklo. Otočila sa a tvárila sa že sa nič nedeje. Keď som jej to zopakoval ešte raz, tak spustila že čo si dovoľujem... Vtedy sa ozvala jedna babička, že má problémy z dýchaním a že jej dym z cigariet nerobí dobre... Ale s ňou to ani nehlo. Najviac ma prekvapili ľudia, ktorí stáli naokolo a sledovali to len jedným očkom... Neviem prečo, ale mám ten pocit, že v takýchto momentoch by mali mať ľudia v sebe silu, ktorá by im nedovolila tolerovať takéto správanie. Bolo by to trocha iné, keby si na tej zastávke všetci otvorili ústa a spoločne dali tej „dáme“ najavo že toto teda nie...
Medzi ľuďmi si všímam takú zvláštnu toleranciu voči hulvátskému správaniu. Alebo je to apatia? Fakt nechápem. Dokonca začínam mať z niektorých ľudí pocit, že sa im páči sprosté správanie.

mimotemy Pridám dnešný večerný zážitok z Tesca na Zlatých pieskoch... Po zaplatení nákupu som zistil, že klasicky nesedia niektoré ceny na bločku s tými, čo boli na regáloch...:cool: Tak som zašiel na informácie, vyčkal si 10 min. v rade, vypočul si sťažnosť jedného pána ktorý sa sťažoval na arogantné správanie pokladníčky, a bol svedkom toho, ako jedna pani priniesla pred vchodom nájdené kľúče od auta.

Ten pán čo sa sťažoval sa do radu ani nepostavil, len tej pani za pultom jednou vetou opísal svoj zážitok. Povedal jej aj číslo pokladne a odišiel. Ona jej potom zavolala a pobaveným úsmevom sa jej spýtala „to čo si tomu v ružovom roláku povedala...“ a tak sa ešte chvíľu „bavili“. Čakal by som inú reakciu. Takto sa tu veci nikdy nezlepšia...

Ani ku mne sa nesprávala tá baba profesionálne. Najprv ma podozrievala, že som si zle pozrel ceny na regály, potom chcela aby som s ňou išiel dnu overiť cenu... mal som pravdu ja, no jej správanie sa ani tak nezmenilo. Len sa spýtala, či chcem vrátiť tovar... Sklamaný som odtiaľ odchádzal, ona tiež končila a odovzdávala službu svojej kolegyni... Videl som, že na nájdené kľúče od auta sa vykašlala, tak som jej ešte povedal, že by bolo dobré keby čím skôr vyhlásili cez mikrofón (ktorý tam má poruke), že sa našli kľúče, aby ich ten chudáčisko nehľadal (vonku bol akurát vtedy riadny lejak). Prekvapila ma, keď mi povedala, že také nehlásia. Vraj kľúče, mobily a iné veci nemajú hlásiť. Viem, že by sa tam mohli hlásiť aj „falošný majitelia“, ale si myslím že 2-3 otázkami by sa vždy dalo zistiť, či sú tie veci naozaj ich. Po tom ako som jej to povedal, tak ešte od dverí zakričala kolegyni, že „ozaj keby sa niekto prihlásil, tak sú tie kľúče dole v skrinke.
Keby som jej to nepovedal, tak by to tej kolegyni asi ani nepovedala... a ten chudák čo stratil kľúče by mohol ísť domov peši.

Mám pocit, že tu ľuďom niečo chýba... Už som počul aj také reči, že sa ľudia správajú tak, lebo sa im ťažko žije. Ale to je hlúposť. Stačí zájsť do krajín, kde sa žije v oveľa ťažších podmienkach a predsa sa tam vedia ľudia k sebe správať ľudskejšie...
Olice
17.10.08,04:04
Ešte pred cca 6 rokmi som sa so synom vybral k lekárke mestskou dopravou. Začalo pršať tak sme sa schovali pod prístrešok zastávky. Tlačilo sa nás tam viac... ja som mal malého na rukách a tak sme čakali na autobus. Jedna staršia „dáma“ to už chúďa nevydržala a zapálila si. Bol som prekvapený ako to všetci tolerovali... tak som ju poprosil ja, aby nám tam nesmradila. Bolo vidieť, že sa jej to dotklo. Otočila sa a tvárila sa že sa nič nedeje. Keď som jej to zopakoval ešte raz, tak spustila že čo si dovoľujem... Vtedy sa ozvala jedna babička, že má problémy z dýchaním a že jej dym z cigariet nerobí dobre... Ale s ňou to ani nehlo. Najviac ma prekvapili ľudia, ktorí stáli naokolo a sledovali to len jedným očkom... Neviem prečo, ale mám ten pocit, že v takýchto momentoch by mali mať ľudia v sebe silu, ktorá by im nedovolila tolerovať takéto správanie. Bolo by to trocha iné, keby si na tej zastávke všetci otvorili ústa a spoločne dali tej „dáme“ najavo že toto teda nie...
Medzi ľuďmi si všímam takú zvláštnu toleranciu voči hulvátskému správaniu. Alebo je to apatia? Fakt nechápem. Dokonca začínam mať z niektorých ľudí pocit, že sa im páči sprosté správanie.

mimotemy Pridám dnešný večerný zážitok z Tesca na Zlatých pieskoch... Po zaplatení nákupu som zistil, že klasicky nesedia niektoré ceny na bločku s tými, čo boli na regáloch...:cool: Tak som zašiel na informácie, vyčkal si 10 min. v rade, vypočul si sťažnosť jedného pána ktorý sa sťažoval na arogantné správanie pokladníčky, a bol svedkom toho, ako jedna pani priniesla pred vchodom nájdené kľúče od auta.

