angee
12.10.08,07:08
Prosím poraďte mi, neviem sa z toho vymotať.Požičala som sestre väčší obnos peňazí a pretože nemá prostr.na vrátenie, ponúkla mi za peniaze pôdu, ktorú zdedila po našich rodičoch. Zo začiatku som sa aj potešila, lebo by sa tým situácia vyriešila, ale neviem si vôbec rady ako to ošetriť, hlavne zmluvne a daňovo. Urobíme si zmluvy, že ja som jej „darovala“ peniaze a ona mne pôdu? Alebo to bude zámenná zmluva?
Ja podám daňové priznanie, že som získala pôdu a ona DP že dostala peniaze? Pokiaľ viem, peniaze sa nezdaňujú, ale ja by som pôdu musela, tak mi to nesedí.:(
betka
12.10.08,10:05
Osobne by som urobila kúpno-predajnú zmluvu na nákup pôdy za cenu, kt. Vám sestra dlži. Do zmluvy by som dala úhrada dňom podpísania zmluvy pre prípad krytia. Sestra nech podpíše, že jej bola pôda uhradená. Človek nikdy nevie, čo prinesie budúcnosť.:rolleyes:

V prípade, že by ste sa rozhodli v budúcnosti pôdu predať, aspoň si môžete ako výdavok uplatniť túto kúpno-predajnú zmluvu. Moc nekombinujte, aby ste sa neprekombinovali.:)
angee
13.10.08,08:26
Ďakujem pekne za odpoveď. Ja sa zaoberám hlavne mzdami, takže daň z príjmu nie je až taká moja silná stránka, hoci nejaké základy viem, ale toto sa mi zdalo príliš komplikované. Sestre som hovorila o tej KZ, zatiaľ nesúhlasí, navrhuje darovanie, vraj sa informovala i nejakého známeho, že z toho by nemusela platiť daň. Ja som z toho stále nejaká dopletená a týmto darovaním mi znova naštrbila to, čo som aj ja uvítala vo vašej odpovedi ako jedine správne. Ak by ste mi mohli prosím ešte poradiť ako by to bolo v prípade toho darovania, budem vďačná, nechcela by som sa do niečoho zapliesť, ale ani naletieť. :(
ZDENIELA
13.10.08,09:30
Daň z príjmu za predaj pôdy sestra platiť nebude ak je súkromným vlastníkom pôdy dlhšie ako päť rokov. Do tejto doby sa započítava aj doba vlastníctva rodičov, ak ju nadobudla dedením po nich - § 9 Zákona o dani z príjmov
angee
13.10.08,09:48
Ďakujem pekne, toto asi mala ona na mysli, naozaj je vlastníkom už dlhšie ako 5 rokov. Len či sa do toho nezamotáme? Ja jej darujem peniaze a ona mne pôdu? Vyzerá to dosť priehľadne pre prípadnú kontrolu. Či v tomto prípade asi žiadna nehrozí, keďže ona nie je povinná podať DP?
ZDENIELA
13.10.08,11:50
Ďakujem pekne, toto asi mala ona na mysli, naozaj je vlastníkom už dlhšie ako 5 rokov. Len či sa do toho nezamotáme? Ja jej darujem peniaze a ona mne pôdu? Vyzerá to dosť priehľadne pre prípadnú kontrolu. Či v tomto prípade asi žiadna nehrozí, keďže ona nie je povinná podať DP?

Takže sestra spĺňa podmienku oslobodenia od dane z príjmu...
Treba urobiť KZ, presne tak ako radila na začiatku BETKA - bude to každému jasné aj prehľadné a čo je najlepšie, oslobodené od dane z príjmu.