radinod
12.10.08,19:45
Dobry den, vie mi niekto poradit, alebo ma skusenosti z ÚK z medenymi trubkami, ci sa oplati do toho ivestovat a ci to ma nejake vyhody...dakujem
centeso
12.10.08,17:48
Moj nazor je že staci plast pretoze med je draha :rolleyes:
AndrejG
12.10.08,18:49
Hlavna vyhoda je asi "nekonecna" zivotnost. Ale 1-2 generacie musi vydrzat aj klasika(plasthlinik, polyetylen, polybutylen).
radinod
12.10.08,19:58
a ked nemam moznost dat trubky do stien? som pocul, ze plastove sa musia zamurovat inak sa poprehybaju...
AndrejG
12.10.08,20:13
Pockaj, ty myslis rozvody k radiatorom?

Ale aj tak, ked sa podlahovka v podlahe neprehne, neprehne sa ani jedna trubka k radiatoru. :)
wagner
13.10.08,17:43
Ja som pred dvomi rokmi vymieňala radiátory za Koráda a mám medené trubky. Boli síce drahšie ako plast, ale odhovoril ma majster, že sa stane, že sa "vytrhne" z radiátora a potom vytečie systém. Asi mal pravdu, lebo sused dal plast a raz sa už riadne vytopil, vytrhlo mu trubku od radiátora. Možno keby si to dal do steny, tak by problémy neboli. Ale načo si robiť robotu naviac, keď meď mám na povrchu a ešte aj teplo prúdi rovno do miestnosti.:D
Milan.Žiška
14.10.08,11:14
Plastové rozvody sú obmedzené teplotným rozsahom pevnosti t. j. pri extrémne zvýšenej teplote sa môže poškodiť systém ( nie je to pravidlo ). Rozvody z medi sú drahšie ale je to bezpečnejšie.

Do auta si tiež nedávaš airbag aby si to praskol do steny ale len pre prípad extrému máš rezervu. V tom ja vidím ten rozdiel, a je na tebe či ti je hoden vyššej ceny medených rozvodov.
RMark
14.10.08,11:29
S tým UK to máš trochu inak. Aký kotol budeš používať, aký druh UK chceš mať v dome? Je to dosť podstatné. Veľa odborníkov zanedbá základné veci. UK ti vyhotovia podľa toho ako to chceš, a podľa tvojej peňaženky. Ale pozor na bezpečnosť.
Milan.Žiška
15.10.08,04:40
S tým UK to máš trochu inak. Aký kotol budeš používať, aký druh UK chceš mať v dome? Je to dosť podstatné. Veľa odborníkov zanedbá základné veci. UK ti vyhotovia podľa toho ako to chceš, a podľa tvojej peňaženky. Ale pozor na bezpečnosť.

Budeš mať asi pravdu, išlo mi len o priblíženie potreby kvality v zmysle navýšenia ceny a vo vzťahu k bezpečnosti.:)
ALA1N
26.10.08,18:46
Nuž, mne (certifikovaný? - nevidel som mu papiere! ) montážnik kotlov, ked videl, ze sa má pripojit k plastovým rozvodom, doporucil, aby som si v rámci montáže zakúpil a dal namontovat pred kotol FILTER.
Pred, to znamena na vratnú vodu z radiátorov vstupujúcu do kotla. Vraj sa tam neustaale, to znamená aj po rokoch používania vytvára, ako to nazvať, akási rôsolovitá hmota, ktorá nepriaznivo pôsobí (usadzuje-lepí sa na steny-znemožnuje prestup--resp.odovzdanie tepla),na samotný vyýmenník. Môj kolega po roku,alebo dvoch, vypúšťal systém a túto skutočnosť mi potvrdil.