Ten pán čo sa sťažoval sa do radu ani nepostavil, len tej pani za pultom jednou vetou opísal svoj zážitok. Povedal jej aj číslo pokladne a odišiel. Ona jej potom zavolala a pobaveným úsmevom sa jej spýtala „to čo si tomu v ružovom roláku povedala...“ a tak sa ešte chvíľu „bavili“. Čakal by som inú reakciu. Takto sa tu veci nikdy nezlepšia...

Ani ku mne sa nesprávala tá baba profesionálne. Najprv ma podozrievala, že som si zle pozrel ceny na regály, potom chcela aby som s ňou išiel dnu overiť cenu... mal som pravdu ja, no jej správanie sa ani tak nezmenilo. Len sa spýtala, či chcem vrátiť tovar... Sklamaný som odtiaľ odchádzal, ona tiež končila a odovzdávala službu svojej kolegyni... Videl som, že na nájdené kľúče od auta sa vykašlala, tak som jej ešte povedal, že by bolo dobré keby čím skôr vyhlásili cez mikrofón (ktorý tam má poruke), že sa našli kľúče, aby ich ten chudáčisko nehľadal (vonku bol akurát vtedy riadny lejak). Prekvapila ma, keď mi povedala, že také nehlásia. Vraj kľúče, mobily a iné veci nemajú hlásiť. Viem, že by sa tam mohli hlásiť aj „falošný majitelia“, ale si myslím že 2-3 otázkami by sa vždy dalo zistiť, či sú tie veci naozaj ich. Po tom ako som jej to povedal, tak ešte od dverí zakričala kolegyni, že „ozaj keby sa niekto prihlásil, tak sú tie kľúče dole v skrinke.
Keby som jej to nepovedal, tak by to tej kolegyni asi ani nepovedala... a ten chudák čo stratil kľúče by mohol ísť domov peši.

Mám pocit, že tu ľuďom niečo chýba... Už som počul aj také reči, že sa ľudia správajú tak, lebo sa im ťažko žije. Ale to je hlúposť. Stačí zájsť do krajín, kde sa žije v oveľa ťažších podmienkach a predsa sa tam vedia ľudia k sebe správať ľudskejšie...
Všetko, čo opisuješ Bastian je bohužiaľ realita každodenného života.

Čo sa týka toho fajčenia, tiež mám takmer každý deň "úžasný zážitok", keď prídem ku kolegovi do kancelárie a len čo začneme niečo riešiť už aj si zapaluje cigaretu, niekedy nezostane len pri jednej. Pritom je u nás v práci zakázané fajčiť, je na to dokonca príkaz riaditeľa. Ale v tomto prípade je asi pod lampou najväčšia tma. A to nie je len dym z cigariet v tom danom momente, keď si zapáli, ale ja odtiaľ odchádzam napáchnutá ako údená makrela a spolu so mnou každý jeden papier, ktorý si odtiaľ odnášam.

Jedna moja známa mi raz povedala, že sebeckosť je zbraň hromadného ničenia pre ľudstvo. Možno by stálo za to sa nad touto vetou zamysleť, je tak veľmi pravdivá.
Bastian
17.10.08,06:06
Všetko, čo opisuješ Bastian je bohužiaľ realita každodenného života.

Čo sa týka toho fajčenia, tiež mám takmer každý deň "úžasný zážitok", keď prídem ku kolegovi do kancelárie a len čo začneme niečo riešiť už aj si zapaluje cigaretu, niekedy nezostane len pri jednej. Pritom je u nás v práci zakázané fajčiť, je na to dokonca príkaz riaditeľa. Ale v tomto prípade je asi pod lampou najväčšia tma. A to nie je len dym z cigariet v tom danom momente, keď si zapáli, ale ja odtiaľ odchádzam napáchnutá ako údená makrela a spolu so mnou každý jeden papier, ktorý si odtiaľ odnášam.

Jedna moja známa mi raz povedala, že sebeckosť je zbraň hromadného ničenia pre ľudstvo. Možno by stálo za to sa nad touto vetou zamysleť, je tak veľmi pravdivá.

Keď Ti to vadí, mala by si mu to povedať. Ten kto toleruje takéto správanie je svojim spôsobom tiež sebec... Či je to Tvoj nadriadený alebo nie, mala by si mu to povedať. Na Slovensku sa niečo pohne k lepšiemu až vtedy, keď ľudia prestanú tolerovať a prehliadať sprosté správanie.

Mám pocit, že na Slovensku si vedia ľudia otvoriť ústa len na nesprávnych miestach (doma pred TV, v krčme pred kamarátmi...). Je zlé že je tu normálne akceptovanie neslušnosti a vulgárnosti... Ja patrím k tým nenormálnym. Keď vidím niečo čo by sa nemalo tolerovať, tak sa nehrám na slepého. Keď som videl ako jeden podozrivý mladík otvára dvere na Avii ktorá rozváža pečivo, tak som ho stopol... keď vidím slušne pôsobiacu osobu ktorá fajčí na nevhodnom mieste tak sa tiež ozvem. Ozvem sa aj keď vidím s akou samozrejmosťou väčšina fajčiarov hádže ohorky z cigariet na zem...

Na Slovensku sa veci zmenia až keď sa ľudia nebudú hrať na slepých... Keď bude menej sprosto sa správajúcich ľudí a viac takých, ktorý nebudú akceptovať také správanie.

Rovnaké skúsenosti som mal aj na vojenčine. Tam sa často stretli skupiny idiotov a spolu sa dokázali v tej sprostosti pekne podporovať a spoločne terorizovať celé okolie. Dokázali robiť neskutočne choré veci. "Mladý" mali šancu len keď držali spolu. Žiaľ v našom prípade to tak nebolo. A mám pocit, že to tak bolo vo väčšine prípadov. Nech si „starí“ vymysleli hocičo, oni to vykonali bez slova. Pravdaže keď sme boli sami na izbe, tak boli všetci hrdinovia... Bol som veľmi prekvapený aj ich postojom, ktorý zaujali potom ako som zmlátil najväčšieho psychopata a šikanistu. Ako sme končili smenu v kuchyni, nabehli nám tam mazáci a začali robiť neskutočný bodrel... Pohár mojej trpezlivosti sa naplnil... Keď sme išli na izbu, tak mi ostatní „parťáci“ vyčítali čo som urobil. Najprv sa síce radovali, že konečne dostal ten hajzík čo mu patrí... a že už sa im nedáme... Ale keď sme sa už večer blížili cez „buzerák“ k našej rote, tak zbadali v oknách mazákov, ako na nás ziapu cez okná... Vtedy na mňa spustili, že som to radšej nemal robiť... Poviem Vám, ten pocit by som nikomu neprial, čo som pociťoval, keď som išiel po chodbe plnej ožratých mazákov, ktorý na mňa kričali... a vyhrážali sa, že ma za to teraz dobijú a vyhodia cez okno... Ostatným „mladým zavelili, nech idú spať... pravdaže oni ako ovečky poslúchli. S pomocou som nemohol počítať... Nakoniec sa okolo mňa len zbehli a 20 min. hulákali a vyhrážali sa mi, že ja ako mladý si nemám čo dovoľovať... a opakovali mi moje práva bažanta... Akí len boli úbohí. Nakoniec sa nezmohli na nič viac, len k tomu že ma pritisli k oknu... a vyziapali sa. Nespomínam to tu kvôli ničomu inému len preto, lebo vidím že sa ľudia tak správajú všade na Slovensku. Je to o tom istom.
Olice
17.10.08,06:29
Keď Ti to vadí, mala by si mu to povedať. Ten kto toleruje takéto správanie je svojim spôsobom tiež sebec... Či je to Tvoj nadriadený alebo nie, mala by si mu to povedať. Na Slovensku sa niečo pohne k lepšiemu až vtedy, keď ľudia prestanú tolerovať a prehliadať sprosté správanie.
Myslíš, že som mu to nepovedala? A nie jeden raz, on sa pousmeje, však nič sa nedeje a fajčí si ďalej. A či som sebec ja.....myslíš?
Bastian
17.10.08,06:56
Myslíš, že som mu to nepovedala? A nie jeden raz, on sa pousmeje, však nič sa nedeje a fajčí si ďalej. A či som sebec ja.....myslíš?
Nie, Ty podľa nie si určite sebec. Chcel som len povedať, že väčšina ľudí toleruje veci, čo by tolerovať nemala. Vyznelo to z Tvojho príspevku, že aj Ty to toleruješ. Ty si v tom príspevku nepísala, že si mu niečo povedala... Len to, že keď si v kancelárii, tak fajčí jednu za druhou a Ty odtiaľ odchádzaš ako údená makrela... Prepáč - dúfam že si sa neurazila. Len nechápem ako v tom môže pokračovať, keď to je zakázané a ešte aj ľudia mu to povedia. Treba sa sťažovať asi ďalej, príp. u nadriadených.
Olice
17.10.08,07:29
Nie, Ty podľa nie si určite sebec. Chcel som len povedať, že väčšina ľudí toleruje veci, čo by tolerovať nemala. Vyznelo to z Tvojho príspevku, že aj Ty to toleruješ. Ty si v tom príspevku nepísala, že si mu niečo povedala... Len to, že keď si v kancelárii, tak fajčí jednu za druhou a Ty odtiaľ odchádzaš ako údená makrela... Prepáč - dúfam že si sa neurazila. Len nechápem ako v tom môže pokračovať, keď to je zakázané a ešte aj ľudia mu to povedia. Treba sa sťažovať asi ďalej, príp. u nadriadených.
Neurazila som sa.
Halli
17.10.08,07:43
Našťastie už aj môj syn si uvedomuje, že keď bol cez prazdniny v Londýne a chcel sa zabaviť prišiel z podniku ako doň vošiel...Prišiel domov a hneď z prvej diskotéky prišiel s prepálenou mikinou, ktorú si kupil v GB/za polovicu ako u nás samozrejme/...až mu bolo do plaču, zarobil si tam na ňu...zafajčený, zhnusený mi povedal, že tu fakt nieje kam isť a už sa teší až vypadne preč odtiaľto. "Mami, keď vidím tie sprosté pripité dievčatá, ako tancujú na parkete s cigaretou v ruke je mi nanič".
Aj mne je nanič, keď výjdem na balkon v mojej kancelárií a pod oknami každý deň stojá hlúčiky žiakov z vedľajšieho Gymnázia v kúdole dymu...Je to tragedia, nič iné ma nenapadá....:(
zuzka0104
17.10.08,08:16
Na tému fajčenie v reštaurácii a vymedzenie zóny fajčiarskej a nefajčiarskej je jeden veľmi dobrý vtip: "Rozdeliť reštauráciu na smie sa fajčiť a nesmie sa fajčiť, je ako rozdeliť bazén na smie sa močiť a nesmie sa močiť."
korduľa
20.10.08,07:42
myslim, ze pre ludi nie je nic nove, ze v panelaku v spolocnych priestoroch sa nesmie fajcit. minuly tyzden nam menili kotol a ti robotnici chodili hore dole do povnice a po bytoch, kde chodili robit meranie. na moje prekvapenie po celej bytovke sa promenadovali sa cigaretami. na moj dotaz, ze sa to nesmie som dostala odpoved : ale my tu nebyvame. inac pravda je, ze vacsina ludi, ktori fajcia zacinali ako deti, asi by nebolo od veci zamerat sa na tuto skupinu. ja ked vidim na zastavkach tie mlade pubertacky s holymi krizami a zapalenymi cigaretami o pol 8 rano tak mam pocit, ze neudrzim ranajky..
misomiso
20.10.08,10:56
pravda je, ze vacsina ludi, ktori fajcia zacinali ako deti, asi by nebolo od veci zamerat sa na tuto skupinu.

Uz sa stalo. Ved prave na tuto skupinu sa uz uspesne zameriavaju marketeri tabakovych koncernov :)
iriska
20.10.08,11:30
Veľakrát som sa zamyslela nad tým, prečo by sa mali v podnikoch vymedzovať miestnosti pre nefajčiarov. Prečo sa nemôže vytvoriť miestnosť pre fajčiarov? U nás v krčme to tak bolo už za socíku, ale po revolúcii to prestalo fungovať.
Tiež mi fajčenie vadí, aj keď v určitých chvíľach dokážem tolerovať toho chudáčika, keď vidím, že už to nemôže vydržať a o pár sekúnd by mi skolaboval pri nohách - no tak nech si zapáli, nechcem ho mať na svedomí. Ani sa neohradzujem na to, že mi títo ľudia fajčením poškodzujú zdravie, lebo ja ho ostatným poškodzujem tiež výfukovými plynmi a tiež si poškodzujem aj svoje zdravie jedením chemicky striekaného ovocia a glutamánových potravín a je dosť možné, že s mojimi návykmi zomriem skôr na rakovinu hrubého čreva ako na rakovinu pľúc.
Vadí mi to z dôvodu zápachu, rovnako ako mi vadí dva mesiace neumytý a počuraný sused, ale to je iná téma.
misomiso
20.10.08,13:46
Ani sa neohradzujem na to, že mi títo ľudia fajčením poškodzujú zdravie, lebo ja ho ostatným poškodzujem tiež výfukovými plynmi

Ale nie snad v interieri. Iste - fajcenie nie je jediny priklad bezohladnosti k druhym. Napriklad naposledy, ked som bol v nakupnom centre Max v Poprade, sa distributor Alfa Romeo, ktory tam ma v ramci reklamnej kampane na chodbach umiestnene auta rozhodol tieto vymenit, respektive preparkovat. Bolo treba spravit s autami par desiatok metrov, no ani ich nenapadlo tie auta tlacit. Pekne ich nastartovali, a potom s nimi pomalicky sibrinkovali hore - dole. Kedze mali skla polepene letakmi, nic nevideli, takze im to celkom dost dlho trvalo. Samozrejme so studenym motorom, ked auto ide na sytic a katalyzator je este nefunkcny.

Narobili tam tolko smradu, ze som bol nuteny vstat od nedopitej kavy a vypadnut. Odvtedy som nemal chut tam zavitat. Ked ma majitel priestorov tak malo ucty k zakaznikom, aby tam predajcu aut nechal robit taketo veci, tak ja si teda zvolim iny priestor, kde sa rozhodnem travit volny cas.
misomiso
17.02.09,07:53
Nevie z vas niekto, ako dopadlo hlasovanie o fajciarskom zakone v parlamente? Mam dojem, ze minuly piatok o tom mali hlasovat. V mediach je o tom ticho.
syrik
17.02.09,07:56
Nevie z vas niekto, ako dopadlo hlasovanie o fajciarskom zakone v parlamente? Mam dojem, ze minuly piatok o tom mali hlasovat. V mediach je o tom ticho.


Nebudeš mi veriť,ale akurát dnes som sa tu na porade chcela presne na to isté opýtať :D
zuzka34
17.02.09,08:43
Poslanci Národnej rady v utorok prerokujú ďalšie návrhy vlády, ktoré by mali zmierniť negatívne dopady svetovej hospodárskej krízy. Očakáva sa aj hlasovanie o zákone na ochranu nefajčiarov. Vláda navrhla obmedziť fajčenie v reštauráciách a baroch, niektorí poslanci však presadzujú úplný zákaz fajčenia.
zuzka34
17.02.09,10:52
Zákon schválený: Majitelia barov a reštaurácií sa môžu pustiť do murovania. Poslanci totiž schválili novelu zákona o ochrane nefajčiarov, podľa ktorej budú musieť byť v reštauráciách, kde sa pripravuje a podáva jedlo, stavebne oddelené priestory pre nefajčiarov.

Do zákona sa dostala povinnosť stavebne oddeliť minimálne polovicu z plochy reštaurácie pre tých, čo neholdujú nikotínu. Symbolická priečka, ktorá bola doteraz v mnohých baroch, už stačiť nebude. Nefajčiarska časť má byť zároveň pri vstupe do reštaurácie.

Stavebné oddelenie sa pôvodne malo týkať všetkých barov a reštaurácií. Poslanci ale odobrili návrh, že murovať nemusia tie zariadenia, kde sa podávajú len nápoje. Majiteľ sa môže rozhodnúť, či bude jeho bar fajčiarsky alebo nefajčiarsky.

Za zákon hlasovalo 111 zo 135 prítomných poslancov. Podporili ho zákonodarcovia zo všetkých strán, tak koaličných, ako aj opozičných.

Za nedodržanie zákona bude hroziť pokuta od 331 do 3319 eur. Zákon má platiť od 1. apríla, majitelia reštaurácií budú mať do 1. septembra čas na stavebné práce.
gypsynka
17.02.09,10:59
Tu si dovolím nesúhlasiť. Na tieto problémy sa pozerám z dvoch hľadísk. Prvým je celospoločenský /nenapadá ma iný výraz, ale ide mi o určitú empatiu a a aj snahu spoločne prispieť k riešeniu týchto problémov/. Z tohto hľadiska mi veľmi prekáža alkoholizmus, drogy u detí a pod. a určite i veľa ostatným ľuďom.

Druhým je postoj k osobnému životu a zdraviu. Tu máš pravdu nemôžeme nikomu nariadiť nedroguj, nepi, nefajči.... Tí, ktorí drogujú, pijú... ohrozujú vedome svoje zdravie, ruinujú svoj život. Tí, ktorí fajčia ohrozujú vedome svoje zdravie ale bohužiaľ vedome aj zdravie ostatných. Pasívny fajčiar takisto je vystavený vzniku rakoviny pľúc /bez vlastného pričinenia/. A na záver moju prupovídku, ktorú používam :Nefajčiar ničím neškodí fajčiarovi, len mu lezie na nervy :rolleyes:, ale fajčiar ohrozuje nefajčiarovi zdravie....

P.s. - kedysi dávno, veľmi dávno som fajčila, takže nehovorím úplne o tom, čo nepoznám...
Nesúhlasím s tým, že iba fajčiar ohrozuje zdravie ostatných. Koľkí napití a nafetovaní už spôsobili žiaľ v mnohých rodinách, keď ich pričinením prišiel niekto o život pri automobilovej nehode, alebo ho feťák zapichol pre pár korún...
calawen
17.02.09,11:04
A ako je to s minimálnou vzdialenosťou, napr. od tehotných žien? Neviem, či to bolo ako návrh alebo len tak niekto strelil, že fajčiť sa môže najmenej 10 m od tehotnej ženy...
syrik
17.02.09,11:14
Je to aj tak nespravodlivé....podľa mňa by mali v reštauráciach zakázať fajčiť úplne... aj keď sedíte v nefajčiarskej miestnosti, pokiaľ je tá reštaurácia malá, aj tak to cítiť...a niekedy stačí, keď sa na toaletu prechádza cez fajčiarsku miestnosť...potom z človeka páchne cigaretový dym,ako keby sedel vo fajčiarskej...najhoršie je,že fajčiari nedokážu tolerovať nefajčiarov...ja to vidím aj u nás v práci...všetci fajčiari, ja jediná nefajčím, no keď ideme na obed, nikdy sa neprispôsobia oni mne...ale naopak...kde sa podáva jedlo, nemá sa fajčiť vôbec...
calawen
17.02.09,11:44
Je to aj tak nespravodlivé....podľa mňa by mali v reštauráciach zakázať fajčiť úplne... aj keď sedíte v nefajčiarskej miestnosti, pokiaľ je tá reštaurácia malá, aj tak to cítiť...a niekedy stačí, keď sa na toaletu prechádza cez fajčiarsku miestnosť...potom z človeka páchne cigaretový dym,ako keby sedel vo fajčiarskej...najhoršie je,že fajčiari nedokážu tolerovať nefajčiarov...ja to vidím aj u nás v práci...všetci fajčiari, ja jediná nefajčím, no keď ideme na obed, nikdy sa neprispôsobia oni mne...ale naopak...kde sa podáva jedlo, nemá sa fajčiť vôbec...

My sme na tom podobne, u nás v rodine z mojej strany nefajčím iba ja, boli u nás v byte v deň našej svadby a fajčili na balkóne, a to ste mali vidieť ako "krásne" zadymenú spálňu sme mali, ja v tom čase v 2. mesiaci tehotenstva a čo bolo najhoršie, sestra tiež tehotná a fajčí naďalej...:eek: za to by som vedela zabíjať:rolleyes:
syrik
17.02.09,11:49
My sme na tom podobne, u nás v rodine z mojej strany nefajčím iba ja, boli u nás v byte v deň našej svadby a fajčili na balkóne, a to ste mali vidieť ako "krásne" zadymenú spálňu sme mali, ja v tom čase v 2. mesiaci tehotenstva a čo bolo najhoršie, sestra tiež tehotná a fajčí naďalej...:eek: za to by som vedela zabíjať:rolleyes:

a to si kolegovci zapalia aj na WC...a aj ocino s braskom doma...žiaden rešpekt...
evka.ba
17.02.09,12:13
Som fajčiar no napriek tomu si myslím, že je to lepšie keď sa v reštikách a puboch nefajčí. Bola som v krajinách kde to funguje a v pohode som si išla zapáliť na vyhradené miesto - na čerstvý vzduch. Podľa mňa to má viac výhod ako nevýhod a to že sa to u nás neschválilo, je podľa mňa čistý populizmus.
Bastian
17.02.09,12:44
Nesúhlasím s tým, že iba fajčiar ohrozuje zdravie ostatných. Koľkí napití a nafetovaní už spôsobili žiaľ v mnohých rodinách, keď ich pričinením prišiel niekto o život pri automobilovej nehode, alebo ho feťák zapichol pre pár korún...
Určite nie iba fajčiar... Ale je ich viac než dosť, ktorí údia všetkých naokolo a ani si to neuvedomujú. Keď ich niekto upozorní, tak sa ešte vedia zlostiť a urážať... Mal so m viac takých zážitkov... a neboli to len mladí vagabundi, ale aj pekne vyobliekané "slušné" dámy... O tom ani nehovorím, že pre väčšinu fajčiarov je zem akýsi popoľník. Dofajčím, hodím na zem, zašliapnem a je vybavené... nastúpim do preplneného MHD a nech sa všetci okolo dusia. Našťastie už skoro vôbec nechodím MHD, ale som párkrát zažil aj takých, čo si ešte rýchlo pred nastúpením poslednú potiahli a vyfúkli dym zo svojich pľúc až keď sa zavreli dvere... Koľko ľudí na Slovensku narieka, ako je čisto v Rakúsku či vo Švajčiarsku... a koľko je medzi nimi takých, čo pri tom nariekaní sami hádžu špaky na zem. Oni tam majú čisto, lebo im to akosi nedá hodiť odpad na zem... Bolo by fajn, keby sa ľudia naučili otvoriť ústa v správny moment - napr. aj keď uvidia na ulici niekoho hádzať odpad, špaky na zem. Možno sa potom za nejaký čas niečo zmení... Je toho ale viac, čo by sa malo zmeniť (nielen ekonomická situácia), lebo ten socializmus čo tu bol naučil ľudí na to, že o všetko sa má postarať niekto iný... veď aj ten bordel majú predsa pozametať tí zametači, nie?
misomiso
17.02.09,17:35
Takze je na svete dalsi impotentny zakon. Poslanci Smeru presadili, aby zakaz platil iba v podnikoch, kde sa podava jedlo. V kaviarnach sa naopak legislativa zhorsi - nebude musiet by vyhradeny priestor pre nefajciarov.

Co to bude mat za nasledok? V dedinskych krcmach, kde doteraz ponukali aj nejay ten gulas, budu uz iba nailevat. Teda na vylete po vidieku sa uz vobec nenajete. Stale hovorime, ako k nam chodi malo turistov. No podla mojich skusenosti sa stazuju vacsinou na to, ze sa u nas v podnikoch fajci. Oni su totiz zvyknuti uz na inu uroven ochrany nefajciarov.
syrik
18.02.09,05:46
Za všetkým treba hľadať peniaze...keby podporili nefajčiarov, prišli by o nemalé peniaze do štátnej kasy...:mad:
misomiso
18.02.09,07:42
Za všetkým treba hľadať peniaze...keby podporili nefajčiarov, prišli by o nemalé peniaze do štátnej kasy...:mad:

Uz si patral, kolko stoji liecenie rakoviny? Pokial viem, je to v priemere poriadne cez milion, a nakoniec to aj tak casto nebyva uspesne. A to uz nehovorim o poziaroch, sposobenych fajciarmi a pod.

Stat by naopak usetril.
syrik
18.02.09,07:47
Uz si patral, kolko stoji liecenie rakoviny? Pokial viem, je to v priemere poriadne cez milion, a nakoniec to aj tak casto nebyva uspesne. A to uz nehovorim o poziaroch, sposobenych fajciarmi a pod.

Stat by naopak usetril.

Ja som na strane nefajčiarov...najradšej by som bola,keby zakázali predaj cigariet úplne...ja som len chcela povedať, že z tabakových výrobkov a alkoholu ide do štátnej kasy dosť peňazí na to,aby sa to na SR zakázalo úplne...
sway
18.02.09,08:00
Ja osobne si myslím, že ako vo všetkom aj v tejto veci by mala platiť tolerancia - a tiež si myslím, že tolerancia je to čo nám všetkým chýba, lebo nefajčiar jednoducho nieje schopný tolerovať fajčiara, fajčiar nefajčiara... myslím si že každý má právo na svoje súkromie ako fajčiar, tak nefajčiar... ale nepáči sa mi keď nefajčiar povie "ten chudáčik čo nevie vydržať...." celkom iste má aj on nejakú "neresť" a nik ho za burger, či čokoládu, či štamprdlík neoznačuje za chudáčika....myslím si že vo všetkom by sa cesta našla, keby sme chceli... ale to asi možné nie je....
(som fajčiar, nezapálim si v spoločnosti ktorej to nevyhovuje, nefajčím pri deťoch, v kancelárii, nevojdem do krčmy kde sa nefajčí idem do fajčiarskej - prečo tak nemôže spraviť aj nefajčiar? - je lepšie sa jedovať...)
je mi z toho smutno....
Iši
18.02.09,08:01
A čo, keď sa pod vás v paneláku nasťahuje rodina silných fajčiarov s malými deťmi? Ked otvoríte okno, ide k nám tabakový dym a pod nimi sused fajčí na WC, čo potom máme tiež vo WC a v kúpeľni smrad. Len sa rozčuľujeme, lebo by mohli robiť ešte viac naprotiveň.
Bastian
18.02.09,08:36
Za všetkým treba hľadať peniaze...keby podporili nefajčiarov, prišli by o nemalé peniaze do štátnej kasy...:mad:

A čo je tá štátna kasa? Mali by sa z nej rozumne financovať veci pre ľudí... ale väčšina vyzbieraných peňazí z nej putuje do vrecák tých najbohatších. Z tej kasy ľudia veľa neuvidia - iba malinká časť z tých peňazí sa použije na to, aby sa mali lepšie. Štátna kasa je čierna diera. Mám rád, keď niekto argumentuje tým, že štátna kasa potrebuje peniaze vyzbierané z hazardu, alkoholu, cigariet... Podľa by bolo ale oveľa lepšie, keby tie peniaze zostali vo vreckách tých ľudí. Keby ich nemíňali na oblbováky a jedy. Alkohol, cigarety, hazard, prostitúcia... by podľa mňa nemali byť bežne na dosah rúk. Viem že to môže znieť ako utópia, ale určite by bolo v rodinách viac pokoja... a aj peňazí. Ale na to by sa muselo veľa ľudí prebudiť, aby prestali veriť drístom v reklamách. Lebo tí výrobcovia intenzívne masírujú všetkým mozgy cez TV. Je smiešne, koľko ľudí si myslí, že je všetko tak ako má byť. Že Marlboro a Johnie Walker patrí k ich životnému štýlu.:o Tvorcovia reklám môžu byť spokojný... Možno sa za nejaký čas zlegalizuje aj predaj heroínu a ďaľších drog, veď predsa prečo by mala byť tá štátna kasa o to ukrátená... Veď to by mohli byť tiež zaujímavé príjmy do štátnej kasy, nie? Dnes to môže znieť ako hlúpy žart, ale keď si pozrieme kam sa posunuli hranice tolerovania istých vecí, tak zistíme, že ľudia k tomu smerujú.

Ľudia sú čím ďalej tým viac otvorený všelijakým svinstvám. Dokonca si to vedia aj rozumne zdôvodniť. Len sa poobzerajte naokolo, koľko je v každom meste erotických salónov a privátov. A to preto, lebo si niekto zmyslel, že to tak bude správnejšie keď to bude legálne. V Amerike si prečo môže každý bežne kúpiť v obchode zbraň? Asi mal tiež niekto dobré argumenty. Na Slovensku v každom meste meste nájdete desiatky krčiem a skoro v každej nájdete "výherné" automaty... tiež je to pravdaže potrebné. To všetko je potrebné na naplnenie štátnej kasy aby z nej mohli byť financované veci pre ľudí...
Takže ľudstvo dospelo k tomu, že bude dobré alebo skôr potrebné, aby bolo čo najviac závislých ľudí... Veľmi zaujímavé. Keď sa nad tým zamyslím, tak tých potrieb-závislostí je už vytvorených dosť. Ešte zaujímavejšie potom bude, keď budeme jednou rukou ponúkať tie svinstvá a druhou budeme stavať liečebne.
syrik
18.02.09,09:07
A čo je tá štátna kasa? Mali by sa z nej rozumne financovať veci pre ľudí... ale väčšina vyzbieraných peňazí z nej putuje do vrecák tých najbohatších. Z tej kasy ľudia veľa neuvidia - iba malinká časť z tých peňazí sa použije na to, aby sa mali lepšie. Štátna kasa je čierna diera. Mám rád, keď niekto argumentuje tým, že štátna kasa potrebuje peniaze vyzbierané z hazardu, alkoholu, cigariet... Podľa by bolo ale oveľa lepšie, keby tie peniaze zostali vo vreckách tých ľudí. Keby ich nemíňali na oblbováky a jedy. Alkohol, cigarety, hazard, prostitúcia... by podľa mňa nemali byť bežne na dosah rúk. Viem že to môže znieť ako utópia, ale určite by bolo v rodinách viac pokoja... a aj peňazí. Ale na to by sa muselo veľa ľudí prebudiť, aby prestali veriť drístom v reklamách. Lebo tí výrobcovia intenzívne masírujú všetkým mozgy cez TV. Je smiešne, koľko ľudí si myslí, že je všetko tak ako má byť. Že Marlboro a Johnie Walker patrí k ich životnému štýlu.:o Tvorcovia reklám môžu byť spokojný... Možno sa za nejaký čas zlegalizuje aj predaj heroínu a ďaľších drog, veď predsa prečo by mala byť tá štátna kasa o to ukrátená... Veď to by mohli byť tiež zaujímavé príjmy do štátnej kasy, nie? Dnes to môže znieť ako hlúpy žart, ale keď si pozrieme kam sa posunuli hranice tolerovania istých vecí, tak zistíme, že ľudia k tomu smerujú.

Ľudia sú čím ďalej tým viac otvorený všelijakým svinstvám. Dokonca si to vedia aj rozumne zdôvodniť. Len sa poobzerajte naokolo, koľko je v každom meste erotických salónov a privátov. A to preto, lebo si niekto zmyslel, že to tak bude správnejšie keď to bude legálne. V Amerike si prečo môže každý bežne kúpiť v obchode zbraň? Asi mal tiež niekto dobré argumenty. Na Slovensku v každom meste meste nájdete desiatky krčiem a skoro v každej nájdete "výherné" automaty... tiež je to pravdaže potrebné. To všetko je potrebné na naplnenie štátnej kasy aby z nej mohli byť financované veci pre ľudí...
Takže ľudstvo dospelo k tomu, že bude dobré alebo skôr potrebné, aby bolo čo najviac závislých ľudí... Veľmi zaujímavé. Keď sa nad tým zamyslím, tak tých potrieb-závislostí je už vytvorených dosť. Ešte zaujímavejšie potom bude, keď budeme jednou rukou ponúkať tie svinstvá a druhou budeme stavať liečebne.

Ja som ale netvrdila,že s tým súhlasím....
Composite
18.02.09,14:10
úplný zakaz, tam kde sa papá, v čajovňách,...

ale najradšej vo všetkých uzavretých priestoroch.

Poviem to asi takto, ked si chce niekto ničiť zdravie, nech si ho ničí a nech ho neničí mne.

Ani ja neprídem do reštiky a nevytiahnem tam nejakú kyselinu, nezačnem tam fetovať toluén,... a myslím si, že by sa to nikomu nepáčilo.
kero64
18.02.09,17:03
Nedá mi, aby som nezareagoval. Aj keď som nefajčiar, nemám nič proti fajčiarom, pokiaľ mi neničia zdravie svojim zlozvykom. Ak im nezáleží na ich zdraví, je mi to ľúto lebo podľa lekárskych záznamov 90% rakoviny pľúc sú fajčiari a nie práve najlacnejšie liečenie ide aj z peňazí ľudí, čo si nikdy nezapálili. Pred časom som bol svedkom rozhovoru riaditeľa tabakového priemyslu v Kutnej Hore v Česku, kde odpovedal na otázku, prečo vyrábajú cigarety, keď všade píšu, že to škodí. A jeho odpoveď bola stručná a výstižná. "Sme štátny podnik a keď sa štát rozhodne, že tu bude vyrábať skrutky, budeme vyrábať tie. Pochybujem ale, že by mu skrutky tak plnili pokladnicu, ako cigarety." Takže, pokiaľ sa človek sám nerozhodne, že s fajčením prestane, nikto mu v tom nepomôže a už vôbec nie štát. Tiež som to skúšal, hlavne chlapi, ktorí boli v čase socializmu na dva roky na vojne vedia, že tam to bola povinnosť. Našťastie som sa to nikdy nenaučil a hneď po návrate som to okamžite nechal. Vtedy stáli cigarety 4-5Kčs a keď som to nekupoval vtedy, teraz za to také peniaze nedám. Tiež som prešiel veľkú časť Európy a bolo všelijak. Krčmičky čisté, vyvetrané a boli aj také, kde mi smrad dal po hube. V rámci tolerancie som si vždy vybral tu čistejšiu alebo som si to pivo dal vonku. Hlavne v lete. z toho nového zákona prekvapený nie som. Dalo sa to čakať. Kto by naplnil štátnu pokladnicu? Podniky padajú, ako podťaté stromy, ekonomika ide dolu vodou, tak aspoň fajčiari sú istota.
tetrisss
18.02.09,17:23
úplný zakaz, tam kde sa papá, v čajovňách,...

ale najradšej vo všetkých uzavretých priestoroch.

Poviem to asi takto, ked si chce niekto ničiť zdravie, nech si ho ničí a nech ho neničí mne.

Ani ja neprídem do reštiky a nevytiahnem tam nejakú kyselinu, nezačnem tam fetovať toluén,... a myslím si, že by sa to nikomu nepáčilo.

Neda mi, ty normalne fetujes?:D
Composite
18.02.09,21:10
nie prečo?
Ked ma môže niekto obťažovať škodlivým dymom a ničiť mi zdravie, prečo si ja nemôžem doniesť nejaké legálne prchavé látky? Alebo si budem zapalovať sušené lopúchové listy,...

Proste to bol len príklad, že ani im by sa to nepáčilo a obmedzovali by ma a chceli by aby som odišiel,alebo zavrel plechovku ;)

A nie nefetujem, pasívne fajčím kvôli dementom, lebo nie vždy sa najde zariadenie kde je zákaz fajčenia, aj ked sa rozširujú a je tam viac ľudí, lepšie,... ako tam kde sa dym krája
sarasara
18.02.09,21:34
Fajčiar je závislý na tabakovom dyme, ktorý nepríjemne zapácha, je zdraviu škodlivý. Fajčiar, tak ako každý závislý človek, vydá aj posledné peniaze za cigarety. Ak nefajčí, má abstinenčné príznaky. Vedome si poškodzuje zdravie, ale väčšinou nie je schopný prestať. Človek, závislý na hraní na automatoch neohrozuje okolitých ľudí na zdraví a predsa ho viac odsudzujeme, ako fajčiara. Prečo ? Lebo fajčiari sa domáhajú svojich práv. Ale akých práv ? Ak fajčí tehotná žena, malo by to byť trestné. V susedstve sa jednej takej žene narodilo dieťatko. Je na prístrojoch už tri týždne, od narodenia. Narodilo sa maličké, a nemôže samo dýchať. Je mi ho strašne ľúto. Ak prežije, čo to bude mať za život.
Z tabaku sú vysoké dane. No to už len pomôže rodine fajčiara.
Composite
18.02.09,21:46
pokúšal som sa najsť super obrázok, kde je laicky popísané z čoho sa skladá cigareta a kde sa to používa.
sú tam horšie jedy ako prchavé látky z riedidiel.

Tak toto fajčia ***** a musíme často pasívne ťahať aj my.

http://www.sme.sk/c/252946/tabak-tvori-iba-patinu-obsahu-cigarety-viete-co-fajcite.html
http://sk.wikipedia.org/wiki/Cigareta
http://cigareta.navajo.cz/

napíšem to asi takto, sú tam látky, ktoré sa používajú na výrobu TNT, hnojív, riedidlá, čistiace prostriedky, arzén,...
proste fajčiť môže iba a len demet (bez urážky), je to vaša vec, ale neničte mi zdravie, lebo to je už aj moja vec!
dovolenkárka
22.02.09,19:13
Aj ja som za úplný zákaz fajčenia v reštikách. Som presvedčená, že zákaz fajčenia neovplyvní výraznejšie návštevnosť. Viem od viacerých fajčiarov, že aj im vadí zápach zafajčených miestností.Je nutné pripomínať, že fajčiari ohrozujú nefajčiarov na zdraví a to už je zásah do mojich práv. Právo fajčiara končí tam, kde sa začína právo nefajčiara.